Detoxikace je skvělý způsob, jak pročistit a znovu restartovat celý organismus. Člověk se pak cítí plný sil a nové energie. Důsledkem špatné životosprávy totiž často dochází k přetížení organismu škodlivými látkami. Lidské tělo sice dovede přijaté škodliviny odbourat samo, ale občas potřebuje pomoci. Velké množství toxinů brání organismu v jeho správné funkci, oslabuje imunitní systém a vytváří nezdravé prostředí, které může být příčinou celé řady zdravotních potíží. Přetížený organismus reaguje únavou, bolestmi hlavy, kloubů, špatným zažíváním, nadváhou, alergií a podobnými projevy. Přitom úleva je téměř na dosah. Odlehčený jídelníček podpoří přirozené detoxikační pochody a vrátí tělo zpátky do pohody. Výborným prostředkem na pročištění organismu jsou čerstvé šťávy z ovoce a zeleniny. Zkuste šťávový detox plný živin a budete zase fit.
Obsah článku
- 1 Detoxikace pomáhá regenerovat celé tělo
- 2 Jídelníček při detoxu
- 3 Šťávový detox jako ozdravná kúra
- 4 Šťávový detox na 3 dny
- 5 Šťávový detox vyžaduje přípravu
- 6 Jak získat čerstvou šťávu z ovoce a zeleniny?
- 7 Očistné ovocné a zeleninové dny
- 8 S ovocem opatrně
- 9 Oblíbené šťávy s detoxikačními účinky
- 10 RECEPT: Zelená detoxikační šťáva
- 11 RECEPT: Jablečná šťáva s kardamomem
- 12 RECEPT: Šťáva z červené řepy se skořicí
Detoxikace pomáhá regenerovat celé tělo
Člověk je neustále vystaven vlivu škodlivých látek, které mají negativní dopad na jeho zdraví. Dýcháme je, přijímáme stravou, kosmetickými přípravky, atd. Toxiny se dostávají do těla nejen z okolního prostředí, ale vznikají i jako odpadní produkt látkové výměny. Výrazný podíl na toxiny zaneseném těle má každodenní strava plná průmyslově zpracovaných potravin. Zbytečně zatěžuje trávení a detoxikační orgány nestačí efektivně odbourat všechny přijaté škodliviny. Místo aby byly odpadní látky odvedeny pryč, postupně se v těle hromadí a narušují tak harmonickou vnitřní rovnováhu.
Ke zpracování potravy a vstřebávání většiny živin dochází ve sliznici tenkého střeva, proto mají střeva pro správnou funkci trávicího systému zcela zásadní význam. Vlivem konzumace špatné stravy se v záhybech střev usazují zbytky potravy, které produkují další škodlivé látky. Přes střevní stěnu putují do krevního oběhu a dále přetěžují játra a ledviny. Z toho důvodu je základem každé detoxikace důkladná očista střev.
Pokud se rozhodnete pročistit organismus za pomoci šťávového detoxu, ulevíte tím celému trávicímu traktu. Při popíjení zeleninových a ovocných šťáv si střeva odpočinou, vyprázdní se a nemusí tolik pracovat jako když jíte běžnou stravu. Energii, kterou by tělo spotřebovalo na trávení, využije na svoji regeneraci.
Játra jako hlavní detoxikační orgán mají za úkol krev vyčistit a prostřednictvím ledvin zajistit vyloučení toxinů z organismu. Tyto procesy probíhají v lidském těle naprosto přirozeně, ale pokud je toxických látek příliš mnoho, detoxikační orgány potřebují ve své činnosti podpořit. Na řadu přichází ozdravná kúra, která pomáhá efektivně odbourat všechny škodliviny a ulevit přetíženému organismu. Účinným pomocníkem při detoxu je běžná strava.
Jelikož pročištěné tělo funguje po všech stránkách daleko lépe i vy sami po detoxu pocítíte příliv nové životní energie a vitality. Očistná kúra zvýší fyzickou i psychickou odolnost celého organismu, takže budete zase v dobré kondici.
Jídelníček při detoxu
Detoxikace organismu není žádná věda. Vyvážená a odlehčená strava umí s tělem udělat doslova zázraky a její blahodárné účinky určitě nelze přehlédnout. Detoxikační jídelníček obsahuje plno vitamínů, minerálů, vlákniny, antioxidantů, enzymů a dalších zdraví prospěšných látek.
