Jak zhubnout jako vegan: Rychle, zdravě, spolehlivě

Vegani jsou většinou spojováni s představou zdravého a štíhlého člověka. Veganství totiž není jen alternativní výživový směr, ale určitá životní filosofie, která se projevuje v celém způsobu života. Vegani mají obrovskou úctu a respekt k životu všech živočichů, a proto je nepovažují za potravu. V jejich jídelníčku se neobjevují žádné potraviny živočišného původu a péče o vlastní zdraví je pro ně neméně důležitou prioritou. Může vás tedy veganství dovést k vysněné štíhlé postavě? Některé slavné osobnosti v poslední době hovoří o tzv. veganské dietě, která jim pomohla zbavit se nadbytečných kil. Opravdu ale stačí jídelníček postavit jen na rostlinné stravě a zhubnete? Přemýšlíte, jestli jste už někde potkali vegana s nadváhou? Čtěte dál a dozvíte se, jak to všechno vlastně je. 

Veganská strava neobsahuje žádné živočišné potraviny / foto: depositphotos.com
Poslední aktualizace tohoto článku:
 • Červenec 2021 (aktuální)
 • Září 2019
Přidala jsem tip na moc dobrý veganský protein. Čistě rostlinný bez umělých sladidel a konzervantů. Vybírat můžete z několika ovocných příchutí, nebo sáhnout po chuti kakaa či arašídů. Po nutriční stránce je na tom úplně stejně jako živočišné zdroje bílkovin.
Zdravé hubnutí vyžaduje optimální příjem kvalitních bílkovin. Našla jsem pro vás výborná proteinová jídla, která po všech stránkách vyhovují nárokům veganského jídelníčku.

 

Vegan je přísný vegetarián

V povědomí lidí nejsou alternativní výživové směry žádnou převratnou novinkou. Pro jejich zastánce se staly zdravým životním stylem. Zcela běžně se můžete setkat s pojmy jako makrobiotická strava, raw food, vitariáni, frutariáni, stravování podle ajurvédy, krevních skupin, atd. Vegetariáni či vegani jsou asi ze všech nejznámější. Každý z nich preferuje v jídelníčku zcela jiné potraviny. Někdo nejí zásadně maso, jiný konzumuje jen ovoce a semínka, a někteří si pochutnají pouze na jídle bez tepelné úpravy. Vede však takový jídelníček k udržení optimální váhy

Chci zhubnout >>

Vegetariáni tvoří celkem početnou populační skupinu. Odmítají jíst jakékoli maso a živočišné výrobky pocházející ze zabitých zvířat. Mají k tomu rozličné důvody – etické, filosofické, náboženské, zdravotní, ekonomické, atd.. Jídelníček vegetariánů zahrnuje především potraviny rostlinného původu, avšak nevyhýbají se živočišným produktům jako jsou mléčné výrobky, vejce a med. Vegetariánství se dále dělí do několika podskupin podle toho, v jakém rozsahu dochází k omezení konzumace potravin živočišného původu

Veganství je striktní vegetariánský směr, jehož stoupenci se vyhýbají nejen konzumaci veškerých živočišných potravin, ale někteří odmítají také používání výrobků živočišného původu (výrobky z kůže, vlny, hedvábí). Jídelníček veganů neobsahuje maso, ryby, plody moře, mléko, mléčné výrobky, sýry, vejce a med.

Velkou předností vegetariánské stravy je větší podíl vlákniny a omezený příjem živočišných tuků. Vegetariáni ale musí dbát na dostatečný příjem bílkovin a minerálních prvků jako je železo, zinek a vitamín D. Vegetariánský respektive veganský jídelníček lze považovat za zdravý způsob stravování, ovšem za předpokladu, že je dodržena správná skladba stravy. Jestliže přestanete jíst maso, neznamená tento fakt sám o sobě, že automaticky zhubnete

Luštěniny jsou pro vegany zdrojem důležitých živin / foto: pixabay.com

 

