Kokosový olej a jeho použití při hubnutí: Na co dávat pozor?

Kdo by neznal kokosový olej. Nádherně voní a má celou řadu blahodárných účinků na lidské zdraví. Uplatní se v kuchyni i kosmetice. Odborné studie především poukazují na jeho souvislost s hubnutím. Snižuje pocit hladu, zpomaluje trávení, dodává energii, a proto je naprosto ideální k likvidaci uloženého zásobního tuku. Jeho hubnoucí účinky se projevují zejména v oblasti břicha. Kokosový olej také upravuje kolísání hladiny krevního cukru, čímž omezuje chutě na sladké. Přestože ze všech ostatních tuků má nejnižší energetickou hodnotu, stále je to tuk a s jeho množstvím to nelze přehánět. Méně je někdy více. Kolik ho můžete denně sníst, abyste hubli?

Kokosový olej je skvělý pomocník při hubnutí / foto: pixabay.com

 

Kokosový olej a hubnutí

Kokosový olej (čtěte moji recenzi) díky svým jedinečným vlastnostem zcela právem patří do zdravého jídelníčku. Jeho prokazatelné účinky na hubnutí vám mohou pomoci zbavit se přebytečného tuku. Kokosový olej se řadí mezi potraviny, které snižují chuť k jídlu a tím pomáhají přirozeným způsobem regulovat množství přijaté potravy. To znamená, že člověk přijme podstatně méně kalorií a tělo získá potřebnou energii spálením tukových zásob

Chci zhubnout >>

Pravidelná konzumace kokosového oleje přispívá k lepšímu trávení a má pozitivní dopad na rychlejší metabolismus. Proto jej nutriční poradci doporučují jako vhodnou součást redukčního jídelníčku. Ovšem jen tak, sám o sobě, vám zhubnout nepomůže. Jeho příznivé účinky na redukci hmotnosti se projevují zejména v kombinaci s ostatními zásadami zdravého životního stylu. Klíčem k úspěchu je racionální, pestrá a nutričně hodnotná strava spolu s přiměřenou fyzickou aktivitou. Chcete-li opravdu zhubnout, musíte se v prvé řadě zaměřit na to, co jíte. Když některé tuky nahradíte kokosovým olejem, půjde vám hubnutí snadněji. 

TIP: Podívejte se na nejlepší způsoby hubnutí, které fungují jen na základě vhodně upravené stravy. Nehladovíte a přesto spalujete přebytečné kalorie.

Vybrat dietu >> 

Abyste dobře využili veškeré pozitivní vlastnosti kokosového oleje, musíte se současně držet všeobecných pravidel, která platí pro redukci tělesné nadváhy. Omezit tučná kaloricky vydatná jídla a nahradit je potravinami s nižší energetickou hodnotou (zelenina, ovoce, luštěniny, maso, atd.). Vyřadit z jídelníčku jednoduché sacharidy (bílé pečivo, sladkosti, koblihy, koláče,…) a celkově zvýšit podíl bílkovin ve stravě (vejce, mléčné výrobky, apod.). Když se kokosový olej stane součástí zdravého, nutričně hodnotného jídelníčku, pak se jeho pozitivní účinky na hubnutí znásobí a mohou mít podstatný vliv na lidské zdraví. 

Kokosvý olej má při teplotě pod 24°C konzistenci tuhého másla / foto: pixabay.com

 

Kokosový olej v redukčním jídelníčku

Kokosový olej pomáhá tělu efektivněji vstřebat všechny potřebné živiny, které organismus získává díky zdravé a vyvážené stravě. Ta musí zahrnovat správný poměr sacharidů, tuků, bílkovin, vitamínů, minerálů a vlákniny. Pravidelná konzumace kokosového oleje přispívá k účinnější absorpci vitamínů rozpustných v tucích (A, D, E, K) a životně důležitých minerálních látek jako je vápník, železo, hořčík a zinek.

Pokud má tělo všechny nezbytné vitamíny a minerály, není ve stresu, ale naopak v pohodě, což přispívá k optimální funkci všech životně důležitých orgánů. Tím pádem také metabolické procesy, které se podílí na spalování zásob tuku, probíhají rychle a efektivně. Veškerá snaha o snížení nadváhy přináší viditelné výsledky. 

Kokosový olej podporuje spalování tuků a současně snižuje chuť k jídlu.