Na tyto živiny jsou bohaté především potraviny rostlinného původu, proto zelenina a ovoce jsou nezbytnou součástí jídelníčku při detoxu. Zařazení zeleninových a ovocných šťáv je velmi příjemným obohacením stravy.
Vendula Vetchá říká: “Ovocné šťávy jsou bohatým zdrojem živin, které jsou obohacené okyselujícími látkami, od nichž se očekává, že by mohly prodloužit dobu trvanlivosti, a to tím způsobem, že vytvoří anaerobní prostředí, které probiotické bakterie vyžadují, toho lze snadno dosáhnout odstraněním kyslíku.”
VETCHÁ, VENDULA. Příprava doplňků stravy pro děti s obsahem probiotických baktérií a ovocné složky
Během očistného programu je důležité zvýšit příjem vlákniny, tekutin a zaměřit se na konzumaci tzv. detoxikačních potravin, které díky svým vlastnostem účinně podporují detoxikační pochody v těle. Zpravidla se jedná o konkrétní druhy zeleniny, ovoce, koření, bylinek, atd.
Každá očistná kúra vyžaduje vyřadit z jídelníčku všechny potraviny, které způsobují překyselení organismu, kávu, alkohol a cigarety. A to se týká i šťávového detoxu.
Obecně platí, že pro detox jsou nejlepší kyselé a hořké chutě. Vhodný je tedy například citron, grapefruit, listy bylin jako rukola, pampeliška, řeřicha, a podobně.
Pokud chcete dosáhnout výrazného detoxikačního účinku, zařaďte do jídelníčku také zelené superpotraviny. Výborně se kombinují právě s ovocnými a zeleninovými šťávami a navíc dodají tělu živiny, na které jsou některé šťávy chudé (tuky, bílkoviny) a přesto je tělo nezbytně k detoxikačním pochodům potřebuje.
Vzhledem k tomu, že každá ze zelených superpotravin (chlorella, spirulina, zelený ječmen, mladá pšenice) vyniká jedinečným obsahem výživných látek, které se navzájem podporují v lepší vstřebatelnosti, je vhodné užívat je společně dohromady. Přesně tyto požadavky splňuje přírodní přípravek Blendea SUPERGREENS.
Blendea SUPERGREENS představuje sypkou směs 4 zelených superpotravin (chlorella, spirulina, zelený ječmen, mladá pšenice) s malým přídavkem máty peprné pro lepší chuť. Odměrku zeleného prášku jednoduše smícháte s jakoukoli tekutinou a tím vznikne lahodný nápoj, který jednoduše vypijete.
Vlastnosti přírodního přípravku Blendea SUPERGREENS se vhodně uplatní zejména při šťávovém detoxu. Když Blendeu přimícháte do čerstvé šťávy z ovoce a zeleniny, získáte nutričně hodnotný nápoj, který účinně podpoří očistné procesy v těle a dodá chybějící živiny.
Zelený nápoj Blendea SUPERGREENS je nejlepší zařadit na začátek dne jako součást snídaně. Po ránu vás totiž nakopne stejně jako šálek kávy, který je třeba při detoxu vynechat.
Široké spektrum výživných látek obsažených v přírodním přípravku Blendea SUPERGREENS rozproudí metabolismus, dodá energii, posílí imunitu a podpoří dobré trávení. Jelikož má Blendea celou řadu blahodárných účinků na lidské tělo, určitě je dobré ponechat ji v každodenním jídelníčku a neomezit její užívání jen na dobu šťávového detoxu.
Pravidelnou konzumací směsi zelených superpotravin Blendea SUPERGREENS podpoříte přirozené očistné pochody, takže organismus zvládne efektivně vyloučit všechny škodliviny. Toxické látky se tak nebudou v těle hromadit a narušovat správnou funkci celého těla. Díky tomu se i vy sami budete neustále cítit v dobré kondici, fyzicky a psychicky.
Šťávový detox jako ozdravná kúra
Pro účinný detox je zelenina a ovoce v podobě čerstvé šťávy vynikající volba. Tuto metodu můžete praktikovat po různě dlouhou dobu. Jednodenní půst přispěje k rychlému pročištění organismu a lze ho klidně zavést pravidelně 1x do týdne. Chcete-li se však zbavit všech škodlivých látek a nahromaděných zplodin metabolismu, pak bude vhodnější zvolit několikadenní ozdravný proces (3 – 7 dní).
