Jak shodit madla lásky a zbavit se tuku na bocích?

Madla lásky – co to vlastně je?

Celkem romantický název se bohužel netýká ničeho romantického, tedy pokud nemáte oblibu v kynutých bocích. Ano, madla lásky jsou přezdívka pro široké boky, které tvoří nadměrné množství uloženého tuku. Tato madla si můžete přitáhnout blíž, uchopit, držet, ale to jsou tak asi všechny výhody, které tyto statné partie poskytují. Jinak ztěžují pohyb, ohebnost, navíc nepěkně mění postavu a často i „vytékají“ z kalhot.

Chci zhubnout >>

 

Proč se ženám usazuje tuk na bocích?

I když se ukládání tuků na bocích týká obou pohlaví, přece jen jsou tyto partie více výraznější a typičtější pro ženy. To je dáno hlavně tím, že ženy jsou určeny k roli mateřství. Větší zásoby tuku jsou pak v oblasti boků (ale i stehen, nebo hýždí a zad – jednoduše v okolí pánve) určeny k zabezpečení zdroje energie v době mateřství a usnadnění porodu.

Navíc, co si budeme povídat, muži netrpí premenstruačním syndromem a výkyvy hormonů, které umí zajistit nejen návaly krásných citů, ale i silné chuti na sladké a přejídání se. Muži také snadněji hubnou, tuky se jim jednoduše mění na svaly. A když jedí většinou výrazně víc než ženy, mají podvědomé nutkání konzumovat potraviny bohaté na bílkoviny, tedy především maso, kterým se nasytí na mnohem delší dobu.

Jak z toho ven? Nemusí to být tak těžké, jak se na první pohled zdá. Hlavní a tou snadnější cestou je přiměřená úprava jídelníčku. Jídelníček volený z kvalitních surovin a ve vyvážené formě je nejlepší klíč k cíli – snížení množství tuku, a to nejen v oblasti madel lásky.

Omezte příjem zbytečných cukrů

Sladké je prostě sladké, a proto také lákavé a žádané. Proto jsou přidanými cukry obohaceny nejen sladkosti a cukroví, ale i běžné potraviny. Cukr se přidává do mnoha jídel – do omáček, salátů, dipů. Najdete je i v některých jogurtech, snídaňových kašíchmüsli, také v pochutinách, jako jsou kečupy, majonézy. Cukrem se dochucují nápoje – čaje, káva, džusy, energetické drinky. Cukry jsou zkrátka snadnou energií pro tělo. Omezit cukry je tedy prvním krokem.

Chci zhubnout >>

 

Rozlišujte vhodné a nevhodné cukry

Ale pozor, cukry nemusí být vždy jen zlo. Jednoduché cukry – glukóza, fruktóza, sacharóza – jsou pro lidské tělo snadno zpracovatelné a umí doplnit energii v podstatě ihned. Například sportovcům. Energie se ale rychleji vyčerpá. Složené cukry naopak dodávají postupnou energii, tělo je zpracovává déle. Složené cukry mají vliv na pomalejší uvolňování hormonu inzulínu, který omezuje štěpení tuků a pomáhá jejich ukládání.

Jednoduché cukry najdete ve sladkostech, produktech z klasické bílé mouky nebo třeba v bramborách. Složené cukry, které mají nižší glykemický index pak obsahují výrobky z žitné mouky, ovesné vločky, luštěniny a podobně.

Glykemický index udává číselnou hodnotu, která vyjadřuje rychlost, za jakou se sacharidy z potravy dokážou přeměnit na glukózu. Ta se následně dostává do krevního oběhu. Číslo glykemického indexu ukazuje hodnotu, o kterou se zvedne hladina cukru v krvi po konzumaci potravin s obsahem cukrů.

Hodnoty glykemického indexu:

  • nízký – méně než 55
  • střední – 56‒69
  • vysoký – více než 70
Zapomeňte na koblihy, ovesná kaše s ovocem je zdravější sladká snídaně / foto: pixabay.com

 

Hlídejte dostatečný příjem tekutin

Pro správné hubnutí a snižování zásob tuků je nutné dodržovat optimální pitný režim. Dostatek tekutin je základem hubnutí i zdravého životního stylu. Pít je nutné v průběhu celého dne, třeba po malých dávkách. Že je hlad jen převlečená žízeň není jen okřídlenou frází. Tělo, které trpí nedostatkem tekutin, vysílá do mozku zprávu o doplnění vody, ta však často bývá mylně vykládána jako pocit hladu a člověk víc jí.

