Očista jater a žlučníku v domácích podmínkách: Jak ji provést?

Játra patří mezi životně důležité orgány v lidském těle, kde působí jako taková čistička.  Přirozeným způsobem zbavují organismus škodlivých látek, produkují žluč a podílí se na vstřebávání důležitých živin. Žluč je nepostradatelná pro trávení tuků a z jater odtéká do žlučníku. Proto vás třeba může bolet žlučník, když se přejíte tučným jídlem. Játra a žlučník fungují v těle jako správní partneři a pro zdraví celého organismu musí být oba v dobré kondici. Špatná činnost jater a žlučníku může být příčinou celé řady onemocnění. Jak neustále pečovat o jejich zdraví? 

Pročištění organismu přispívá k dobré kondici jater a žlučníku / koláž: depositphotos.com, archiv autorky

 

Játra a žlučník

Játra jsou největším vnitřním orgánem lidského těla, který se skládá ze dvou jaterních laloků, z nichž pravý je větší než levý. Se stěnou břišní je spojen dvěma vazy a stejně tak i s bránicí. Větší část jater se nachází v pravé horní části břicha, pod spodní částí hrudního koše. Menší část zasahuje do levé poloviny těla. V játrech se zpracovávají všechny látky zachycené z krve a každá jaterní buňka dokáže zvládnout až 500 druhů chemických reakcí. Bez jater se člověk neobejde, proto si zaslouží patřičnou pozornost. Dobrá kondice jater se vždy projeví na celkovém zdraví.  

Zlepšit funkci jater a žlučníku >>

 

Játra fungují jako takový filtr, který zpracovává všechny škodlivé látky a jsou rovněž místem, kde se tvoří žluč, kterou následně skladuje tělo ve žlučníku. Samotný žlučník je jen malý váček umístěný přímo pod játry. Jeho hlavní úlohou je rozmělňovat tuky a tím napomáhat správnému trávení. Pokud máte zanesená játra, můžete mít problém s tvorbou a uvolňováním žluči

Žluč je hustá tekutina žluté až tmavě zelené barvy a hořké chuti. Podílí se nejenom na trávení tuků, ale také pomáhá při vstřebávání důležitých vitamínů a vápníku. Když játra nezvládají plně svoji funkci a neprodukují potřebné množství žluči, pak se může stát, že i když jíte zdravě, vaše tělo nedokáže tyto vitamíny a vápník v dostatečné míře vstřebat

Játra dospělého člověka váží cca 1,5 kg a za den vyprodukují přibližně 1,5 litru žluči. Žluč je odváděna mnoha malými trubičkami do jedné větší, která ústí do žlučníku. Při trávení tuku nebo bílkovin dochází k vyprázdnění žlučníku a žluč odtéká dále do dvanáctníku

Játra jsou považována za klíčový orgán v látkové výměně organismu. Metabolizují se v nich vstřebané sacharidy, tuky i bílkoviny pro další použití v těle. Produkují bílkoviny krevní plazmy, enzymy, hormony a látky, které jsou nezbytné při procesu srážení krve. Játra ukládají a následně uvolňují zásobní glykogen, železo, některé vitamíny a v neposlední řadě detoxikují organismus.  

 

Ladislav Barva uvádí: “Játra jsou pro život nezbytným orgánem, jejich funkci dodnes nedokážeme nahradit. Mají velkou pracovní rezervu, prot je k projevu nemoci třeba zničení velkého počtu jaterních buněk. Jaterní buňka má velkou regenerační schopnost. I když propadne nekróze, může po čase svou funkci plně obnovit. Proto většina akutních onemocnění nezanechává trvalé následky (virová hepatitida A, otrava muchomůrkou hlíznatou). V dnešní době přibývá rizikových faktorů, které mohou funkci jater poškodit. V prevenci jaterních chorob má základní význam správná výživa, hlavně dostatečný plnohodnotný přívod bílkovin a vitamínů.”

