V zimním období má váha tendenci lézt nahoru, a tak se mnoho lidí obává, že naberou kila tuku. Když ale znáte správné triky, můžete bez problému hubnout i v zimě. Životní styl musíte pokaždé přizpůsobit danému ročnímu období. V létě prostě hubnete jinak než v zimě. Snadné nabírání tuku v chladných dnech má jednoduchou logiku. Krátké dny, dlouhé noci, nedostatek slunečního svitu, na aktivní pohyb nemáte absolutně chuť a výsledkem je pochmurná špatná nálada, kterou utápíte konzumací nepřiměřeného množství jídla. Nízké teploty snižují pocit žízně a organismus nemá daleko k dehydrataci. Navíc náročné období vánočních svátků, kdy hodujete od rána do noci nastartuje raketový nárůst hmotnosti. Ale tomu všemu se můžete bez problému vyhnout, aniž byste neustále sledovali kalorie. Chcete vědět jak?
Obsah článku
Musíte rozproudit metabolismus v těle
Chladné a mrazivé počasí je doslova zabijákem spalování. Když se pohybujete venku během nízkých teplot, metabolismus se zrychluje. Tělo musí vydat podstatně více energie na to, aby se zahřálo. Jenomže další faktory naopak metabolické pochody v těle zpomalují. Jíte více tučnější jídla, málo se hýbete a pak se divíte, že přibíráte. I pro zimní jídelníček platí ty samé zásady jako při hubnutí v letních měsících. Musíte jíst pravidelně, nejlépe 5x – 6x denně a každá porce jídla by měla obsahovat vyvážený poměr veškerých živin: sacharidů, bílkovin, tuků, vitamínů, minerálů. I nadále je nutné při hubnutí dbát na zvýšený příjem bílkovin a zároveň omezit sacharidy ve stravě na totální minimum. Zvlášť jednoduché sacharidy napáchají spoustu škody. Pokud si chcete podstatně ulehčit každodenní přemýšlení nad skladbou jídelníčku, můžete hubnout pomocí proteinové diety KetoMIX. Ta vám nabízí stravu, která vás i v zimě dostatečně zahřeje, nebudou vás honit chutě na sladké a dokonce se nemusíte ani hýbat. Bez hladovění a s dobrou náladou můžete sledovat, jak čísla na váze pomalu klesají dolů.
Naštěstí existuje několik tipů, které dokážou bez problému zabránit tomu, aby tato rovnice neplatila. Pamatujte, že i v zimě se dá jednoduše hubnout a jsou dokonce lidé, kterým váha letí dolů ještě rychleji, než v parném létě.
Čím podpořit spalování tuku
Abyste zabránily v zimě nabírání tukových zásob, musíte skloubit dohromady vhodný jídelníček a pravidelný pohyb. I když chcete být v zimě raději doma v teple, přeci jen najděte si čas alespoň na minimální pohyb, který vám bude přinášet radost. Nemá smysl se do něčeho nutit, vždyť i psychika se odráží na vašem hubnutí. Vhodné je se zaměřit na různé outdoor aktivity – chůze ve sněhu, delší tůry, běžky, sjezdové lyžování, bruslení, atd. Pokud se na zimní sporty necítíte, už jen půlhodinová procházka v mrazivém počasí dvakrát za den dělá divy. Celkově se zrychlí metabolismus, podpoříte trávení, detoxikaci těla a organismus spálí více energie. Ovšem i v zimě je možno cvičit jógu, jít si zaplavat, dát si hodinu aerobicu, zumby, prostě cokoli, na co máte momentálně náladu. Pokud k tomu přidáte malou úpravu jídelníčku a budete se držet určitých zásad, nebude mít tělo důvod k tomu, aby si v zimě tvořilo zásoby tuku.
Zapomeňte na čerstvou zeleninu a ovoce
Definitivně z jídelníčku vyřaďte jakoukoli čerstvou zeleninu, ovoce, zapomeňte na saláty, kterými jste se ládovali přes léto. Odvádí vám teplo z těla a možná, že ani sami na ně nemáte chuť. Koneckonců zpomalují metabolismus a v neposlední řadě oslabují imunitní systém. V zimním období dejte přednost zelenině tepelně upravené a především se zaměřte na tu sezónní – dýni, lilek, červenou řepu, pórek, kapustu, zelí, česnek … Nejlepší je přidávat tepelně upravenou zeleninu ke každému jídlu a nebo ji konzumovat ve formě hustých zeleninových polévek.
Používejte koření
Koření samo o sobě nejenže má vliv na celkovou chuť připravovaného pokrmu, ale také obsahuje cenné látky, které dokážou podpořit spalování tuku v těle. Kromě typického zimního koření jako je zázvor, skořice, hřebíček, můžete použít chilli papričky, pepř, kurkumu. Vnitřně zahřejí organismus a potlačí chuť na další jídlo. Často se stává, že když jste venku v zimě nebo chladu, máte daleko větší hlad než v teple.
Dejte si teplý čaj
Kdy jindy pít víc čaje, než právě v zimě. Vlivem chladu mnoho lidí špatně rozpozná pocit žízně a celkově přijímá méně tekutin než v teplých měsících. Ale i v zimním období je potřeba dbát na pravidelný pitný režim. Nejvhodnější jsou teplé čaje na zahřátí. Můžete si vybrat různé bylinkové směsi nebo kvalitní zelený čaj, který umí rovněž rozproudit metabolismus v těle. Nic nepokazíte ani tím, když si hned po ránu dopřejete sklenici teplé vody s citrónem. Doplníte tekutiny, dodáte tělu potřebné vitamíny a nastartujete trávení. Ani případná viróza u vás nebude mít nejmenší šanci.
Zkuste střídání tepla a chladu
Sauna, to je ono. Střídání tepla a chladu má nejen příznivý vliv na hubnutí, ale zvýší také obranyschopnost vašeho těla během zimy. Ideální je chodit do sauny jednou až dvakrát týdně. Přitom je důležité, abyste se během jedné návštěvy minimálně třikrát ohřáli a zase ochladili. Jen tak nabudete nových psychických a fyzických sil a kromě toho má sauna pozitivní účinky na očistu pleti.
Sami vidíte, jak málo stačí k tomu, aby se vaše hubnutí nezastavilo ani v zimě. Během zimy potřebuje tělo více energie na zahřátí organismu (termoregulaci), proto využijte zimní měsíce ve svůj prospěch.