Žádné vaření se neobejde bez bylinek. Chuťově dokážou pozvednout i jinak obyčejné pokrmy. Nejen polévkám dodají příjemnou vůni, obohatí rizoto, těstoviny, zvýrazní pečené maso, ryby, omáčky. Jak si je ale nejlépe uchovat na zimu, aby neztratily letní vůni a chuť? Petržel, pažitka, libeček, kopr, bazalka, meduňka, máta, oregano, majoránka, saturejka, tymián a mnoho dalších naleznou své uplatnění v kuchyni, i když bude sněžit za oknem.
Obsah článku
Poslední aktualizace článku:
- Březen 2021 (aktuální)
- Září 2018
Letní bylinky jsou plné chuti a vůní
Bylinky jsou sice v nabídce trhu celoročně, ovšem jejich kvalita je již na pováženou. Většinou jsou pěstovány ve skleníku a to je prostě znát. V žádném případě se nemohou svým obsahem aromatických látek srovnávat s rostlinami, jež jsme si vypěstovaly přes léto doma na zahrádce. Počet slunečných dní, výživná půda, ranní rosa, to vše udělá své.
Však si vzpomeňte jak chutná jen krajíc chleba namazaný máslem a posypaný čerstvou pažitkou utrženou po ránu ze záhonu. Na takovou pažitku zdaleka nedosáhne ani malý trs pěstovaný za oknem v květináči. Proto by byla velká škoda letní bylinkovou úrodu nechat ladem a nezpracovat ji na zimu. Existuje několik jednoduchých způsobů uchování a věřte, že v zimě ještě rádi sáhnete do voňavých bylinkových zásob.
Bylinky pro zdraví a krásu
Kromě již zmíněného zvýraznění chuti jídel, mají bylinky také spoustu blahodárných účinků na lidský organismus. Tradice sbírání bylinek a koření sahá hluboko do minulosti, a to doslova po všech kontinentech světa. Naši předci věděli, že některé bylinky mají pozitivní vliv na chuť, jiné povzbuzují mysl, dodávají energii, některé usnadňují hubnutí, zlepšují trávení, pročišťují a řada z nich obsahuje látky, které jsou pro lidský organismus vyloženě přínosem.
Bylinky jsou plné živin, obsahují například:
- flavonoidy – obsaženy v zelených potravinách, chrání buňky před nežádoucími vlivy volných radikálů, silné antioxidanty
- třísloviny – nachází se například v listech yzopu, tymiánu, šalvěje, zeleném čaji a podobně, mají významné protizánětlivé a antioxidační účinky
- hořčiny – jsou kupříkladu v pelyňku, zlepšují trávení a činnost jater či žlučníku
- éterické oleje – aktivní látky obsažené třeba v tymiánu, mátě, rozmarýnu, mohou pomáhat při migrénách a nachlazení, nebo třeba při onemocnění dýchacích cest
- vitamíny – například česnek medvědí má vysoký obsah C, A a B, petržel obsahuje řadu provitamínů A, B, C, E, kopřiva je plná vitamínů C, K, B2, řeřicha je zdroj vitamínu C, A, B1, B3, B6, K, E
- minerální látky – nepostradatelné pro látkovou výměnu (železo, vápník, hořčík, zinek, atd.)
- antioxidanty – chrání buňky před oxidativním stresem (šalvěj, rozmarýn, oregano, kopr, tymián)
Bylinky zpestří jídelníček
Kuchyně, která využívá sílu bylinek, je mnohem lahodnější, voňavější, plná chuti a krásná na pohled. Připravované jídlo dostává další úroveň kvality. Podle bylinek lze i charakterizovat určité styly vaření. Pro italskou kuchyni je typická bazalka nebo oregano. Tymián a rozmarýn zase pro kuchyni francouzskou. V asijských pokrmech zase nechybí koriandr.
Bc. Katrin Svobodová říká: “Bylinky a koření jsou ingrediencemi, které jsou schopné pokrmy nejen ochutit, ale také ozvláštnit a jistým způsobem odlišit. Jako typický příklad nám může sloužit různorodost užití bylinek a koření po celém světě.”
