Podkožní akné po vysazení hormonální antikoncepce: Co zabírá?

Hormonální antikoncepce působí jako spolehlivá ochrana před neplánovaným početím. Pilulky dodávají do těla umělé hormony, které ovlivňují přirozený chod organismu. V určitém životním období jsou tedy dobrým řešením pro reprodukční cyklus. Avšak každá žena by k nim měla přistupovat obezřetně a dobře zvážit jejich užívání. Hormonální antikoncepce může mít vedlejší účinky a také není vhodná pro všechny. Některé ženy se po letech užívání nakonec rozhodnou antikoncepci vysadit. To je ovšem pro tělo velký zásah, se kterým se musí vyrovnat. Reakce na sebe nedá dlouho čekat. Někdo začne přibývat na váze, někomu se zhorší vlasy nebo nehty. Velmi často se však objevují potíže s pletí a právě podkožní akné není žádnou výjimkou. Jak si s ním poradit a dostat tělo zase do normálu? 

Přírodní bylinky přispívají ke zmírnění projevů akné / koláž: pixabay.com

 

Vysazení antikoncepce

Hormonální antikoncepci vám nikdy nepředepíše lékař jen tak, že si o ni řeknete, ale pouze s ohledem na váš celkový zdravotní stav. Už tento fakt sám o sobě něco napovídá. Antikoncepční pilulky vám sice zajistí na čas určitou bezstarostnost, avšak na druhou stranu je lze považovat za nepřirozený zásah do organismu. Na negativa spojená s dlouhodobým užíváním antikoncepce v poslední době poukazují také stále nové a nové vědecké studie.

Posílit tělo >>

Hormonální antikoncepce je směs syntetických hormonů, které jsou uvolňovány do těla, aby zabránily početí. Vzhledem k tomu, že tyto umělé hormony nejsou zcela identické s těmi, které si tělo tvoří samo, nemohou tedy ani v těle fungovat úplně stejně jako hormony přirozené

Antikoncepční pilulky většinou obsahují umělý hormon estrogen a hormon žlutého tělíska progestin, které snižují produkci androgenu a tím je následně regulován jejich účinek na mazové žlázky. Proto má užívání hormonální antikoncepce pozitivní dopad na kvalitu pleti, vlasů a nehtů. Vlasy i pleť se méně mastí, akné téměř vymizí a spíš naopak dochází k výraznému zlepšení. I to je pro některé ženy dostatečný důvod k tomu, aby hormonální antikoncepci užívaly. Ovšem nabízí se otázka, zda to skutečně stojí za to.  

TIP na článek: Jak se zbavit akné

Vysazení antikoncepce je pro tělo po všech stránkách vítaná změna. Důvodem nemusí být pouze plánované těhotenství, ale prostě cokoli. Mnoho žen dochází po letech užívání k názoru, že nebudou bránit přirozeným funkcím svého těla. Nicméně, k vysazení pilulek vás mohou přimět i jiné zdravotní problémy. Přeci jen, hormonální antikoncepce je chemie, která dokáže nadělat v těle pěknou paseku. 

Užívání hormonální antikoncepce přináší určitá rizika / foto: pixabay.com

 

Užívání hormonální antikoncepce zvyšuje v těle hladinu estrogenu, což s sebou může přinášet různá zdravotní rizika. Některé ženy trpí třeba nespavostí, častou změnou nálad nebo bolestmi hlavy. Umělé estrogeny mohou rovněž narušovat stav zdravé střevní mikroflóry a přispívat k růstu kvasinek ve střevech. V každém případě je tedy na zvážení, nakolik právě pro vás převažují výhody hormonální antikoncepce nad nevýhodami. 

Posílit tělo >>

 

Hormonální antikoncepce a akné

Hormony obsažené v antikoncepčních pilulkách zastaví tvorbu mužských pohlavních hormonů, které mají negativní vliv na mazové žlázky. Jakmile přestanete hormonální antikoncepci užívat, často dojde k tomu, že nastolená umělá rovnováha hormonů je narušena. Po vysazení antikoncepce opět převáží vliv androgenů (mužských pohlavních hormonů) na nadprodukci kožního mazu a následně dochází ke zhoršení pleti a vzniku akné. Zvýšená produkce mazu ucpává vývody žlázek, pleť se mastí, vznikají zánětlivé pupínky, cysty a komedony. Akné umí pěkně potrápit, ale podkožní akné dokáže pořádně znepříjemnit život.

