Jaro je ten nejlepší čas pro očistu těla. Ptáte se proč? Už naši předkové věděli, že po dlouhé zimě je potřeba očistit tělo i mysl a připravit je na nové období. A tak od masopustu až do Velikonoc dodržovali 40 dní odlehčený jídelníček. Říkali tomu sice půst, ale úplně o hladu nebyli. Vynechávali maso a naopak stravu obohatili o luštěniny, sušené ovoce, zeleninu, ryby a podobně. A vy to můžete udělat úplně stejně! Jarní detox totiž není žádná několikadenní nárazová dieta, ale naopak pozvolný proces, během něhož se tělo pročistí a zbaví všech škodlivých látek, kterých se za celou zimu nashromáždilo opravdu dost. Přitom takovou očistnou kůru můžete pojmout jako ideální příležitost, jak nastartovat změnu životního stylu a začít hubnout. Jarní detoxikace může být pro vás první krok na cestě za lepší postavou a pevnějším zdravím. Zdravá očista těla sice vyžaduje určitou disciplínu, ale odměnou vám bude harmonický pocit ve vlastním těle. Pojďme tedy na to.
Obsah článku
- 1 Co je detoxikace organismu?
- 2 Jarní očista těla
- 3 Detoxikace není hladovka
- 4 Detoxikace pro lepší zdraví
- 5 Co se stane s vaším tělem
- 6 Očistná kůra
- 7 Detoxikační jídelníček
- 8 Jarní detoxikace krok za krokem
- 9 Jarní detoxikační plán
- 10 Vsaďte na zelenou
- 11 Zaměřte se na játra
- 12 Pijte bylinné čaje
- 13 Načerpejte jarní energii
Co je detoxikace organismu?
Detoxikace neboli očistná kůra je metoda využívaná již po několik tisíc let. Jejím cílem je celkové pročištění těla, které se tak zbaví všech škodlivin, jimiž je zanesené. V organismu sice přirozená detoxikace probíhá neustále a tělo se prostřednictvím svých orgánů (játra, ledviny, plíce) průběžně samo zbavuje nežádoucích toxinů, avšak čas od času je určitě dobré jeho snahu podpořit. A právě jaro je přímo ideální čas. Pročištěné tělo rychle získá novou energii a lépe potom odolává negativním vlivům okolního prostředí. Detoxikace znamená velkou úlevu pro zažívání a výraznou posilu pro imunitní systém.
Výživový poradce Ing. Martin Škába hovoří o základech detoxikace organismu:
Jarní očista těla
Na jarní detoxikaci je organismus nastaven již sám od přírody a po dlouhé zimě ji opravdu potřebuje. Ne náhodou je očistná kůra spojována s jarní únavou, kdy člověk s koncem zimního období již ztrácí celkovou vitalitu. V chladných dnech se lidé vyhýbají dostatečnému pohybu na čerstvém vzduchu, konzumují nevhodnou stravu plnou chemicky upravených potravin a když se k tomu přidá navíc častý stres, nedostatek spánku, sedavé zaměstnání, konzumace alkoholu a cigaret, není divu, že na jaře už člověk funguje jen s vypětím všech sil. Proto po náročných měsících zimy organismus potřebuje vzpruhu, doplnit hladinu vitamínů, minerálů a především odpočinek.
Lukáš Prošek uvádí: “ Toxin je jakákoli substance, která působí dráždivě nebo škodlivě, poškozuje zdraví a brání správné funkci těla. Jedy, neboli toxiny, se v člověku hromadí a působí buď přímo, nebo skrytě. Výsledkem může být nemoc. Toxiny mohou narušovat například tvorbu hormonů, biochemické pochody v těle, metabolismus buňky a další děje probíhající v našem těle.”
PROŠEK, LUKÁŠ. Detoxikace organismu jako prevence a léčba civilizačních chorob
Mnoho lidí vnímá detoxikaci organismu jako drastickou dietu vedoucí k rychlému zhubnutí a vidí za ní jen několikadenní hladovění. Jenomže, tak to ve skutečnosti vůbec není. Když tělu, které je dlouhodobě navyklé na vydatné potraviny nevhodného složení, naordinujete náhlý půst, způsobíte mu tím obrovský stres. Pro organismus je nedostatek stravy velká zátěž, s níž se musí vyrovnat. Pokud se navíc po pár dnech kaloricky méně vydatné stravy vrhnete na lednici a spořádáte vše, co v ní najdete, tělo se vám odvděčí známým jo-jo efektem. Opětovný návrat ke starým stravovacím zvyklostem způsobí, že celkový efekt detoxikace se začne postupně vytrácet.