Šťávový detox je účinnou metodou pro očistu těla, která spočívá v úplném nahrazení všech pevných jídel čerstvou šťávou z různých druhů ovoce a zeleniny. Jedná se však o krátkodobou ozdravnou kúru s maximální délkou trvání jeden týden. Optimální délkou jsou 3 dny. V případě, že byste takový jídelníček dodržovali delší dobu, tělo by začalo strádat nedostatkem některých živin a celá procedura by byla spíše na škodu.
Šťávový detox na 3 dny
1. - 3. DEN | |
Zeleninové a ovocné šťávy | 4 - 5x denně místo jídla, cca 200 ml ovocné nebo 400 ml zeleninové šťávy na porci |
Tekutiny | denně 1,5 - 3 litry tekutin (neperlivá voda, bylinkový čaj) |
Aby tělo detoxikační kúru dobře zvládlo, potřebuje spoustu energie, proto se vyhněte zvýšené fyzické námaze a naplánujte relaxační program. Volte různé nenáročné aktivity, wellness, krátkou procházku, lekci jógy, četbu knih, atd.
Možná si v první fázi šťávového detoxu budete připadat více unavenější než obvykle, ale to všechno přejde. Zvýšená únava je důkaz toho, že se organismus zbavuje nepotřebných látek.
Jakmile šťávový detox ukončíte, přejděte pozvolna na běžný racionální jídelníček. Nejprve si udělejte smoothie, zeleninový salát, nebo RAW polévku, pokračujte tepelně upravenou zeleninou, zvolte pokrmy z rýže, luštěnin, ovesnou kaši, rostlinný jogurt, atd.
Šťávový detox vyžaduje přípravu
Než se ovšem do šťávového detoxu pustíte, je třeba tělo trochu připravit. Není dobré do něj skočit ze dne na den rovnýma nohama, to by mohl být pro organismus velký šok. Přeci jen, tělo navyklé na guláš s knedlíkem se nedokáže tak rychle vyrovnat s razantní změnou.
Jeden týden před plánovaným detoxem odlehčete jídelníček a zaměřte se spíš na různá zeleninová jídla, saláty, obilné kaše, luštěniny. Hlavně se vyhněte sladkostem, pečivu z bílé mouky, knedlíkům, těžkým a smaženým pokrmům, polotovarům a podobně. Naopak se více orientujte na veganskou stravu, nicméně rybou určitě nic nepokazíte.
Každý den si připravte nějaké smoothie, k snídani či svačině, a pitný režim už v této přípravné fázi obohaťte o sklenici čerstvé šťávy z ovoce a zeleniny. Když přidáte i odměrku zelených superpotravin Blendea SUPERGREENS, uděláte jedině dobře.
Jak získat čerstvou šťávu z ovoce a zeleniny?
Šťávový detox je ideální program na prodloužený víkend. Příprava ovocných a zeleninových šťáv je velmi jednoduchá a nenáročná na čas. Vůbec nemusíte stát u plotny, můžete jen odpočívat a věnovat se sami sobě. Před víkendem se ale vydejte na větší nákup a dostatečně se zásobujte různými druhy ovoce a zeleniny, ať nemusíte v průběhu detoxikační kúry odbíhat nikam do obchodu.
Samotná příprava šťávy není vůbec nic složitého. Jednotlivé suroviny stačí jen oloupat, nakrájet a vložit do odšťavňovače. Ovoce a zeleninu můžete pokaždé odšťavnit bezprostředně před konzumací, a nebo si udělat jednodenní zásobu nápojů dopředu. Do každé šťávy přidejte několik kapek citronu kvůli oxidaci a uchovávejte v lednici. Můžete ji případně i zamrazit, ale šťávu použijte do 30 dnů.
Odšťavňovač je nejen při šťávovém detoxu obrovský pomocník, proto není radno jeho kvalitu podceňovat. Ve zdravé kuchyni většinou nachází stálé uplatnění. S citrusovými plody si lehce poradí prakticky každý přístroj, ale některé měkčí ovoce, nebo listová zelenina potřebují odšťavňovač s výkonným motorem (1200 W a více).
