Jak zhubnout 5 kilo za týden: Rychle ale zdravě?

Opravdu chcete zhubnout 5 kilo za týden? To jste si dali velmi náročný úkol. Ne, že by bylo přímo nemožné shodit během týdne několik kilogramů, ale tak rychlý úbytek hmotnosti se může projevit na vašem zdraví. Pokud hledáte zaručený způsob, jak zhubnout 5 kilo za týden, pak se připravte na to, že vám při dodržení určitých podmínek sice pár centimetrů v pase ubude, ale jen na krátkou dobu. Takové rychlé hubnutí vyžaduje razantní omezení jídelníčku, což není možné dodržovat dlouhodobě. Jakmile přejdete zase na původní stravu, ztracené kilogramy se opět navrátí zpět. Nechcete raději zhubnout jednou provždy? Je to daleko jednodušší a ušetříte si spoustu zbytečného trápení. Budete-li hubnout pomalu a přirozeně, zhubnete přibližně kilo za týden a váhu si udržíte.

Rychlé hubnutí vyžaduje nízkokalorický jídelníček / pixabay.com
Rychlé hubnutí vyžaduje nízkokalorický jídelníček / foto: pixabay.com
Poslední aktualizace článku:
  • Jaro 2021 (aktuální)
  • Září 2019
Na spalování tuku efektivně působí aerobní cvičení. Přidala jsem konkrétní typy nejlepších aerobních sportovních aktivit. Vyberte si, který se vám bude líbit nejvíce.
Na účinném hubnutí se z 80 % podílí správná strava. Proto jsem pro vás vytvořila příklad týdenního jídelníčku, jehož podstatou je snížení obsahu sacharidů a navýšení denního množství bílkovin.

Rychle hubnout neznamená hladovět

Máte-li před sebou jediný cíl a do týdne chcete mít 5 kilo dole, určitě kvůli tomu nepřestávejte jíst. Hladovka není cesta ke zhubnutí, pouze se zpomalí váš metabolismus, tělo pojede na úsporný režim a jakoukoli sebemenší přijatou energii, okamžitě uloží do tukových zásob. Pro rychlé hubnutí je daleko účinnější nízkokalorická strava, která je také jedinou efektivní metodou, jak zhubnout 5 kilo za týden. Řešit cvičení v tomto případě nemá žádnou cenu, protože jeho efekt se projeví až v delším časovém horizontu. Ovšem podpořit snahu o zhubnutí alespoň nějakým fyzickém pohybem je jistě vhodné, ale nic víc od něj neočekávejte. Cvičení vám při hubnutí 5 kilo za týden nepomůže.

Chci zhubnout >>

Hubněte zdravě a bez jo-jo efektu

Rychlé hubnutí zpravidla s sebou přináší velké riziko jo-jo efektu, který je důsledkem mnoha extrémně rychlých diet. Jejich podstatou bývá většinou několikadenní půst nebo jednostranná strava v podobě ovocných či zeleninových šťáv, polévek, atd. Takový jídelníček způsobí rychlou ztrátu vody v organismu, avšak o opravdové spalování tuků se nejedná.

Zdravé hubnutí odpovídá úbytku hmotnosti v rozmezí 0,5 – 1 kilogram týdně, přičemž dosáhnete dlouhodobých výsledků s trvalým efektem. Jakmile budete na svojí optimální váze, dokážete si ji snadno udržet.

Avšak obávanému jo-jo efektu můžete úplně jednoduše předejít a přitom zhubnout bez pocitu hladu a nutnosti jakékoli fyzické námahy. Pokud vsadíte na proteinovou dietu KetoMix, donutíte vlastní tělo k tomu, aby čerpalo energii z uložených tukových zásob, což bude mít za následek opravdové spalování tuků a rychlé viditelné hubnutí. Jak je to možné?

Proteinová dieta KetoMix je celá postavena pouze na úpravě jídelníčku, v němž převládá bílkovinná složka stravy a příjem sacharidů je omezen jen na nezbytné minimum. Bílkoviny zpracovává organismus podstatně déle, proto navozují pocit sytosti a nedostavují se chutě na sladké. Bílkoviny neboli proteiny jsou velmi důležité pro výživu svalů, které se následně podílí na příznivých hodnotách bazálního metabolismu.

 

Potraviny KetoMix neobsahují lepek, který bývá častou příčinou ukládání tuku právě v oblasti břicha. Jeho nepřítomnost v jídelníčku způsobí, že vám velmi brzy splaskne břicho. Navíc, KetoMIX není jen dieta na krátkou dobu, ale jistý způsob stravování, který vám současně ukáže, jaké běžné potraviny máte natrvalo do jídelníčku zařadit, abyste znovu nepřibírali na váze a svoji dosaženou hmotnost si udrželi natrvalo. Podle přiložených receptů, doporučení a dobrých rad se naučíte připravovat jídla s vysokou nutriční hodnotou, která vaše tělo ocení.

