Jak zpevnit lámavé a třepivé nehty: 10 tipů na lepší vzhled

Upravené zdravé nehty jsou určitou vizitkou a projevem kultivovanosti. Je to jedna z prvních věcí, které si na vás druhý člověk všimne. Proto jim nejedna žena věnuje náležitou péči a snaží se mít neustále dlouhé a pěstěné nehty. Někdy se to ale nedaří. Nehty jsou křehké, třepivé a lámavé. Kolikrát nepomůže ani sebelepší kosmetický prostředek. Co může být na vině? Důvodů je několik. Nehty do jisté míry poukazují na celkový zdravotní stav. Máte-li nehty poškozené, vaše tělo strádá zevnitř. Stres, únava, špatná strava, metabolické poruchy,… to vše se na nich podepíše. Jenomže pěkné zdravé nehty jsou důležité pro elegantní a upravený vzhled. Existuje tedy nějaké účinné řešení? Určitě ano. Kvalitu nehtů můžete ovlivnit i správným jídelníčkem.

Pěkné nehty jsou obrazem vašeho zdraví / foto: depositphotos.com, pixabay.com

 

Máte špatné nehty?

Nehty a vlasy jsou první, které upozorní na to, že v těle není něco v pořádku. Nemusí se hned jednat o závažný zdravotní problém, přestože špatné nehty bývají u některých nemocí vedlejším projevem. Zpravidla nám tak tělo dává najevo, že mu schází některé živiny. Kolikrát stačí tělu dodat potřebné látky, posílit organismus a stav nehtů se zlepší. Je-li lidské tělo oslabené, například dlouhodobým stresem, nevhodnou stravou, která okyseluje, hledá si minerály k neutralizaci právě z nehtů, vlasů a kostí. Takže nehty jsou potom velmi křehké a náchylné k mechanickému poškození.

Posílit tělo >> 

Třepivé a lámavé nehty mají vždy nějakou příčinu. Mohou třeba poukazovat na problémy se štítnou žlázou, chudokrevnost, nebo nějaké kožní onemocnění (plíseň). Zpravidla ale tělu chybí důležité vitamíny, minerály, nenasycené mastné kyseliny, kolagen. Organismus může být rovněž přetížen toxickými látkami, které se v něm usazují z okolního prostředí.   

Jestliže se nehty lámou po několik měsíců a jejich stav se nijak nelepší, určitě je dobré vyhledat odborníka a odhalit příčinu.

Dobrému stavu nehtů neprospívá ani to, čemu je vystavujete během dne. Ruce ponořené do vody se saponátem, práce s hlínou na zahradě, několikahodinové psaní na klávesnici počítače, nekvalitní kosmetické přípravky plné chemie či příliš hrubé pilování může zásadně zdraví nehtů ovlivnit.  

 

Bc. Karolína Švaříčková říká: “Zda budeme mít zdravé ruce a nehty ovlivňuje také náš styl života a to především strava a péče jakou tělu poskytujeme. V neposlední řadě je důležité zmínit i to, že kvalita pokožky a nehtů je dána převážně geneticky. Takže pokud někdo zdědil po mamince lámavé nehty, tak jim může v budoucnu pomocí příslušné péče předcházet, ale bohužel vždy bude mít lámavé nehty. Změna struktury či barvy nehtů může být však i signálem onemocnění.”

ŠVAŘÍČKOVÁ, KAROLÍNA. Výuková opora pro téma Péče o ruce

ŠVAŘÍČKOVÁ, Karolína. Výuková opora pro téma Péče o ruce [online]. Brno, 2016 [cit. 2020-05-01]. Dostupné z: <https://is.muni.cz/th/vvtih/>. Diplomová práce. Masarykova univerzita, Pedagogická fakulta. Vedoucí práce Pavla Stejskalová.

 

Nehet sám o sobě je tvořen mnoha keratinovými destičkami. Skládá se ze tří až čtyř tvrdých zrohovatělých vrstev, které leží na nehtovém lůžku. Pokud se mezi jednotlivé destičky dostane vzduch nebo nečistota, otevřou se, nehet se rozdvojuje a olupuje. Když takový nehet špatně zapilujete, nemá možnost růst vcelku. Výsledkem jsou třepivé, nevzhledné nehty.

