Očista jater po antibiotikách: Hledejte zdraví v přírodě

Sezónní období chřipek a nemocí z nachlazení bereme už jako pravidelnou součást našeho života. I když jsou velmi často lidmi vnímány jako úplně banální záležitost, přeci jen si v některých případech vyžádají návštěvu ordinace praktického lékaře. Následná léčba je pak leckdy nevyhnutelně spojena s užíváním chemických medikamentů v podobě antibiotik. Na jejich přítomnost v těle každý organismus reaguje po svém. Antibiotika sice zničí nepřátelský bacil, ale současně spolu s ním zlikvidují také všechny přátelské bakterie střevní mikroflóry. Organismus je poté vyčerpaný bojem s nemocí, důsledky léčby antibiotiky a stále není zcela ve formě. Co s tím? Jak po nemoci opět nastolit v těle vnitřní rovnováhu a být zase zdravý jako rybička? Řešení nabízí sama příroda. 

Očistná jaterní kůra podpoří jejich regeneraci / koláž: pixabay.com, depositphotos.com

 

Antibiotika pro a proti

Antibiotická léčba je v mnoha případech rychlá a úspěšná. Bohužel má však také své stinné stránky. Antibiotika zničí v těle všechny nepřátelské mikroorganismy a nemocnému člověku se záhy uleví. Vedlejší účinky antibiotik se negativně projeví zejména na stavu střevní mikroflóry. Antibiotika likvidují tedy nejen nechtěné škodlivé bakterie, ale i ty zdravé. Tím dochází k oslabení imunitního systému a člověk se stále necítí úplně fit. 

Posílit imunitu >> 

Střevní nerovnováha způsobená antibiotiky má nežádoucí dopad na zdraví celého organismu. Může docházet k různým poruchám trávicího systému, alergickým reakcím a podobně. Když zlepšíte střevní mikroflóru, výrazně posílíte celkovou obranyschopnost organismu. Jak? Rozhodně se vyplatí do jídelníčku zařadit zdravé potraviny, byliny a probiotika, které posilují a harmonizují střeva. 

Podle tradiční čínské medicíny je střevo považováno za řídící orgán všech činností v těle. Je mu přikládána mnohem větší důležitost než srdci, játrům a mozku.

 V odborných kruzích je v poslední době častým tématem nadměrné užívání antibiotik a vzrůstající rezistence proti jejich účinkům. Některé bakterie se stávají čím dál více odolnější, což v lidské populaci vede k tomu, že člověk užívá antibiotika několikrát do roka. Jelikož pokaždé se musí tělo současně vyrovnávat s nežádoucími účinky antibiotické léčby, znamená to pro organismus obrovskou zátěž

 

Střevní mikroflóra (mikrobiom) je tvořena 400 – 500 bakteriálními druhy vážícími dohromady 1,5 kilogramu. Její správné složení zásadně ovlivňuje funkci celého imunitního systému, který chrání tělo před útokem různých patogenů.

Při užívání antibiotik dochází k přechodnému oslabení imunitního systému a přemnožení některých patogenních baktérií ve střevech (nejčastěji kvasinek rodu Candida albicans). Přestože existuje celá řada nemocí, kdy jsou antibiotika naprosto nezbytná, vždy je zde určité riziko alergické reakce. Nicméně, při dlouhodobém užívání jsou některé typy antibiotik velkou zátěží pro játra a ledviny. Jak je možné co nejvíce eliminovat nežádoucí účinky antibiotik a dostat se brzy do kondice?

Podpořit funkci jater >>

 

Jiří Smažák říká. “Antibiotika působí především proti baktériím, některé však mohou být účinná proti houbám a parazitickým prvokům. Používají se zejména k léčbě infekčních stavů, někdy však též preventivně (tzv. antibiotická profylaxe). Nejdůležitější vlastností antibiotik je selektivita jejich účinku. To znamená, že zasahují struktury specifické pro mikroorganizmy a pacienta víceméně nepoškozují. Podle působení na bakterie se antibiotika dělí na dvě velké skupiny: baktericidní (usmrcující bakterie) a bakteriostatická (zastavují bakteriální růst).”