Veganský jídelníček a hubnutí

Mezi vegany skutečně mnoho obézních lidí nenajdete, proto je všeobecně rozšířen názor, že veganský jídelníček pomáhá shazovat nadbytečná kila. Každodenní nálož ovoce, zeleniny, luštěnin, těstovin, obilných výrobků přeci nemůže způsobovat ukládání tuku v těle. Na první pohled to tak možná vypadá, ale když se na typickou veganskou stravu zaměříte více, zjistíte, že i vegani, co se týče zdravého jídla, mohou chybovat. A to je důvod, proč také mezi vegany mohou být lidé s nadváhouHodně důležité totiž je, čím maso nahradíte. Pokud budete jíst pouze pečivo, těstoviny, ovoce, ořechy a další na tuky a sacharidy bohaté potraviny, věřte, že i jako vegan začnete tloustnout.

Maso je pro lidský organismus kvalitním zdrojem živočišných bílkovin, to znamená, že jeho absenci v jídelníčku je třeba adekvátně vyvážit jinými zdroji rostlinného původu. Současně je nutné dodržet zásady zdravé výživy, které kladou důraz na pestrou a vyváženou stravu. Veganský jídelníček má velmi blízko k jednostrannosti. Někteří lidé si oblíbí jen několik druhů potravin a ty se objevují na talíři stále dokola. Při takovém způsobu stravování tělu začnou postupně scházet potřebné živiny, vitamíny a minerály, nehledě na to, že nevhodná strava přispívá k ukládání tuku v těle. 

TIP: Podívejte se na nejlépe hodnocené metody hubnutí, které vás ke štíhlosti dovedou za pomoci pestré a vyvážené stravy a jsou vhodné i pro vegany.

Vybrat dietu >>  

Rostlinné zdroje bílkovin

Při hubnutí hrají bílkoviny celkem zásadní roli, což samozřejmě platí i pro vegany. Bílkoviny jsou důležité pro udržení svalové hmoty a pomáhají udržet pocit sytosti po delší dobu. Také díky nim nemáte tolik chutě na sladké. Vzhledem k tomu, že z celé řady živočišných produktů lidský organismus získává nejen kvalitní proteiny, ale i vitamín D, B12, železo, zinek a vápník, je nezbytně nutné nalézt jiné alternativní zdroje. A to není právě jednoduché. Lidé, kteří se stravují jako vegani, by měli velmi dobře znát kvalitní zdroje důležitých živin, především bílkovin a jejich vzájemné kombinace

Dobré zdroje rostlinných bílkovin vhodných pro vegany:

 • sója a sójové výrobky (tofu, tempeh, apod.)
 • celozrnné potraviny a obiloviny
 • luštěniny
 • ořechy a semena
 • náhražky masa (Robi maso, Klaso, Wheaty, apod.)
 • chlorella, spirulina

TIP: Blendea SUPERGREENS je sypká směs 4 zelených superpotravin v jednom produktu (chlorelly, spiruliny, mladé pšenice a zeleného ječmen). Vzhledem k tomu, že každá z nich vyniká jedinečným obsahem výživných látek, vzájemná kombinace vytváří maximální synergický efekt. Blendea pomáhá s hubnutím, detoxikací, podpoří imunitu a nabije vás energií

Chci zhubnout >>

 

Mnozí vegani jsou sice štíhlí, ale za krásnou postavou se neskrývá jen vyloučení potravin živočišného původu z jídelníčku. To pravé kouzlo spočívá především ve skladbě stravy, pravidelném jídle a optimálnímu příjmu kalorií. Vegani celkově žijí zdravě, takže jim ani pohybové aktivity nejsou cizí. 

Jana Pekrová o zdravotních důvodech veganství uvádí: “Veganství bývá často spojováno se zdravým životním stylem. Motivace týkající se zdravotních výhod vychází často z doporučení omezovat přívod živočišných produktů a snížit tak riziko vzniku obezity, metabolických onemocnění, kardiovaskulárních onemocnění, artritidy, různých zánětlivých stavů či prodloužení délky života. Dále k těmto zdravotním motivacím může přispět skutečnost, kdy dotyčný trpí alergií na bílkovinu kravského mléka či laktózovou intolerancí.”

