Hubnoucí lázně: Super dovolená, která vám pomůže s nadváhou

Napadlo vás někdy vyzkoušet nějaký hubnoucí proces, který by byl spojený s pobytem v pěkném prostředí, s výbornou péčí, zábavou a poznáváním nových lidí? Zároveň by šlo o hubnutí pod dozorem lékařů a specialistů na správnou životosprávu? To je skvělá myšlenka, ne? Nové trendy a moderní doba, která klade důraz na individuální potřeby každého člověka, tomu velmi příznivě nahrávají. Na trhu je bohatá nabídka redukčních lázní, které jsou skvělou náhradou třeba i za klasickou dovolenou. Jak ale fungují?

Pobyt v redukčních lázních si můžete užít jako skvělou dovolenou / foto: DALL-E

 

Redukční lázně – relax i start k lepší postavě

Máte pocit, že potřebujete zhubnout a sami to nezvládáte? Ano, i pro vás může být takový lázeňský pobyt tím pravým. Hubnoucí nebo také odtučňovací lázně splňují filozofii dokonalé péče o tělo pod dohledem odborníků, kteří zjistí konkrétní příčiny nadváhy nebo jiných zdravotních obtíží a nasměrují na jejich řešení. Zároveň však nabízejí benefity ve formě pobytu v luxusním prostředí s plným komfortem a možností využití a prožití různých volnočasových aktivit, stejně jako dovolená.

Jak vybrat vhodné lázně nebo pobyt?

Hlavním hlediskem pro výběr hubnoucích lázní je to, co od nich očekáváte. Pokud vám tyto lázně doporučí váš lékař, bude to jistě v souvislosti s vaším zdravotním stavem. Na jeho pokyny vám budou předepsány konkrétní procedury a také délka pobytu.  Pokud se pro lázně rozhodnete sami, vybírejte podle toho, na co se chcete zaměřit. Řada lázeňských zařízení má pečlivě připravené balíčky, které se soustředí na různé typy hubnutí.

Není problém vybrat si například z variant:

 • programů fit pro štíhlou postavu
 • redukčních programů
 • léčebně – preventivních programů proti obezitě
 • detoxikačních program a podobně

Každý program je důkladně sestavován a zaměřen na péči o klienty dle individuálního i skupinového programu.

Pokud stále nevíte, mohlo by být přínosné využít třeba i lázně „na zkoušku“ a zjistit až na místě čemu přesně se věnovat.

 

Jak dlouhý je pobyt?

To je různé. Délka pobytu se liší podle prodělávaných procedur. Ale pro představu vám ukážeme malý přehled:

 • Například fit program pro štíhlou postavu, který nabízí Lázně Lednice je čtyřdenní. Jeho cílem je nastartovat metabolismus a celkové podpořit úsilí člověka zhubnout. Příjemný relaxační program je zaměřen na jednoduchá cvičení, vhodné masáže problémových partií a správný jídelníček.
 • Něco delší pobyt – 9 nocí pak nabízí třeba Lázně Darkov jako Fit & SlimOčekávat se dá profesionální přístup odborníků, kteří pomáhají s úsilím, jak účinně formovat postavu. Nutriční terapeut vám sestaví individuální jídelní plán. Kromě speciálních masáží na formování postavy se zábalem, se během pobytu dočkáte procedur, jako jsou minerální koupel nebo bazén, klasická masáž, přístrojová lymfodrenáž, Icoone ošetření dvou tělesných partií. Pobyt zahrnuje také jedenkrát svižnou procházku s holemi (nordic walking) a denní hodinový vstup do bazénu. Všechny tyto terapie velmi dobře startují hubnoucí procesy.
 • Pro detoxikaci organismu se hodí pobyty krátkodobé. Ty nabízí mnoho wellness hotelů. Můžete si nechat nastavit program vyloženě na míru. Detoxikační pobyty trvají zhruba tři dny a spojují příjemnou očistu těla spolu s odpočinkovým pobytem. Hodí se proto výborně na pohodový prodloužený víkend. Prostě dělat něco pro sebe a své tělo. Být trošku „sobecký“ a věnovat se jen sobě není nic špatného. Každému vyhovuje jiná forma, jak o sebe dbát, ale jisté je to, že když jsme sami se sebou nespokojení, když se necítíme dobře, máme nízké sebevědomí, jde nám všechno hůře. Hubnoucí lázně nebo pohodový detoxikační program mohou být skvělým prostředkem, jak to změnit.