BARVA, LADISLAV. Játra, žlučník, slinivka břišní

BARVA, Ladislav. Játra, žlučník, slinivka břišní [online]. Brno, 2009 [cit. 2020-06-26]. Dostupné z: <https://is.muni.cz/th/dl52p/>. Bakalářská práce. Masarykova univerzita, Fakulta sportovních studií. Vedoucí práce Jitka Hanzlová 

 

Ostropestřec mariánský obsahuje komplex antioxidačně působících látek (sylimarin), který má příznivý vliv na trávení a funkci jater / depositphotos.com

 

Játra jsou hlavní detoxikační orgán v těle

V každém živém organismu, včetně člověka, probíhají očistné detoxikační procesy zcela automaticky a nepřetržitě. Tělo se tak samo o sobě průběžně zbavuje nahromaděných škodlivin, které přichází z okolního prostředí (špatná strava, nezdravé ovzduší, nedostatek spánku, stres, alkohol, kouření, apod.). Také nadměrné užívání léků, nebo jen léčba antibiotiky je pro organismus velká zátěž, se kterou se musí umět vyrovnat. Játra štěpí a odstraňují zbytky léků, antibiotik, alkoholu a jiných toxických látek. 

Přestože játra mají úžasnou regenerační schopnost, přeci jen jim posílení jejich funkce výrazně pomůže. Pokud játra musí delší dobu čelit celé řadě negativních vjemů, dochází k jejich přetížení a oslabení. Jakmile začne organismus vysílat varovné signály, že něco není v pořádku, je nejvyšší čas na nápravu. Mnohem lepší je však různým projevům nemoci předcházet.

Pravidelná detoxikace podpoří činnost jater, což se následně projeví na vaší celkové dobré kondici. Budete se cítit v plném zdraví, svěží a vitální. Nejlepší čas na očistu těla je na jaře či na podzim, ale účinnou detoxikační kůru můžete tělu dopřát kdykoli, když nabudete dojmu, že nejste nějak ve své kůži. 

Pročistit tělo >>

 

Na zdraví jater, respektive na zdraví celého organismu, má zásadní vliv celkový životní styl člověka. Pokud dbáte na nutričně hodnotnou stravu a svůj čas rovnoměrně dělíte mezi fyzický pohyb a relaxaci, pak se můžete cítit v pohodě a dobré kondici. 

Odborníci na zdravou výživu doporučují podpořit činnost jater pravidelným okysličováním. Nejlépe uděláte, když zvolíte vytrvalostní pohyb za vysokého přísunu kyslíku (například běh).
 Přirozené očistné procesy v lidském těle sice probíhají neustále, ale někdy je toxická zátěž natolik veliká, že jsou málo účinné. Proto je vhodné provést takový restart organismu a vlastnímu tělu pomoci, aby se lépe a snadněji zbavilo všech nahromaděných škodlivin. Detoxikační účinky podpoří především odlehčená strava. Už jen tím, že z jídelníčku vyřadíte všechny nezdravé potraviny (polotovary, instantní výrobky, sladkosti, tučná masa, bílé pečivo, alkohol,…), bude to pro trávicí systém obrovská úleva.

Čerstvá šťáva z grapefruitu a citronu podporuje detoxikační procesy v těle / foto: pixabay.com

 

Čím podpořit funkci jater?

Játra ke své bezproblémové funkci potřebují dostatek vitamínů a minerálů (ovoce, zelenina). Především betakaroten a síra aktivují detoxikační enzymy jater. Proto jim zvýšený příjem ovocných a zeleninových šťáv velmi pomůže. Z dalších potravin játrům prospívá červená řepa, mrkev, artyčoky, chřest, řapíkatý celer, jablka, cibule, česnek brokolice

Na pročištění jater má velký vliv pití bylinných čajů (ostropestřec mariánský, pampeliška, kopřiva), zařazení rostlinných olejů do jídelníčku, zelených superpotravin, případně užívání různých doplňků stravy určených k řízené detoxikaci jater. 