Androgeny jsou sice obecně označovány za mužské pohlavní hormony, ale produkuje je jak mužský, tak ženský organismus, jen v rozdílném množství. Mezi hlavní androgeny patří testosteron a androstenedion a jejich vyšší hladiny se nachází u mužů. V ženském organismu je důležitou rolí androgenů jejich přeměna na estrogeny.

Zvýšená činnost mazových žlázek po vysazení antikoncepce se projevuje také na kvalitě vlasů, které se začnou výrazně mastit. Androgeny kromě jiného ovlivňují stav vlasové pokožky a působí také na funkci v oblasti vlasových folikulů, což může způsobit nadměrné vypadávání vlasů

Po vysazení antikoncepčních pilulek dochází k opětovnému procesu mužských hormonů, takže pokud jich máte v těle více, nebo jsou vaše mazotvorné žlázy k mužským hormonům citlivější, problém je na světě. Obzvlášť, pokud se pleť zhorší natolik, že se objeví podkožní akné, které má podobu červenofialových zánětlivých uzlů. Ty jsou uloženy hluboko pod kůží a jsou velmi bolestivé

Akné se většinou objeví 2 – 3 měsíce po vysazení antikoncepce. U většiny žen se nejprve objeví lehká krupice na čele a mazových ploškách, která může přestoupit v těžší formu podkožního akné. Než se hladina hormonů v těle vyrovná, akné může zůstat až dva roky.

Akné se nemusí vyskytovat jen na obličeji, ale může se objevit také v horní třetině zad, na ramenou, krku, nebo za ušima. Jestliže jste už před užíváním antikoncepce měly problémy s pletí, je celkem pravděpodobné, že vás neminou ani teď. Podkožní akné je na pokožce velmi dobře zřetelné a vyžaduje pravidelnou péči. Dříve, než přestanete antikoncepční pilulky užívat, vhodné je zajít ke kožnímu lékaři a konzultovat s ním péči o pokožku

Posílit tělo >>

 

Od vysazení antikoncepce by si mělo tělo hormony srovnat přibližně do jednoho roku a zase normálně obnovit všechny své přirozené funkce. Nicméně, zbavení se podkožního akné může trvat mnohem déle a dá to někdy pěkně zabrat. Chcete-li akné předejít, nebo alespoň zkrátit dobu, kdy vás budou trápit zanícené boláky a hrbolky, pak musíte své tělo podpořit. Co všechno můžete udělat pro to, abyste se cítili lépe a měli hezčí pleť?

Zdravý jídelníček a správná každodenní péče může omezit výskyt akné na minimum / foto: depositphotos.com

 

Jak zmírnit podkožní akné

Cesta k uzdravení pleti je zdlouhavá, ale určitě se vyplatí. Umělé hormony představují zbytečnou chemickou zátěž pro celý organismus. Po letech užívání hormonální koncepce může mít někdy tělo problém vzpomenout si, jak má správně fungovat. Proto je třeba mu pomoci a nejlépe přírodní cestou podpořit očistné procesy v těle. Účinná detoxikace, zdravý jídelníček, dostatek pohybu, spánku a odpočinku tělu jedině prospěje.

Pročistit tělo >>

Jakmile se organismus pročistí od chemických látek a opět vyrovná hormonální nerovnováhu, následně dojde také k výraznému zlepšení stavu pleti. Akné může odeznít samo od sebe, případně nebude mít tak těžký průběh. Všeobecně platí, že zdravá pokožka, vlasy i nehty jsou ukazatelem vašeho celkového zdraví

 

Detoxikujte tělo

Každá žena reaguje na vysazení antikoncepce jinak. Do určité míry záleží také na tom, jaký způsob života vedete. Pokud dbáte na zdravý životní styl, stravujete se racionálně a žijete aktivně, může se tělo s vysazením umělých hormonů vyrovnat snadněji. Podkožní akné by tak mohlo odeznít mnohem dříve. 