Abyste z ovoce a zeleniny získali maximum, je třeba mít přístroj s vysokou výtěžností, který dokáže z vlákniny získat veškerou tekutinu a zůstane jen suchý odpad. Takový odšťavňovač bývá vybaven také nerezovým sítem a stěnami z mikrosíťoviny.
Do některých přístrojů ani není třeba ovoce předem krájet (jablka, hrušky), můžete je vkládat rovnou celé. Třeba ananas lze odšťavnit i se slupkou. Při odšťavňování měkkých surovin (meruňky, broskve, špenát, salát, bylinky, apod.) se doporučuje kombinovat je s jiným tvrdším ovocem nebo kořenovou zeleninou (mrkev, petržel), aby se zbytečně měkká vláknina nelepila na lisovací hřídel odšťavňovače.
Podívejte se, co říká o odšťavňování výživový specialista Ing. martin Škába:
Chcete-li odšťavnit rajčata a vychutnat si vynikající rajčatovou šťávu, zvolte pouze odrůdu cherry. Jsou sice menší, ale pevnější a odšťavňovač si s nimi lépe poradí než s plody standardní velikosti.
Avšak pro některé detoxikační šťávy ani odšťavňovač nepotřebujete. Třeba pro šťávu z kysaného zelí stačí koupit dobré kvalitní kysané zelí (bez konzervačních látek) a šťávu z něj jenom slít. Případně si můžete zelí naložit sami doma a mít tuto zásobárnu vitamínů neustále po ruce.
Pro detoxikaci organismu je rovněž účinná citronová voda. Do sklenice vlažné vody vymačkáte šťávu z poloviny citronu a pijete nejlépe ráno na lačno. Citron obsahuje vlákninu, která dokáže rychle nastartovat metabolismus a podpořit správné zažívání. Přestože je citron kyselý, patří mezi zásadité potraviny a pomáhá tak tělu vyrovnat správné hodnoty pH (brání překyselení organismu).
V případě, že práce s odšťavňovačem není nic pro vás, v prodejnách se zdravou výživou lze koupit již vylisované čerstvé šťávy z ovoce a zeleniny. Jelikož pochází z produkce ekologického zemědělství, bývají označeny známkou BIO kvality. Šetrný technologický postup výroby je zárukou zachování všech bioaktivních látek, takže je můžete vhodně využít při detoxu.
Očistné ovocné a zeleninové dny
Různé šťávy z ovoce a zeleniny jsou pro organismus lehce stravitelná potravina, proto není problém začít je konzumovat hned ráno na lačno. Živiny obsažené v ovocných a zeleninových šťávách dokáže lidský organismu velmi rychle vstřebat, proto po vypití pocítíte během 10 – 20 minut obrovský příval energie. Výživné látky se rychle dostanou k buňkám aniž byste zatěžovali tělo trávením.
Ovoce a zeleninu lze vzájemně vhodně kombinovat, takže můžete vytvářet nejen nutričně, ale i chuťově zajímavé varianty. Šťávový detox se však z hlediska ovocno-zeleninového jídelníčku řídí určitými pravidly, která je nutno dodržovat, aby očistná kúra přinesla očekávaný efekt. Jak by tedy měl vypadat správný šťávový detox?
Každý den se doporučuje začít šťávou s obsahem sacharidů, případně sacharidové šťávy pijte v první polovině dne. Jedná se o ovocné šťávy, které obsahují jednoduché cukry. Sacharidy potřebuje organismus pro celkovou regeneraci, podporu svalů, psychickou pohodu a mentální výkon.
Vendula Vetchá uvádí. “Další výhodou ovocných šťáv je také přirozená přítomnost cukrů, které podporují růst probiotických baktérií. Velkou výhodou je i rychlé trávení ovocných šťáv, které v žaludku zůstávají jen krátkou chvíli, což je výhodné i pro probiotické bakterie, které nejsou vystaveny dlouhému působení velmi kyselého prostředí v žaludku.”
VETCHÁ, VENDULA. Příprava doplňků stravy pro děti s obsahem probiotických baktérií a ovocné složky.
Z toho důvodu je ovocná šťáva ideální ranní nápoj, hodí se také k dopolední svačině. S odměrkou zelených superpotravin Blendea SUPERGREENS však bude mít pro organismus mnohem větší nutriční hodnotu a detoxikační účinek. Navíc, zelené superpotraviny se sladkým ovocem výborně ladí k sobě i chuťově, takže se je nebojte přidat.