 V očistném odlehčeném jídelníčku hraje zcela zásadní roli přítomnost zelené listové zeleniny a zelených superpotravin. Všechny tyto potraviny obsahují chlorofyl, který výrazně pomáhá pročistit tělo od všech škodlivin. Zejména sladkovodní řasa chlorella umí efektivně vázat škodlivé zplodiny z těla a zelený ječmen podporuje normální funkci jater a žlučníku.

Zelené potraviny (špenát, polníček, rukola, kapusta, apod.) nemusíte konzumovat jen ve formě zeleninových salátů, ale můžete je zakomponovat do různých smoothie, koktejlů, šťáv, nebo v případě zelených superpotravin stačí přidat do mixéru či ranní kaše jednu odměrku sypké směsi. Zelené superpotraviny sice existují i v podobě tabletek, ale tělo živiny rychleji vstřebá, když je konzumujete v tekuté formě.

Vzhledem k tomu, že každá zelená superpotravina (mladá pšenice, zelený ječmen, spirulina, chlorella) vyniká jedinečným obsahem výživných látek, je určitě dobré je mezi sebou vzájemně kombinovat. V tomto směru si mnohé usnadníte, když sáhnete rovnou po směsi několika superpotravin, kterou představuje například přípravek Blendea SUPERGREENS. Osobně jsem ho vyzkoušela a pravidelně jej užívám dodnes. Zajímá vás proč?

Pravidelná konzumace zelených superpotravin pozitivně působí na činnost všech vnitřních orgánů, což umožňuje bezproblémovou funkci celého trávicího traktu. Posiluje nejen samotnou funkci jater a žlučníku, ale blahodárně působí na zdraví střev, ledvin, žaludku a močových cest. Kromě jiného zelené superpotraviny obsahují také významné antioxidanty, které omezují účinky volných radikálů

Blendea SUPERGREENS >>

 

Budete-li se průběžně starat o své zdraví a myslet na to, aby byla játra a žlučník v dobré kondici, můžete tím předejít nejen celé řadě onemocnění, ale také podstatně zlepšit svůj život. Játra plní v těle mnoho odlišných funkcí a mohou být zasažena nejrůznějšími toxiny, proto jim komplexní detoxikační kůra celého organismu jedině prospěje. Jelikož mají za úkol odstranit z těla všechny škodlivé látky a tím ochránit ostatní vnitřní orgány, zaslouží si naši pozornost. Jak provést řízenou očistu celého těla? Všechno se dále dozvíte.

Blendea SUPERGREENS se idálně hodí do různých ovocných smoothie / foto: archiv autorky

 

Projevy špatné funkce jater a žlučníku

Nevíte, jak poznat, že s vámi není něco v pořádku? Na špatný stav jater a žlučníku může poukazovat celá řada symptomů: migréna, závratě, oslabený zrak, bolesti kyčlí a krční páteře, emocionální napětí, hořká chuť v ústech, atd. Podle čínské medicíny, když játra nepracují tak, jak mají, poznáte to podle zvýšené chuti na kyselé jídlo. Někteří lidé jsou prý schopni vypít sklenici octového nálevu a přitom se budou tvářit úplně spokojeně. 

Pročistit tělo >>

 

Játra jsou schopna plnit svoji funkci a to i když budou pracovat jen na pouhých 20 %. Avšak regenerační schopnost jater je natolik silná, že k přirozené obnově všech jaterních tkání může dojít během jednoho roku. Omezená funkce jater, nebo nemocná játra se nemusí vždy projevovat bolestí. Někdy bolest žlučníku může signalizovat, že játra nejsou v pořádku. Játra bolí až při velkém rozsahu poškození. Žlučník se částečně podřizuje játrům, která zodpovídají za naše emoce. 

Játra jsou největší žlázou v lidském těle a mnohem větší než mozek. Také jsou považována za orgán zodpovědný za duševní a nervovou činnost. Člověk s dobře fungujícími játry bývá vytrvalý a odvážný.