SVOBODOVÁ, KATRIN. Didaktická transformace tématu Bylinky neboli zelené koření
Bylinky jsou vhodné do velké spousty jídel. Řada lidí je do pokrmů přidává i proto, že se snaží omezit přísun soli a bylinky dokážou chuť dostatečně „okořenit“. Pochutnáte si například na svěžích zeleninových dipech, salsách nebo salátech – zeleninových, luštěninových či bramborových.
Inspirovat se můžete následujícím receptem:
Bylinky jsou hojně užívané i do polévek. Dokáží je zvýraznit i rozjasnit. Navíc jsou bylinky vítaným zpestřením, které umí vyčarovat i z dietních jídel úplné zázraky. Mezi nízkokalorické pokrmy, které lze bylinkami dochutit patří také jídla od KetoMix, s jejichž pomocí se tělo dokáže snáze vypořádat s nežádoucími zásobami tuku.
Princip hubnutí s KetoMixem spočívá v omezeném příjmu sacharidové složky stravy za současného optimálního či mírně zvýšeného příjmu proteinů v každodenním jídelníčku, kdy tělo spaluje vlastní tuky. Prostě jíte, hubnete a vůbec nehladovíte. I v takovém jídelníčku se bylinky velmi dobře uplatní.
RECEPT: Omeleta s restovanou zeleninou a bylinkami
Potřebujete:
- KetoMix omeletu se sýrovou příchutí (1 odměrku)
- jarní cibilku
- žampiony
- cuketu
- bylinky (petržel, pažitku, řeřichu, apod.)
Postup:
Pánev lehce vytřeme olejem, vhodíme nadrobno nakrájenou zeleninu a krátce orestujeme. V šejkru připravíme podle návodu sýrovou omeletu KetoMix a následně vlijeme k zelenině na pánev. Pod pokličkou dopečeme celou omeletu z obou stran dozlatova. Posypeme bylinkami a můžeme podávat.
Vaření s potravinami KetoMix šetří čas a jídla jsou opravdu velmi chutná. Vyzkoušejte třeba tento recept na asijskou polévku se zázvorem a koriandrem:
Čerstvé bylinky můžete v obchodě koupit po celý rok, nebo je doma pěstovat v květináči za oknem. V létě se bylinkám krásně daří na sluníčku na zahradě, ale někdy jich vyroste tolik, že bohatou úrodu nestíháte včas spotřebovat. Bylo by jen škoda o voňavé a chutné bylinky přijít, proto se nabízí hned několik možností, jak bylinky uchovat co nejdéle. Zejména v zimním období příjemně zpestří a nutričně obohatí jídelníček.
Bc. Katrin Svobodová říká: “Bylinky obsahují spoustu látek prospěšných pro lidský organismus. Látky obsažené v kořeninových rostlinách jsou především různé silice, hořčiny, glykosidy a třísloviny. Tyto látky jim dodávají jejich charakteristickou vůni a chuť, ale i důležité farmakologické účinky.”
SVOBODOVÁ, KATRIN. Didaktická transformace tématu Bylinky neboli zelené koření
Sušení bylinek
Sušení je nejstarším způsobem uchování a používaly jej už i naše babičky. Bylinky na sušení sbírejte pouze za slunného dne v odpoledních hodinách, kdy jsou již oschlé od ranní rosy a není ještě takové horko, aby lístky rychle nevadly.
Bylinky svažte do malých svazků a ty pověste na tmavé čisté místo s proudícím vzduchem. Babička je věšela na trám na půdu, ale vy podle svých možností jistě najdete vhodné místo.
Dobře usušenou bylinku poznáte tak, že chrastí, sdrhnete jednotlivé lístky od stonků a ty uchováte ve vzduchotěsné nádobě. V dnešní době můžete k sušení bylinek použít i elektrickou sušičku. K sušení se nejlépe hodí libeček, tymián, máta, saturejka, celerová nať. Optimální je skladovat usušené bylinky po dobu jednoho roku, poté postupně ztrácí svoji účinnost.
Bylinky v oleji nebo octě
Nakládání bylinek do octu nebo oleje má také dlouhodobou tradici nejen v našich končinách. Ochucené bylinkové oleje či octy používá v kuchyni řada světoznámých kuchařů. Ocet i olej mají konzervační účinky, a proto jsou pro uchování bylinek velmi vhodné.