Zelené superpotraviny obsahují cenné látky, které napomáhají ke zlepšení stavu pleti / foto: archiv autorky

 

Jakmile přestanete brát antikoncepční pilulky, potřebujete se co nejdříve zase znovu dostat do kondice. Proto se zaměřte zejména na nutričně hodnotný jídelníček, který je pro tělo zdrojem opravdových živin. Vyhněte se všem průmyslově zpracovaným potravinám, polotovarům, uzeninám, bílému pečivu a sladkostem. Naopak jezte dostatek zeleniny, ovoce, kvalitní tuky (rostlinné oleje, avokádo), bílkoviny (maso, vejce, luštěniny, mléčné výrobky), celozrnné výrobky (pečivo, těstoviny).  

Pročistit tělo >>

Abyste v těle nastartovaly detoxikační procesy a účinně tak pročistily organismus od chemických látek, je vhodné podpořit zejména funkci hlavních detoxikačních orgánů (játra, ledviny, plíce). S tím vám nejlépe pomůže odlehčený jídelníček. Dobré jsou různé čerstvé šťávy z ovoce a zeleniny, smoothie, zelený či bylinný čaj, které přispívají nejen k pročištění organismu, ale současně dodají tolik potřebné vitamíny a minerály

TIP na článek: Recenze přírodního nápoje Matchaga, který spojuje účinky zeleného čaje matcha a medicinální houby chaga

Pro detoxikaci těla jsou velmi účinné zelené superpotraviny, proto neváhejte a zařaďte je do běžného jídelníčku. Vzhledem k tomu, že každá zelená superpotravina má své jedinečné složení, jejich vzájemnou kombinací docílíte ideální poměr tělu prospěšných živin. V tomto směru vyniká například přípravek Blendea SUPERGREENS.

Zelené superpotraviny jsou doslova nabité živinami a energií a nenajdete v nich žádné nežádoucí látky. Lidské tělo chrání před účinky volných radikálů (antioxidant), povzbuzují přirozenou obranyschopnost organismu a přispívají k mikrobiální rovnováze ve střevech. Po vysazení antikoncepčních pilulek pomohou vašemu tělu lépe se vypořádat s hormonální nerovnováhou

Samotné složení jídelníčku má všeobecně podstatný vliv na akné, nejen tedy v souvislosti s vysazením antikoncepčních pilulek. Avšak některé ženy jsou k výskytu akné náchylnější od přírody a doslova s ním bojují po celý život. Pokud se jedná pouze o lehčí formu, při správné péči a vhodném způsobu stravování lze výskyt akné eliminovat na minimum. Pleti prospívá, když vynecháte zejména příliš slaná, kořeněná a tučná jídla

Tereza Staufčíková říká: “Mezi potraviny, které mohou podporovat rozvoj komedonů jsou nejčastěji zařazovány sladkosti, kakao, čokoláda, některé mléčné výrobky, ořechy, koření či uzeniny. Nadměrná konzumace potravin obsahující vyšší obsah nasycených mastných kyselin (chipsy, sladkosti, smažená a tučná jídla) vede ke zvýšené produkci kožního mazu.”

STAUFČÍKOVÁ, TEREZA. Acne vulgaris a výživa

STAUFČÍKOVÁ, Tereza. Acne vulgaris  a výživa [online]. Brno, 2016 [cit. 2020-07-28]. Dostupné z: <https://is.muni.cz/th/fln1m/>. Bakalářská práce. Masarykova univerzita, Lékařská fakulta. Vedoucí práce Veronika Suchodolová.

Blendea SUPERGREENS >>

Těžké projevy podkožního akné mnohdy ale vyžadují zásah lékaře dermatologa. Dermatolog může na zanícené hrbolky a boláky předepsat přípravky s protizánětlivě a antimikrobiálně působícími preparáty, případně zevní antibiotika určená k léčbě akné. Neměly by se ale používat déle jak tři měsíce, jelikož pak může docházet k rezistenci.