Na potíže se žlučníkem poukazují bolesti v pravém boku a mohou vystřelovat až pod lopatku. Mohou být také psychického původu. Jiným signálem problémů s játry a žlučníkem bývá nesnášenlivost česneku a cibule, lupénka, tenisový loket, nebo pálení žáhy. Když se na druhý den po požití dvou deci alkoholu objeví na kůži hnědé skvrny, může vás tělo upozornit také na problém s játry. Lidé, kteří mají nějaké jaterní či žlučníkové potíže se velmi často probouzí mezi 1 – 3 hodinou ranní. 

Zdravá játra výrazně zvyšují přirozenou obranyschopnost organismu. Tělo je pak odolnější proti různým nemocem. Pravidelná očista jater přispívá k lepší kvalitě zraku, takže se můžete třeba časem zbavit brýlí. 

Nemoci jater bývají velmi často spojovány se žlučovými kameny. Jejich tvorba souvisí především s nezdravou stravou a špatným životním stylem. Uvádí se, že přibližně každý desátý člověk má potíže se žlučovými kameny. Žluč totiž obsahuje také některé odpadní látky z jater, které mohou tvořit usazeniny a následně pak vytvářet žlučové kameny. Podle konkrétního druhu látky mají typický tvar a barvu, liší se i velikostí. Takže například kameny z bilirubinu a solí vápníku jsou pigmentové, z cholesterolu mají barvu žlutou a vzácně se mohou objevit pigmentové černé kameny. 

Žlučové kameny jsou krystaly vznikající srážením součástí žluči okolo malého jadérka, které může vzniknout krystalizováním některých žlučových komponent (cholesterolu, lecitinu, bilirubinu, různých kyselin).

Žlučové kameny se hromadí v těle po dlouhá léta a člověk jich může napočítat až 5000. Značná část těchto kamínků je ale tzv. pohyblivých, to znamená, že se sice vytvoří, ale sami se zase vstřebají. Problém mohou způsobit až opravdové žlučové kameny, které se v těle usadí. Tyto kameny potom dráždí sliznici žlučníku a způsobují její větší náchylnost k bakteriální infekci. Někdy se však může kamínek ze žlučníku uvolnit a ucpat výtok žluči do tenkého střeva (žloutenka), nebo poškozovat sliznici vývodu. V takovém případě nastává žlučníková kolika projevující se intenzivní bolestí pod pravým žeberním obloukem.

Ladislav Barva uvádí: “Žlučníková kolika se léčí hladovkou, klidem, teplými obklady na podjaterní krajinu, podáváním spasmolytik a analgetik. U pacientů s vleklými obtížemi, opakovanými biliárními kolikami nebo komplikacemi většinou indikujeme cholecystektomii (odstranění žlučníku chirurgickou cestou). V dnešní době se operace provádí téměř vždy laparoskopickou cestou.”

BARVA, LADISLAV. Játra, žlučník, slinivka břišní.

BARVA, Ladislav. Játra, žlučník, slinivka břišní [online]. Brno, 2009 [cit. 2020-06-26]. Dostupné z: <https://is.muni.cz/th/dl52p/>. Bakalářská práce. Masarykova univerzita, Fakulta sportovních studií. Vedoucí práce Jitka Hanzlová
Zlepšit funkci jater >>

 

Většina lidí nemusí mít celý život se žlučovými kamínky žádné potíže, ale některým mohou kvůli nim nastat nepříjemné zdravotní komplikace. Z toho důvodu je vhodné předcházet jejich vzniku a riziko tvorby žlučových kamínků snížit na minimum. Když v jídelníčku omezíte živočišné tuky, potraviny s vysokým obsahem cholesterolu a naopak přidáte více vlákniny, výrazně tím podpoříte zdraví žlučníku. K omezenému výskytu žlučových kamenů může přispět také speciální očistná kůra

Zelené smoothie s Blendeou SUPERGREENS přispívá k detoxikaci těla / foto: pixabay.com

 

Jak pročistit játra a žlučník?

