Zlatá vajíčka na hubnutí jsou hazard se zdravím

Hledáte rychlé řešení, jak zatočit s přebytečnými kily? Něco, co bez práce přinese pomyslné koláče? Napadlo vás vyzkoušet nějaké chemické přípravky a čekáte, že za týden shodíte 20 kg? Tak pozor. Řada léků používaných na léčbu obezity s sebou přináší hlavně mnohá rizika, než kýžený efekt, jako například tzv. zlatá vajíčka na hubnutí.

Zlatá vejce mohou poškodit zdraví / depositphotos.com

 

Snadné zhubnutí pomocí tablet? Ne.

Na trhu je překvapivě mnoho prostředků, většinou ve formě tablet, které navozují dojem, že lze rychle a bez nějaké námahy či snahy shodit přebytečné kilogramy. „Zázračné“ prášky na hubnutí ovšem s velmi pochybnými účinky a obvykle s velmi nepříznivými následky na lidské zdraví, tak umí zaslepit mnohé, které trápí jejich váha.

Dočasně nejíst neznamená dočasně zhubnout

Mezi tablety, které mají schopnost rozvířit mnoho diskusí o rychlém úbytku hmotnosti, patří i celkem známá zlatá vajíčka na hubnutí. Jedná se o tablety, jejichž tvar i zabarvení se zasloužily o tento jejich „název“. Že se vám z nich vyklube ideální váha, ovšem opravdu nečekejte. Zlatá vajíčka, tedy Adipex Retard jsou chemickým přípravkem, anorektikem, který obsahuje látku fentermin, která určitým způsobem umí tlumit zvýšenou chuť k jídlu. Tím pádem eliminuje pocit hladu a nenutí tělo tolik jíst. Když nejíte, logicky hubnete.

Jedna jahoda na talíři opravdu není plnohodnotné jídlo / foto: archiv autorky

 

Jak vám zlatá vajíčka mohou ublížit?

Nejíst a hubnout – zní vám to idylicky? Ale není. Zlatá vajíčka na hubnutí mají natolik závažné a četné vedlejší účinky, že byla jejich distribuce v České republice i řadě dalších Evropských zemí zakázána, nebo velmi přísně omezena. Mezi nežádoucí účinky se nejčastěji řadí: nervozita, bolesti hlavy, závratě, špatný spánek, navíc také zvracení, průjem i zácpa, poruchy chuti, sucho v ústech, v extrémních případech a nikoli výjimečně i onemocnění jater nebo srdce a ztráta kontroly krevního tlaku!

Zlatá vejce neboli přípravek Adipex Retard nelze zakoupit bez lékařského předpisu. Jedná se o silný lék, který rozhodně není určen pro běžné hubnutí, ale slouží k odstranění možných zdravotních rizik souvisejících s obezitou (srdeční choroby, vysoký cholesterol, hypertenze). Jeho užívání je možné pouze pod dohledem lékaře a při pravidelných jaterních testech.

Jak zlatá vajíčka na hubnutí (ne)fungují

Užívání tohoto léku je umožněno zcela ve výjimečných případech a pod neustálým lékařským dohledem. I samotní lékaři tento lék předepisují velmi neradi. V první řadě se snaží doporučit pravidelnou pohybovou aktivitu a změnu stravovacích návyků. Řada nežádoucích účinků mluví totiž sama za sebe. Využít nelegální prodej na internetu je hazard s vlastním zdravím. Internetové prostředí je plné padělků a navíc polykat nějaké pilulky, které prokazatelně mohou narušit zdraví, a navíc bez kontroly, nemá smysl.

Řada uživatelů si navíc stěžuje na neúčinnost prostředku. Látky, které obsahuje, omezují chuť k jídlu, takže je pak logické, že člověk bude rychleji ztrácet na váze. Nebude ale hubnout to, co má, tedy tuky. Bude ochabovat svalová hmota a v souvislosti s vedlejšími účinky bude strádat i celé tělo. Navíc po ukončení užívání v podstatě všichni uživatelé, kteří neměli lék předepsaný a kontrolovaný lékařem, potvrzují rychlý návrat hmotnosti a často i její zvýšení. Jo-jo efekt na 100 %. Zázračné tablety na hubnutí jsou nesmysl.

Nad správným hubnutím musíte přemýšlet

Pokud chce člověk opravdu a trvale zhubnout, tak na to musí jít jinak. Je to totiž hlavně hodně o přemýšlení. Neuvažovat tak, že si řeknete, že teď tedy obětujete třeba dva měsíce, budete strašně dřít, mít nějakou přísnou dietu a díky tomu shodíte plánované množství kil. No a pak se vrátíte k tomu, co bylo před tím. Tak to nefunguje a myslet si, že ano, je chyba.