Blendeu SUPERGREENS piju každý den, nejlépe s čerstvou šťávou z ovoce / foto: archiv autorky

 

Na lehčí formu akné může lékař zvolit přípravky obsahující tretinoin a adapalen, retinoidy, pro citlivou pokožku se předepisují preparáty s kyselinou azelaovou

Tereza Staufčíková uvádí: “Retinoidy jsou přírodní a syntetické deriváty vitaminu A, které inhibují novotvorbu buněk a podporují jejich naprogramovanou smrt, apoptózu. Jsou běžně využívány k léčbě akné. Isotretinoin je nejúčinnější farmakologický inhibitor sekrece kožního mazu odvozený od vitaminu A. Při jeho využití v léčbě jsou změny v projevech akné patrné po 8 týdnech.”

STAUFČÍKOVÁ, TEREZA. Acne vulgaris a výživa

STAUFČÍKOVÁ, Tereza. Acne vulgaris  a výživa [online]. Brno, 2016 [cit. 2020-07-28]. Dostupné z: <https://is.muni.cz/th/fln1m/>. Bakalářská práce. Masarykova univerzita, Lékařská fakulta. Vedoucí práce Veronika Suchodolová.

 

Zaměřte se na játra

Hormonální antikoncepce znamená především velkou zátěž pro játrahlavní detoxikační orgán v těle, která po letech užívání antikoncepčních pilulek mohou být značně oslabená. Proto je třeba posílit jejich funkci, aby lépe pročistily organismus od škodlivých látek. Játra odvádí z těla nadbytečné estrogeny a tím přispívají k nastolení hormonální rovnováhy

Činnost jater je podporuje:

Pročistit tělo >>

 

Ostropestřec mariánský je prastará bylina obsahující komplex účinných látek zvaných silymarin, jenž výrazně přispívá k regeneraci jater. Semena tohoto bodláku si můžete nasypat na salát, nebo z nich uvařit čaj. Jen dejte pozor, jsou velmi tvrdá, před použitím je dobré je rozdrtit.

Červená řepa je nutričně velmi hodnotná zelenina, která má stejně jako mrkev blahodárné účinky na játra. Zejména čerstvě vylisovaná šťáva je plná živin. Můžete pít samostatně, nebo obojí kombinovat dohromady.

Smetanka lékařská, hlavně její kořen se po staletí používá pro podporu jater a trávicího traktu. Z kořene pampelišky připravte čaj: polévkovou lžíci praženého kořene pampelišky zalijte 350 ml vody, přiveďte k varu a povařte 10 minut. Poté sceďte, podle chuti přidejte med, špetku skořice či muškátového oříšku. Čerstvý kořen pampelišky můžete usušit v sušičce na 300°C po dobu 10 minut, nebo pražit v troubě na 150 – 200°C po dobu 2 hodin. 

Játrům velmi prospívají kyselé potraviny, proto každé ráno rozběhněte metabolismus pomocí sklenice teplé vody s čerstvě vymačkanou šťávou z citronu. Když do ní přidáte lžičku zelených superpotravin Blendea SUPERGREENS, získáte skvělý nápoj plný cenných živin. Citron přispívá k lepšímu trávení a stimuluje činnost jater.  

Blendea SUPERGREENS >>

 

Potraviny pro zdravá játra:

 • listová zelenina
 • artyčoky
 • chřest pórek
 • čekanka
 • avokádo
 • med
 • vlašské ořechy

Zapomenout nelze ani na koření, které je při přípravě jídla velmi důležité. Nejenže dodá pokrmům správnou chuť, ale současně je zdrojem důležitých látek, které rovněž přispívají k normální činnosti jater. Při vaření používejte petržel, kardamom, kmín, zázvor, pepř, křen, pastiňák, bobkový list, bazalku, rozmarýn, skořici. 

Pročistit tělo >>

 

Doplňte vitamíny a minerály

Samotné užívání antikoncepčních pilulek je z dlouhodobého hlediska pro tělo velmi náročné a mimo jiné vyčerpává také zásoby vitamínů a minerálů. Proto je vhodné nejen během užívání hormonální antikoncepce, ale i po jejím vysazení důležité vitamíny a minerály průběžně doplňovat. Zaměřte se zejména na vitamíny skupiny B, C, E, z minerálních látek dodejte zinek a železo

Výskyt akné redukuje především vitamín C, který v lidském těle působí jako silný antioxidant. Podílí se na tvorbě kolagenu, zlepšuje stav zanícených pupínků a zesvětluje jizvy po akné. Bohatým zdrojem přírodního vitamínu C je například rostlinná směs Blendea SUPERBEAUTY, která příznivě ovlivňuje nejen zdraví pleti, ale i vlasů a nehtů. Je vyrobena pouze z celých částí rostlin (ne extraktů), neobsahuje žádné konzervační látky ani přidané cukry.