 

Rovnováha mezi příjmem a výdejem energie

Všechny tyto pobyty jsou zpracovány tak, aby v člověku nastartovaly ty správné procesy a postupy, jak začít přirozeně hubnout. Zdravotní a dietní procedury v hubnoucích lázních tak stojí na náležitém příjmu a výdeji energie, spolu s různými kúrami, které ovlivňují spalování tuků a formování postavy. Hubnoucí kúra je založena na minimálním přísunu prázdných kalorií, ale dostatečnému přísunu vlákniny, bílkovin, zdravých sacharidů a tělu prospěšných tuků, minerálů a vitamínů tak, aby tělo hublo, ale nijak nestrádalo.

Čemu se při hubnutí vyvarovat a co jistě v redukčních lázních nedostanete?

 • především jsou to jednoduché sacharidy, typicky obsažené v bílém pečivu a pečivech vyrobených z běžné bílé mouky
 • také sladké nápoje
 • energetické drinky
 • alkohol
 • potraviny určené na jednorázové dodání energie – tyčinky, chipsy, hranolky, lupínky, sušenky, oplatky a podobně, které sice dodají tělo energii, ale v množství, které tělo neumí využít, a tak si ji ukládá do tukových zásob
 • jakékoli instantní pokrmy, které jsou obohacené ochucených solí a mají minimální nutriční hodnotu.

Lázeňské pobyty v sobě spojují relaxaci a zároveň léčbu zdravotních neduhů, mezi které nadváha a obezita patří. Redukční lázně jsou pak dobrým startem, jak s váhou pohnout směrem dolů.

Kondiční aktivní pohyb je důležitou součástí hubnoucí procedury v lázních / foto: DALL-E

 

Procedury v redukčních lázních

Odborní nutriční terapeuti nastaví každému klientovi jedinečný režim přímo na míru jeho potřebám. Základem je správné určení BMI indexu a podílu tuku v těle.Procento tělesného tuku a svalové hmoty je rozdílné u mužů a u žen, ovlivňuje jej také typ sportu či pohybu, který je měřenou osobou provozován.

„Podle Štěpánky Hálové by u běžné populace celkové množství tuku mělo být u mužů kolem 15% a u žen  mezi  20 –25%.  U sportující  populace  to  bývá  zpravidla  méně,  neboť  vysoké procento tělesného tuku má negativní vliv na výkon.“

HÁLOVÁ, ŠTĚPÁNKA. Analýza tělesné kompozice sportovních tanečnic

 HÁLOVÁ, Štěpánka. Analýza tělesné kompozice sportovních tanečnic [online]. Brno, 2020 [cit. 2020-09-11]. Dostupné z: <https://is.muni.cz/th/i6rdr/>. Diplomová práce. Masarykova univerzita, Fakulta sportovních studií. Vedoucí práce Miriam Kalichová.

Stejně podstatné je zjištění i podílu vody v těle. V závislosti na zjištěných výsledcích vás pak čeká individuální cvičebný program, jako je kondiční gymnastika, gymnastika v bazénu, cvičení na míčích, posilování, ale také třeba příjemná masáž éterickými oleji, speciální anticelulitidová masáž, přístrojová lymfodrenáž, akupunktura a podobně.

 

Lze výrazně zhubnout už během pobytu?

Ano. Náročnost programu se projeví ve výsledcích, protože i za pár dnů pobytu se dá hodně shodit. Někdy je tak dobré na sobě víc zapracovat a soustředit se na nabídku lázní, kde je program opravdu intenzivní. Často pomohou i recenze a zkušenosti lidí, kteří si už takovým pobytem prošli. Přece jen nikdo nechce kupovat zajíce v pytli.

