Byliny jsou při hubnutí velmi užiteční pomocníci. A právě kopřiva je jednou z nich. Zcela neprávem je někdy považována za otravný žahavý plevel, který hyzdí pěkně upravenou zahradu. Kopřivy v sobě ukrývají mocnou sílu přírody a dokonce se řadí mezi superpotraviny. Kromě snadnějšího spalování tuků jsou pro celkové zdraví velkým přínosem. Dokážou účinně pročistit organismus od toxických látek, podpořit rychlejší metabolismus a pomoci tělu zbavit se nadbytečné vody. To ale není všechno, umí toho mnohem víc. Proto už naše babičky sbíraly plné košíky kopřiv a využívaly jejich blahodárné účinky na zdraví. Běžně vařily kopřivový čaj, který kromě jiného pomáhá také shodit nějaká ta kila navíc. Zkuste to s ním také.
Obsah článku
Kopřiva je plná zdraví
Kopřiva je od pradávna považována za jednu z bylin, která je pro náš organismus nejpotřebnější. To vám řekne každý bylinář. A má pravdu. Kopřivy obsahují celou řadu nutričně hodnotných látek, jejichž vlastnosti se pozitivně odráží na lidském zdraví i kráse. Navíc tuto bylinu máme snadno na dosah. Kopřivy rostou téměř všude, kolem cest, lesních pěšin, najdeme je na kraji louky, v zahradách, … Stačí jen utrhnout několik mladých listů a uvařit z nich výborný kopřivový čaj. Ten velmi dobře pomáhá i jako podpůrný prostředek na cestě za vysněnou postavou.
Nejznámějším a nejrozšířenějším druhem kopřivy je kopřiva dvoudomá. Tato vytrvalá rostlina je po celém těle pokryta žahavými chloupky, které na dotek způsobují nepříjemný pocit. Kvůli němu pak řada lidí pohlíží na kopřivu jako na svého nepřítele a raději se jí vyhne obloukem. To je ale škoda. Kopřiva totiž v sobě ukrývá doslova přírodní poklad.
Kopřiva je pro tělo bohatým zdrojem vitamínů (C, K, D, skupiny B), minerálů (hořčík, vápník, železo, draslík) a dalších zdraví prospěšných látek. Rostlina obsahuje velké množství chlorofylu, což ji řadí mezi tmavou listovou zeleninu a mořské řasy. Chlorofyl hraje významnou úlohu při detoxikaci těla, pozitivně působí na zažívání, krevní oběh a činnost imunitního systému.
Kopřiva také působí jako silný antioxidant, který chrání buňky před volnými radikály. Obsažené bioaktivní látky podporují krvetvorbu, zdraví srdce, cév, jater, ledvin a žlučníku. Pomáhají čistit krev, při anémii, mají antialergické, protizánětlivé, antirevmatické a močopudné účinky. V lidovém léčitelství se kopřiva používá k urychlení hojení ran a virových onemocněních. V neposlední řadě má také výrazný vliv na hubnutí.
Kateřina Krčmárová říká: “Antioxidanty jsou hlavní složkou našeho těla, které pomáhají odvrátit prakticky všechna chronická onemocnění a při jejich nedostatku jsme velmi zranitelní, zvláště pokud jsme vystaveni riziku jako znečištěné ovzduší a průmyslové chemikálie. Antioxidanty se ve vysokých koncentracích nacházejí jak v potravinách z rostlin, tak i v pokrmech živočišného původu.”
KRČMÁROVÁ, KATEŘINA. Význam homotoxikologie ve vztahu ke zdraví člověka
Kopřiva pomáhá s hubnutím
Pokud chcete shodit nadbytečná kila a vezmete na pomoc kopřivu, uděláte jedině dobře. Kopřiva dokáže naprosto přirozeně nastartovat a velmi efektivně ovlivnit celý proces spalování tuků. Velkou výhodu má v tom, že jako silně účinná bylinka obsahuje pouze přírodní látky, které nezatěžují organismus žádnou zbytečnou chemií a přitom umí výrazně podpořit vaše hubnoucí úsilí.
Proč by tedy měla být kopřiva součástí redukčního režimu? Důvodů je hned několik. V prvé řadě kopřiva pozitivně působí na zažívání a činnost střev. Její močopudné účinky pomáhají zbavit tělo přebytečné vody, která může kvůli otokům i opticky přidat na váze. Správně pročištěný trávicí trakt rovněž přispívá k úspěšnému hubnutí. Kopřiva také napomáhá lepšímu prokrvení vnitřních orgánů, což se pozitivně odráží na jejich bezproblémové funkci a rychlejší látkové výměně.
Pro redukční jídelníček může být kopřiva velkým přínosem, ale jen za předpokladu, že budete dodržovat základní zásady úspěšného hubnutí. To znamená hlavně zdravě jíst a více se hýbat. Jinak to fungovat nebude.