TIP: V eshopu KetoMIX si můžete objednat rovnou celý redukční balíček a nebo si sami poskládáte jídelníček dle vlastní chuti. Pokud se nedokážete například vzdát šálku kávy a své oblíbené čokolády, nemusíte si nic z toho odpírat, vše máte k dispozici.

Při redukčním režimu a rychlém hubnutí je rovněž důležité dodržovat pravidelný pitný režim a detoxikovat tak tělo od škodlivých látek. Nejlepší je pít obyčejnou neperlivou vodu a zelený čaj. Všechny sladké nápoje si zakažte, stejně tak alkohol. Jestliže se neobejdete bez kávy, pak bez cukru a smetany.

Koupit KetoMix >>

 

Určitě si každý den připravte zeleninové smoothie, kterým nejen doplníte tekutiny, ale také dodáte tělu všechny nezbytné živiny. Pokud se chcete inspirovat novým receptem, prosím tady je:

YouTube playerKliknutím přijmete marketingové cookies YouTube a spustíte video.

 

Nezapomínejte na pitný režim

Dostatečný příjem tekutin, a to především vody, je pro fungování lidského těla nezbytný. Proč? Voda je důležitým prvkem, bez kterého lidský organismus nemůže vydržet déle než několik dní. Navíc, delší nedostatečný příjem tekutin (dehydratace) se začne negativně projevovat na funkci všech vnitřních orgánů, především u ledvin. Důsledkem toho se mohou objevit bolesti hlavy, únava, suchá pokožka, špatná nálada, apod. Naopak dostatek tekutin znamená pro tělo dobrou stravitelnost živin, výživu kloubů a svalů, regulaci teploty, podporu stavby tkání a buněk, správný metabolismus i odstraňování škodlivin z těla.

Při hubnutí je pitný režim zvlášť důležitý. Dostatečný a především pravidelný příjem tekutin může zvýšit energetický výdej až o 30 %. Základem by měla být čistá pramenitá voda, minerální voda s příměsí minerálů (vápník, hořčík, sodík apod.), bylinné a ovocné čaje, zelené čaje a zeleninové šťávy. Omezit je třeba všechny slazené nápoje, energetické drinky, alkohol, koncentrované džusy.

Chci zhubnout >>

Jak upravit jídelníček

Pokud je vašim přáním skutečně zhubnout 5 kilo za týden, pak musíte dávat velký pozor na to, co jíte a doslova počítat každou kalorii. Jíst musíte několikrát denně, nejlépe 6x, avšak celkově snížit energetický příjem. To znamená, že vyřadíte ze stravy všechna tučná a mastná jídla, sladkosti, bílé pečivo a nahradíte je zdravými potravinami s nižší energetickou hodnotou (například potravinami KetoMix).

Každé ráno začněte snídaní, která dokáže ovlivnit skladbu jídelníčku na celý den. Správně složená snídaně dokáže zabránit celodenním chutím na sladké a večerním nájezdům na lednici. Dejte si ovesné vločky, jogurt, mléko, ovoce, vejce, nízkotučný sýr, kvalitní šunku, celozrnné pečivo. Vždy kombinujte potraviny s obsahem komplexních sacharidů s bílkovinnými.

V jídelníčku střídejte všechny druhy zeleniny / pixabay.com
V jídelníčku střídejte všechny druhy zeleniny / foto: pixabay.com

 

obědu i večeři si naložte na talíř především kvalitní bílkoviny (plátek drůbežího nebo hovězího masa, rybu, tempeh, tofu,…) a k tomu pořádný kopec zeleniny (syrové nebo tepelně upravené). Přílohu jako zdroj komplexních sacharidů úplně nevynechávejte, ale dejte si jen minimální množství, nejvhodnější je celozrnná rýže, těstoviny, bulgur, kuskus, quinoa, apod.

Dopolední i odpolední svačinu a také šesté jídlo dne by měly tvořit opět převážně bílkoviny, jelikož jejich zvýšený příjem při hubnutí je dost podstatný. Svým způsobem se podílí na tvorbě svalové hmoty, která hraje významnou úlohu při rychlosti metabolismu v těle.

Koupit KetoMIX >>

 

Zelenina a ovoce při hubnutí

Ovoce i zelenina tvoří důležitý prvek zdravého jídelníčku. Ovoce ovšem proti zelenině obsahuje větší množství cukru. I když je nositelem řady vitaminů (B, C, E, A, D) a minerálů, je při nízkosacharidových dietách doporučováno ovoce ke konzumaci převážně v dopoledních hodinách, kdy tělo obecně vyžaduje nejvíce energie.