Jednotlivé složky přípravku Blendea SUPERBEAUTY se svými účinnými látkami vhodně doplňují a ve vzájemné kombinaci pomáhají řešit problematickou pleť, posilují vlasy a nehty. Jemný sypký prášek svěží chuti lesních plodů můžete konzumovat jako lahodný nápoj, nebo přidat do smoothie, ovocných či zeleninových šťáv, ranní kaše, jogurtu či využít v různých RAW receptech.

Blendea SUPERBEAUTY >>

 

K tvorbě přirozeného progesteronu v těle přispívá kombinace hořčíku, zinku a vitamínu B6. Dobré je také užívat probiotika, která napomáhají zdravému prostředí ve střevech. Kvalitním zdrojem probiotik je kysané zelí, kimči, kefír, tempeh, nakládané okurky, apod. Budete-li tělu pravidelně dodávat všechny potřebné živiny, dojde k nastolení vnitřní rovnováhy, což se v konečném důsledku pozitivně projeví také na vaší pleti.  

Při akné se snažte omezit konzumaci mléčných výrobků a třeba kravské mléko nahraďte mlékem mandlovým / foto: pixabay.com

 

Hormony vysazujte postupně

Vysazení hormonální antikoncepce je pro tělo tak náhlá změna, že se s ní nikdy nedokáže vyrovnat ze dne na den. Potřebuje čas a ten je potřeba mu dopřát. Proto je možná někdy lepší, když dávky hormonů snižujete postupně. Tato metoda spočívá v tom, že po několik měsíců užíváte jen ¾ pilulky, poté ½ a nakonec ¼ pilulky, až antikoncepci vysadíte úplně

Tělo si tak na novou situaci lépe zvykne a nedojde k náhlému poklesu hormonů, který pak musí dlouho vyrovnávat. Postupné snižování umělých hormonů by následně nemuselo mít tak velký negativní dopad na stav pleti a nemuselo by docházet k těžkým projevům podkožního akné. Avšak reakce každého organismu jsou značně individuální a nelze je s jistotou předvídat. 

Pročistit tělo >>

 

Péče o podkožní akné

Jestliže se po vysazení hormonální antikoncepce objeví podkožní akné, je velmi těžké se mu ubránit. Kvalitu pleti ovlivňuje nejen správná životospráva, která přispívá k brzkému vyrovnání hormonální nerovnováhy a následně se podílí na zlepšení stavu pleti, ale neméně důležitá je také správná vnější péče. Podkožní akné vyžaduje každodenní ošetření pleti, jenž napomáhá hojení a omezuje tvorbu jizev

Zánětlivá ložiska podkožního akné uložená hluboko pod kůží vytváří červenofialové uzly, které jsou na dotek velmi bolestivé. Na povrchu nemají žádnou bílou čepičku a poměrně dlouho se hojí. Někdy po nich zůstávají pozánětlivé změny barvy kůže – červené či hnědé skvrny. Mnohdy se také na obličeji objevují typické vkleslé malé jizvičky, na krku, zádech či dekoltu mohou být jizvy vystouplé. Proto je celková péče zaměřena na omezení tvorby jizev a zánětlivých projevů. Na již vzniklé jizvy po akné je dobré zařadit do jídelníčku kolagen.

Na těžké podkožní akné dobře zabírá černá mast na akné, která vytahuje z rány zánět a urychluje hojení. Ovšem daleko lépe uděláte, když rovnou zavítáte k lékaři dermatologovi. Ten vám předepíše takovou mast, která je vhodná konkrétně pro váš typ podkožního akné. Určitě pro něj bude podstatná informace o vysazení hormonální antikoncepce. Jakmile se totiž hormonální rovnováha obnoví, normalizuje se i pokožka

Na problematickou pleť nikdy nepoužívejte přípravky s obsahem alkoholu. Líh pleť ještě více vysušuje, což způsobí spuštění přirozeného obranného systému promaštění kůže a ještě větší produkci mazu.