PEKROVÁ, JANA. Veganství z pohledu nutričního terapeuta.

PEKROVÁ, Jana. Veganství z pohledu nutričního terapeuta [online]. Brno, 2019 [cit. 2019-12-10]. Dostupné z: <https://is.muni.cz/th/fhm2n/>. Bakalářská práce. Masarykova univerzita, Lékařská fakulta. Vedoucí práce Petra Hýsková.
Šťáva z čerstvé zeleniny podporuje hubnoucí procesy v těle / foto: pixabay.com

 

Chcete-li se pokusit zhubnout jako vegan, pak pro vás budou platit obdobná pravidla jako při běžném způsobu stravování. V prvé řadě musíte dbát na to, aby vaše strava byla pestrá, nutričně hodnotná a obsahovala všechny potřebné živiny. Jen tak dokážete mít svoji váhu pod kontrolou a můžete dosáhnout ztráty přebytečných kil. Pokud v jídelníčku zvýšíte příjem bílkovinné složky stravy a omezíte sacharidy, začne vaše tělo čerpat energii z uložených tukových zásob, což se navenek projeví viditelným zhubnutím. Vzhledem k tomu, že jako vegan vynecháte z jídelníčku jakékoli maso a mléčné výrobky, je potřeba se zaměřit v prvé řadě na kvalitní přísun bílkovin z jiných zdrojů.

V tomto směru vám může velmi dobře pomoci proteinová dieta KetoMix, která obsahuje celou řadu sladkých i slaných jídel rozmanité chuti. Určitě si vyberete, nabídka je natolik obsáhlá, že váš jídelníček bude opravdu pestrý: nízkosacharidové těstoviny, bezlepkové pečivo, proteinový koktejl pro vegany, teplé polévky, zeleninové omelety, palačinky, proteinové tyčinky na cesty, sladkosti, nízkosacharidové víno, atd. 

Koupit jídla KetoMix >>

 

Samotná jídla jsou nenáročná na přípravu, navařeno máte za pár minut. Doplníte jen zeleninu, ovoce, semínka, oříšky, atd. Díky KetoMixu bez problému dodržíte nejen stanovený denní limit bílkovin, ale vaše strava bude obsahovat přesně to, co tělo ke zhubnutí opravdu potřebuje (všechny makro i mikro živiny). Nebudete trpět pocitem hladu, organismus nebude nijak strádat, ale naopak vás zaplaví obrovský příval pozitivní energie. A ještě jeden bonus navíc: s KetoMixem hubnete i bez pohybu. Takže žádné trápení a litry potu v posilovně se nekonají. 

Snadné hubnutí s KetoMixem

Proteinová dieta KetoMix / foto: ketomix.cz
 • Jídla KetoMix vám zajistí stanovenou denní dávku bílkovin a dalších živin nezbytných pro správné hubnoucí procesy v těle
 • Organismus nebude strádat nedostatkem vitamínů, minerálů, vlákniny
 • Nakoupíte na několik dní dopředu a zdravé jídlo budete mít hned po ruce
 • KetoMix šetří váš čas, peníze i zdraví
 • Příprava jídla KetoMix zabere maximálně 5 minut času
 • KetoMix neobsahuje žádnou chemii, dochucovadla ani glutamáty
 • Jídla jsou bez laktózy a lepku, tudíž vhodná i pro vegany 
 • KetoMix jídla můžete vybírat samostatně a jídelníček poskládat dle vlastní chuti
 • Pro konkrétní úbytek hmotnosti je k dispozici rovnou celý redukční balíček (na týden, 14 dní, 3 týdny, měsíc)
 • Multivitamíny Ketomix podpoří vaši imunitu
 • Kdykoli během hubnutí můžete své tělo pročistit pomocí detoxikačního balíčku a tím spalování tuku ještě více urychlit (současně s tuky se z těla vyplaví i toxické látky)
 • Můžete se přidat ke skupině na facebooku a na hubnutí nebudete sami
 • I po zhubnutí můžete jídla KetoMix zařadit do běžného jídelníčku
 • Spolu s jídly KetoMix obdržíte podrobný manuál (včetně receptů) a jídelníček na 7 dní
 • KetoMix vás naučí jíst zdravě a vybírat nutričně hodnotná jídla
 • Hubnutí s KetoMixem funguje i bez pohybu