Zelenina má vysoký obsah vody a velmi nízkou energetickou hodnotu, která je vhodná úplně ke všem fázím redukčních diet. Obsahuje celou řadu zdraví prospěšných látek, které napomáhají lepší kondici celého těla. Navíc je významným nositelem vlákniny. Do jídelníčku ji lze zařadit v různých formách – syrovou i tepelně upravenou.

Jan Guznar uvádí: “Doporučené množství příjmu zeleniny je 3-5 porcí denně. I přes tato doporučení je konzumace zeleniny obecně na nízkých hodnotách a požadovaných hodnot spotřeby nedosahuje. Světová zdravotnická organizace (WHO) stanovila minimální množství pro konzumaci ovoce a zeleniny na 600 g za den.”

GUZNAR, JAN. Význam kořenové zeleniny ve výživě člověka.

CITACE: GUZNAR, Jan. \textit{Význam kořenové zeleniny ve výživě člověka} [online]. Brno, 2016 [cit. 2021-02-23]. Dostupné z: <https://theses.cz/id/b8s0zf/>. Bakalářská práce. Masarykova univerzita, Lékařská fakulta. Vedoucí práce Mgr. Svatava Bischofová.

Příklad týdenního jídelníčku s KetoMix

PONDĚLÍ
SnídaněOmeleta s houbami
SvačinaZeleninový salát
ObědŽampionový krém s kari kořením
SvačinaŘedkvičková pomazánka, krekry, rajčata
VečeřeCuketové placky
ÚTERÝ
SnídaněProteinový teplý nápoj
SvačinaKrekry s žervé, plátky okurky
ObědTěstoviny Aglio Olio
SvačinaVanilkový proteinový pudink
VečeřeKetoMix pizza
STŘEDA
SnídaněKetoMix tvarohové koláčky
SvačinaBílý jogurt, lžíce ovesných vloček, pomeranč
ObědCelerová polévka s palačinkou
SvačinaHummus, plátek celozrnného pečiva, zelenina
VečeřeŠpenátové placičky
ČTVRTEK
SnídaněKeto vafle
SvačinaKřupavé krekry, sýr cottage
ObědVegetariánský burger KetoMix
SvačinaOvocný salát (jahody, borůvky, maliny, ostružiny) s čekankovým sirupem
VečeřeZapečené nachos
PÁTEK
SnídaněŘecký jogurt, oříšky, ovoce
SvačinaAsijský okurkový salát
ObědHlívový guláš s KetoMix knedlíkem
SvačinaProteinový jahodový koktejl
VečeřeCelerový chlebíček pečený z omelety
SOBOTA
SnídaněKetoMix proteinová kaše
SvačinaCottage se zeleninou
ObědKuře na kapustě
SvačinaSklenice kefíru, banán
VečeřeŽampiony v těstíčku
NEDĚLE
SnídaněBlesková palačinka s krémem
SvačinaProteinové housky, tvarohová pomazánka s pažitkou
ObědLosos pečený v jogurtu
SvačinaŠopský salát
VečeřeBrokolicové placky
Koupit KetoMIX >>

 

Hubnutí podpořte pohybem

Každodenní jídelníček se na hubnutí podílí z 80 %, takže samotná skladba stravy zásadně rozhoduje o tom, zda vám budou ubývat centimetry v pase či nikoli. Zbývajících 20 % připadá na různé fyzické aktivity, které však mohou spalování tuků také podpořit. Je sice pravda, že jejich výrazný efekt se projeví spíš v delším časovém horizontu a ne v rozmezí jednoho týdne, ale určitě nic nepokazíte tím, když svoje tělo alespoň trochu protáhnete. Zrychlíte metabolismus, posílíte imunitu i celý kardiovaskulární systém.

V tomto směru jsou účinné zejména aerobní sporty, při nichž uvedete do činnosti co nejvíce svalových partií. Můžete jít běhat, plavat, projet se na kole či kolečkových bruslích a nebo zůstat pěkně doma a zacvičit si na posilovacím stroji – elipticalu. Už dávno totiž neplatí, že byste kvůli cvičení museli hned utíkat do fitka. Eliptical neboli orbitrek vás udrží v dobré fyzické kondici a navíc při tréninku spálíte podstatně více kalorií než při obyčejném běhu. Cvičení vůbec nezatěžuje klouby a nedochází při něm k silným nárazům jako třeba u již zmiňovaného běhu.

