Nedejte šanci vlčímu hladu!

Vlčí hlad – neovladatelná chuť sníst cokoli, co vám přijde pod ruku. Sladké, slané, ostré… všechno to splácáte dohromady. Až naplníte žaludek k prasknutí, přijdou výčitky svědomí, že jste svoje zásady zase porušili. Co je tomu na vině? Podle odborníků si za takové stavy můžeme sami. Pokud během dne nevnímáte signály vlastního těla, že je potřeba doplnit energii, řekne si o jídlo drastickým způsobem. Stoupne hladina hormonu ghrelinu a v takové chvíli se už organismus nespokojí jen s malou porcí nebo s racionálním jídlem s nízkou energetickou hodnotou, ale bude vyžadovat pořádný přísun kalorií. Pokud jste navíc v redukčním režimu, o to horší to je a obávaný jo-jo efekt nenechá na sebe dlouho čekat. Jak  se takovým situacím úspěšně vyvarovat? Je to jednoduché, stačí jíst pravidelně a denní jídla nevynechávat.

Zdroj: Ambro / FreeDigitalPhotos.net
Zdroj: Ambro / FreeDigitalPhotos.net

Chuť nebo hlad?

Pokud máte organismus v rovnováze, pocit hladu se dostavuje tři až čtyři hodiny po jídle, kdy je žaludek opět prázdný a tudíž jej můžete naplnit. Podle nutričních odborníků záchvaty hladu souvisí s nepravidelnou stravou. Když máte přes den nedostatečný příjem živin, může se stát, že si organismus vyžádá chybějící přísun kalorií a večer pak doslova vyluxujete lednici. Jestliže máte jen neustálé chutě na “něco”, může být příčinou nevyvážený jídelníček, i když jste například jedli pravidelně. Například chybějící množství sacharidů se snaží tělo vykompenzovat večerními chutěmi na sladké. Abyste takovým stavům předešli, musíte zvýšit příjem bílkovinné složky stravy. Proteiny vás dlouhodobě nasytí a navíc podpoří tvorbu svalové hmoty, která je při hubnutí tak důležitá. Na tomto principu je založena také proteinová dieta KetoMIX, při níž organismus nijak nestrádá, jelikož dostává vše co potřebuje. Hubnete jen díky úpravě stravy, bez pocitu hladu, bez cvičení a nemusíte bojovat s neustálými chutěmi na čokoládovou tyčinku.

Zamezte vlčímu hladu

Ve většině případů přichází vlčí hlad v pozdních odpoledních hodinách a pokračuje až do noci. Je celkem logické, že když se takto přecpáváte na večer nemáte ráno vůbec chuť na snídani, a tak se tělo přihlásí o slovo až odpoledne. Ubránit se těmto pocitům není jen tak. Můžete si tisíckrát říkat, že není zdravé se na noc přejídat, racionální vysvětlení je nedostačující. Základní pud přežít je silnější než jakákoli silná vůle. A tak se postupně dostáváte do začarovaného kruhu. Pokud se ale ráno pořádně nasnídáte a dáte si výživově hodnotný oběd, vlčí hlad vás nepřepadne.

Abyste se netrápili hlady, dodržujte tato pravidla:

K snídani si dejte vejce – během dne toho potom sníte méně a nebudou vás přepadat neustálé chutě na sladké. Ke každé porci jídla si dopřejte i dostatek bílkovin, tvaroh, sýr, šunku, jogurt,…

Před jídlem vypijte sklenici vody – když na vás přijde vlčí hlad, dejte si sklenici vody a teprve potom snězte jídlo. Měla by být odstátá a pokojové teploty, studená nemusí dobře působit na žaludek. V konečném výsledku pak sníte menší množství jídla, než kdyby byl žaludek úplně prázdný.

Zvyšte počet jídel za den – pokud jíte jen jedenkrát nebo dvakrát denně, je jasné, že přijdete večer domů a vybílíte lednici. Když tělu nedodáte nezbytné živiny během dne, přihlásí se o slovo večer. Proto zkuste každý den přidávat další porce jídla a snažte se udržet na 4 – 5 porcích za den.

Mějte po ruce vždy nějakou drobnost k snědku – jablko, müsli tyčinku, sušené ovoce nebo banán. Ten má třeba vysoký podíl sacharidů, ale stále to je jen složený sacharid, kterým hned získáte energii a vitamíny.  

Dodejte tělu teplé tekutiny – je jedno zda si dáte talíř zeleninové polévky nebo horký čaj. Každá teplá tekutina zklidní váš žaludek a po půl hodině si můžete dát další jídlo.

Jezte ořechy – obsahují zdravé tuky, hodně minerálů, vlákninu a ty jako kdyby naplní váš žaludek a nebudete pociťovat až takový hlad.

S hladem si rychle poradí i tvaroh nebo Skyr – sytí se budete cítit i po šálku kefíru nebo zákysu. Všechny tyto potraviny obsahují vysoké množství hodnotných bílkovin, které zabrání dalším chutím na cokoli.

Budete-li jíst pravidelně a vaše strava bude obsahovat vyvážený poměr veškerých živin, nebude vás přepadat vlčí hlad. Pokud máte dojem, že problémy s přejídáním nezvládáte, určitě se obraťte na odborníka. Dlouhodobý nekontrolovaný příjem stravy se vždy projeví nárůstem váhy a změnou nálad. Velký hlad nikdy nezaženete pečivem, uzeninami, sladkostmi, chipsy ani krekry.

Autor: Hana S.

Jmenuji se Hanka a zdravý životní styl je pro mne reálným způsobem života. Cítím se tak mnohem lépe a plná energie. Byla jsem biohackerka ještě dávno před tím, než tento termín vůbec vznikl. Sama na sobě zkouším, co je pro mé tělo nejlepší a své poznatky se snažím předat dál prostřednictvím hodnotných článků. Psaným textem tvořím kvalitní obsah také jiných webových stránek (kontakt). Mám ráda dobrou kávu, pozitivní lidi, toulky přírodou, jízdu na kole a relaxaci při józe.

přečtěte si také

Jak zhubnout tuk na břiše? Zjistěte, co opravdu rychle zabírá

Břicho, to je věčné hubnoucí téma. Jedná se totiž o jednu z nejvíce problematických partií …

Napsat komentář