Vzhledem k tomu, že tělo dokáže vstřebat kokosový olej bez nutnosti trávicích enzymů, nezatěžuje slinivku, která je tak schopna lépe produkovat inzulín. Tím, že efektivně podporuje využití inzulínu, pomáhá vašemu tělu udržet stabilní hladinu cukru v krvi. Nemáte neustále chuť na něco sladkého a pocit sytosti vydrží po delší dobu.  

Chci zhubnout >>

Chcete-li se pustit do hubnutí a zahájit redukční režim, pak se každodenní konzumace kokosového oleje stane pro váš organismus dobrým zdrojem tuku. Kromě toho je však nutné do jídelníčku zařadit také ostatní složky stravy jako jsou bílkoviny a sacharidy. Když omezíte podíl sacharidů a naopak se zaměříte na zvýšený příjem bílkovin (proteinů), donutíte vlastní tělo k tomu, aby energii začalo čerpat z uložených zásob tuku. Bílkoviny totiž hrají při hubnutí dost podstatnou roli. Díky nim nebudete přicházet o svalovou hmotu a trpět neustálým pocitem hladu. 

Bc. Aleš Kosmák o bílkovinách v potravě říká: “Bílkoviny jsou jednou ze základních složek potravy. V lidském organismu jsou zcela nepostradatelné, podílejí se na jeho stavbě, řízení, funkci i obraně. Zatímco tuky se v těle mohou tvořit ze sacharidů a sacharidy z bílkovin, však bílkoviny se nedokáží vytvořit jinak, než přeměnou bílkovin z potravy, a navíc neumí bílkoviny uchovávat do zásoby. Musíme proto každý den jíst dostatek potravin s obsahem kvalitních bílkovin. Protože jich denně potřebujeme desítky gramů, řadí se bílkoviny mezi základní živiny neboli makroelementy (na rozdíl od mikroelementů, mezi které řadíme například vitamíny, minerální látky a vlákninu).”

KOSMÁK, ALEŠ. Tuky a bílkoviny v potravě.

KOSMÁK, Aleš. Tuky a bílkoviny v potravě [online]. Brno, 2014 [cit. 2019-10-17]. Dostupné z: <https://theses.cz/id/i8haw7/>. Diplomová práce. Masarykova univerzita, Pedagogická fakulta. Vedoucí práce Mgr. Bc. Pavla Dvořáková.

Sestavit správný hubnoucí jídelníček tak, aby fungoval, není právě jednoduché. Na každého platí něco jiného, proto je určitě dobré řídit se signály vlastního těla. Nutriční poradci se však shodují v tom, že racionální strava obsahující potřebný denní limit bílkovinpozitivní dopad na redukci hmotnosti. Na tomto principu je založena například proteinová dieta KetoMix, která už pomohla mnoha lidem zbavit se jednou provždy zbytečné nadváhy. KetoMix vám tedy dokáže celý redukční režim dost podstatně usnadnit. Chcete vědět jak? 

Koupit jídla KetoMix >>

TIP: Přečtěte si moji podrobnou recenzi proteinové diety KetoMix, která funguje i bez cvičení a trápení v posilovně. K optimální váze vás dovede pestrou a vyváženou stravou.

S KetoMixem zhubnete rychle, zdravě, efektivně

Proteinová dieta KetoMix / ketomix.cz
 • Bez hladu, cvičení a neustálého počítání kalorií získáte svoji vysněnou váhu
 • Ušetříte spoustu času, peněz a posílíte svoje zdraví
 • Vybírat můžete až z 22 druhů proteinových jídel (sladké i slané chuti)
 • KetoMix jídla nabízí velkou variabilnost, každodenní jídelníček si poskládáte dle vlastní chuti
 • Příprava jídla vám zabere maximálně 5 minut času
 • KetoMix obsahuje veškeré vitamíny a minerály, které tělo při hubnutí potřebuje
 • Jednotlivé porce mají vyvážený poměr kalorií a důležitých živin
 • Jídla KetoMix zajistí dostatek bílkovin v každodenním jídelníčku (nebudete ztrácet svaly ani trpět pocitem hladu)
 • Některá jídla jsou bez laktózy, tudíž vhodná i pro vegany
 • KetoMix neobsahuje lepek, žádné chemické přísady ani glutamáty
 • Pro konkrétní úbytek hmotnosti můžete zvolit rovnou připravený redukční balíček
 • Své tělo můžete kdykoli pročistit za pomoci detoxikačního balíčku (spolu s tuky se zbavíte i škodlivých látek)
 • Multivitamíny KetoMix podpoří vaši imunitu
 • Po celou dobu hubnutí máte k dispozici ZDARMA odborné nutriční poradenství prostřednictvím online chatu nebo po telefonu
 • Můžete se přidat ke skupině na facebooku a vzájemně se při hubnutí podpořit
 • Nemusíte si odpírat ani sladkou čokoládu nebo arašídovou pomazánku
 • Spolu s jídly KetoMix obdržíte podrobný manuál (včetně receptů) a jídelníček na 7 dní
 • KetoMix vás naučí jíst zdravě a vybírat nutričně hodnotná jídla
 • S KetoMixem zhubnete bez jo-jo efektu a optimální váhu si dokážete udržet natrvalo