Pro pravidelnou kosmetickou péči zvolte přípravky tlumící tvorbu mazu v pokožce. Vhodný krém či mastička na akné by měla obsahovat zinek, kalcium, vitamin A, E, a zároveň by v ní neměly být žádné parabeny, barviva a parfemace. Čištění pleti by mělo proběhnout ráno i večer. Vyhýbejte se také mechanickému peelingu, který by mohl pokožku dráždit a způsobit další výskyt pupínků.

Pročistit tělo >>

 

Neméně důležité je omezit kontakt pleti a rukou. I když vás to láká k neustálému osahávání obličeje během dne, pleti tím rozhodně neprospějete. Při každému doteku nanášíte na pleť bakterie, které vám na rukou ulpěly. Zapomeňte také na jakékoli domácí vymačkávání zanícených pupínků. Hloubkové čištění pleti přenechte odborníkům, zkušené kosmetičce a raději se objednejte do kosmetického salonu. 

Domácí rady na podkožní akné:

 • hlavičku podkožního boláku potřete tee tree olejíčkem nebo syrovou bramborou
 • postižená místa potírejte salicylovým lihem v kombinaci s vilínovou vodou
 • před nanesením krému na obličej jej potřete odvarem z petržele
 • omezte konzumaci mléčných výrobků

Přírodní přípravky na akné >>

 

Bylinky proti akné

Kvalitní kosmetické přípravky určené na aknózní pleť dokážou projevy akné velmi zmírnit. Ale stejně tak mohou pomoci i některé bylinky, které najdete běžně v přírodě. Vždyť naši předkové nechodili pro kosmetiku do lékárny či drogerie, a přesto se uměli vypořádat s celou řadou potíží s pletí. Z bylinek si můžete sami doma jednoduše vyrobit účinná pleťová tonika, krémy, nebo pleťové masky. Které bylinky jsou vhodné na pleť s akné? 

10 bylinek na akné


Heřmánek pravý / foto: pixabay.com
Působí protizánětlivě, zklidňuje pokožku a napomáhá lepšímu hojení. Absorbuje přebytečný kožní maz, stahuje póry.

Měsíček lékařský / foto: pixabay.com
Šetrně čistí pleť, má protizánětlivé účinky a podporuje hojení bolavých pupínků

Podběl lékařský / foto: pixabay.com
Má dezinfekční účinky a na pleť působí antibakteriálně

Třezalka tečkovaná / foto: pixabay.com
Zklidní podrážděnou pleť a pomáhá s hojením akné

Mateřídouška / foto: pixabay.com
Působí antibakteriálně, dezinfekčne a stahuje póry

Šalvěj lékařská / foto: pixabay.com
Má dezinfekční a antibakteriální účinky, stahuje póry

Tymián / foto: pixabay.com
Působí silně antisepticky, stahuje póry a pleti poskytuje potřebnou hydrataci

Řebříček obecný / foto: pixabay.com
Omezuje tvorbu kožního mazu, stahuje póry, má dezinfekční a hojivé účinky

Jitrocel kopinatý / foto: pixabay.com
Pomáhá zastavit zánětlivé procesy v pokožce a přispívá k hojení akné

Aloe vera / foto: pixabay.com
Zklidní podrážděnou pleť, dezinfikuje, působí antibakteriálně, hydratuje a čistí pleť

Všechny tyto bylinky můžete koupit v sušeném stavu v lékárně. Nejlepších účinků ale dosáhnete, když si doma připravíte čerstvé přípravky z vlastnoručně natrhaných bylinek. Ty sbírejte na neznečištěných místech, ne poblíž cest, a vždy za suchého počasí. Z čerstvých bylinek potom snadno vyrobíte domácí pleťové tonikum, nebo masku. Jak na to?

Heřmánkové tonikum:

Dvě polévkové lžíce heřmánkového květu zalijte 0,5 litrem vroucí vody a nechte 30 minut louhovat. Poté přeceďte a vlažným odvarem potírejte pleť. 

Tonikum z měsíčku lékařského:

Dvě polévkové lžíce měsíčku přelijte 0,5 litrem vroucí vody a nechte 30 minut louhovat. Přeceďte a jemně potírejte postižená místa.