Posílit tělo >>

 

K lepší kvalitě nehtů přispívá:

O nehty je nutné pečovat zevně i vnitřně. Jen málokterá žena má od přírody dlouhé, pevné, lesklé a růžové nehty. I když se budete snažit sebevíc, můžou se třepit a lámat. Přípravky na zpevnění nehtů často nefungují tak, jak slibují a navíc bývají plné chemických přísad. Lepší je vsadit na přírodní domácí péči. Aby byly nehty dostatečně pevné a silné, potřebují v prvé řadě správnou výživu

Zdravý nehet každý den povyroste asi o 0,1 mm. Na rychlost růstu působí další faktory:

  • roční období (v létě roste rychleji)
  • zdraví (nemoc a stres může růst zpomalit)
  • strava
  • věk

Pro správný růst musí mít nehty dostatek vitamínů a minerálů, které tělu nejlépe zajistíte pomocí pestrého a vyváženého jídelníčku. Můžete také začít užívat různé doplňky stravy obsahující celý komplex vitamínů a minerálů podporujících zdraví nehtů. V každém případě však váš organismus ocení, když mu potřebné živiny dodáte v přírodní formě. Pro tělo jsou snadno stravitelné a zbytečně nezatěžují vnitřní orgány. 

Pěkné a ošetřené nehty o vás řeknou téměř vše / foto: archiv autorky

 

Upravte svůj jídelníček

Správný jídelníček je pro zdraví nehtů základ. Nicméně, celkový způsob stravování se vždy odrazí na vašem zdraví. Strava chudá na živiny, plná prázdných kalorií rozhodně tělu neprospívá. A to po všech stránkách. Organismus strádá a v důsledku nedostatku živin nejprve zásobuje životně důležité orgány. Úsporné hospodaření se následně projeví na místech jako jsou třeba nehty, vlasy, pokožka, atd., prostě tam, kde to není až tak potřeba.  

Posílit tělo >> 

Na dobré kvalitě nehtů se podílí zejména vitamíny C, E, D, A a skupiny B. Z minerálních látek je důležitý významný stopový prvek křemík, dále pak vápník, zinek, železo, hořčík. Neméně podstatný je také přísun kvalitních bílkovin a nenasycené mastné kyseliny omega-3 a omega-9. Nejlepší bílkovinou podporující růst a snižující lámavost nehtů je kolagen, který je pro tělo velmi snadno vstřebatelný

Tvrdost nehtů nejvíce ovlivňuje dostatečný příjem bílkovin. Denně byste měli sníst 0,75 gramu proteinu na každý kilogram vaší tělesné hmotnosti. Dobrým zdrojem kvalitních rostlinných bílkovin je doplněk stravy Blendea SUPERGREENS.

Pestrý a nutričně hodnotný jídelníček by měl v optimálním poměru obsáhnout celé spektrum základních živin: sacharidy, bílkoviny, tuky. Strava by měla zahrnovat celozrnné potraviny (pečivo, cereálie, těstoviny), zelené druhy zeleniny (brokolice, avokádo, paprika). Neměla by chybět červená řepa, mrkev, z ovoce jablka. Dobrým zdrojem cenných látek jsou mléčné výrobky, vejce, ryby, drůbeží maso, dýňová a slunečnicová semínka a v neposlední řadě i kvalitní čokoláda

Blendea SUPERGREENS >>

 

Lepší kvalitě nehtů prospěje i důkladné pročištění organismu, které pomůže zbavit tělo odpadních látek. Detoxikační kůra přispěje k celkovému ozdravění a všechny metabolické pochody budou mít správný efekt. Jelikož tělo nebude tolik zatíženo odbouráváním škodlivin, vstřebatelnost výživných látek bude mnohem snazší.

Podle tradiční čínské medicíny stav našich nehtů poukazuje na stav jater v organismu. Játra jsou klíčovým orgánem detoxikace těla, které čistí organismus od škodlivých látek.

TIP na článek: Jak provést detoxikaci jater?

Samotná detoxikace jater vyžaduje komplexní přístup a odvíjí se od pročištění celého těla. Očistná kůra zahrnuje nejen odlehčený jídelníček plný ovoce a zeleniny, ale také zařazení potravin s vyššími detoxikačními účinky. Například jde o různé bylinné čaje (ostropestřec mariánský, pampeliška, kopřiva), zelené superpotraviny (spirulina, chlorella, zelený ječmen, mladá pšenice), medicinální houby (chaga), zelený čaj, atd. 

Tip na článek: Čtěte moji recenzi přípravku matchaga (matcha čaj + chaga) a medicinální houby chaga. Kvalitní zelený čaj a vitální houba z arktických lesů mají spoustu blahodárných účinků na lidský organismus.

Matchaga >>

 

Výrazným obsahem vitamínů, minerálů, aminokyselin a dalších živin vynikají zelené superpotraviny, které se efektivně podílí na detoxikaci organismu. Pro tělo jsou cenným zdrojem bioaktivních látek přispívajících kromě jiného také k lepšímu stavu nehtů. Pokud se vám nehty nepěkně třepí a lámou, určitě by neměly v jídelníčku chybět.

