Ostropestřec a hubnutí: Kombinace, která vás určitě překvapí

Ostropestřec mariánský je čistě přírodní doplněk stravy na mnoho neduhů. Umí pomoci upravit trávení, zlepší regeneraci jater, podílí se na detoxikaci organismu, dokáže ovlivnit hladinu cukru i cholesterolu v krvi a mnoho dalšího. Umí ale napomoci i při hubnutí? Jak jej užívat, aby nám poskytl co nejvíce svých blahodárných účinků?

Ostropestřec mariánský je krásný statný bodlák / foto: depositphotos.com

 

Ostropestřec mariánský

Vypadá skoro jako klasický bodlák, přitom je to úžasná bylinka. Říká se jí také strakáč, bílý trn, ostrolist, podstřel nebo kardus mariánský. Původem ze Středozemí si svými účinky podmanil již starověké státy. Staří Římané jej užívali na neduhy žlučníku a jater, Řekové při uštknutí hadů nebo píchnutí jedovatého hmyzu. Silybum marianum, což je latinský název pro tuto bylinu má bohaté využití i v dnešní době. Je to skvělý antioxidant s protizánětlivými účinky.

Co byste měli vědět o ostropestřci:

 • jedná se o jedno až dvouletou rostlinu
 • dorůstá výšky 60 až 150 cm
 • doba sklizně je ideálně září a říjen
 • nejlépe využitelná část jsou semena rostliny
 • obsah plodů: jedlý olej, bílkoviny, tyramin, histamin, aminokyseliny, quercitin, vitamin E
 • obsahuje látku zvanou silymarin, což je výborný antioxidant

Ostropestřec obsahuje silymarin

Silymarin je společný výraz pro komplex bioflavonoidů, které rostlina obsahuje, a jejichž pozitivní účinky potvrdila řada studií. Silymarin obecně se používá například při léčbě jaterních onemocnění. Působí silně regenerativně na poškození, a to dokonce i u alkoholiků nebo drogově závislých. Funguje velmi dobře při otravě houbami (nikoli však jako lék) nebo jako přírodní posila po chemoterapii. Pro podporu jater, žlučníku i střev však lze ostropestřec využívat i preventivně.

 

Michal Záškoda uvádí: “Alternativní medicína se často přiklání k využívání rostlinného silymarinu, který je extrahován z ostropestřce mariánského. Tato látka má schopnost inhibovat volné radikály, které jsou produkovány během metabolismu toxických látek.“

ZÁŠKODA, MICHAL. Onemocnění jater se zaměřením na autoimunitní procesy

Citace: [ZÁŠKODA, Michal. Onemocnění jater se zaměřením na autoimunitní procesy [online]. Brno, 2020 [cit. 2020-09-28]. Dostupné z: <https://is.muni.cz/th/q9fim/>. Bakalářská práce. Masarykova univerzita, Přírodovědecká fakulta. Vedoucí práce Monika Dušková.]
Malá semínka ostropestřce mariánského / foto: pixabay.com

 

Je možné spojit ostropestřec a hubnutí?

Ostropestřec má širokou škálu uplatnění. Mimo uvedeného totiž umí pozitivně působit na činnost srdce, dokonce i na bolesti hlavy. Látky v něm obsažené mohou přispívat ke zmírnění závratí a nevolnosti způsobené cestováním. Jenomže to není všechno. Tato bylina výborně pomáhá při hubnutí. Stimuluje totiž činnost střev a pročišťuje organismus, což je při jakékoli dietě výborný start pro úbytek váhy. Také může napomáhat při regulaci hladiny cukru krvi a optimálně ovlivňovat i množství cholesterolu.

Ostropestřec sám o sobě hubnoucí lék není, ale k hubnutí rozhodně skvěle napomůže. Udělá zkrátka tělu dobrou službu a připraví ho na hubnutí přirozeným způsobem.

Detoxikaci těla můžete provést kdykoli: Detoxikace jater podpoří vaše zdraví. Jak na ni?

Ano, detoxikací těla by mělo každé zdravé hubnutí začínat. I proto se ostropestřec doporučuje jako přírodní bylina při očistných kúrách. Podporuje látkovou výměnu a jako silný antioxidant hraje roli při posilování imunity.

Jaké další účinky na zdraví člověka má ostropestřec?

Mimo již zmíněného, je to také:

 • úprava trávení a léčba průjmů nebo jiných střevních potíží
 • jako odvar ulehčuje toxikózu u těhotných
 • napomáhá při kožních problémech s ekzémy, lupénkou či akné
 • snižuje alergické reakce
 • může pomáhat při nachlazení, angíně i zánětech
Rozemletá semena ostropestřce vhodně doplní zdravý jídelníček / foto: archiv autorky

 

Snadnější a výrazně účinnější hubnutí

Pokud se ale zaměříme na hubnutí, ostropestřec ho umí urychlit a usnadnit. Pročišťuje organismus a vylepšuje metabolismus, zároveň reguluje hladinu hormonů. Bylinka na hubnutí nejlépe funguje, když zároveň upravíte svou životosprávu.