SMAŽÁK, JIŘÍ. Faktory ovlivňující střevní mikrobiom člověka v dospělosti

SMAŽÁK, Jiří. Faktory ovlivňující střevní mikrobiom člověka v dospělosti [online]. Brno, 2019 [cit. 2020-03-19]. Dostupné z: <https://is.muni.cz/th/mbcgx/>. Bakalářská práce. Masarykova univerzita, Přírodovědecká fakulta. Vedoucí práce Petra Vídeňská.

 

Antibiotika zatěžují hlavně játra 

I když průmyslově vyráběná antibiotika mají bezpochyby své místo v léčbě, dávají tělu pěkně zabrat. O to víc, pokud jejich užívání kombinujete s nevhodnými potravinami (alkohol, káva, ostrá a kořeněná jídla, apod.). Některé typy antibiotik už jen sami o sobě nepříznivě působí na důležité čistící orgány v těle, například tetracyklin zatěžuje především játra, streptomycin ledviny, atd. 

Očista jater >>

Když k tomu přidáme narušený stav střevní mikroflóry, která zajišťuje harmonii našeho zažívání a pozitivně ovlivňuje imunitu, stojí v pozadí antibiotické léčby celá řada zdravotních problémů. Snížená funkce imunitního systému se projeví zvýšenou únavou, bolestmi hlavy, trávicími potížemi. Vyskytnout se může přecitlivělost na některé látky a alergie. 

70 % imunity se tvoří právě ve střevech / foto: pixabay.com

 

Zkrátka, antibiotika likvidují v organismu vše, co jim přijde do cesty. Proto je velmi důležité vlastnímu tělu pomoci, aby se s jejich přítomností dobře vyrovnalo. Jak? Zaměřit se v prvé řadě na hlavní detoxikační orgány (játra, ledviny) a podpořit jejich funkci. 

TIP: Čtěte článek, jak provést účinnou detoxikaci jater

Jakmile doberete antibiotika, organismus je vyčerpaný. A to i přesto, že se cítíte po fyzické stránce mnohem lépe a symptomy nemoci odezní. Vzhledem k tomu, že se v této době přestávají projevovat účinky antibiotik, člověk je náchylnější k další nákaze. Po léčbě nastává období rekonvalescence, které rozhodně není dobré podcenit.

Všeobecně platí, že člověk by měl být v rekonvalescenci tak dlouho, jak dlouho je nemocný.

To znamená, že minimálně dva dny po ukončení antibiotické léčby byste se nikde neměli pohybovat v prostředí mezi lidmi (nákupní centra, dopravní prostředky, různé společenské akce), kde je opětovné riziko nákazy další infekční chorobou. 

V této době je velmi vhodné podpořit celkovou imunitu jak přírodní cestou, tak případně i různými doplňky stravy s obsahem laktobacilů. Do jídelníčku zařadit především probiotika (jogurty, kefír, kysanou zeleninu, tempeh), dostatek zeleniny, ovoce a další zdravé potraviny. Pestrý jídelníček je pro tělo zdrojem důležitých vitamínů, minerálů a vlákniny.

Pročistit tělo >>

 

Detoxikace jater 

Po ukončené léčbě antibiotiky, v období rekonvalescence, je dobré tělu dopřát ozdravný proces, který bude zahrnovat celkovou detoxikaci organismu. Ta se bude týkat zejména jater, jako hlavního detoxikačního orgánu v těle. Čištění jater má za cíl zbavit lidské tělo všech škodlivých látek přicházejících z vnějšího prostředí, hlavně z potravy, zbytků a metabolitů alopatických léků. V neposlední řadě rovněž usiluje o nápravu metabolických funkcí, tvorbu a vylučování žluče. 