Koupit jídla KetoMix >>

Nemusíte mít obavy, že by se vám proteinová jídla KetoMix po pár dnech přejedla. Spolu s nimi konzumujete i běžnou stravu, jen její skladbu musíte přizpůsobit seznamu povolených potravin (seznam obdržíte spolu s jídly KetoMix). Stačí podle něj nakoupit a máte vystaráno. Takto se naučíte rozeznávat nutričně hodnotné potraviny, které nepřináší tělu jen prázdné kalorie. 

Stejně tak se můžete inspirovat přiloženými recepty, které již vyzkoušelo mnoho lidí před vámi. S jejich pomocí zdaleka nebude váš jídelníček jednotvárný, možná vás až překvapí, jaké možnosti se vám díky jídlům KetoMix otevírají. Snadno si upečete křupavé housky či bezlepkový chléb, palačinku namažete arašídovou pomazánkou nebo polejete čekankovým sirupem, zeleninovou omeletu se žampiony uvaříte k večeři. K obědu si dáte teplou polévku, bezlepkové nudle, nízkosacharidovou rýži, atd. Kromě toho máte k dispozici široký výběr snídaňových kaší, různých koktejlů, skvělých tyčinek, proteinové pudinky, pomazánky. Stačí si jen vybrat, na co máte právě chuť.  

Při přípravě jídel KetoMix, například na pečení nebo restování, můžete bez problému využít také kokosový olej. Samozřejmě to ale s jeho množstvím nelze přehánět. Takže třeba palačinkovou pánev lehce vytřete olejem nebo jím pokapete zeleninový salát či uvařené těstoviny. Na počátku redukčního režimu se snažte používat opravdu jen co nejmenší minimum, ale po prvním týdnu můžete do jídla přidat jednu lžíci kokosového oleje denně.  

Když budete užívat kokosový olej přibližně 20 minut před jídlem, sníží se vám chuť k jídlu, takže sníte menší porci. Můžete ho smíchat ve sklenici s teplou vodou nebo bylinkovým čajem.

Jak kokosový olej pomáhá při hubnutí?

 • zrychluje metabolismus
 • dodává energii
 • neukládá se jako zásobní tuk
 • snižuje chuť k jídlu
 • pomáhá tělu efektivně vstřebat všechny živiny
Chci zhubnout >>

Kokosový olej je zdravý tuk

Tuky jsou možná pro někoho obávaný pojem, ale ani v redukčním jídelníčku je nelze vynechat. Spolu se sacharidy a bílkovinami patří mezi základní lidské živiny. Ovšem není tuk jako tuk a je tedy nutné rozlišovat mezi tuky zdravými (rostlinné oleje, avokádo, oříšky, semínka, ryby) a tuky nezdravými (vepřové sádlo, uzeniny, tučné maso a tučné mléčné výrobky). Panenský kokosový olej lisovaný za studena je nejkvalitnější druh kokosového oleje a patří mezi nejlepší tuky pro hubnutí

Kokosový olej tráví lidské tělo jinak než většinu ostatních tuků a díky tomu má příznivé účinky na metabolismus

Kokosový olej obsahuje jedinečnou kombinaci mastných kyselin, které příznivým způsobem ovlivňují metabolické pochody v těle. Většina tuků, které přijímáme v potravě obsahuje hlavně mastné kyseliny s dlouhými řetězci. Kokosový olej se od nich značně liší, jelikož se v něm nachází převážně triglyceridy se středně dlouhými řetězci (MCT), kyseliny laurové. Ve srovnání s ostatními mastnými kyselinami (obsažené v mase a mléčných výrobcích) metabolizuje tato mastná kyselina velmi odlišně. 