Aby vaše tělo opravdu spalovalo tuky a vy hubli, je třeba dodržovat zdravou životosprávu a kopřivu brát jako zpestření a doplněk každodenního jídelníčku. V něm by neměly chybět všechny složky nutričně vyvážené stravy (bílkoviny, sacharidy, tuky, vitamíny, minerály). Důležité je dbát na dostatečný příjem bílkovin, omezit sacharidy a nezapomínat na zdravé tuky a vlákninu.
Kopřivu je možno v hubnoucím jídelníčku uplatnit v jakékoli podobě. Mladé kopřivové listy jednoduše přidat do smoothie, orestovat na pánvi jako přílohu k masu, nebo z nich uvařit výtečný špenát. Kopřivu zejména v jarním období můžete použít stejně jako jinou bylinku, přidat do salátu, pomazánky, polévky a podobně. Veškeré benefity hubnutí ovšem nejsnadněji využijete v podobě kopřivového čaje.
Kopřivový čaj při hubnutí
Kopřivový čaj je příjemným obohacením pitného režimu, který je také důležitou součástí celého redukčního procesu. Pravidelné doplňování tekutin během dne přispívá ke zmírnění pocitu hladu a zároveň podporuje funkci všech vylučovacích orgánů. Na využití přijatých tekutin reaguje organismus zvýšeným energetickým výdejem, což je pro hubnutí další plus. Podle doporučení výživových poradců by měl člověk vypít asi 30 – 45 ml tekutin na každý kilogram hmotnosti.
Není ale nutné pít jen obyčejnou vodu. Šálek teplého čaje může být pro tělo mnohem větším přínosem. Nejenže dodá potřebné tekutiny, ale obsažené přírodní látky dokážou efektivněji podpořit metabolické procesy spalování tuku. Když k přípravě čaje použijete kopřivu, můžete tak snadněji dosáhnout svého cíle.
Kopřivový čaj je díky svým diuretickým a pročišťujícím účinkům při hubnutí významným pomocníkem. Nemá v sobě žádné kalorie, navodí pocit sytosti, zrychlí metabolismus a skvěle chutná. V chladných dnech příjemně zahřeje, v létě výborně chutná studený.
K přípravě kopřivového čaje lze použít čerstvou i sušenou bylinku. Sběr kopřiv však není aktivita pro každého a zabere i trochu času. Přeci jen je jednodušší koupit bylinný čaj v obchodě. Nabídka e-shopů se zdravou výživou zahrnuje opravdu kvalitní a dobré čaje od různých výrobců, sypané, porcované, stačí si jen vybrat.
Příprava kopřivového čaje
Suroviny:
- 1 vrchovatá lžíce sušené kopřivy (nebo hrst čerstvých kopřivových špiček)
- 1 litr vody
Postup:
Kopřivu nasypeme do konvice a přelijeme vroucí vodou. Necháme cca 15 minut louhovat a poté slijeme.
Kopřivový čaj pijeme 1 – 2x denně, ideálně ráno na lačno, může být teplý i studený. Doporučuje se pokaždé připravit čaj čerstvý.
Čaj je možno dochutit čerstvou šťávou z citronu, případně ho zředit vodou.
Kopřivový čaj můžete střídat s výluhem z kopřivy, nebo kopřivovým odvarem, které dodají tělu mnohem více cenných látek.
Výluh z kopřiv
Čerstvě natrhané listy kopřivy zalijeme asi 1 litrem studené vody a necháme nejlépe přes noc louhovat. Ráno scedíme a popíjíme v průběhu celého dne. Výluh můžete použít pro přípravu lahodné kopřivové limonády: ve sklenici rozřeďte výluh vodou v poměru 1:1, přidejte citron, případně doslaďte medem či jiným sladidlem.
Odvar z kopřiv
Na každý hrnek čerstvých či sušených kopřivových listů počítejte dva hrnky vody. Kopřivy dejte do hrnce, zalijte vodou a přiveďte k bodu varu. Dále už ale nevařte a kopřivy nechte ve vodě ještě 10 minut odpočinout. Poté sceďte a dochuťte dle potřeby. Vypijte nejlépe hned za tepla, protože dlouhým stáním by mohl odvar zhořknout.
Když budete v rámci redukčního režimu popíjet pravidelně kopřivový čaj a současně dodržovat zdravou životosprávu, pak brzy zjistíte, že kopřiva umí být při hubnutí velmi nápomocná a nechtěné kilogramy rychle mizí pryč. Pouhým pohledem do zrcadla zaznamenáte její účinný efekt.
Chcete se dozvědět plno zajímavostí o kopřivě? Podívejte se na video:
Upozornění na závěr:
Přestože je kopřiva dvoudomá považována za velmi zdravou bylinku a její konzumace se doporučuje právě při snaze o redukci hmotnosti, přeci jen není vhodná pro každého.
Některým lidem může tato bylina způsobit alergickou reakci. Kromě toho pití kopřivového čaje není doporučeno lidem s onemocněním ledvin, srdce, otoků všeho druhu a osobám, které berou léky na ředění krve.
V případě, že si nejste jisti, konzultujte vhodnost užívání kopřivy se svým ošetřujícím lékařem.