Koupit jídla KetoMix >>

Proteinová jídla KetoMix pomohla zhubnout celé řadě známých osobností, které prošly opravdu velkou proměnou. Ovšem na začátku na tom byly úplně stejně jako teď vy. Ale nakonec se rozhodly a šly do toho. Udělejte to úplně stejně a uvidíte, jak vám KetoMix najednou změní celý život. Budete se cítit skvěle ve vlastním štíhlém těle a spokojenost z vás bude vyzařovat na všechny strany. Rodina, kolegové v práci, přátelé, kamarádi, známí,… vám budou skládat samé komplimenty. A ten nádherný pocit, až vám někdo z nich řekne: “Tobě to dneska ale sekne. Jak to děláš?”. 

Proteinová jídla KetoMix mají pro vegany jednu velkou výhodu. I po zhubnutí se mohou stát  jedním ze zdrojů kvalitních bílkovin. Ostatně i dalších látek, jimiž jsou obohacena. Proto také není třeba na KetoMix pohlížet jako na nějakou hubnoucí dietu, ale spíš ho brát z pohledu nutričně hodnotných jídel, která jsou pro zdravý jídelníček velkým přínosem. I z toho důvodu je nabídka KetoMix jídel velmi pestrá a zahrnuje široké možnosti pro přípravu snídaně, oběda, večeře a menších svačin v průběhu celého dne. Pokud jste časově zaneprázdněni a nemáte na vaření čas, KetoMix je přesně pro vás. Určitě to je vhodnější volba než bílé pečivo s uzeninou. 

Odborníci na výživu doporučují, aby dospělí jedinci přijímali nejméně 0,8 gramu bílkovin denně na každý kilogram tělesné váhy.

Jak může vegan zhubnout?

Jak už bylo jednou řečeno, veganský jídelníček na první pohled působí velmi zdravým dojmem. Ale málokdo si už uvědomuje, že při nadbytečné konzumaci zdravých potravin můžete také snadno přibývat na váze. Mnoho lidí vidí příčinu obezity v živočišném tuku. Přestanou jíst maso, mléko, sýry a další mléčné výrobky, a doufají, že to samo o sobě stačí k tomu , aby zhubli. Někdy se ale stane, že místo očekávaného efektu dochází naopak ke zvyšování hmotnosti. V hlavě se pak rodí jedna otázka za druhou: “Co dělám špatně? Jak je to možné? Vždyť jím zdravě!”. 

Podstatou hubnutí je optimální příjem energie, správná skladba stravy a pravidelnost v jídle. A to platí i pro vegany.

Pokud je veganská strava bohatá na sacharidy (bílé pečivo, sladkosti, slazené nápoje, atd.) a tuky (přemíra oříšků, semínek, atd.), pak je opravdu kaloricky vydatná. Když si dáte večer před spaním banán s arašídovým máslem, politý javorovým sirupem, vaše tělo přijatou energii uloží v podobě zásobního tuku. V dopoledních hodinách vás však naopak taková svačina nakopne k vyššímu výkonu a tělo v pohodě spálí všechny kalorie. Jídelníček veganů sice obsahuje zdravé potraviny jako například ovoce, obiloviny, luštěniny, ořechy, semínka, různé sirupy (javorový, datlový, agávový, apod.) rostlinná mléka, melasu, ale při jejich zvýšené konzumaci prostě tloustnete. 

Zdravá strava vás ke krásné štíhlé postavě dovede jen tehdy, pokud budete potraviny mezi sebou vhodně kombinovat, jíst ve správnou dobu a přiměřené množství (nepřejídat se). 

Nadbytek sacharidových a tučných potravin je nejen ve veganském jídelníčku zaručenou cestou k obezitě. Sladké kaše s oříšky, samé ovoce, rostlinná mléka, oříšky, smažená jídla z obilovin, jsou pro vegany doslova kalorickou bombou. Jestliže se tato jídla objevují na talíři neustále dokola, pak zkrátka způsobují ukládání tuku v těle. 