O játra a žlučník je dobré pečovat v jakémkoli ročním období, nemusíte čekat zrovna na jaro či na podzim. A to i přesto, že odborné prameny uvádí jarní očistu organismu jako velmi přínosnou pro tělo. Detoxikační kůru můžete aplikovat vždy, když cítíte, že ji tělo potřebuje. Jen byste ji neměli provádět v době nemoci nebo těhotenství, máte-li v těle nějaký zánět či infekci. Jinak je vhodná pro člověka v každém věku. 

Pročistit tělo >>

 

Očistná kůra jater a žlučníku je různorodá, od konzumace ovocných a zeleninových šťáv až po prolévání těla speciální solí, olejem a grapefruitovou šťávou. To už je ale intenzivní očistná kůra, která prý pomáhá i se žlučníkovými kameny. Nevím, nikdy jsem ji nezkoušela, takže ji nemohu ani hodnotit. Když jsem se snažila blíže zjistit, o co se vlastně jedná, narazila jsem na celkem rozporuplné názory.

Na jedné straně naleznete na internetu webové stránky, s osobními zkušenostmi lidí, kterým tato očistná procedura pomohla (například tady nebo tady) a na straně druhé se dozvíte o tom, že je třeba se mít s drastickou očistou jater žlučníku trochu na pozoru (viz. tady). V čem vězí problém? V použití epsomské soli (síran hořečnatý), která má mírné projímavé účinky a může urychlit celý proces detoxikace těla. Pokud to ale s jejím množstvím přeženete, dojde k narušení vnitřní rovnováhy v těle a můžete si způsobit značné zdravotní komplikace.

Podle vědeckých zdrojů, ke kterým se přiklání i alternativní medicína, je doporučováno používat epsomskou sůl především pro zevní účely (koupele, péče o pleť, apod.). Pro vnitřní použití je možno použít jen velmi malé množství soli. Ostatně, existují také minerální vody – Šaratica nebo Zaječická hořká, s obsahem epsomské soli v povoleném limitu a rovněž mají projímavé účinky.

Samotná očistná kůra jater a žlučníku je 24 hodinová procedura, během níž se údajně můžete přírodní cestou zbavit případných žlučových kamínků, zrníček, balastu a dalších nečistot ze žlučníku, žlučových cest i střev. Nemusíte držet žádný půst, pročistíte se a mohou odeznít i různé chronické neduhy. 

Jen tak pro zajímavost vám ukážu, jak taková procedura vypadá, ale můžu vám říct, že já osobně bych ji nepodstoupila. Konečný úsudek si však udělejte sami. Dle mého názoru jakékoli příznaky nemocí břicha (žloutenka, žlučníkové kameny, podrážděný žlučník, apod.) vždy patří do rukou lékaře a je jen na něm, jakou stanoví léčbu. Klasická medicína řeší žlučníkové kameny chirurgickou cestou a zcela jistě má pro to spoustu dobrých důvodů.

Jako pevný zastánce zdravého životního stylu jsem spíš pro podporu normálních funkcí celého těla prostřednictvím nutričně vyvážené stravy a pohybu. Snažím se nemocem předcházet, a proto třeba každý den začínám se svou Blendeou SUPERGREENS, která mimo jiné také přispívá k lepší kondici jater a žlučníkuZkrátka, cítím se po ní líp.

Blendea SUPERGREENS >>

 

Návod na důkladnou očistu jater a žlučníku mne zaujal natolik, že jsem jej dopodrobna nastudovala a nakonec jsem se rozhodla vás s ním seznámit (výhradně k informačním a studijním účelům). Pro mne osobně však není tato metoda natolik přesvědčivá, abych se do ní pouštěla.

Dříve než se rozhodnete pro očistnou kůru za pomoci epsomské soli, poraďte se svým lékařem a dbejte jeho rad a doporučení. Užívání epsomské soli není vhodné zejména pro osoby s onemocněním ledvin. V každém případě je však nutno dodržet doporučené dávkování.

Na jednodenní očistnou proceduru je třeba se trochu předem připravit. V prvé řadě neplánujte žádné aktivity mimo domov a počítejte se silnějšími projímavými účinky. Očistnou kůru zahájíte odpoledne krátce po obědě a ukončíte na druhý den.