Zelenina tvoří základ hubnoucího jídelníčku / foto: pixabay.com

 

Zdravé hubnutí s trvalým výsledkem

Každý by si měl uvědomit, že by měl hubnout zdravě a po zhubnutí si tuto váhu také nadále udržovat. Tělo nesmí strádat, naopak, má být správně a zdravě vyživováno. Má dostávat rozumné množství pohybu. Prostě je nutné a vhodné změnit způsob života. Řada lidí využije své rozhodnutí trvale zhubnout i k tomu, že je změna životního stylu posune dál. Když jste spokojení se svou postavou, máte lepší náladu, větší sebevědomí, pak se na vás i okolí dívá jinak. Můžete si třeba obnovit šatník – to bývá častá motivace – vaše proměna může být jakákoli, někdo zhubne pro své zdraví, někdo se změnou postavy změní třeba i účes, práci, ….

Chcete vědět, jak na vysněný úbytek váhy?

Začněte jídelníčkem. Vsadit na potraviny, které obsahují velké množství bílkovin, to je sázka na výhru.

Podle Aleše Kosmáka: “… jsou bílkoviny základní stavební složkou našeho organismu.  Z bílkovin je složena naše svalová hmota, pojivové tkáně organické části kostí i zubů. Bílkovina je též látka, bez níž by neprobíhal v organismu žádný děj, žádná chemická reakce.”

KOSMÁK, ALEŠ. Tuky a bílkoviny v potravě

Citace: [KOSMÁK, Aleš. \textit{Tuky a bílkoviny v potravě} [online]. Brno, 2014 [cit. 2020-11-09]. Dostupné z: <https://theses.cz/id/i8haw7/>. Diplomová práce. Masarykova univerzita, Pedagogická fakulta. Vedoucí práce Mgr. Bc. Pavla Dvořáková. ]

To ale není zdaleka všechno. Pro účinný úbytek hmotnosti mají bílkoviny ještě jednu vlastnost. Umí navodit pocit sytosti, který nenutí organismus jíst nadmíru a tím pádem přirozeně omezují chuť k jídlu a přejídání. Zajistit si dostatečný přísun bílkovin během celého dne je proto důležité. Rostlinné i živočišné proteiny přispívají k vyšší produktivitě těla a napomáhají stabilizovat hladinu cukru v krvi.

Vejce je pro tělo zdrojem hodnotných bílkovin / foto: pixabay.com

 

Kde najdeme bílkoviny?

Bílkoviny rostlinného původu obsahují především luštěniny, jako čočka, hrách, sója, fazole nebo cizrna. Dále také ořechy, semínka, obiloviny, pohankaamarant nebo ovesné vločky. Z živočišných zdrojů je dobré zmínit hovězí nebo kuřecí maso a ryby, dále vejce a hlavně mléčné výrobky, jako jsou jogurty, tvaroh nebo třeba cottage sýr.

Optimální denní příjem bílkovin: je asi 0,8 g na 1 kg vaší váhy. Pro udržení správné váhy je pak třeba alespoň 1g na 1 kg váhy. Pro sportovce, těhotné ženy a také starší osoby se doporučuje tento přísun ještě zvýšit.

Využijte proteinová jídla

Nový a zdravý životní styl můžete nastartovat už jen tím, že změníte svůj každodenní způsob stravování. Když využijete proteinová jídla KetoMix a zařadíte je do pravidelného jídelníčku, bude to přímo trefa do černého. Tímto způsobem totiž zajistíte tělu vyvážený a dostatečný přísun bílkovin, takže snadno dodržíte jejich potřebný denní limit. KetoMIX tvoří výborně chuťově vyladěná jídla, která jsou navíc zdravá a pečlivě nutričně vyvážená tak, aby tělu dodávala vhodné množství živin a energie bez hladovění. Jídla KetoMix obsahují méně sacharidů, zato mají vysoký podíl bílkovin, takže přijímáte potraviny, které pomáhají hubnout vlastní zásoby tuku.

Jaké mají jídla KetoMix výhody?

  • zajistí vám správný denní přísun bílkovin
  • každé jídlo KetoMix snadno nahradí jedno běžné klasické jídlo (snadno připravíte jídelníček na celý den)
  • zajistí také požadovaný přísun vitamínů a minerálů
  • pokrmy jsou bez chemických látek
  • jsou vhodné pro alergiky na laktózu a lepek, také je mohou využít vegetariánivegani
  • dietu je možné kombinovat s běžnými jídly nebo ji využít v rámci redukčního režimu
  • příprava jídel zabere maximálně 5 minut a šikovná balení umožní brát si je s sebou i na cesty, do práce nebo na výlety
  • nabízí bohatý výběr pokrmů, jako kašepolévkykoktejlyomelety, nebo proteinové tyčinky

KetoMix pro zpestření stravy

Dietu zaměřenou na vyšší příjem bílkovin, jako je právě KetoMix, je v prvotní fázi redukčního programu třeba využívat pro všechna jídla denně. Tedy 3 hlavní jídla a 2 svačiny. Ovšem i po ukončení dietního programu je možné čerpat pozitivní přínos takto vyvážených jídel a zakomponovat je do běžného jídelníčku. Zajistíte si tak zaručeně optimálně vyváženou zdravou stravu.