Detoxikace není hladovka
Cílená detoxikace je tedy něco úplně jiného. Jedná se o pozvolný, ohleduplný a naprosto individuální proces, který ozdraví vaše tělo. Toho dosáhnete především změnou stravovacích návyků a zařazením odlehčeného jídelníčku, čímž se pročistí střeva, ledviny, játra, krev i lymfa. Aby detoxikace byla skutečně účinná, klade v prvé řadě důraz na individualitu. Každý člověk je jiný, a proto i správná detoxikace musí zohledňovat váš zdravotní stav, fyzickou zátěž a typ zaměstnání. Úprava jídelníčku bude určitě jiná pro muže, jenž holduje fastfoodu a popíjení piva, a jiná pro ženu, která cvičí a snaží se dodržovat zásady racionální stravy. Pokud byste se v tomto směru chtěli obrátit na odborníky, můžete si nechat sestavit detoxikační jídelníček v nutriční poradně.
TIP: Přečtěte si moji recenzi výživové poradny Naturhouse
Detoxikační režim se bude odvíjet od toho, jak jste doposud zvyklí se stravovat. Pokud žijete zdravým životním stylem, sportujete a pečlivě dbáte na nutričně hodnotnou stravu, pak vám bude stačit očistná kůra trvající jen několik dnů. V případě, že zdravý jídelníček nijak neřešíte a jíte vydatná jídla včetně průmyslově zpracovaných potravin, bude úplná detoxikace vyžadovat také delší dobu, zpravidla 14 dnů až 3 týdny.
Detoxikace pro lepší zdraví
Pokud se rozhodnete pro detoxikační program, berte to jako ideální příležitost k nastartování zdravého životního stylu. Během něj se naučíte jíst nutričně hodnotné potraviny, zlepší se pitný režim a v neposlední řadě očistná kůra nezapomíná ani na pohyb a odpočinek. Bylo by tedy jen škoda pojmout jarní očistnou kůru jako jednorázovou záležitost a poté se opět vrátit ke starým zvyklostem. Detoxikace vám dokáže upevnit vaše zdraví, zlepší postavu, nastartuje metabolismus, tudíž je výchozím bodem pro hubnutí.
Co se stane s vaším tělem
Během detoxikace probíhá v lidském organismu řada dějů, které mají celou řadu pozitivních následků. Detoxikační proces především zvýší činnost orgánů podílejících se na čištění těla – jater a ledvin. Také se obnoví schopnost regenerace a tvorby nových buněk, která díky toxinům jinak klesá. Očistná kůra zpomaluje stárnutí, pomáhá ke zkrášlení a podporuje činnost hormonálního systému. Kromě toho se zlepší i činnost mozku, jelikož dostane správnou výživu a podstatně více kyslíku. Očistná kůra má také pozitivní dopad na lidskou psychiku, organismus se zklidní, budete v lepší náladě a celkově odolnější proti stresu.
Očistná kůra
Jarní detoxikace těla by měla být takovým obdobím, kdy se soustředíte jen sami na sebe, sestavíte si odlehčený jídelníček, uspořádáte myšlenky, budete hodně spát, relaxovat a podnikat jen takové činnosti, které vás baví a přináší radost. Vhodná je například meditace nebo jóga, můžete si dopřát wellness víkend a podobně. Naplánujte si prostě klidový režim a čerpejte energii z prvního jarního sluníčka. Už jen procházka v přírodě vám udělá po všech stránkách dobře.