Domácí bylinková pleťová voda:

Smíchejte hrst různých bylinek vhodných na aknózní pleť, zalijte 200 ml vroucí vody a nechte 10 minut louhovat. Přeceďte a na pleť naneste pomocí vatového tamponu, nebo přiložte vlažný obklad. 

Jitrocelová hojivá maska:

Rozdrťte jitrocelové listy a vzniklou kaši naneste rovnou na zanícené pupínky.

Posílit tělo >>

 

Než si nějaký domácí přípravek nanesete na celý obličej, otestuje jej nejprve na malém kousku kůže. Pokud nedojde k podráždění pokožky, můžete jej bez obav použít. Přírodní bylinky na akné ale berte jako takovou doplňkovou péči ke kvalitní kosmetice či jako součást medikace stanovené lékařem dermatologem. 

Stav pleti dokáže výrazně zlepšit také dostatečná hydratace. Proto nezapomínejte pravidelně tělu dodávat tekutiny a denně vypijte několik sklenic čisté neperlivé vody.

 

Denní péče o obličej

Přestože aknózní pleť vyžaduje pravidelnou péči, přeci jen myslete na to, že všeho moc škodí. Neustálé čištění pleti může naopak způsobit více škody než užitku. Proto platí, všeho s mírou. Stačí, když obličej omyjete dvakrát denně, případně pokaždé, jestliže se zpotíte. K čištění používejte jemné prostředky a vlažnou vodu, nikdy abrazivní prostředky, které kůži dráždí a naopak zhoršují zánět.

Obličej nikdy nedrhněte silou, mohla by vám pokožka zčervenat a začít pálit. Dbejte na to, aby všechny textilie, které se pokožky dotýkají, byly čisté. Vyčleňte si speciální ručníky pouze na obličej. Po každém použití ručník vyperte a přežehlete

Posílit tělo >>

 

Co může zmírnit projevy podkožního akné:

 • nutričně hodnotný a vyvážený jídelníček 
 • aktivní pohyb
 • dostatečný pitný režim
 • pravidelná hygiena
 • kvalitní kosmetické přípravky
 • omezení kontaktu rukou (zanesení infekce)
 • vyřazení alkoholu a cigaret
 • eliminace stresu 
 • dostatek spánku

Na závěr se ještě podívejte, jaké jsou osobní zkušenosti žen s akné po vysazení antikoncepce:

YouTube playerKliknutím přijmete marketingové cookies YouTube a spustíte video.

 

Podkožní akné je bohužel viditelné onemocnění a jeho vyléčení vyžaduje opravdu delší čas. Řada žen tento zdlouhavý proces zvládá dost špatně i po psychické stránce. Pamatujte však, že stres příliš nepomáhá s nastolením vnitřní hormonální rovnováhy v těle, takže může docházet ke zbytečnému prodlužování příznaků. Proto se snažte po vysazení antikoncepce zachovat klid. Zdravá životospráva a správná každodenní péče dokáže projevy podkožního akné alespoň trochu zmírnit.

Posílit tělo >>

 

Koneckonců, lékaři v dnešní době dokáží natolik vylepšit vzhled, že si nedokonalostí ani nevšimnete. Pokud by vám podkožní akné způsobilo malé jizvičky, můžete se nechat svěřit do rukou odborníků estetické dermatologie

Autor: Hana S.

Jmenuji se Hanka a zdravý životní styl je pro mne reálným způsobem života. Cítím se tak mnohem lépe a plná energie. Byla jsem biohackerka ještě dávno před tím, než tento termín vůbec vznikl. Sama na sobě zkouším, co je pro mé tělo nejlepší a své poznatky se snažím předat dál prostřednictvím hodnotných článků. Psaným textem tvořím kvalitní obsah také jiných webových stránek (kontakt). Mám ráda dobrou kávu, pozitivní lidi, toulky přírodou, jízdu na kole a relaxaci při józe.

přečtěte si také

Aloe vera detox účinně pročistí celé tělo: Odhalte sílu přírody

Očista organismu patří ke zdravému způsobu života. Proto by se měla provádět alespoň dvakrát do …

Napsat komentář