Zelené superpotraviny můžete konzumovat nejlépe formou zeleného nápoje, k jehož přípravě stačí smíchat jednu lžičku sypké směsi s vodou. Tím vznikne pro tělo lehce stravitelný, doslova živinami nadupaný nápoj. Pravidelné každodenní užívání se po nějakém čase odrazí na kvalitě vašich nehtů

Vzhledem k tomu, že každá zelená superpotravina vyniká jedinečným obsahem výživných látek, je dobré je mezi sebou vzájemně kombinovat. Proto není nic jednoduššího, než sáhnout po přípravku Blendea SUPERGREENS.

TIP na článek: Čtěte moji recenzi Blendea SUPERGREENS. Jak dopadl můj měsíční test?

Předem se připravte na to, že kvalita nehtů se nezlepší jen tak ze dne na den. Chce to prostě čas. I když přejdete na zdravý jídelníček, případně budete užívat různé doplňky stravy, jejich účinek se projeví tak za tři měsíce. Musíte mít trpělivost a vydržet, určitě se to vyplatí. 

Pevnost nehtů ovlivňuje také pitný režim. Nehty by měly obsahovat 18 % vody. Jakmile hodnota klesne pod 16 %, začnou být suché a náchylné k lámání. Když denně vypijete alespoň 2 litry vody, přispějete k jejich hydrataci.

Na kvalitě nehtů se projeví také dostatečný příjem tekutin. Pokud málo pijete, mohou se na nehtech objevit prasklinky a ranky. Mějte vždy po ruce láhev neperlivé vody a tekutiny průběžně během dne doplňujte. Kromě vody jsou dobré minerálky, čerstvé zeleninové a ovocné šťávy (zdroj minerálů a vitamínů), bylinné čaje (různé směsi podpoří pročištění organismu), zelený čaj (podílí se na detoxikaci těla). 

Zelený nápoj je zásobárnou vitamínů a minerálů / foto: archiv autorky

 

Jak se na nehtech projeví nedostatek vitamínů a minerálů v těle?

Lámavost nehtů není jediný problém, který může vaše nehty postihnout. Někdo má nehty natolik měkké, že se ohnou pokaždé, jen když o něco zavadíte. Kromě proteinů by bylo dobré doplnit vitamíny A a D. Pokud vám připadá, že jsou nehty suché, slabé a tenké, dodržujte doporučené denní množství bílkovin v jídelníčku a současně nezapomínejte na dostatek tekutin.

Jestliže mají vaše nehty tendenci loupat se a rozdělovat do vrstev, zkrátka třepí se, bude ve vašem organismu patrně chybět hořčík. Avšak neméně důležitý je i příjem ostatních minerálů, zinku, železa, vápníku.

Někdy se na nehtech mohou objevit bílé skvrny. Obecně se má za to, že organismus trpí nedostatkem zinku a vápníku. Avšak stejně tak mohou být známkou prožitého traumatu, nebo když si nehty hrubě stříháte či nevědomky koušete

Pokud se nehty ohýbají ven ve tvaru lžičky, také to nevypadá příliš pěkně. Za tímto jevem se může skrývat nedostatek železa

Doplnit živiny >> 

Přírodní vitamíny a minerály na lámavé nehty

VITAMÍNY A MINERÁLYÚČINEKZDROJ
Vitamín EPodporuje krevní oběh a přispívá k tomu, aby nehty nebyly žlutéZelená listová zelenina, ořechy, rostlinné oleje lisované za studena, vaječný žloutek
Vitamíny skupiny B Nehtům prospívá zejména vitamín B2 (riboflavin), B5 (panthenol), B7 (biotin) a vitamín B12, zajišťují kvalitní a pružné nehty. Vitamín B12 se v těle podílí na vstřebávání bílkovin a tvorbě nehtových buněkDroždí, vnitřnosti, sýr, vejce, mléko, mrkev, chřest, česnek
Vitamín CPřispívá k normální tvorbě kolagenu pro normální funkci kůže a pomáhá udržovat nehty bez záděrOvoce, zelenina, citrusové plody, rajčata
Vitamín APosiluje nehty, aby nebyly křehké a vyschléČervená a oranžová zelenina a ovoce, špenát, kapusta, batáty
Vitamín DPodporuje tvrdost nehtů, aby se neohýbalypobyt na slunci, ryby, olej z tresčích jater
ZinekVyživuje nehtové lůžko a chrání tělo před volnými radikályDýňová semena, ořechy, ovesné vločky, tofu, tempeh, krevety, játra, kakao
SelenDodává nehtům pevnost a pružnostObiloviny, para ořechy, luštěniny, hovězí maso, sardinky
ŽelezoPodílí se na procesu dělení buněk a přispívá k tomu, aby se nehty nelámalyLuštěniny, brokolice, tofu, dýňová semena, červené maso, plody moře, hořká čokoláda
VápníkPodílí se na procesu dělení a specializace buněk a pomáhá udržet nehty pevnéOřechy, slunečnicová semínka, mák, mandle, sezam, špenát, hlávkový salát, mléčné výrobky
KřemíkPodílí se na stavbě nehtů, aby byly pevné a pružnéCereálie, luštěniny, jablka, dýně, celer, syrové zelí
HořčíkPřispívá k normální syntéze bílkovin a podílí se na procesu dělení buněk, omezuje třepení nehtůLuštěniny, špenát, minerálky, ořechy, zelenina, ovoce, vařená čočka, hrách, tuňák