Vhodné kombinace na ranní šťávu:
- mrkev, pomeranč, zázvor
- jablko, mrkev, kořen petržele
- grapefruit, pomeranč, citron
- červená řepa, mrkev, pomeranč
K obědu můžete zvolit šťávu zeleninovou, avšak stále s menším podílem sacharidů. Zkuste například řapíkatý celer, okurku, kořen petržele, červenou řepu. Zeleninové šťávy mají tu výhodu, že je do jídelníčku můžete zařadit kdykoli během dne. Mají zásaditou reakci, tudíž udržují správné pH uvnitř organismu a brání nežádoucímu překyselení.
Vhodné kombinace na polední šťávu:
- okurka, kapusta, kořen petržele, jablko
- zelí, červená řepa, jablko, pomeranč
- brokolice, jablko, mrkev, červená řepa
- cuketa, řapíkatý celer, jablko
V odpoledních hodinách a zejména večer by měl v čerstvé šťávě převažovat podíl zeleniny, nebo si dejte šťávu pouze zeleninovou a ovoce úplně vynechte. Sacharidy na sklonku dne už tělo tolik nepotřebuje a trávení si více odpočine.
Vhodné kombinace na večerní šťávu:
- okurka, řapíkatý celer, hlávkové zelí, ½ menší mrkve
- okurka, polníček, máta, ½ pomeranče
- baby špenát, okurka, bílá ředkev
- rajče, řapíkatý celer, bazalka, hlávkové zelí
Šťávový detox má velkou výhodu v tom, že si každý nápoj můžete zcela přizpůsobit své chuti, vytvářet vlastní kombinace ovoce a zeleniny, nebo je pít samostatně. Fantazie má zde nekonečné hranice.
Nezapomínejte na to, že čerstvé ovocné a zeleninové šťávy byste měli do jídelníčku zařadit už týden před plánovaným šťávovým detoxem. Stačí jedna sklenice denně, třeba k svačině. A stejně tak pokračujte pár dnů po detoxu.
Do čerstvé šťávy lze přidat i různé bylinky a koření, které podpoří metabolické pochody v těle. Unavený organismus opět nakopne špetka chilli, kurkuma, kardamom, skořice, zázvor. Do odšťavňovače klidně přihoďte mungo klíčky, mikrogreens, nebo čerstvé listy kopřivy.
Jarní detoxikační šťáva:
- výluh z kopřiv, bílé hroznové víno, jablko, citron
Detoxikační šťáva na podporu funkce jater:
- 100 g červené řepy, 100 g salátové okurky, 300 g mrkve
- 200 g baby špenátu, 300 g mrkve
- 500 g mrkve
S ovocem opatrně
V případě ovoce se vyplatí určitá obezřetnost. Celodenní popíjení čistě ovocných šťáv přináší také svá negativa. Čerstvé šťávy z ovoce obsahují velké množství cukru (u 5 sklenic za den se uvádí až 200 g), což může rozhodit trávení. V jídelníčku začnou chybět tuky a bílkoviny, které jsou pro detoxikační pochody rovněž důležité.
Hlavně játra potřebují ke své funkci aminokyseliny (základní stavební složka bílkovin) a ty jim pouze ovocné šťávy nedodají. Proto je lepší kombinovat ovoce se zeleninou, nebo přidat odměrku zelených superpotravin Blendea SUPERGREENS.
Oblíbené šťávy s detoxikačními účinky
Mrkvová šťáva
Posiluje činnost jater, podporuje normální zažívání a přirozenou obranyschopnost organismu. Mrkev je bohatá na karotenoidy s významnými protizánětlivými a antioxidačními účinky, chrání zdraví očí. Neméně cenný je i obsah selenu, který příznivě ovlivňuje funkci nervové soustavy.
Šťáva z červené řepy
Je velkou posilou pro celý organismus, pomáhá čistit krev a podporuje tvorbu červených krvinek. Látky obsažené v červené řepě zvyšují schopnost jater odstraňovat toxiny z těla, povzbuzují činnost ledvin, žlučníku a lymfatického systému.
Jablečná šťáva
Obsahuje vlákninu (pektin), která dokáže na sebe vázat toxické látky (rtuť, olovo) a povzbuzuje činnost střev. Jablečná šťáva je pro tělo důležitým zdrojem draslíku potřebným pro normální činnost ledvin a funkci svalů. Prospívá zažívání, posiluje imunitu a kardiovaskulární systém.