Chci zhubnout >>

Pro některé vegany může být příčina nadváhy v malé pestrosti jídla. Jídelníček obsahuje samé cukry, tuky, lidé konzumují převážně pečivo a těstoviny z bílé mouky, ovoce, ořechová mléka, kaše. V oblibě mají jen několik málo jídel a jejich strava je ve skutečnosti velmi chudá na opravdové živiny. Přitom existuje tolik druhů potravin, které jsou pro veganský jídelníček jako stvořené. 

Quinoa obsahuje plnohodnotné bílkoviny s kompletním zastoupením esenciálních aminokyselin / foto. pixabay.com

 

Redukční jídelníček pro vegany

Chcete-li zhubnout jako vegan, řešení hledejte především ve svém jídelníčku. Skladba stravy zpravidla rozhoduje o tom, zda budete přibývat na váze či nikoli. V zásadě je důležité omezit příjem jednoduchých sacharidů a zaměřit se na množství tuků. Pokud každý večer spořádáte u televize pytlík oříšků v domnění, jak jsou zdravé, není divu, že vám přibývají centimetry v pase.  

Do jídelníčku zařaďte:

 • pečivo a těstoviny z celozrnné mouky
 • luštěniny (fazole, hrách, cizrnu. atd.)
 • obiloviny (jáhly, pohanku, quinou, celozrnnou rýži, atd.)
 • zeleninu (střídejte různé druhy)
 • fermentované sójové výrobky
 • bylinky, koření
 • zelené natě
 • semínka
 • mořské řasy

Neméně podstatné je rovněž složení jídelníčku během dne. Dbejte na pravidelnost v jídle a jezte 5x denně. K snadnému dodržení této zásady jsou naprosto ideální jídla KetoMix. Díky nim získá vaše tělo nutričně hodnotné látky, což se příznivě projeví na vaší fyzické i psychické kondici. A jako bonus navíc bude organismus spalovat nepotřebné tuky, takže bez problému dokážete udržet svoji optimální hmotnost. Samotná příprava jídla vám nezabere víc jak několik minut času a to je také velká výhoda. 

Koupit jídla KetoMix >>

Určitě po ránu nevynechávejte snídani, která vás nabije energií na celý den. Skladbu jednotlivých jídel volte tak, aby v dopoledních hodinách převažovaly potraviny s obsahem komplexních sacharidů a jejich množství směrem k večeru postupně snižujte. Večeře by se potom měla skládat převážně z bílkovin. Jako poslední jídlo dne zvolte nejlépe proteinový nápoj, nebo jakékoli jiné jídlo s vyšším obsahem bílkovin. Bílkoviny jsou důležité pro hubnoucí procesy v těle, které probíhají i v době spánku

Důležité zdroje bílkovin pro vegany

SurovinaMnožství ve 100 gramech
Sojové maso45 g
Sója40 g
Čočka26 g
Seitan25 g
Hrách23 g
Fazole21 g
Robi a klaso maso 20 - 25 g
Ořechy (podle druhu)cca 20 g
Tempeh19 g
Falafel15 - 20 g
Tofu15 g
Quinoa13 g
Pšenice12 g
Žito11 g
Ječmen10 g

TIP: Veganský proteinový nápoj – čistě rostlinný protein s obsahem kvalitního rýžového a hrachového proteinu. Jejich vyvážená kombinace dodá tělu široké spektrum potřebných aminokyselin stejně jako živočišné zdroje bílkovin. Vyrobený bez jakékoli chemie.

Také má skvělou chuť. A to díky mrazem sušeným kouskům ovoce, které si zachovávají až 95 % vitamínů a minerálů. Nenajdete v něm žádné náhražky. Vybírat můžete mezi banánem, jahodou či malinou, a nebo sáhnout po chuti arašídů či kakaa. Navíc je obohacený o vlákninu z kořene čekanky a příjemně slazený stévií. Prostě moc dobrý a kvalitní protein určený nejen pro vegany.