Na váhu má vliv mnoho faktorů, u některých si to ani neuvědomujeme. Jsou to například stres, málo odpočinku, nedostatečný pitný režim, přemíra alkoholu a kouření, nesprávný životní styl, ale i to, že sami na sebe nemáme čas. Běžně kupované potraviny jsou kvůli delší trvanlivosti a chuti obohacované řadou chemických látek a špatně stravitelných cukrů a tuků. Toto vše postupně zanáší lidský organismus škodlivými látkami, se kterými si tělo neumí úplně snadno samo poradit.

Na cestě je tak špatné trávení, únava, tendence k nemocem, přibírání. Ostropestřec toto všechno pomáhá odstranit. Jak?

Svým vlivem na:

 • játra – toxiny, které zanášejí játra, zpomalují metabolismus a tělo spaluje mnohem méně kalorií
 • střeva – špatně fungující střeva způsobují zácpu, plynatost i horší vstřebávání důležitých minerálů a vitamínů, ostropestřec umí střeva čistit a odstranit z nich i přebytečnou váhu a zajistit pravidelné vyprazdňování
 • tukové buňky – pročištěné tělo lépe spaluje tuky, pravidelná strava zároveň nenutí dělat si zbytečné zásoby, a tím se množství podkožního tuku snižuje
Zapojte do svého jídelníčku bylinkyBylinková dieta – lehká a voňavá – jídelníček

Jak tuto bylinku nejlépe konzumovat?

Nejvíce benefitů dodávají přímo sama semínka rostlinky. V drcené podobě se snadno konzumují a nejlépe vstřebávají. Vzniklá konzistence dobře pročišťuje tělo a zároveň uvolňuje všechny své pozitivní látky.  Takto lze tedy užívat přímo 3x až 4x denně jednu kávovou lžičku před nebo po jídle.

Co ale jíst, aby byl úbytek váhy optimální?

Ostropestřec a hubnutí, to je kombinace přírody a správné výživy. Vhodná životospráva vyžaduje především jídlo bohaté na bílkoviny, vlákninu, vitamíny i minerály. Zařaďte proto hodně zeleniny (tu můžete jíst v podstatě kdykoli bez omezení) a soustřeďte se na to, abyste jedli pravidelně, tedy 5x denně. Každé jídlo během dne je pro navození úbytku váhy důležité, proto žádné nevynechávejte, i když nemáte právě hlad. A vyvarujte se zbytečných sacharidů.

Chcete tip na zdravý jídelníčekJak jíst zdravě a zhubnout: Vsaďte na osvědčené tipy

 

Kombinujte s běžným jídlem i s dietami

Ostropestřec právě proto dobře funguje se stravou zaměřenou na vyšší příjem proteinů a dalších živin ve vyvážené formě. Pro tip je možné zmínit například dietní program, který nabízí KetoMix. Potravinové produkty a smysl celé diety stojí na vyvážené a pestré stravě.

Ketomix chutná a zároveň:

 • přináší trvalý úbytek váhy
 • šetří čas, protože příprava jednotlivých jídel (kašepolévkykoktejlypalačinkytyčinky) je v řádu maximálně několika minut
 • jídla si můžete připravit kdykoli a kdekoli (i v práci nebo na cestách)
 • je vhodná pro bezlepkové a laktózové diety, pro vegany i vegetariány
 • může se kombinovat s běžným jídlem
 • zajišťuje zdravý životní styl
Koupit jídla KetoMix >>

 

Využívat k této dietě jako doplněk stravy ostropestřec je vlastně ideální. Proteinová jídla KetoMix mají vysoký obsah bílkovin a velmi málo sacharidů. Kvaliní bílkoviny, které začne organismus přijímat, způsobí, že tělo bude přijímat energii nikoli ze sacharidů, ale z uložených tukových zásob. Svalová hmota zůstává a tuky se odbourávají. Co je ale důležité – pocit hladu se nedostaví. Přidáním výtažku z bylinky k jídlu se tělo na úbytek váhy dobře připraví a účinky se urychlí. Ostropestřec a hubnutí s KetoMIX je opravdu zdravý způsob, jak se zbavit přebytečných kil.

Inspirujte se novými recepty a začněte vařit s KetoMix:

YouTube playerKliknutím přijmete marketingové cookies YouTube a spustíte video.

 

Vážně zdravá dieta?