Chci zhubnout >>

Obsah mastných kyselin v kokosovém oleji

Nasycené mastné kyseliny87,77 g / 100 g
Kyselina kaprónová 6:0 0,596 g / 100 g
Kyselina kaprylová 8:07,512 g / 100 g
Kyselina kaprínová 10:06,131 g / 100 g
Kyselina laurová 12:045,319 g / 100 g
Kyselina myristová 14:017,086 g / 100 g
Kyselina palmitová 16:08,402 g / 100 g
Kyselina stearová 18:02,626 g / 100 g
Kyselina arachová 20:00,100 g / 100 g
Mononenasycené mastné kyseliny6,27 g / 100 g
Kyselina olejová 18:06,269 g / 100 g
Polynenasycené mastné kyseliny1,65 g / 100 g
Kyselina linolová 18:21,648 g / 100 g

Triglyceridy se středně dlouhými řetězci (MCT) se z trávicího ústrojí dostávají rovnou do jater, kde jsou využity jako okamžitý zdroj energie. Lidské tělo si je tedy neukládá jako zásobní tuk. Když budete kokosový olej konzumovat v dopoledních hodinách, můžete po celých 24 hodin zvýšit hladinu energie až o 5 % (zhruba 120 kalorií denně). Po zbytek dne nebudete mít neustále hlad a chuť na něco nezdravého. 

Kokosový olej pomáhá vyvážit hladinu hormonů v těle, podporuje správnou funkci štítné žlázy, trávení, snižuje stres, dodává energii a přispívá ke spalování tuku v oblasti břicha, boků a stehen.

Panenský kokosový olej lisovaný za studena dosahuje mezi jednotlivými druhy nejvyšší kvality. Vyrábí se z plodů tradičních kokosových palem Cocos nucifera lisováním kokosové dužiny. Takový olej není zbavován zápachu, neprochází procesem rafinace a hydrogenace, díky čemuž si zachovává typickou příjemnou vůni a chuť.

Lžičku kokosového oleje můžete přidat do oblíbeného smoothie / foto: pixabay.com

 

Kokosový olej spaluje více kalorií

Lidské tělo získává živiny z potravy různými metabolickými pochody, proto při trávení některých potravin spálí více energie než u jiných potravin. Tento fakt tedy znamená také rozdílnou zátěž pro trávicí systém. Kokosový olej se řadí mezi potraviny s termogenním účinkem, takže jeho konzumace vede ke zvýšení energetického výdeje (spalování tuku). Pokud tělo tráví jiné tuky, které nepatří mezi termogenní potraviny, spotřebuje podstatně méně energie.

Potraviny s termogenním účinkem pomáhají spálit kalorie rychleji a účinněji. Při termogenezi tělo využívá energii z přijatých kalorií a vytváří vnitřní teplo, které podporuje spalování tuků. Pokud jíte potraviny s větším tepelným účinkem, organismus spotřebuje více energie na jejich trávení.

Když tedy nahradíte tuky v jídelníčku kokosovým olejem obsahujícím triglyceridy se středně dlouhým řetězcem (MCT), spálíte více kalorií a výdej energie zvýšíte denně až o 120 kalorií. Současně se také zvýší váš pocit plnosti a sytosti, a dojde k automatickému snížení množství přijaté potravy a tím pádem i množství přijatých kalorií. Tento efekt vám pomůže přirozeně lépe zhubnout. 

Chci zhubnout >>

 

Poslechněte si, co o kokosovém oleji říká výživový specialista Ing. Martin Škába:

YouTube playerKliknutím přijmete marketingové cookies YouTube a spustíte video.

Kokosový olej redukuje břišní tuk

Odborné studie prokázaly, že složení kokosového oleje je natolik jedinečné, že pozitivně působí zejména na tuk uložený v oblasti břicha. Zde se v mnoha případech nejedná jen o podkožní tuk, ale ve vnitřních útrobách břišní dutiny se ukrývá také zákeřný tuk viscerální, který obklopuje životně důležité orgány a negativně působí na jejich funkci. Z toho důvodu je jistě žádoucí dosáhnout nejen redukce tuku podkožního, ale i viscerálního. Viscerální tuk není na pohled viditelný a jeho množství lze změřit u lékaře nebo v nutriční poradně za pomoci speciálního přístroje. 