Tekutiny pomáhají startovat metabolismus, doplňují potřebné vitamíny a minerály, a navíc tělo pročišťují.

I když je příjem tekutin důležitý, je třeba dbát i na to, co pijete. Vynechte sladké limonády, nápoje, které jsou zbytečně chemicky ošetřeny, obohaceny o zbytečné konzervanty. Naopak výborná je klasická pramenitá voda, minerální vodazelený čaj, bylinný čaj, přírodní šťávy a také domácí limonády.

Alkohol zvyšuje chutě k jídlu

Důvodem vyššího příjmu potravin je často také alkohol. Alkohol aktivuje stejné buňky, jako když tělo hladoví. Ty pak žádají o vyšší příjem často energeticky bohaté stravy. Alkohol se také z tohoto důvodu používá na podporu chuti k jídlu, především ve formě aperitivů. Alkohol tedy při redukci váhy a snížení množství tuků v těle určitě vynechte.

Chci zhubnout >>

Zaměřte se na bílkoviny

Bílkoviny jsou pro stavbu těla, ale také pro úspěšné zajištění a udržení optimální tělesné hmotnosti nezbytné. Jsou totiž řešením pro to, abyste hubli a zároveň nestrádali hlady. A to je při každé dietě důležité. Zajištění kvalitní výživy = zdravé hubnutí. Bílkoviny (proteiny) se tak určitou mírou podílí na přirozeném hubnutí. Vyšší příjem bílkovin snižuje pocit hladu a zamezuje ztrátě svalové hmoty.

Ondřej Patloka říká: “Bílkoviny jsou nepostradatelnou složkou a součástí téměř všech potravin, a to jak živočišného, tak rostlinného původu, kdy společně se sacharidy a lipidy patří mezi hlavní makronutrienty neboli základní živiny. Ve výživě člověka, ale i jiných živočichů jsou nepostradatelné, jelikož je není možné dlouhodobě nahrazovat jinými živinami.”

PATLOKA, ONDŘEJ. Role bílkovin v lidské výživě

CITACE: PATLOKA, Ondřej. \textit{Role bílkovin v~lidské výživě} [online]. Brno, 2020 [cit. 2021-03-29]. Dostupné z: https://theses.cz/id/9njkpu/. Bakalářská práce. Mendelova univerzita v Brně, Agronomická fakulta. Vedoucí práce prof. MVDr. Ing. Tomáš Komprda, CSc.

Odkud čerpat kvalitní bílkoviny?

Dostatečný příjem bílkovin je také skvělou cestou, jak shodit madla lásky. Stačí volit opravdu kvalitní potraviny, bohaté jak na živočišné, tak i rostlinné zdroje proteinů.

Živočišné proteiny obsahují například různé druhy masa (drůbež, hovězí, kuře), vejce, mléko a výrobky z něj (jogurty, zvlášť řecký, sýry, tvaroh).

Rostlinné proteiny najdete například v obilovinách (oves, žito, pohanka, ovesné vločky), kvalitním zdrojem jsou semínka, ořechy, luštěniny (sója, fazole, čočka, cizrna, hrách).

Vejce jsou cenným zdrojem kvalitních bílkovin / foto: pixabay.com

 

Jak sestavit vyvážený jídelníček?

Spousta dobrých úmyslů shodit nějaké to kilo končí ve chvíli, kdy se nedostávají nápady, nebo není čas na vaření. Často také hubnutí brzdí i ostatní členové rodiny, kteří se nechtějí změnám ve stravování přizpůsobit. Co s tím? Hlavně to nevzdávat. Řešením mohou být například potraviny KetoMix, která snadno zařadíte do každodenního jídelníčku. S jejich pomocí během chvilky hravě připravíte jakékoli jídlo podle vlastní chuti. A co je hlavní, tělu dodáte všechny důležité živiny podporující hubnoucí procesy v organismu.