Podívejte se, jak je jednoduché vaření s KetoMix:

YouTube playerKliknutím přijmete marketingové cookies YouTube a spustíte video.

 

Rozhýbejte svoje tělo

Správné hubnutí jde vždy ruku v ruce s alespoň minimálním pohybem. Pokud rádi trávíte čas posilováním ve fitness centrech, nebo jezdíte na kole či třeba plavete, máte vyhráno. Jestliže nejste příznivcem zdravého pohybu, měli byste vědět, že fyzická aktivita výborně startuje metabolismus, dobře tvaruje tělo a zlepšuje celkovou kondici. Zkuste tedy alespoň časté procházky, vynechte jízdu do práce, a pokud můžete, alespoň část absolvujte po svých.

Zaměřte se třeba na aerobní cvičení. Jedná se o cvičení, při kterém se spaluje více kyslíku, je méně namáhavé, ale zase je potřeba mu věnovat více času. Je to například chůze, běh, jízda na kole a podobně, tedy činnosti, které by měly trvat alespoň 30 minut a déle, aby docházelo k účinnému spalování zásob tuku.

Nenáročné pohodové cvičení zvládnete bez problému i sami doma:

YouTube playerKliknutím přijmete marketingové cookies YouTube a spustíte video.

 

K posilování se zase více hodí tzv. anaerobní cvičení. Jeho smyslem je nabírání svalové hmoty, proto sem patří silové cviky a těžší atletika. Pro hubnutí je velmi důležité, když kombinujete správné cvičení a zdravý jídelníček.

Co je dál pro hubnutí důležité?

Dostatek spánku. Ano! Řada studií prokázala, že pokud člověk málo spí, má jeho tělo potřebu doplňovat energii, kterou cítí z únavy, jídlem. Proto lidé, kteří málo spí, obvykle častěji a někdy i zbytečně moc jedí a přibírají. A často se to nemusí týkat jen jídla. Aktuální doba nabízí na doplnění energie řadu energetických drinků, které jsou však velmi zrádné.

Věděli jste, že u příjmu živin z jídla vám mozek podá informaci o tom, že jste nasycení, ale u příjmu kalorií z nápojů to neudělá?

Energetickým nápojům se proto raději vyhýbejte. Obecně pro lepší úbytek hmotnosti byste měli vyřadit nápoje slazené, džusy, slazené čaje, koktejly, no a samozřejmě i alkohol.

Nezapomeňte odbourat stres

Stres je komplikovaná reakce těla na nějakou situaci nebo nebezpečí. Zatěžuje organismus a narušuje tak jeho rovnováhu. Kromě možného vzniku různých typů úzkostí, depresí a záchvatů paniky pak může přímo ovlivnit i tělesnou schránku člověka. Má totiž svůj vliv na zažívací potíže, způsobuje i zácpu nebo naopak průjem a velmi často se projevuje právě i výkyvy váhy.

Stres může způsobovat řada faktorů, například složité mezilidské vztahy, vysoká pracovní zátěž, různé strachy nebo obavy. Pokud byste v takové chvíli navíc začali užívat nějaké léky na snížení hmotnosti, jako jsou například zlatá vajíčka na hubnutí, můžete si přivodit například i stavy úzkosti, psychické potíže i změny chování.

Podpořit hubnutí tedy už lépe nelze?

Ale ano, lze. Pokud se zaměříte na zdravý jídelníček, který nabízí právě jídla KetoMix, doplníte jej o vhodný pohyb, můžete přidat i nějaký přírodní doplněk stravy, který s úbytkem váhy pomůže. Například ostropestřec mariánský, který pomáhá upravit trávení, umí pomoci nastolit správnou hladinu cholesterolu v krvi. Navíc má i pozitivní účinky na regeneraci jater a přispívá k detoxikaci organismu.

K různým zázračným produktům, které mají vyřešit léty nastřádané problémy s váhou, je třeba vždy přistupovat velmi obezřetně. Vize dosažení dokonalé postavy během několika dnů může vést nejen k opačnému efektu, ale také k vážným zdravotním komplikacím. Ty pak můžete řešit i několik let. A to je zbytečné. Zvlášť, když hubnout zdravě a natrvalo jde i bez chemických léků a nežádoucích účinků.

Autor: Hana S.

Jmenuji se Hanka a zdravý životní styl je pro mne reálným způsobem života. Cítím se tak mnohem lépe a plná energie. Byla jsem biohackerka ještě dávno před tím, než tento termín vůbec vznikl. Sama na sobě zkouším, co je pro mé tělo nejlepší a své poznatky se snažím předat dál prostřednictvím hodnotných článků. Psaným textem tvořím kvalitní obsah také jiných webových stránek (kontakt). Mám ráda dobrou kávu, pozitivní lidi, toulky přírodou, jízdu na kole a relaxaci při józe.

přečtěte si také

Banánová dieta pomáhá při hubnutí: A vůbec nemusíte jíst jenom banány!

Máte rádi banány? A víte, že vám mohou pomoci i s hubnutím? Vůbec se jim …

Napsat komentář