Příprava na očistnou kůru jater a žlučníku

7 dní předem – odlehčete stravu

  • do jídelníčku zařaďte zásadotvorné potraviny
  • vynechte těžkou a tučnou stravu
  • omezte příjem mléčných výrobků a živočišných tuků
  • vyřaďte smažená jídla
  • jezte potraviny s vyšším obsahem vlákniny
  • vyhýbejte se sladkostem a bílému pečivu
  • nepijte alkohol a omezte kávu

5 – 4 dny předem – omezte všechny tuky

  • denně vypijte sklenici čerstvé jablečné šťávy (ne jablečný džus z krabice), která pomáhá žlučové kameny rozmělňovat, aby se případně někde po cestě nezasekly
  • omezte příjem veškerých tuků (rostlinné oleje, ořechy, semínka, avokádo)

Čerstvá jablečná šťáva je opravdu velmi důležitá, nejlépe, když budete mít domácí jablečný mošt. 100 % jablečnou šťávu si můžete také sami doma připravit vylisováním jablek v odšťavňovači. Čerstvou šťávu z jablek nikdy nenahradí krabice jablečného džusu, je vyrobena z koncentrátu s přídavkem cukru. 

Blendea SUPERGREENS >>

 

Den D – den očisty jater a žlučníku

Přesný postup, krok za krokem udává následující tabulka. Správné načasování jednotlivých fází je velmi důležité, proto je nepodceňujte a snažte se je dodržovat. 15 minut zpoždění lze ještě tolerovat, ale více už opravdu ne. Tím by celá procedura postrádala svůj smysl. V den očisty je vhodné mít střeva úplně čistá, proto je dobré aplikovat klystýr.

Připravte si:

  • 4 polévkové lžíce epsomské soli (síran hořečnatý), koupíte spíš v drogerii než lékárně
  • 4 x 185 ml vody (cca 750 ml)
  • 125 ml olivového oleje (nejlépe extra virgin)
  • 125 ml čerstvé šťávy z grapefruitu nebo citronů

Epsomská sůl má projímavé účinky a pomáhá kameny rozmělňovat tak, aby se cestou nikde nezasekly. Olivový olej a grapefruitová šťáva potom způsobí nastartování celého detoxikačního procesu, kdy se najednou uvolní velké množství žluči a kameny se dají do pohybu. 

Pročistit tělo >>

 

Očistný proces v den D zahájíte ráno snídaní, ale myslete na to, že nesmíte jíst žádné mléko, mléčné výrobky a žádný tuk. Nejlépe uvařte ve vodě ovesnou kaši a přidejte ovoce. Tím, že se absolutně vyhnete tuku, nahromadí se v těle žluč, vytvoří v játrech určitý tlak a zbavíte se potom více žlučových kamenů najednou. Ani k obědu si nedávejte žádné maso nebo cokoli tučného. Ideálně zeleninu vařenou v páře s kuskusem, pohankovou kaši, apod. Najezte se ale nejpozději do 14:00 hodin, potom už rozhodně nic nepijte ani nejezte. Mohli byste si zbytečně přitížit. 