Veganský protein >>

 

Ovoce a zelenina bezesporu patří do zdravého jídelníčku a tvoří podstatnou část celého redukčního režimu. Zelenina neobsahuje téměř žádné kalorie, proto si ji můžete dopřát v neomezeném množství. Nepřiberete po ní ani deko. Pokud nejste zastánci raw stravy, využijte její lahodnou chuť nejen v podobě zeleninových salátů, ale také při tepelné úpravě. Zelenina nabízí na výběr tolik druhů, že na své si přijde opravdu každý. Zelenina vás zasytí a pro tělo je dobrým zdrojem vlákniny

Chcete-li přejít na raw stravu, měli byste dodržet několik zásad, podívejte se:

YouTube playerKliknutím přijmete marketingové cookies YouTube a spustíte video.

 

Naproti tomu s ovocem velmi opatrně. Zejména velmi sladké druhy jako jsou třeba banány, meruňky, hrušky, apod. jsou plné přírodních cukrů, takže zvyšují sacharidovou složku stravy. Z toho důvodu je při hubnutí vhodnější konzumovat ovoce spíš v dopoledních hodinách a pokud na něj máte chuť večer, sáhněte po citrusech, dobré jsou jahody, maliny, ostružiny, ananas. 

TIP: Čtěte článek o tom, jaké ovoce je vhodné zařadit do jídelníčku při hubnutí.

Jana Pekrová říká: “ Ovoce i zelenina zajišťují především biologickou hodnotu stravy. Jsou cenným zdrojem vitamínů, minerálních látek, vlákniny a dalších bioaktivních sloučenin, jejichž hodnota je pro lidské tělo nepostradatelná a nedá se nahradit žádným syntetickým výrobkem. Dužnaté ovoce je tvořeno z velké části vodou a jejich značnou část tvoří sacharidy. Ořechy a olejnatá semena obsahují spíše tuky a bílkoviny. Zelenina je stejně jako dužnaté ovoce tvořena především vodou, obsahuje méně sacharidů než dužnaté ovoce a její přínos spočívá především v obsahu různých bioaktivních látek a vlákniny.”

PEKROVÁ, JANA. Veganství z pohledu nutričního terapeuta.

PEKROVÁ, Jana. Veganství z pohledu nutričního terapeuta [online]. Brno, 2019 [cit. 2019-12-10]. Dostupné z: <https://is.muni.cz/th/fhm2n/>. Bakalářská práce. Masarykova univerzita, Lékařská fakulta. Vedoucí práce Petra Hýsková.
Rostlinné mléko je plné vitamínů a minerálů / foto: pixabay.com

 

Potraviny správně kombinujte

Jelikož vegani postrádají ve svém jídelníčku živiny obsažené v potravinách živočišného původu, o to více musí dbát na správnou skladbu stravy a vhodně kombinovat potraviny. A to není právě jednoduché. Pokud se ve zdravé výživě příliš neorientujete, určitě není od věci poradit se s odborníky v nutriční poradně a nechat si třeba sestavit ukázkový jídelníček

“U rostlinných potravin se setkáváme s pojmem limitující aminokyselina. Tzn., že se daná esenciální aminokyselina v potravině buď nevyskytuje, nebo je v ní obsažena pouze v malém množství. Pro obiloviny je limitující aminokyselinou lysin, u kukuřice navíc tryptofan. Luštěniny pak mají limitující methionin a cystein. Z toho důvodu je v případě striktní konzumace výhradně rostlinné stravy nutné zabezpečit přívod široké škály rostlinných zdrojů bílkovin a vzájemně je během dne kombinovat. Tímto opatřením je v rámci rostlinných bílkovin možno zabezpečit přívod veškerých esenciálních aminokyselin a zároveň tak zajistit jejich vyšší využitelnost v organismu,” říká Jana Petrová. 

PEKROVÁ, JANA. Veganství z pohledu nutričního terapeuta.