Játra jsou klíčovým orgánem látkové výměny organismu. Pečují o metabolismus sacharidů, tuků a bílkovin. Produkují žluč, hormony a bílkoviny krevní plazmy. Ukládají a následně uvolňují glykogen (sacharidová zásoba energie), železo a některé vitamíny. V neposlední řadě čistí organismus od škodlivých látek.

Regenerace organismu v podobě očistné kůry jater se odvíjí v prvé řadě od každodenního jídelníčku. Zdravá a nutričně hodnotná strava zajistí tělu dostatek živin a podpoří veškeré metabolické pochody, které se podílí na očistě organismu. Správný výběr potravin zlepší trávení, které je podstatou pevného zdraví. 

Detoxikace jater >>

Játra přetěžují především průmyslově zpracované potraviny s obsahem velkého množství konzervantů, barviv, sladidel, ztužených pokrmových tuků, atd. Alkohol, cigarety, případně plísní napadené potraviny, nebo žluklé oleje jim vyloženě škodí.

TIP: Jestli kouříte, čtěte článek, jak efektivně vyčistit tělo od následků nikotinu

Veronika Dudková uvádí: “Játra mají detoxikační funkci. Odbourávají látky tělu vlastní i látky z vnějšího prostředí (alkohol, léky, drogy). Inaktivují některé hormony, např. inzulin. Skladují železo ve formě ferritinu, podílí se i při metabolismu sacharidů. Játra skladují glykogen. Při nízké koncentraci krevní glukózy se glykogen začne odbourávat.”

DUDKOVÁ, VERONIKA. Vývoj a funkce jater u savců

DUDKOVÁ, Veronika. Vývoj a funkce jater u savců [online]. Brno, 2011 [cit. 2020-03-19]. Dostupné z: <https://is.muni.cz/th/se11z/>. Bakalářská práce. Masarykova univerzita, Přírodovědecká fakulta. Vedoucí práce Jiří Pacherník.
Odlehčený jídelníček podporuje očistné procesy v těle / foto: pixabay.com

 

Játra mají úžasnou schopnost rychlé regenerace. Když tedy po léčbě antibiotiky dopřejete tělu ozdravnou očistnou kůru, brzy budete plni síly a ztracené energie. Pro nastartování detoxikačního procesu jater je rozhodující správné složení jídelníčku

Regenerace jater >>

 

Odborníci na výživu doporučují zařadit do stravy zejména zelené superpotraviny: chlorellu, spirulinu, zelený ječmen a mladou pšenici. Tyto potraviny jsou nejpřirozenějším zdrojem výživy a doslova nabité živinami. Jsou plné vitamínů, minerálů, aminokyselin a vlákniny. 

TIP: Přípravek Blendea SUPERGREENS (čtěte, jak dopadl můj měsíční test) je sypká směs čtyř zelených superpotravin v jednom produktu

Na játra a vlastně na celý organismus působí jako balzám. Vzhledem k tomu, že každá ze zelených superpotravin vyniká jedinečným obsahem výživných látek, je rozhodně dobré je mezi sebou vzájemně kombinovat. Tím bude mít synergický účinek maximální efekt. Díky vysokému obsahu chlorofylu (nejvyšším podílem se pyšní sladkovodní řasa chlorella) mají výrazné detoxikační účinky

Zelené potraviny v podobě přípravku Blendea SUPERGREENS jsou ideální součástí každého zdravého jídelníčku. Blendea nemá v sobě žádný cukr, takže je vhodná jak pro diabetiky, tak pro osoby s nadváhou. Nejlépe chutná rozmíchaná v ovocném džusu, smoothie, nebo čerstvé šťávě ze zeleniny. Čerstvě vymačkaná šťáva z odštavnovače je již sama o sobě účinným přírodním detoxikačním prostředkem. Když do ní ale přidáte lžičku Blendea SUPERGREENS, zvýšíte její výživovou hodnotu o další level. 