Den očisty krok za krokem

SNÍDANĚPřed snídaní vypijte sklenici čerstvé jablečné šťávy, k jídlu ovesná kaše s ovocem, ovocné smoothie, ale bez mléka a mléčných výrobků, bez tuku
OBĚDMalé lehké jídlo, bez masa, tuku, mléka. Například vařená zelenina s kuskusem nebo pohanková kaše
14:00 hodPřipravte solný roztok: v 750 ml vody (možno přidat trochu citronové šťávy nebo plně nahradit čerstvou šťávou z jablek) rozpustíte 4 lžíce epsomské soli
18:00 hodVypijte první dávku solného roztoku: odlijte 185 ml roztoku a vypijte. Po dopití se můžete trochu napít obyčejné vody a nebo alespoň vypláchnout ústa
20:00 hodVypijte druhou dávku solného roztoku: odlijte 185 ml roztoku a vypijte. Po dopití se můžete trochu napít obyčejné vody a nebo alespoň vypláchnout ústa
21:30 - 21:45 hodPřipravte se na ulehnutí k spánku. V shakeru smíchejte 125 ml olivového oleje a 125 ml čerstvé šťávy z grepu nebo citronu tak, aby vznikla kompaktní emulze
22:00 hodVypijte připravený olej se šťávou (máte na to 5 minut) a hned ulehněte do postele. Lehněte si na pravý bok, smotejte se do klubíčka a v této poloze vydržte alespoň 20 minut. Poté se můžete oddat spánku. Možná, že ucítíte, že se ve vás něco hýbe, jak se kameny daly do pohybu. Měli byste dobře spát celou noc
6:00 hod (následující den) Vypijte třetí dávku solného roztoku a vraťte se zpátky do postele. S jablečnou šťávou nebo citronem to bude příjemnější. Kdyby vám bylo trochu špatně, můžete si dát hrst suchých ovesných vloček a teprve poté roztok vypít
8:00 hod (následující den)Vypijte čtvrtou dávku solného roztoku, posledních 185 ml epsomské soli. Můžete si jít opět lehnout do postele, ale brzy se začnou projevovat projímavé účinky
10:00 hod (následující den)Můžete začít jíst, ale zlehka a opatrně. Napřed vypijte sklenici čerstvé jablečné šťávy a po půl hodině si dejte ovoce nebo ovesnou kaši. V dalších hodinách můžete jíst normálně, ale žlučník zbytečně nezatěžujte. Vynechte tuky a česnek

Jakmile vypijete poslední dávku epsomské soli a budete mít celou proceduru za sebou, mohou se projímavé účinky projevovat několikrát v průběhu celého dne, postupně z vás budou odcházet žlučové a cholesterolové kameny. Mají barvu dozelena, jsou různě veliké a plavou na povrchu vody. Proto raději zůstaňte ještě doma v klidu

Po této očistné kůře byste se měli každopádně cítit mnohem líp. Na množství kamenů až tolik nezáleží, někdo jich má více, někdo méně. Kdyby vám připadalo, že to stále není ono, můžete celou kůru za 6 – 8 týdnů zopakovat. Někteří lidé mohou mít žlučových kamenů fakt hodně a nemusí hned napoprvé vyjít všechny najednou. 

Tolik tedy informace poskytnuté lidmi, kteří mají s touto procedurou vlastní zkušenosti. Já bych jen k tomu ráda podotkla, že každý člověk je jiný a každému vyhovuje něco jiného. Nutit se do vypití sklenice epsomské soli, která vážně nechutná příliš dobře, mi nepřipadá dvakrát rozumné.

Pročistit tělo >>

 

O játra a žlučník pečujte neustále

Po prodělané očistné kůře se snažte i nadále dodržovat zdravý jídelníček a vůbec k celému životu přistupujte zdravěji. Vyhýbejte se stresu, přidejte pohyb, dostatek spánku a jezte kvalitní čerstvé potraviny. O svá játra a žlučník se starejte průběžně po celý rok. Občas si uvařte bylinkový čaj (nejlepší jsou různé směsi), zařaďte pravidelně do jídelníčku zelené superpotraviny, jezte více ovoce a zeleniny, živočišné tuky nahraďte rostlinnými. 

Jaterní bylinky:

  • Ostropestřec mariánský  – pomáhá při detoxikaci a regeneraci jater. 
  • Zeměžluč hořká – odstraňuje žluč usazenou na stěnách tenkého střeva
  • Vlaštovičník větší – čistí játra, pomáhá při onemocnění jater a bolestech žlučníku
  • Pelyněk pravý – přispívá k dobrému trávení, pomáhá při nemocech jater a žlučníku
  • Hořec žlutý – podporuje vylučování žluči, zvyšuje tvorbu trávicích enzymů
  • Smetanka lékařská – pomáhá při prevenci žlučových kamenů, kořen posiluje funkci jater a je vhodný při léčbě hepatitidy a žloutenky, listy podporují uvolňování žluče z jater a žlučníku

Bez výčitek si někdy dopřejte vepřovou se zelím, smažený řízek nebo svíčkovou s knedlíkem. Ale opravdu jen výjimečně. Když takové jídlo nebudete mít na talíři každý den a vaše játra se žlučníkem budou v dobré kondici, zvládnou to úplně v pohodě. Za odměnu jim pak dopřejete třeba skvělé smoothie s červenou řepou, špenátem, banánem a Blendeou SUPERGREENS.