RAW košíček s arašídovým máslem nabízí možnost, jak si zdravě zamlsat / foto: archiv autorky

 

Kondiční a aktivní programy

Hodně aktivní program na redukci váhy nabízí třeba v Darkově. Samozřejmě, že i zde si člověk dopřeje lázeňskou pohodu, ale pokud to s úbytkem váhy myslí vážně, tak výsledky se dostaví.

Hubnoucí pobyt v Darkově

Ubytování je na devět nocí a první den začíná vstupní lékařskou prohlídkou. Na základě jejích výsledků a potřeb klienta se uskuteční konzultace s fitness trenérem, který předepíše cvičební plán. Následuje setkání s nutričním terapeutem, který nastaví správný jídelníček.

následujících dnech probíhají individuální aktivity k redukci váhy s fitness trenérem, četné doplňkové procedury, masáže, plavání atd. Během pobytu je 4x hodnocen zdravotní stav s lékařem tak, aby mohlo docházet k průběžné úpravě harmonogramu a zátěže. Vše je tedy zcela pod dohledem odborníků. Nutriční specialista má za úkol naučit vás správné životosprávě, která by měla pokračovat i po návratu z pobytu domů.

 

Účinné programy hubnutí v Lázních Bělohrad

Například SLIM program v Lázních Bělohrad. Tento pobyt je již určen pro náročnější zájemce. Je výsledkem dlouhodobého studia problematiky snižování nadváhy tak, aby bylo dosaženo trvalého efektu. Soustředí se na pohybové aktivity ve Fittness Laboratory, na individuální stravu nastavenou nutričním terapeutem a na originální technologické procedury, které pomáhají v odbourávání tukových buněk.

Speciální technologie, jako jsou radiofrekvenční přístroj či estetická rázová vlna pomáhají s úbytkem váhy na problematických místech břicha, boků a stehen. Mimo to samozřejmě probíhají procedury ke zpevnění svalů a povislé pokožky, různé hydromasáže, koupele, sauny, parní kabiny, vířivky a podobně. Vše opět pod dohledem lékařů a nutričního specialisty.

Racionální jídelníček je v redukčním režimu nezbytný / foto: DALL-E

 

Důležitá je správná strava

Nejběžnějším důvodem nadváhy je totiž často nepravidelná nebo zcela špatná životospráva. Nedostatek času na pravidelnou stravu, její nevyváženost, nepravidelnost, jsou hlavním důvodem, proč člověk přibírá. Když se k tomu přidá také nedostatečný pohyb nebo stresové situace, které na člověka denně útočí v práci, ve škole ale často i doma, potíže na sebe nenechají čekat.

Hubnoucí lázně nejsou prostředkem jak ihned získat konečnou optimální váhu, ale jak se vydat tou správnou cestou k jejímu dosažení.

Co je optimální váha? Optimální váhu zjistíte za pomoci BMI indexu (Body Mass Index), který se používá k posouzení váhy. Jedná se o o indikátor podváhy, normální tělesné hmotnosti, nadváhy a obezity, umožňující matematické (statistické) porovnování tělesné hmotnosti lidí s různou výškou.
BMI kalkulačka >>

 

Pohyb a strava po návratu domů

Hubnoucí lázně jsou super, aby si člověk vyzkoušel a užil procedury, které mu nabízí pouze toto zdravotnické zařízení. Ale nedá se předpokládat, že by si všechny tyto procedury mohl dopřát i doma. Proto se trénink vhodného cvičení zaměřuje i na dobu, kdy se z lázní vrátíte a v nastartované redukční kúře budete pokračovat dál. Trenér vám doporučí co a jak cvičit a jak využívat i běžné vybavení domácnosti bez nutnosti nákupu drahých fitness přístrojů.

Stejně tak podstatné a možná i podstatnější je držet se vhodného jídelníčku. Velký důraz je potřeba klást především na přísun živin. Zdravý životní styl je směr, který vám doporučí a budou vyžadovat i v redukčních lázních. Je to styl, který vás má provázet po celý život a zajistit vám optimální přísun živin, výborné trávení i zažívání bez zátěže a hlavně chutně. Zdravý životní styl má totiž bavit a chutnat.

Jídlo je pohon, který naše tělo spaluje a přeměňuje na energii. Bez něj jsme unavení, bez pracovního výkonu, nepozorní, nesoustředění a ospalí. Jídlo krmí tělo i mozek a ovlivňuje jejich aktivitu.