Nedostatek vitamínů a minerálů velmi efektivně řeší také funkční doplňky stravy. Vybírejte ale vždy přípravky na přírodní bázi, protože jen tak zbytečně nezatížíte organismus dalšími chemickými látkami, které by muselo jinak tělo odbourat. Dobré zkušenosti mám například s Blendeou SUPERBEATY, která je přímo určena k tomu, aby pomáhala s problematickými nehty, vlasy a pletí. Neobsahuje žádné konzervanty, ani přidané cukry a dobře se uplatní ve veganském jídelníčku.

TIP na článek: Moje recenze Blendea SUPERBEAUTY – rostlinná směs superpotravin, antioxidantů a adaptogenů pro zdravé nehty, vlasy a pleť. Zajímá vás jak funguje?

Každá ze složek směsi Blendea SUPERBEAUTY vyniká specifickým obsahem účinných látek, které ve vzájemné kombinaci dodávají tělu celý komplex důležitých živin, což se následně projeví na zdravém vzhledu vašich nehtů

Jemný sypký prášek Blendea SUPERBEAUTY vyniká svěží chutí lesního ovoce a v jídelníčku nachází všestranné využití. Můžete z něj snadno připravit lahodný ovocný nápoj, smíchat s čerstvou šťávou z ovoce či zeleniny, přidat do smoothie, ranní kaše, jogurtu, tvarohu, nebo využít v různých RAW receptech.

Blendea SUPERBEAUTY >>

 

Jak pečovat o třepivé a lámavé nehty

Zbavit se třepivých a lámavých nehtů vyžaduje čas. Jenomže, co s nimi, aby vám nekazily elegantní vzhled? Můžete mít na sobě sebehezčí outfit, dokonalý makeup, ale okousané polámané nehty přeci jen vzbuzují dojem zanedbanosti. Proto je důležité, přestože stav vašich nehtů není právě nejlepší, věnovat jim náležitou péči a alespoň trochu je pěkně upravit. Jak se správně starat o lámavé a třepivé nehty?

Posílit tělo >>

Pokud se vám nehty lámou, určitě bude dobré, když budete udržovat jejich kratší délku. Krásné nehty nemusí mít vždy velikost kočičího drápku, důležité je, aby byly pěkně upravené. Lámavé nehty byste něměli vůbec stříhat, ale pouze pilovat. Pilníkem vytvoříte dokonalou oblinku nehtu a tím zamezíte dalšímu zatrhávání, které naopak hrozí při stříhání. Pilováním se také nehet postupně zpevňuje. V každé drogerii seženete speciální pilníky určené právě na lámavé nehty

Nehet pilujte vždy jen jedním směrem, jinak se vám i ten nejzdravější drápek stejně roztřepí

K posílení lámavých a třepivých nehtů dobře poslouží i různé kosmetické přípravky. Ochrannou výživu nanesete přímo na nehet a tím se vytvoří ochranná vrstva, která povrch dokonale vyhladí. Působí i během růstu nehtu a současně dodá potřebnou hydrataci. Po dobu aplikace výživné kůry je ale nutné vynechat lakování. Přibližně za měsíc pak můžete pozorovat, že jsou nehty více zpevněné

Nejpomaleji roste nehet na palci, nejrychleji na prostředníčku. Na rukou odroste celý nehet po 4 – 7 měsících, v závislosti na zdravotním stavu. Nehty na nohou rostou ještě pomaleji – 9 měsíců až rok.