TIP: Přečtěte si moji recenzi posilovacího stroje Orbitrek, který dokáže najednou nahradit 4 cvičební stroje. Snadno jej rozložíte třeba doma v obýváku a při tréninku můžete ještě sledovat v televizi svůj oblíbený seriál. Přitom si ani neuvědomíte, že vlastně cvičíte a vaše tělo spaluje tuky. Trénovat můžete v příjemném prostředí domácího komfortu bez ohledu na počasí, ráno, večer, prostě vždy, kdy to vyhovuje jen a jen vám.

Chci zhubnout >>

 

Aerobní cvičení na každý den

Pro účinné spalování tuků a rychlý úbytek hmotnosti se obecně doporučuje aerobní cvičení. Jedná se o cvičení, které v sobě nese prvky vytrvalostní – je provozováno minimálně 30-45 minut denně a jeho hlavním ukazatelem je fyzická námaha, která prohřívá tělo. Zároveň ho však nezatěžuje natolik, abyste při jeho provozování nebyli schopni komunikovat kvůli zadýchání. Tělo se totiž dostatečně prokysličuje a přitom spaluje tuky. K hubnutí je tak aerobní cvičení považováno vůbec za nejefektivnější.

Typy aerobního cvičení

Plavání – je typickým příkladem aerobního cvičení, kterým lze dosáhnout velmi příznivých výsledků pro redukci váhy. Je vhodné pro všechny věkové kategorie. Přitom je dostatečně šetrné na více namáhané orgány, jako jsou třeba klouby. Během hodiny plavání průměrným tempem lze spálit až 700 kcal.

Chůze do schodů – opakovaná činnost jako pravidelná chůze do schodů a zpět patří mezi sporty, které nijak nezatíží vaši peněženku. Stačí si někde ve městě zvolit vhodný terén a několikrát za sebou vyjít a sejít schody (ideálně několik pater). Kromě nastartování metabolismu zapojíte i více problematické partie boků, stehen a zadečku, které napomůžete správně tvarovat. Půl hodiny chůze po schodech spaluje až 450 kcal.

Běh – mezi nejvíce využívané sporty, které můžete provozovat jednotlivě i kolektivně patří v současné době především běh a jogging. Využívat jej můžete během celého roku a pokud máte doma běhací pás, tak i za jakéhokoli počasí. Běhání je fyzická aktivita, která pracuje s celým tělem, zlepšuje jeho kondici a navíc napomáhá správné činnosti srdce. Hodina běhání běžným rytmem spálí 780 kcal.

Chcete začít běhat? Podívejte se na video:

YouTube playerKliknutím přijmete marketingové cookies YouTube a spustíte video.

 

Jízda na kole – patří mezi oblíbený způsob sportování, ale i přemisťování. Kolo se dá využít na jízdu do práce, do školy, na nákupy i na výlety. Bohatá síť cyklistických stezek u nás otevřela mnoha cyklistům nové obzory a umožňuje jezdit na kole bezpečně a po celý rok. Cyklistika patří mezi nejlepší aerobní cvičení, která se významně podílí na úbytku přebytečných kilogramů. Hodina jízdy na kole na nenáročném terénu napomůže spálit 400 kcal.

Rychlá chůze – je nejpřirozenější aktivita, kterou můžete provozovat prakticky každý den. Klidně cestou z práce. Vynechejte městskou dopravu a zastávky projděte pěšky. Nebo se jděte projít večer před západem slunce, načerpáte energii z přírody a svižným pohybem spálíte až 435 kcal za hodinu. Pro lepší kondici celého těla můžete provozovat sportovní chůzi se speciálními holemi tzv. nordic walking.

 

Podívejte se, jak správně chodit s nordickými holemi:

YouTube playerKliknutím přijmete marketingové cookies YouTube a spustíte video.

 

Zhubnout 5 kilo za týden je skutečně náročné, nejen fyzicky, ale i psychicky. Pokud to dokážete, pak se snažte upravit celý váš životní styl natolik, abyste si dosaženou váhu natrvalo udrželi. Určitě nepochybíte, když se obrátíte na nutriční poradnu v okolí, kde vám velmi ochotně a rádi pomohou.

Autor: Hana S.

Jmenuji se Hanka a zdravý životní styl je pro mne reálným způsobem života. Cítím se tak mnohem lépe a plná energie. Byla jsem biohackerka ještě dávno před tím, než tento termín vůbec vznikl. Sama na sobě zkouším, co je pro mé tělo nejlepší a své poznatky se snažím předat dál prostřednictvím hodnotných článků. Psaným textem tvořím kvalitní obsah také jiných webových stránek (kontakt). Mám ráda dobrou kávu, pozitivní lidi, toulky přírodou, jízdu na kole a relaxaci při józe.

přečtěte si také

Banánová dieta pomáhá při hubnutí: A vůbec nemusíte jíst jenom banány!

Máte rádi banány? A víte, že vám mohou pomoci i s hubnutím? Vůbec se jim …

Napsat komentář