Detoxikační jídelníček
Jarní jídelníček není žádná věda, chce to jen více přemýšlet o tom, co jíte. Vybírejte si kvalitní výživově hodnotné potraviny, především zeleninu, ovoce, celozrnné výrobky a dbejte na dostatečný pitný režim. Ten je při detoxikaci velmi důležitý! Denně byste měli vypít 2 – 3 litry tekutin. V každém případě je dobré do detoxikačního režimu zařadit potraviny, které dokážou proces očisty těla výrazně podpořit. Jedná se o různé superpotraviny, bylinky či doplňky stravy. Které to jsou a jak by měl detoxikační plán vypadat? Čtěte dál.
Zdravý jarní detox by měl trvat cca 1 – 3 týdny a měl by zahrnovat tyto základní zásady:
- Jezte především čerstvé ovoce a zeleninu
- Pijte hodně tekutin (nejlépe čistou vodu)
- Vynechte maso (tělo ho tráví déle než ostatní potravu)
- Vyhněte se tučným mléčným výrobkům
- Bílé pečivo nahraďte celozrnnými výrobky
- Vyřaďte všechny polotovary, sladkosti, uzeniny, limonády, alkohol a jiné průmyslově zpracované potraviny
- Naopak zařaďte potraviny s výraznými detoxikačními účinky
Jarní detoxikace krok za krokem
Samotný detoxikační program si rozdělte na tři pomyslné fáze: začněte pomalu a pozvolna několik dnů (3 – 14 v závislosti na tom, jak se stravujete) odlehčeným jídelníčkem, který následně přejde do detoxikační fáze (3 – 7 dnů) a tu ukončíte opakováním počátečního lehčího jídelníčku. Jestliže jste zvyklí stravovat se zdravě, pro celý detoxikační proces vám bude stačit minimální čas. V opačném případě dopřejte organismu dostatečný prostor k tomu, aby se mohl bez problému postupně zbavit všech škodlivin nahromaděných v těle. V ideálním případě by se konečná fáze měla stát běžnou normou, jenž podpoří vaše zdraví, pomůže zhubnout nebo udržet optimální váhu.
Jarní detoxikační plán
Doba trvání | Do jídelníčku zařadit | Z jídelníčku vyřadit | Pitný režim | Pohybová aktivita | |
---|---|---|---|---|---|
Odlehčená fáze | 3 - 7 dnů | ovoce, zelená zelenina, luštěniny, ovesné vločky, rýže, sušené ovoce (nesířené), semínka, ořechy, klíčky, bylinky, ryby, kysané mléčné výrobky | tučné a smažené pokrmy, uzeniny, pečivo z bílé pšeničné mouky, sladkosti, slazené limonády, káva, alkohol, mléko | neperlivá voda, bylinné čaje (máta, pampeliška, kopřiva, ostropestřec mariánský), 1x denně sklenice nápoje ze zelených superpotravin Blendea SUPERGREENS | běžné sportovní činnosti (zvýšeným pocením se vyloučí z těla velké množství toxinů) |
Detoxikační fáze | 3 - 7 dnů | zelená listová zelenina, obiloviny (rýže, pohanka, jáhly, quinoa), luštěniny (zdroj bílkovin), tofu, ryby, ořechy a semínka (hrst denně), klíčky, smoothie (obsahuje vlákninu) | maso a všechny mléčné výrobky (zahleňují organismus) | 3 litry tekutin denně, neperlivá voda, zelený a bylinný čaj, 2x denně sklenice nápoje ze zelených superpotravin Blendea SUPERGREENS, ráno nalačno sklenice teplé vody s citronem nebo grepem | klidový režim, relaxační činnosti, jóga, meditace, dechová cvičení, procházky v přírodě |
Závěrečná fáze (opakování počáteční odlehčené fáze) | 1 - 7 dnů | kvalitní nutričně hodnotné potraviny, zelenina, ovoce, celozrnné výrobky, kysané mléčné výrobky, ryby, krůtí maso, atd. | polotovary, instantní potraviny, tučné pokrmy, uzeniny, bílé pečivo, sladkosti, slazené limonády, atd. | neperlivá voda, bylinné čaje, zelený čaj, ovocné a zeleninové šťávy, nápoj ze zelených superpotravin Blendea SUPERGREENS | jakákoli sportovní činnost, procházky v přírodě, relax |
Pokud se jedná o konkrétní podobu jarního jídelníčku, výživový poradci se shodují na tom, že je určitě dobré řídit se přírodou, respektovat danou sezónu a maximálně využít lokální sezónní potraviny. Jarní příroda nabízí přímo zelené poklady, výhonky bylinek, planých lučních rostlin, můžete si naklíčit mungo fazolky, čočku, pšenici, atd. Důležitý je také dostatek bílkovin ve stravě, listová zelenina a panenské za studena lisované oleje (lněný, olivový).