Šťáva z červeného hroznového vína
Je bohatá na vitamíny skupiny B a pro tělo je dobrým zdrojem energie. Výživné látky obsažené v hroznu zlepšují činnost ledvin a tím podporují vyplavení odpadních látek z těla pryč.
Šťáva z kysaného zelí
Obsahuje probiotické kultury, které jsou důležité pro zdraví střevní mikroflóry. Konzumace šťávy z kysaného zelí přispívá k vyplavení toxinů a přebytečné vody z těla, zlepšuje mozkovou činnost, pomáhá při hubnutí a má protizánětlivé účinky. Šťáva je bohatá na vitamín C, dále zde najdeme vitamíny skupiny B, K, E, z minerálů draslík, hořčík, železo, vápník, zinek.
Rajčatová šťáva
Vyniká přítomností chlóru a síry. Tyto látky podporují činnost jater a ledvin a tím přispívají k očistě organismu. Šťáva z rajčat je bohatá na beta-karoten a lykopen, které působí příznivě na zdraví srdce a cév. Jedna sklenice čerstvé šťávy dodá tělu 74 % denního příjmu vitamínu C. Zlepšuje trávení a pomáhá činnosti střev.
Grapefruitová šťáva
Pomáhá čistit střeva, podporuje normální trávení a posiluje celkovou odolnost organismu. V lidském těle působí antioxidačně a protizánětlivě. Šťáva obsahuje velké množství kyseliny listové, dále je významným zdrojem draslíku a vitamínu C. Díky alkalickým účinkům přispívá k rovnováze vnitřního prostředí a pročištění krve od kyselých látek. Grapefruitová šťáva je také vhodnou prevencí proti osteoporóze.
RECEPT: Zelená detoxikační šťáva
Suroviny:
- 2 jablka
- 2 pomeranče
- 1 mrkev
- 1 řapík celeru
- 1 cm zázvoru
- ½ citronu
- 1 lžička Blendea SUPERGREENS
Postup:
Pomeranč, citron a zázvor zbavte slupky. Ostatní suroviny opláchněte pod proudem tekoucí vody. Rozkrájejte na kousky, dejte do odšťavňovače a během chvilky máte skvělou šťávu. Přelijte do skleničky, vmíchejte lžičku zelených superpotravin Blendea SUPERGREENS a můžete pít. Hodí se k snídani či svačině.
RECEPT: Jablečná šťáva s kardamomem
Suroviny:
- 3 větší jablka
- 1 limetka
- 2 řapíky celeru
- 3 tobolky kardamomu
Postup:
Limetku oloupeme, jablka a celer opláchneme vodou. Všechny suroviny rozkrájíme a s kardamomem odšťavníme v odšťavňovači. Hotovou šťávu nalijeme do skleničky, můžete podávat s ledem.
RECEPT: Šťáva z červené řepy se skořicí
Suroviny:
- 2 menší červené řepy
- 1 paprika
- 1 mrkev
- 1 malá cuketa
- 1 jablko
- 1 cm zázvoru
- 1 jarní zelená cibulka
- 1 červená cibule
- 1 stroužek česneku
- ¼ lžičky skořice
- ¼ lžičky kari
Postup:
Všechny suroviny očistíme a rozkrájíme na kousky. Postupně vložíme do odšťavňovače a vylisujeme čerstvou šťávu. Přelijeme do sklenice, přidáme koření a můžeme vypít. Tato šťáva má hřejivé účinky.
Při šťávovém detoxu si můžete dopřát jakoukoli šťávu podle vlastní chuti, konkrétní výběr je už na vás. Pokud budete mít v průběhu dne hlad, dejte si další šťávu. Nehladovte, šťávu pijte podle potřeb a chuti vašeho těla.
Nikdy není třeba zacházet do extrémů. V případě, že vás celodenní popíjení ovocných a zeleninových šťáv nedokáže zasytit, nahraďte jednu porci šťávy čerstvým ovocem a zeleninou, nebo udělejte místo šťávy smoothie.
Šťávový detox přináší tělu péči, kterou si jistě zaslouží. V podobě krátkodobé ozdravné kúry vás dostane zase do formy.