Čisté omyté bylinky jednoduše vložíte do vymytých lahví a zalejete vinným nebo jablečným octem, případně olivovým nebo slunečnicovým olejem. Po určité době louhování přejdou aromatické látky z rostliny do tekutiny a tu výrazně ochutí.
Lahve necháte stát při pokojové teplotě a jednou denně je protřepete. Aromatizovaný ocet získáte po 3 týdnech, olej po 6 týdnech. Ocet i olej skladujte v tmavých lahvích v chladu, pokud nemáte vhodnou láhev, obalte ji alobalem. Na ocet je vhodný zejména kopr, bazalka, oregano, na olej tymián, šalvěj, rozmarýn, levandule.
Bylinkový olej je ideální jako zakončení tepelné přípravy pokrmů – můžete jím zakápnout špagety, rizoto, maso. Vynikajícím způsobem pustí čerstvou chuť a klidně i drobné kousky bylinek do jídla a dodá jim potřebnou chuť. Takto upravený olej se používá i na potření baget nebo na grilování. Ochucené octy se pak hodí pro přípravu omáček a výborných zálivek do salátů.
Zmrazování bylinek
Pro zamrazení se hodí téměř všechny bylinky a tímto způsobem si uchovají nejčerstvější podobu. Umyté je lze rozkrájet na menší kousky nebo nechat v celku a nebo rozmixovat na pyré. Napěchujete je do krabiček určených ke zmrazování a poté postupně odebírejte jen potřebné množství.
Správně zmrazené bylinky zůstávají krásně sypké. Nasekané bylinky rovněž můžete vložit do tvořítka na ledové kostky zalít je vodou, případně chladným vývarem. Jednotlivé zmrazené kostky pak jen vhodíte do připravovaného pokrmu. Pro zmrazení se hodí zejména bylinky, jež sušením ztrácí aroma, jedná se například o kopr, pažitku, medvědí česnek, meduňku.
Bylinkové máslo
Bylinkové máslo určitě také najde uplatnění při různých přípravách pokrmů. Nasekané bylinky smícháte s máslem a zamrazíte v menších nádobkách, vhodné je použít třeba formičky na košíčky a v nich nechat bylinky zmrazit. Poté je vyklopíte do sáčku a uchováváte dál v mrazničce.
Na výrobu bylinkového másla je nejlepší vytvořit si směs bylinek s menším přídavkem soli. Bylinkové máslo se používá na ochucení hotových jídel, steaků, grilovaných mas, ryb někdy jako pomazánka na pečivo. Pro každý druh jídla si můžete vytvořit specifickou bylinkovou směs.
Bylinkové máslo si můžete připravit podle tohoto receptu:
Bylinky v soli
Sůl také patří mezi konzervační prostředky a naložením bylinek do soli je dokážete uchovat v zeleném stavu. Menší nevýhodou jsou ale omezené možnosti použití právě kvůli přílišné slanosti. Čtyři díly nasekaných bylinek smícháte s jedním dílem soli a to vše napěchujete do sklenic. Pevně je uzavřete a uložíte na tmavé a chladné místo. Pro naložení do soli se nejlépe hodí pažitka, petržel, libeček, celerová nať.
Další skvělou variantou je bylinková sůl, kdy můžete mít sůl dochucenou jedním svěžím bylinkovým aroma, nebo smícháte několik bylinek dohromady a budete mít směs pro konkrétní typ jídla (italskou kuchyni, francouzskou, španělskou, atd.).
Bylinky se solí se hodí na opékané maso, zeleninu, luštěniny. Výborně dochucují polévky, klasické vařené brambory, nebo domácí brambůrky (chipsy) a skvělou službu udělají při přípravě vajíček nebo různých pomazánek.
Ať už zvolíte jakýkoli způsob uchování, budete mít celou zimu stálý přísun pěkně aromatických bylinek. Každému jídlu přidá na chuti a výživové hodnotě. Hodí se do každé kuchyně.
Vloni jsem si naložila kořenovou zeleninu do soli, přesně podle receptu, skleničky jsem dala do lednice, nic se nezkazilo, ale ta zelenina byla hořká. Zkusila jsem ji propláchnout vodou, tak byla jenom méně slaná, ale hořká pořád. Máte někdo zkušenost? Všechno jsem to nakonec vyhodila…