PEKROVÁ, Jana. Veganství z pohledu nutričního terapeuta [online]. Brno, 2019 [cit. 2019-12-10]. Dostupné z: <https://is.muni.cz/th/fhm2n/>. Bakalářská práce. Masarykova univerzita, Lékařská fakulta. Vedoucí práce Petra Hýsková.
Chci zhubnout >>

 

Nevhodnou kombinací potravin může dojít k tomu, že vám budou chybět některé důležité živiny. Organismus začne strádat nedostatkem minerálních látek, vitamínů (zejména vitamínu B12) a esenciálních aminokyselin (tělo si je neumí samo vytvořit a musí je získat z potravy). 

Všechny důležité esenciální aminokyseliny jsou obsaženy pouze v potravinách živočišného původu. Pokud je váš jídelníček sestaven na základě potravin rostlinného původu, pak je nutné jejich vhodnou kombinací dosáhnout toho, aby tělo mělo dostatek všech esenciálních aminokyselin.

Veganství jako alternativní výživový styl vyžaduje, abyste si osvojily jeho základní vlastnosti.  Hlavní podstatou veganského jídelníčku je především správně zvolená skladba stravy a přiměřené porce. A to platí jak v redukčním režimu, tak při udržení optimální hmotnosti. Veganství je život bez masa, mléka, vajec a medu. Jak lze tyto živočišné produkty nahradit, aby byla vaše strava pestrá a vyvážená?

Náhrada živočišných produktů ve veganské stravě

Živočišná potravinaRostlinná náhrada
Masotempeh, tofu, seitan, klaso, robi maso, sojové maso
Mlékorostlinná mléka (ořechové, semínkové, rýžové, sojové, ...)
Vejcechuť napodobí černá sůl
konzistence k zahuštění - chia semínka, hraška, ovesné vločky, banány, tofu, ...
Medrostlinné sirupy (čekankový, datlový, javorový, agávový, ...)
Chci zhubnout >>

Jaká jsou veganská jídla?

Pokud se rozhodnete přejít na veganskou stravu za účelem snížení tělesné nadváhy, pak budete muset do jídelníčku zařadit i typicky veganské potraviny. Připravte se na to, že mají zcela jiné chuťové vlastnosti, než na které jste doposud zvyklí. V každém případě bude dobré, když nové změny budete zavádět pomalu a postupně. Nejprve se v jídelníčku zaměřte na větší obsah zeleniny, luštěnin, ochutnejte různá rostlinná mléka a nenásilně se naučte připravovat jídla z nových potravin jako je například tempeh, sojové maso, klaso, seiten, atd. Receptů na veganská jídla je opravdu dost, používejte vhodné koření, bylinky, zelené natě

Zajímá vás, jak skutečně některé veganské náhražky chutnají? Pusťte si video:

YouTube playerKliknutím přijmete marketingové cookies YouTube a spustíte video.

 

Tempeh – vyrábí se z celých sojových bobů, které díky fermentaci obsahují vysoký podíl výživných látek. Má vysoký obsah proteinů, vlákniny a vitamínů, používá se jako náhražka masa. V Indonésii je považován za tradiční potravinu. V obchodech naleznete tempeh v několika chuťových variantách.

Tofu – je výrobek ze zpracované sóji a má mimořádně vysokou nutriční hodnotu. Také jako tempeh se prodává v několika chuťových variantách (uzené, marinované, chilli, apod.). Tofu natural má nevýraznou chuť a hodí se k přípravě sladkých jídel. Tofu můžete smažit, grilovat, mixovat nakláda, nebo z něj umíchat vaječinu k snídani. 

Sojové maso – pochází z dehydratovaného sojového proteinu a lze ho koupit ve formě granulátu, kostiček, nudliček, malých plátků. Oproti luštěninám obsahuje všechny nepostradatelné aminokyseliny, tudíž se jedná o plnohodnotnou bílkovinu vhodnou pro lidské tělo. Vzhledem k tomu, že jde o průmyslově zpracovanou potravinu, nemělo by jeho mnosžtví v jídelníčku převládat. 