Blendea SUPERGREENS >>

Játrům velmi prospívají rozemletá lněná semínka a lněný olej, pomáhají filtrovat nadbytečné hormony. Nejen pro činnost jater a žlučníku, ale i celé trávicí soustavy je velmi důležitý pravidelný příjem tekutin. Denně je dobré vypít alespoň osm sklenic neperlivé vody. Když do ní přidáte čerstvě vymačkanou šťávu z citronu, výrazně tím podpoříte detoxikační schopnosti jater. 

TIP na článek: Recenze lněného oleje

Normální funkci jater a žlučníku můžete podpořit také tím, že při přípravě jídla budete používat vhodné koření. Dobrá je kurkuma, která je součástí koření kari, dále kardamom, kmín, bazalka, rozmarýn, skořice, bobkový list, pepř, zázvor, petržel.

Pročistit tělo >>

 

Pro jaterní očistu je velmi vhodná čerstvá šťáva z mrkve, která má spoustu dalších výhod. Umí z těla odvádět toxické látky a neutralizovat překyselený krevní oběh, což je pro  játra obrovská úleva. Takový stav pocítíte sami na sobě v podobě zvýšené vitality. Mrkvová šťáva obsahuje také velké množství vápníku, takže je velkou posilou pro zuby, kosti a nehty.  

K posílení funkce jater a žlučníku pomohou také různá harmonizační cvičení – reiki, chči-kong, jóga. Cviky pro játra a žlučník harmonizují meridiány (energetické dráhy) jater a žlučníku a přispívají ke zdraví celého organismu. Zkuste si doma třeba zacvičit jógu. 

Jin jóga zaměřená na dráhu jater a žlučníku:

YouTube playerKliknutím přijmete marketingové cookies YouTube a spustíte video.

 

Několik rad, jak mít zdravá játra a žlučník:

  • do jídelníčku zařaďte zelené superpotraviny
  • jezte dostatek zeleniny a ovoce
  • živočišné tuky nahraďte rostlinnými
  • vynechte instantní a konzervované výrobky, polotovary
  • vyhýbejte se smaženým pokrmům
  • dodržujte pitný režim
  • dbejte na pravidelný fyzický pohyb na čerstvém vzduchu
  • nepijte alkohol a nekuřte
Pročistit tělo >>

 

Co říci na závěr? Přetížená játra negativně ovlivňují funkci celého těla a dláždí tak cestu k mnoha dalším nemocem. Přestože je jim vlastní schopnost regenerace, není dobré na to příliš spoléhat. Když se vyvarujete všeho, co jim škodí, výrazně tím podpoříte své zdraví a váš život získá na kvalitě

Autor: Hana S.

Jmenuji se Hanka a zdravý životní styl je pro mne reálným způsobem života. Cítím se tak mnohem lépe a plná energie. Byla jsem biohackerka ještě dávno před tím, než tento termín vůbec vznikl. Sama na sobě zkouším, co je pro mé tělo nejlepší a své poznatky se snažím předat dál prostřednictvím hodnotných článků. Psaným textem tvořím kvalitní obsah také jiných webových stránek (kontakt). Mám ráda dobrou kávu, pozitivní lidi, toulky přírodou, jízdu na kole a relaxaci při józe.

přečtěte si také

Aloe vera detox účinně pročistí celé tělo: Odhalte sílu přírody

Očista organismu patří ke zdravému způsobu života. Proto by se měla provádět alespoň dvakrát do …

Napsat komentář