Pokud ale bez nalakovaných nehtů nevydržíte a tudíž nemůžete použít zpevňovač na nehty, je tu jedno řešení. Musíte ale dodržovat určitou zásadu. Než nehty nalakujete jakýmkoliv barevným lakem, nejprve použijte speciální podkladový lak pro lámavé nehty. V opačném případě by barevný lak mohl vaše nehty ještě více poškodit. Když použijete podkladový lak, nemusíte mít žádné obavy, protože nehty více zpevní

Pro odstranění starého laku používejte zásadně odlakovač bez acetonu. Acetonový odlakovač nehty velmi vysušuje a vůbec jim neprospívá.

Na kvalitu nehtů má vliv i jakákoli ruční práce, nebo i druh mýdla, který používáte několikrát denně na mytí rukou. Pokud ruce mácháte v saponátech či se hrabete v hlíně na zahradě, ruce i nehty trpí. Proto používejte vždy rukavice a po práci pokožku rukou i nehty ošetřete hydratačním a výživným krémem

Posílit tělo >>

 

Zkuste třeba tuto kůru na zničené nehty:

YouTube playerKliknutím přijmete marketingové cookies YouTube a spustíte video.

 

10 tipů na pevné a lesklé nehty

1. Domácí koupel v olivovém oleji – zahřejte olivový olej na nejvyšší teplotu, kterou snesete a vložte do něj konečky prstů, klidně i celé ruce a vydržte deset minut. Poté ruce osušte a nechte olej vsáknout. Opakujte pravidelně

2. Nehty potírejte rozkrojenou cibulí – pokud se obáváte typického cibulového zápachu, potřete ruce nejprve olivovým olejem. 

3. Lázeň z lněného semínka – dejte vařit 200 ml vody se dvěma lžícemi lněného semínka do té doby, než začne voda slizovatět. Poté odstavte, nechte vychladnout a do lázně ponořte na 15 minut ruce. Nakonec ruce opláchněte vodou a namažte krémem. 

4. Dopřejte nehtům masku z vazelíny – namažte ruce vazelínou, natáhněte bavlněné rukavice a nechte působit přes noc

5. Střídejte teplo a chlad – připravte si jednu misku s teplou vodou, druhou s ledovou tříští a střídavě namáčejte nehty vždy jen na pár vteřin. Proceduru zakončete lázní v olivovém oleji 

6. Mléčná koupel – do mléka přidejte med a žloutek a do lázně ponořte nehty alespoň na deset minut.

7. Potírejte nehty čerstvou šťávou z citronu – případně je celé do šťávy na několik minut ponořte

8. Namočte nehty do želatiny – použít můžete obyčejnou bezbarvou potravinářskou želatinu. Uvařte ji podle návodu, nechte vychladnout a pak do ní minimálně na deset minut ponořte nehty. Poté ruce opláchněte vodou a namažte krémem. 

9. Medová lázeň s rumem – v misce smíchejte lžičku medu, lžičku rumu a vzniklou směsí potírejte nehty. Nechte asi 15 minut působit, poté ruce omyjte a namažte hydratačním krémem. 

10. Lázeň z mořské soli – v jednom litru vody rozpusťte polovinu polévkové lžíce mořské soli a ponořte nehty na dobu 20 minut. Opakujte pravidelně každý den, nehty budou postupně pevnější.

Doplnit živiny >> 

Znáte tyto vychytávky? Lakování nehtů vám hodně usnadní:

YouTube playerKliknutím přijmete marketingové cookies YouTube a spustíte video.

 

Zdravé a pevné nehty jsou podstatným ukazatelem vašeho celkového zdraví a o člověku mnoho napoví. Zanedbaná péče elegantnímu vzhledu příliš nepřidá. Proto věnujte svým nehtům náležitou pozornost a pečujte o ně zvenku i zevnitř. Myslete na to, že upravené nehty a hebké ruce o vás řeknou téměř vše a v neposlední řadě mohou odhalit také váš věk

Autor: Hana S.

Jmenuji se Hanka a zdravý životní styl je pro mne reálným způsobem života. Cítím se tak mnohem lépe a plná energie. Byla jsem biohackerka ještě dávno před tím, než tento termín vůbec vznikl. Sama na sobě zkouším, co je pro mé tělo nejlepší a své poznatky se snažím předat dál prostřednictvím hodnotných článků. Psaným textem tvořím kvalitní obsah také jiných webových stránek (kontakt). Mám ráda dobrou kávu, pozitivní lidi, toulky přírodou, jízdu na kole a relaxaci při józe.

přečtěte si také

Aloe vera detox účinně pročistí celé tělo: Odhalte sílu přírody

Očista organismu patří ke zdravému způsobu života. Proto by se měla provádět alespoň dvakrát do …

Napsat komentář