TIP: Přečtěte si moji recenzi oleje z ostropestřce mariánského, který se významně podílí na detoxikačních procesech v těle.
Vsaďte na zelenou
Základem jarního očistného jídelníčku by měla být zejména zelená listová zelenina. Ta obsahuje chlorofyl, který tělu výrazně s detoxikací pomáhá. Proto si ji dopřejte nejen ve formě salátu, ale detoxikační účinky chlorofylu můžete využít zejména u zelených superpotravin jako jsou spirulina, chlorella, zelený ječmen a mladá pšenice. Můžete si z nich každý den namíchat skvělý detoxikační nápoj, nebo přidat do ovocného či zeleninového smoothie. Velmi dobré jsou zelené superpotraviny v kombinaci se šťávou z červené řepy, čímž se detoxikační účinky podstatně zvyšují.
TIP: Přečtěte si moji recenzi směsi zelených superpotravin Blendea SUPERGREENS, která obsahuje spirulinu, chlorellu, zelený ječmen a mladou pšenici s malým přídavkem máty peprné.
Moje osobní zkušenost:
Doplněk stravy Blendea SUPERGREENS užívám prakticky od té doby, co se objevil na trhu. Každý den ji přidávám do ranního smoothie nebo ovesné kaše, případně smíchám jen tak s čerstvou ovocnou šťávou. Sama na sobě poznávám, že je pro mne důležitým zdrojem energie, udržuje moje tělo v dobré kondici a jsem více odolnější proti různým chřipkovým virům a nachlazení. Blendea SUPERGREENS vyniká právě tím, že se jedná o směs zelených superpotravin, z nichž každá je specifická jiným obsahem velmi cenných živin. V neposlední řadě je důležitá také chuť, která díky mátě je velmi příjemná a neodradí vás od dlouhodobé konzumace.
Recept na detoxikační zelené smoothie
Suroviny:
- 1 dcl čerstvé šťávy z červené řepy
- 2 střední mrkve
- 1 jablko
- ½ hrnku špenátu
- ½ polovina citronu
- 1 pomeranč
- lžička zelené směsi Blendea SUPERGREENS
Postup:
Mrkev očistíme, jablko opláchneme (slupku ponecháme), rozkrájíme na menší kousky a vložíme do smoothie makeru. V lisu na citrusy vymačkáme šťávu z citronu a pomeranče a přilijeme společně s červenou řepou do mixéru. Přidáme asi půl sklenici vody, lžičku Blendea SUPERGREENS a společně všechny suroviny rozmixujeme. Bude-li směs příliš hustá, přidejte vodu a smoothie nařeďte do požadované konzistence.
Detoxikační účinky zeleného smoothie jsou dány právě použitými surovinami, které jsou doslova nabité vitamíny, minerály, antioxidanty a vlákninou. Tím, že je konzumujete v tekutém stavu, ulevíte svému trávení, jelikož tělo tak dokáže všechny živiny jednoduše zpracovat.
Zaměřte se na játra
Hlavním detoxikačním orgánem v těle jsou játra (přečtěte si o detoxikaci jater), která čistí vnitřní prostředí a starají se o vyplavení toxických látek z těla pryč. Proto je jistě dobré jejich činnost v rámci detoxikace posílit. Sama příroda v tomto směru nabízí nejúčinnější bylinu zvanou Ostropestřec mariánský, která na první pohled vypadá jako bodlák. Můžete si z něj připravit čaj nebo konzumovat formou doplňku stravy. Přírodní účinky ostropestřce mariánského mají na kondici jater a tím i celý detoxikační proces zásadní význam. Činnost jater také posílí čerstvá šťáva z červené řepy, do jídelníčku zařaďte peržel, kurkumu a pampeliškový čaj.
TIP: V e-shopu lze koupit Dr. Popov bylinné kapky Ostropestřec mariánský, které jsou doporučeny užívat v množství 3x denně 20 kapek.
