Vitamíny K2 a K1 jsou dvě důležité formy vitamínu K, které hrají klíčovou roli v řadě metabolických procesů v těle. Jen se o nich velmi málo ví, a tak často dochází k jejich nedostatečnému příjmu. Přitom oba vitamíny mají významné účinky na zdraví a jsou nepostradatelné pro správnou funkci celého těla. Každý z těchto vitamínů však zastává v lidském organismu zcela jinou úlohu. V tomto článku se podíváme na vitamín K2 a K1, porovnáme jejich účinky a vysvětlíme, proč je důležité zahrnout tyto vitamíny do běžné stravy. V čem se liší vitamín K2 od K1?
Obsah článku
Co víme o vitamínu K2?
Vitamín K2, také známý jako menachinon, je forma vitamínu K, která se přirozeně vyskytuje v některých potravinách a je také syntetizována bakteriemi ve střevě. Vitamín K2 má několik podtypů, jako je MK-4 a MK-7, které se liší strukturou a délkou řetězce. Hlavní funkcí vitamínu K2 je aktivace proteinu osteokalcinu, který je nezbytný pro správnou mineralizaci kostí a udržení jejich pevnosti. Produkce vitamínu K2 ale nemusí být zcela dostačující, a proto může některým lidem chybět.
Co víme o vitamínu K1?
Vitamín K1, známý také jako fylochinon, se přirozeně vyskytuje v rostlinách, zejména v zelené listové zelenině, nebo rostlinných olejích. Jeho hlavní funkcí je aktivace několika enzymů, které se významně podílí na srážlivosti krve. Vitamín K1 tvoří u člověka až 90 % příjmu vitamínu K z běžné stravy.
Vitamín K2 vs. vitamín K1
Vitamín K2 a K1 mají své jedinečné účinky a každý z nich zastává důležitou roli v lidském těle. Zatímco vitamín K2 je specificky zaměřen na zdraví kostí a srdce, vitamín K1 se více podílí na srážlivosti krve. Oba vitamíny jsou nezbytné pro udržení dobré kondice celého těla.
Vitamín K2 působí příznivě na zdraví kostí a jeho dostatečné množství v těle napomáhá prevenci osteoporózy. Podílí se na správné distribuci vápníku v těle a podporuje jeho ukládání na správných místech v organismu, v kostech a zubech.
Vitamín K2 je také spojován se zdravím srdce a cév. Při přesunu vápníku současně brání jeho nežádoucímu ukládání v měkkých tkáních a cévách, čímž pomáhá předcházet usazování vápníku v cévních stěnách.
Vitamín K1 je především hlavním faktorem pro srážlivost krve, kdy je naprosto nezbytný pro funkci několika proteinů podílejících se na srážení krve. Jeho hlavním orgánem působení jsou játra. Nedostatek vitamínu K1 se může projevovat zvýšenou krvácivostí (z nosu, dásní, atd.) a snadnou tvorbou modřin.
Vitamín K2 má do určité míry také vliv na srážlivost krve, ale jeho hlavní úloha spočívá zejména v regulaci vápníku a ochraně před jeho ukládáním v měkkých tkáních. Stejně tak vitamín K1 má do určité míry vliv na zdraví srdce, ale jeho vliv na kalcifikaci cév není tak silný jako u vitamínu K2.
Z hlediska metabolických pochodů v těle se vitamín K2 v těle lépe vstřebává a má delší poločas rozpadu než vitamín K1, což znamená, že jeho účinky jsou trvanlivější. Vitamín K1 je naopak rychleji vylučován z těla.
Odkud čerpat vitamín K2 a K1?
Vitamín K1 je přítomen v různých potravinách, zejména v zelené listové zelenině, jako je špenát, brokolice, petržel, salát nebo kapusta. Z toho důvodu nebývá s jeho příjmem až tak velký problém. Navíc, lidský organismus si dokáže určité množství vitamínu K2 vytvořit syntézou vitamínu K1. Stále se však nejedná o dostačující dávku, která by pokryla potřebné množství, a tak je nutno vitamín K2 přijímat také potravou.
Menší potíž je v tom, že bohatým zdrojem vitamínu K2 jsou potraviny, které nebývají tak často součástí dnešní moderní stravy. Nejlepším přírodním zdrojem vitamínu K2 je natto, což jsou fermentované sojové boby pomocí baktérií Bacillus subtilis. Vitamín K2 se nachází i v dalších fermentovaných potravinách (kimchi, tempeh, kysané zelí), vejcích, mase a mléčných výrobcích pocházejících výhradně od zvířat volně se pasoucích na trávě.
Proč je dobré doplňovat vitamín K2?
Vzhledem k tomu, že vitamín K2 je v potravinách méně běžný, mnoho lidí nemá dostatečný příjem tohoto vitamínu. Proto odborníci na výživu doporučují doplňování stravy vitamínem K2 prostřednictvím doplňků stravy. To je zvláště důležité pro ty, kteří mají zvýšené riziko nedostatku vitamínu K2, nebo mají potřebu posílit zdraví kostí a srdce.
Některé přípravky s obsahem vitamínu K2 bývají v kombinaci s dalšími vitamíny, často vitamínem D3. Má to svůj podstatný důvod. Vitamín D3 pomáhá lépe vstřebat vápník z potravy a vitamín K2 se zase postará o jeho správnou distribuci do kostí a zubů. Bez vitamínu K2 by se vápník začal usazovat v cévách, což by v konečném výsledku mohlo mít negativní dopad na zdraví celého kardiovaskulárního systému.
Doplněk stravy Vitamín K2 Complex nabízí optimální příjem vitamínu K2 a D3, které se ve vzájemné synergii podporují v působení. Jedna kapsle přípravku Vitamín K2 Complex obsahuje nejlepší zdroj vitamínu K2 v dobře vstřebatelné formě, tedy přírodní sojové boby.
Pokud je tedy obtížné zajistit dostatečný příjem vitamínu K2 z potravy, může být dobrou volbou doplňovat ho za pomoci doplňku stravy. Nedostatkem vitamínu K2 mohou být ve zvýšené míře ohroženi také vegetariáni a vegani, jejichž jídelníček je založen na rostlinné stravě.
Jak se může projevit nedostatek vitamínu K2 a K1?
Jelikož vitamín K2 a K1 mají synergické účinky v těle a vzájemně se výborně doplňují, společně přispívají ke správnému chodu celého organismu. Pomáhají držet tělo v dobré tělesné kondici. Z toho důvodu je pro tělo důležité, aby mělo dostatečné množství těchto výživných látek.
Nedostatek vitamínu K2 a K1 může mít negativní dopad na zdraví. Nedostatek vitamínu K2 může vést k oslabení kostí, zvýšenému riziku zlomenin a kalcifikaci měkkých tkání. Nedostatek vitamínu K1 může způsobit poruchy srážlivosti krve a zvýšené krvácení.
Přestože vitamín K2 a vitamín K1 mají různé vlastnosti a specifické biologické účinky, oba jsou nepostradatelné pro správnou funkci těla. Zařazování potravin bohatých na oba vitamíny do stravy či pravidelné užívání doplňku stravy může pomoci zajistit optimální příjem a využití těchto živin pro zdraví a pohodu.
Upozornění: V případě, že užíváte nějaké léky či trpíte jakýmkoliv onemocněním, dříve než zařadíte do jídelníčku doplněk stravy s vitamínem K2, nejprve se o jeho vhodnosti poraďte se svým ošetřujícím lékařem.