TIP: Čtěte článek, jak se zbavit viscerálního tuku

Zařazením kokosového oleje do pravidelného jídelníčku dosáhnete jakéhokoli snížení množství tuku na břiše, což se projeví nejen viditelným zhubnutím v pase, ale současně podpoříte i svoje zdraví. Zmenšený objem tukové tkáně v břišní partii snižuje rovněž riziko vzniku různých chronických onemocnění

Konzumace kokosového oleje v kombinaci s efektivní metodou podporující hubnutí (jídelníček zahrnující proteinová jídla KetoMix) má značný pozitivní dopad na dosažení optimální váhy. Navíc, po zhubnutí se nedostavuje tolik obávaný jo-jo efekt, takže při dodržení zdravého životního stylu vám nové štíhlé tělo vydrží natrvalo

Koupit jídla KetoMix >>

S množstvím to nepřehánějte

Přestože je vědecky prokázáno, že kvalitní kokosový olej nejlépe panenský za studena lisovaný má prokazatelné účinky na snižování hmotnosti, neznamená to, že ho do sebe můžete lít po litrech. Tím byste si příliš mnoho nepomohli a jeho účinky by se naopak projevily nežádoucím způsobem. Místo hubnutí byste pravděpodobně začali tloustnout. Pamatujte, že kokosový olej je pořád tuk a jako takový se řadí mezi kalorické potraviny.

Jeden gram tuku obsahuje 9 kalorií a ani kokosový olej není žádnou výjimkou.

Pokud se má stát kokosový olej pomocníkem při hubnutí, začněte některé tuky, které běžně konzumujete, nahrazovat kokosovým olejem. V takovém případě využijete všechny jeho jedinečné vlastnosti ve svůj prospěch, sníží se vám chuť k jídlu a tím pádem přijmete i méně kalorií. Kdybyste kokosový olej zařadili do jídelníčku jako něco navíc, zvýšili byste svůj denní energetický příjem a redukce hmotnosti by byla v ohrožení. Proto také nutriční odborníci doporučují jíst maximálně 30 g kokosového oleje denně (2 polévkové lžíce)

Chci zhubnout >>

 

Jak používat kokosový olej?

Kokosový olej se vyznačuje vysokým bodem zakouření a nízkou mírou oxidace, takže je přímo ideální pro teplou kuchyni. Hodí se na smažení i restování, můžete jej přidat do sladkých kaší, koktejlů nebo smoothie. Své uplatnění nalézá prakticky všude, kde potřebujete použít nějaký tuk. Jak již bylo řečeno výše, skvěle si rozumí i s proteinovými jídly KetoMix

Kokosový olej má příjemné lehké kokosové aroma, ale není problém koupit i variantu bez vůně. Jeho typickou vlastností je rovněž změna konzistence: pod 24°C má podobu tuhého kokosového másla, nad 24°C se mění v tekutý kokosový olej. Tento jev však nemá žádný vliv na jeho kvalitu. 

Jak a kde můžete nejlépe použít kokosový olej? Pusťte si video:

YouTube playerKliknutím přijmete marketingové cookies YouTube a spustíte video.

 

Kokosový olej patří mezi kvalitní zdravé tuky. Je lehce stravitelný, zabraňuje ukládání tuku v oblasti břicha a celý proces snižování hmotnosti dokáže podstatně usnadnit.

Chci zhubnout >>

 

Ovšem za předpokladu, že to s jeho konzumací nebudete přehánět a dodržíte veškeré zásady týkající se zdravého životního stylu. Racionální jídelníček s dostatkem bílkovin a přiměřená fyzická aktivita je základem každého úspěšného hubnutí

Autor: Hana S.

Jmenuji se Hanka a zdravý životní styl je pro mne reálným způsobem života. Cítím se tak mnohem lépe a plná energie. Byla jsem biohackerka ještě dávno před tím, než tento termín vůbec vznikl. Sama na sobě zkouším, co je pro mé tělo nejlepší a své poznatky se snažím předat dál prostřednictvím hodnotných článků. Psaným textem tvořím kvalitní obsah také jiných webových stránek (kontakt). Mám ráda dobrou kávu, pozitivní lidi, toulky přírodou, jízdu na kole a relaxaci při józe.

přečtěte si také

Banánová dieta pomáhá při hubnutí: A vůbec nemusíte jíst jenom banány!

Máte rádi banány? A víte, že vám mohou pomoci i s hubnutím? Vůbec se jim …

Napsat komentář