Můžete kapat rovnou na lžičku, nebo přidat do nápoje (vody, čaje, šťávy). Doporučená denní dávka (60 kapek) obsahuje 102 mg extraktu z ostropestřce mariánského.
Moje osobní zkušenost:
Ostropestřec mariánský se snažím čas od času zařazovat do svého jídelníčku. Na trhu jsou sice k dostání semínka tohoto pichlavého bodláku, ale jsou velmi tvrdá, takže i když si je nasypete na salát, jen stěží je dokážete zuby rozkousat. Sama jsem to několikrát zkusila, ale zubní sklovina dostala natolik zabrat, že jsem raději od této činnosti upustila. Přeci jen, člověk nemá tesáky a jeho zuby nejsou určeny k rozmělnění tak tvrdé potravy.
Další možností je, uvařit si z nich čaj. To ale vyžaduje semena nejprve rozdrtit, což i v hmoždíři není jen tak. Taková práce zabere dost času a semena jsou vážně tak tvrdá, že k získání jedné polévkové lžíce rozdrcených plodů, musíte vynaložit skutečně velké úsilí. Nehledě na to, že semena vyskakují z hmoždíře okolo a nadělají vám plno nepořádku. Proto jsem pátrala dál, jak a v jaké podobě tuto velmi zdravou bylinku konzumovat. A přišla jsem na to. Všechny blahodárné účinky ostropestřce mariánského nejlépe využijete v podobě již rozemletých semen a nebo vhodného doplňku stravy.
TIP: V e-shopu můžete koupit doplněk stravy Ostropestřec se silymarinem v balení 60 tablet, který je doporučeno užívat v množství 1 tableta 1x denně.
V jedné tabletě se nachází kombinace extraktu bylin (ostropestřec mariánský s 80% obsahem silymarinu, tolice vojtěška, smetanka lékařská, černá ředkev, červená řepa) a cholinu a inositolu.
Když si chci připravit detoxikační nápoj s opravdu výraznými pročišťujícími účinky, pak v něm nesmí chybět tři základní suroviny: čerstvá šťáva z červené řepy, Blendea SUPERGREENS a šťáva z ostropestřce mariánského. Ostatní suroviny si už můžete doplnit dle vlastní chuti (pomeranč, citron, ředkvičky, polníček, řapíkatý celer, apod.). V podstatě si nejraději připravuji zelené detoxikační smoothie (recept na něj viz. výše) a přidám navíc i lžičku šťávy z ostropestřce mariánského.
Pijte bylinné čaje
Správný pitný režim je v průběhu detoxikačního programu velmi důležitý. Denně byste měli vypít 2,5 – 3 litry tekutin, ovšem ne více, aby se zbytečně nepřetěžovaly ledviny. I když je určitě dobré pít obyčejnou neperlivou vodu, neměla by to být jediná tekutina, co do sebe za den dostanete. Pro jarní detoxikaci jsou naprosto ideální různé ovocné a zeleninové šťávy nebo smoothie nápoje, které navíc obsahují i hodnotnou vlákninu. I ta při očistě těla hraje dost zásadní roli, jelikož na sebe váže toxické látky usazené ve střevech a usnadňuje jejich vylučování z těla.
Dostatek tekutin je možno zajistit i formou zeleného či bylinkového čaje. Pro jarní očistu těla je velmi účinný čaj z kopřiv, máty, pampelišky, ostropestřce mariánského, případně různé bylinné směsi určené přímo k detoxikaci.
V rámci pitného režimu začněte také každé ráno sklenicí teplé vody se šťávou z poloviny citronu, která nejenže významně posílí detoxikační pochody v těle, ale také rozproudí metabolismus, což má současně příznivý dopad i na snižování hmotnosti.
Načerpejte jarní energii
Jarní úklid ve vlastním těle vám po dlouhé zimě takzvaně dobije baterky, posílí vitalitu a podpoří zdraví. Samotný detoxikační proces je třeba pojmout jako období klidu, psychické pohody a snížené fyzické aktivity. Kromě odlehčeného jídelníčku se věnujte relaxačním činnostem, meditaci a každý den si dopřejte procházku na čerstvém jarním povětří.