KetoMix je dieta českého výrobce, která je zaměřená na přirozený úbytek váhy, za pomoci konzumace jídel s vyšším přísunem proteinů a nízkým obsahem sacharidů. S KetoMix se hubne snadno a efektivně, protože navodí tělo do stavu tzv. ketózy. Ne, nemusíte se bát, ketóza je naprosto přirozený stav, kdy organismus reaguje na nedostatek sacharidů v těle a doplňuje jej ketolátkami z tuků.

KetoMix má spoustu výhod:

Koupit KetoMix >>

 

Bohatá nabídka samotných produktů je právě velká výhoda potravin KetoMix. Mohou se totiž konzumovat samostatně jako například polévky nebo kaše, což ohromně šetří čas. Navíc si jídla můžete brát s sebou třeba do práce nebo na cesty a připravíte je do několika málo minut. Nebo můžete jednotlivá jídla využít jako základ a připravit si i náročnější pokrmy.

KetoMix lískooříškovou čokoládu si můžete vychutnat bez nejmenších výčitek svědomí, vaše snaha o zhubnutí nebude v ohrožení / foto: archiv autorky

 

Součástí redukčního jídelníčku je samozřejmě zelenina. Přitom nemusíte jíst jen zeleninové saláty. Různých způsobů úpravy i za pomoci proteinových jídel KetoMix je dost a dost.

Zkuste třeba brokolicové krokety podle tohoto receptu: 

YouTube playerKliknutím přijmete marketingové cookies YouTube a spustíte video.

 

Zapojení výživově hodnotných potravin KetoMix do každodenního jídelníčku je jednoduše usnadnění práce s vymýšlením jídel i velkou úsporou času. Navíc získáte právě to, co je pro hubnutí potřeba – dostatečný přísun kvalitních živin s vyšším obsahem proteinů a nižším množstvím sacharidů.

Jídla vás budou bavit a nebude vám ve vašem úsilí nic bránit. Jsou jednoduchá, a proto je můžete připravovat pro sebe a pro další členy rodiny vařit dál, jak jsou zvyklí, nebo občas „okořenit“ jejich jídelníček něčím novým. Například výborné KetoMix dresinky a omáčky s téměř nulovou kalorickou hodnotou  si může oblíbit celá rodina. Jsou bez lepku, laktózy, hodí se pro vegetariány, skvěle ochutí zeleninový salát nebo těstoviny.

RECEPT: Celerové hranolky s KetoMix dresinkem

Suroviny:

Postup:

Celerovou bulvu pečlivě očistíme a rozkrájíme na hranolky. Dáme do mísy, posypeme paprikou, zakapeme olivovým olejem a osolíme. Společně vše promícháme. Vysypeme na plech vyložený pečícím papírem a pečeme přibližně 30 minut na 170°C. Upečené hranolky podáváme s KetoMix dresinkem, do kterého můžeme ještě přidat česnek, bylinky či další koření pro lepší chuť.

Chci zhubnout >>

 

Podívejte se, jak snadno připravíte skvělou nízkosacharidovou pizzu:

YouTube playerKliknutím přijmete marketingové cookies YouTube a spustíte video.

Přidejte i pohyb

Připravit si zdravé a chutné jídlo není nic těžkého. Potraviny KetoMix vás mohou inspirovat k vymýšlení nových receptů a kombinací nových chutí. Dobře jíst a zároveň snižovat tukové zásoby, to je přece jako sen. Úspěšné hubnutí však můžete ještě dále podpořit pohybem. Pohyb je zvlášť důležitý, když přemýšlíte, jak natrvalo shodit madla lásky. Vhodný pohyb vám s úbytkem tuku kolem boků pomůže mnohem rychleji. Jaké cvičení zvolit, aby se brzy dostavil vámi očekávaný efekt?

Aerobní cvičení

Aerobní pohyb patří mezi vytrvalostní, ale zároveň velmi příjemné cvičení. Jedná se o druh fyzické aktivity, během něhož jsou svaly a orgány dostatečně zásobeny kyslíkem. Pohyb je dlouhodobý a provozovaný s námahou, která umožňuje normální pohyb bez zadýchávání.