Ano. Složení KetoMIX stravy je absolutně bez chemických přísad, které zatěžují tělo. Vysoký obsah proteinů zajišťují použité sójové a syrovátkové bílkoviny. Obsahem je taky řada vitamínů, lněné semínko, kyselina fenolová jako antioxidant a samozřejmě glukomanan, který umí navodit pocit sytosti a pomáhá upravit trávení. Zajímavostí je, že se konečná směs vyrábí v České republice.

Z tohoto pohledu pak spojení ostropestřce a hubnutí dává nejen logický smysl, ale i opravdový účinek, který pocítíte již za několik dní.

 

Využití semen ostropestřce

Ne každý snáší bez problémů konzumaci drcených semínek přímo. Je proto možné je do jídel i přidávat. Dají se míchat do kaší všech chutí i třeba do jogurtů. Semínka je lepší kupovat vcelku a rozemlít si je vždy až těsně před použitím, budou tak čerstvá.

Pamatujte, že rozemletá semínka mají krátkou dobu spotřeby, jsou to obvykle jen dva týdny, pak se kazí.

Ale to není všechno. Je možné vyzkoušet i jiné způsoby, jak si na ostropestřci pochutnat.

Čajem z ostropestřce mariánského podpoříte pitný režim, který je při hubnutí neméně důležitý / foto: pixabay.com

 

Recepty, jak si upravit ostropestřec doma

Odvar

 • Jednu lžíci rozdrcených semínek povařte alespoň čtvrt hodiny v litru vody, poté odstavte. Semínka přeceďte a nápoj pijte před jídlem nebo během něj.

Směs rozdrcených semínek lze zakoupit také v běžných sáčcích, potom se připravuje jako klasický čaj. Odvar i čaj lze dle libosti dochutit a připravit si tak opravdu lahodný nápoj, na který se budete každý den těšit.

Info box: Víte, jaký je rozdíl mezi odvarem a čajem? V odvaru se byliny po nějakou dobu vaří, kdežto v čaji jsou byliny vroucí vodou pouze přelity a louhují se pouze několik minut za postupného chladnutí vody.

Ostropestřec se dá konzumovat i jako olej nebo sirup, pak stačí vypít 1 až 2 lžičky denně. Je potřeba si ale uvědomit, že příjem zdraví prospěšných látek je z těchto konzistencí nižší než při pojídání drcených semínek nebo pití nápojů.

Domácí tinktura

 • Asi 100 g semínek zalejte litrem 40% alkoholu a rozmixujte. Nechejte zrát 20 až 30 dní na světle, protřepávejte. Tinktura se podává přeceděná po 20 až 30 kapkách 3x denně. V této podobě se ale vlivem alkoholu značná část silymarinu z rostliny znehodnocuje, takže i zde jsou konečná pozitiva nižší než u čerstvě namletých semínek.

A v neposlední řadě je třeba také zmínit, že výtažek z ostropestřce je možné pořídit i v kapslích. Dobře se v těle vstřebávají a prášek je dávkován přesně na doporučenou denní dávku.

 

Jak dlouho ostropestřec užívat?

Minimální ozdravná kúra by měla trvat alespoň tři týdny. Samozřejmě záleží na tom, v jaké formě bude rostlinka užívána. Nejvíc prospěšných látek dodává přímá konzumace, nápoje a také kapsle. Pokud využijete bylinu jako podporu k hubnutí, užívejte ji určitě po celou dobu redukčního programu.

Koupit jídla KetoMix >>

 

Ostropestřec je blahodárná rostlinka, která se pro využití u redukčních programů jako je třeba KetoMix doporučuje. Je to přírodní prostředek, jak si pomoci k lepší postavě i lepšímu zdraví. Pokud si myslíte, že na nějaké viditelné výsledky budete dlouho čekat, rostlinka vás i v tomto mile překvapí. Tělo ji bez nežádoucích účinků velmi přirozeně přijme a stejně přirozeně na ni i zareaguje. Je zkrátka důkazem toho, že co fungovalo už ve starověku, může fungovat i nyní.

Autor: Hana S.

Jmenuji se Hanka a zdravý životní styl je pro mne reálným způsobem života. Cítím se tak mnohem lépe a plná energie. Byla jsem biohackerka ještě dávno před tím, než tento termín vůbec vznikl. Sama na sobě zkouším, co je pro mé tělo nejlepší a své poznatky se snažím předat dál prostřednictvím hodnotných článků. Psaným textem tvořím kvalitní obsah také jiných webových stránek (kontakt). Mám ráda dobrou kávu, pozitivní lidi, toulky přírodou, jízdu na kole a relaxaci při józe.

přečtěte si také

Banánová dieta pomáhá při hubnutí: A vůbec nemusíte jíst jenom banány!

Máte rádi banány? A víte, že vám mohou pomoci i s hubnutím? Vůbec se jim …

Napsat komentář