O stravování v lázních se vám postarají jejich kuchaři a specialisté. Zjistíte, že zdravé jídlo může být moc dobré a na přípravu dokonce velmi snadné. Důležité je nic nevynechávat. Tři hlavní jídla a alespoň dvě svačiny. Zdá se vám to hodně? Není. Stálý přísun těch správných živin nenutí tělo šetřit a ukládat si do podkožního tuku.

 

Vypomoci si můžete vyváženou dietou

Ano, dodržovat správný jídelníček i po návratu z lázní je moc důležité. Pokud nemáte na přípravu jídla do krabiček čas, nebo se obáváte, že nedokážete sladit potřebné množství živin a kalorií, abyste zase nezačali přibírat, pak se jako možnost nabízí využít nějakou kvalitní dietu. Ta by vám s pokračováním redukční kúry určitě mohla pomoci.

Na hodnotný, pestrý a vyvážený jídelníček je například zaměřená dieta KetoMix. Obsahuje skladbu jídel se zvýšeným podílem proteinů a poskytuje tak tělu zdravá a velmi chutná jídla. Dieta dokonale zasytí a přitom vytváří náležité prostředí ke spalování podkožních zásob tuků.

 

Vyzkoušejte s KetoMix třeba tento recept:

YouTube playerKliknutím přijmete marketingové cookies YouTube a spustíte video.

 

Dostatečný přísun bílkovin znamená rychlý a trvalý výsledek ztráty přebytečných kil. Kil, která se nevrátí. A to vám řeknou i v redukčních lázních. I tam používají potraviny s vyšším obsahem bílkovin, které navozují pocit sytosti a složení jídel s minimem sacharidů, které snižují jejich kalorické hodnoty. KetoMix je pak obdobným řešením pro rovnovážnou skladbu stravy na každý den.

Co KetoMix přináší:

 • rozumné řešení stravy po návratu z redukčních lázní
 • úbytek váhy
 • úsporu času
 • vyvážené jídlo bez starostí – tedy řešení, i pokud zrovna dietu držet nepotřebujete, ale chcete si zajistit zdravé stravování
 • snadnou přípravu pokrmů i na cestách či v práci (jídlo máte připravené do 5 minut)
 • 5x denně jídlo bez hladovění, přitom s efektem hubnutí
 • dietu pro všechny věkové kategorie
 • jídla vhodná pro bezlepkovou dietu, pro osoby s laktózovou intolerancí, pro vegetariány i vegany, bez chemických konzervantů a glutamátů
 • dieta je kombinovatelná s běžnými potravinami, jako je maso zelenina, vejce, oříšky, pečivo a pomazánky
 • bohatý výběr jídel – kašekoktejlypolévkypalačinkytyčinky – vše v mnoha sladkých či slaných příchutích
 • vyvážený zdravotní styl
Koupit jídla KetoMix >>

 

Ceny redukčních lázní

Ceny se liší především podle délky pobytu a využívaných procedur. Malý přehled:

Redukční lázně jsou skvělá příležitost, jak si dopomoci k vysněné postavě a váze pod dohledem odborníků. Získáte tak i spoustu rad, jedinečnou motivací a s pevnou vůlí už budou kila jenom mizet.

Autor: Hana S.

Jmenuji se Hanka a zdravý životní styl je pro mne reálným způsobem života. Cítím se tak mnohem lépe a plná energie. Byla jsem biohackerka ještě dávno před tím, než tento termín vůbec vznikl. Sama na sobě zkouším, co je pro mé tělo nejlepší a své poznatky se snažím předat dál prostřednictvím hodnotných článků. Psaným textem tvořím kvalitní obsah také jiných webových stránek (kontakt). Mám ráda dobrou kávu, pozitivní lidi, toulky přírodou, jízdu na kole a relaxaci při józe.

přečtěte si také

Banánová dieta pomáhá při hubnutí: A vůbec nemusíte jíst jenom banány!

Máte rádi banány? A víte, že vám mohou pomoci i s hubnutím? Vůbec se jim …

Napsat komentář