Jedná se typicky o rychlou chůzi, běh ve velmi pohodovém tempu, plaváníjízdu na kolejízdu na kolečkových bruslích a podobně. To vše po dobu přesahující 20 minut (ideálně vždy minimálně 40 minut). Po uplynutí 20 minut totiž tělo začíná čerpat energii z tukových zásob, a proto je v této chvíli nejefektivnější pro hubnutí.

Nordic walking (severská chůze) je jeden z nejzdravějších sportů. Jak ho správně provozovat?

YouTube playerKliknutím přijmete marketingové cookies YouTube a spustíte video.

Cvičení doma – oblast trupu

Správný prostor pro pohyb mohou poskytovat také domácí podmínky. Využijte každou volnou chvilku k protažení těla. Cvičit můžete třeba i při sledování televize (eliptical se vejde do každého obývacího pokoje) a tuky vám budou ubývat po celém těle.

Chci zhubnout >>

 

Pokud se intenzivněji soustředíte na určité partie (boky, břicho, záda, stehna), můžete v těchto oblastech těla dosáhnout výrazných úspěchů. Snížíte objem tuku, budete tvarovat postavu, posílíte ochablé svaly.

18 minut efektivního tréninku pomůže zpevnit boky. Zacvičte si podle tohoto videa:

 

YouTube playerKliknutím přijmete marketingové cookies YouTube a spustíte video.

Sklapovačky na břicho a boky

Sklapovačky pomohou krásně vytvarovat svaly: lehneme si na podložku na záda, podložka by neměla být příliš tvrdá, vhodná je například karimatka. Nohy ohneme v kolenou, necháme je na zemi nebo pro vyšší obtížnost několik centimetrů nad ní. Ruce dáme křížem přes prsa nebo za hlavu. Zvedáme ramena, a to pouze za pomoci břišních svalů. Vteřinu vydržíme a pomalu se vracíme zpět. Cviky opakujeme po deseti. Pak odpočineme a opakujeme po dalších deseti.

Toto cvičení můžeme provádět denně, časem přidáme další sérii. Pro procvičení boků děláme sklapovačky do stran, vždy protilehlým loktem směrem k druhé noze. Po každé sérii cvičení odpočíváme, abychom svaly uvolnili.

Jak správně dělat sklapovačky? Trenér vám to předvede:

YouTube playerKliknutím přijmete marketingové cookies YouTube a spustíte video.

 

Úklon stranou

Dobré cvičení na zmenšení obvodu boků a posílení spodních partií: pro vyšší účinnost využijeme ke cvičení závaží (stačí třeba pet lahve s vodou). Stojíme vzpřímeně s mírně pokrčenými koleny. Pravou ruku se závažím máme volně podél těla. Pomalu se nakláníme na pravou stranu tak, aby závaží dosahovalo až ke kolenům. Pomalu se narovnáme a totéž provedeme s druhou rukou. Cvičení opakujeme desetkrát na každou stranu a odpočíváme.

Zkuste toto krátké cvičení pro štíhlý pas:

YouTube playerKliknutím přijmete marketingové cookies YouTube a spustíte video.

 

Cesta ke krásným bokům není vždy rychlá, ale je možná. A to je důležité. Úprava životního stylu je pokaždé dobrým startem pro změnu postavy, ale i impuls pro zlepšení vlastního zdraví. Zdravá strava a k tomu přiměřený pohyb jsou zárukou úspěchu. Nezapomínejte, že také dostatek spánku a eliminace stresových situací má na úpravu váhy velký vliv. Snažte se proto být v pohodě a postupný úbytek objemu si užívejte.

 

Autor: Hana S.

Jmenuji se Hanka a zdravý životní styl je pro mne reálným způsobem života. Cítím se tak mnohem lépe a plná energie. Byla jsem biohackerka ještě dávno před tím, než tento termín vůbec vznikl. Sama na sobě zkouším, co je pro mé tělo nejlepší a své poznatky se snažím předat dál prostřednictvím hodnotných článků. Psaným textem tvořím kvalitní obsah také jiných webových stránek (kontakt). Mám ráda dobrou kávu, pozitivní lidi, toulky přírodou, jízdu na kole a relaxaci při józe.

přečtěte si také

Banánová dieta pomáhá při hubnutí: A vůbec nemusíte jíst jenom banány!

Máte rádi banány? A víte, že vám mohou pomoci i s hubnutím? Vůbec se jim …

Napsat komentář