Robi a klaso maso – vyrábí se ze směsi rostlinných bílkovin, strukturou a barvou připomíná maso. Koupit se dá v různých variantách, ale samo o sobě je chuťově velmi nevýrazné, proto je vhodné využít různé koření a bylinky.  Velkou předností těchto produktů je to, že neobsahují umělé konzervanty a cholesterol. 

Seitan – stoprocentní pšeničná bílkovina, která je pro lidské tělo velmi lehce stravitelná. Jako polotovar lze seitan koupit v obchodě, ale snadno si jej uděláte z mouky sami doma. V Asii je častou náhražkou masa, takže se výborně hodí do receptů čínské kuchyně. 

Falafel – je fritovaná kulička nebo placka vyrobená z cizrny. Tu je však třeba nutné předem namočit. Falafel je tradiční pokrm na Blízkém východě, dává se do tortil, pita chlebů, nebo se servíruje jen tak na talíři. Falafel lze koupit jako polotovar , ale snadno si ho doma připravít ez čerstvých surovin.

Tímto však výčet typicky veganských jídel nekončí. Nabídka zejména obchodů se zdravou výživou je velmi obsáhlá, a proto není problém jednoduše sestavit chutný a pestrý jídelníček. K dostání jsou sojové párky, klobásky, karbanátky, hamburgery, na pečivo můžete namazat rostlinnou pomazánku či paštiku. Také existují různé veganské sýry, plátkové či tavené. 

Stejně jako bílkoviny je ve veganském jídelníčku důležitý obsah vápníku, který se špatně vstřebává, pokud tělo trpí nedostatkem hořčíku. Proto je nutné dbát také na dostatečný příjem vitamínu D

 

Příklad veganského jídelníčku

Snídaně: veganský čokoládový koktejl 

Svačina: chia puding s ovocem

Oběd: rizoto s tofu, salát z listové zeleniny

Svačina: plátek žitného chleba s cizrnovou pomazánkou

Večeře: Salát ze zelené čočky a zeleniny (paprika, okurek, cherry rajčata, ředkvičky)

Chci zhubnout >>

 

Zkuste třeba tyto výborné veganské lasagne. Recept naleznete ve videu:

YouTube playerKliknutím přijmete marketingové cookies YouTube a spustíte video.

 

Pokud se rozhodnete přejít na veganskou stravu, ať už z důvodu redukce hmotnosti či jiných, v každém případě to bude pro vás velká změna, která v mnoha směrech obohatí váš život. Budete se muset zorientovat v oblasti zdravé výživy, načerpat spoustu informací a naučit se správně sestavit svůj každodenní jídelníček. Jestliže nebudou tělu chybět žádné nezbytné živiny, stane se veganství pro vás velkým přínosem. Součástí zdravého životního stylu veganů jsou také pohybové aktivity. Někdo si zacvičí ve fitku, jiný se raději vydá na horskou tůru. To už záleží jen na vás, co si vyberete. 

Chci zhubnout >>

 

Odlehčená strava s optimálním příjmem kalorií přispěje nejen ke snížení nadváhy, ale s její pomocí si dokážete krásnou štíhlou postavu udržet natrvalo. Pouhé vyloučení masa, mléka, vajec a medu vás tukových zásob na těle nezbaví. Odpověď na otázku: “Jak na to?” naleznete v řádcích výše. 

Autor: Hana S.

Jmenuji se Hanka a zdravý životní styl je pro mne reálným způsobem života. Cítím se tak mnohem lépe a plná energie. Byla jsem biohackerka ještě dávno před tím, než tento termín vůbec vznikl. Sama na sobě zkouším, co je pro mé tělo nejlepší a své poznatky se snažím předat dál prostřednictvím hodnotných článků. Psaným textem tvořím kvalitní obsah také jiných webových stránek (kontakt). Mám ráda dobrou kávu, pozitivní lidi, toulky přírodou, jízdu na kole a relaxaci při józe.

přečtěte si také

Banánová dieta pomáhá při hubnutí: A vůbec nemusíte jíst jenom banány!

Máte rádi banány? A víte, že vám mohou pomoci i s hubnutím? Vůbec se jim …

Napsat komentář