Blendea SUPERGREENS >>

Aby játra vůbec celkově zvládly zvýšený nápor toxinů, který se na ně v průběhu léčby antibiotiky valí, je nutné jim co nejvíce pomoci a v rámci rekonvalescence jim věnovat co největší pozornost. Jakmile se po prodělané nemoci dáte alespoň trochu dohromady, určitě bude dobré každodenní režim přizpůsobit zcela zásadám zdravého životního stylu

Špatná funkce jater má neblahý vliv na nervovou soustavu, což se projeví neustálou únavou, nervozitou a podrážděnou náladou.

Prostřednictvím nutričně hodnotné stravy dodat tělu všechny potřebné živiny, projít se venku v přírodě na čerstvém vzduchu, dodržovat spánkový režim a snažit se vyhýbat stresu. Pokud pravidelně sportujete, určitě si dejte od cvičení několik dní pauzu. Sami na sobě brzy poznáte, kdy je tělo opět připraveno na větší fyzickou zátěž.

Kromě toho, že detoxikace organismu čistí příslušné tělesné orgány, podporuje také cirkulaci krve a lymfy. Při vhodné stravě odplavuje kyselé látky, čímž stimuluje imunitní systém a tím dochází k eliminaci různých chronických infekčních ložisek. Efektivní očistný proces mimo jiné přispívá k uvolnění svalového napětí, může zmírnit chronické bolesti a zvýšit hybnost kloubů. 

TIP: Kurkuma pomáhá regenerovat jaterní buňky, čistí je od toxických látek a podporuje tvorbu žluče. Navíc má také pozitivní vliv na mozkové kognitivní funkce. 

Medvědí česnek pomáhá s očistou těla / foto: archiv autorky

 

Dejte si kopec zeleniny a upravte jídelníček

Jak už bylo několikrát řečeno výše, správný jídelníček je pro zdraví jater zcela zásadní. Abyste játra zbytečně nepřetěžovali je nutné vyhýbat se určitým jídlům. A naopak do jídelníčku zařadit potraviny, které maximálně podpoří funkci jater a tím i celý detoxikační proces

Z jídelníčku vyřaďte:

  • potraviny s obsahem konzervantů, barviv, dochucovadel
  • uzeniny, živočišné tuky
  • hovězí maso
  • mléčné výrobky
  • smažené a pečené pokrmy
  • ostrá a kořeněná jídla
  • instantní potraviny
  • sladkosti, buchty, koláče, koblihy
  • umělá sladidla, margaríny
  • bílé pečivo
  • alkohol 

Pro játra je samozřejmě nevhodné přejídání, kouření cigaret, omezit byste měli i konzumaci černé kávy. Důležitý je také pitný režim, v něm by měla převažovat čistá pramenitá voda. Detoxikaci je však možno podpořit bylinnými čaji, nebo minerálkou. 

TIP: Zelený čaj Matchaga výrazně podporuje čistící procesy v těle. Navíc je obohacen o medicinální houbu chaga, která má celou řadu zdraví prospěšných účinků na lidské tělo.

Matchaga >>

Při každé očistné kůře je nutné vypít minimálně 2 – 2,5 litrů tekutin denně. Dostatek tekutin podpoří funkci ledvin a močových cest, takže veškeré těžké kovy a toxiny se nebudou usazovat v kanálcích ledvin a ve stěnách močového měchýře, a  snadněji se vyplaví z těla pryč.

Denně byste měli vypít alespoň 8 sklenic čisté vody. Vodu můžete ochutit čerstvě vymačkanou šťávou z citronu, i ta podporuje detoxikační schopnosti jater

Detoxikace jater >>

 

Játrům prospívá:

  • konzumace zeleniny s obsahem betakarotenu (červená řepa, černá ředkev, mrkev)
  • zelená listová zelenina 
  • česnek, cibule, brokolice (zdroj síry)
  • popíjení bylinných čajů (ostropestřec mariánský, kopřiva, smetanka lékařská, atd.)
  • čerstvé zeleninové šťávy (zdroj vlákniny)
  • rozemletá lněná semínka (pomáhají filtrovat nadbytečné hormony)
  • rostlinné oleje (panenský olivový olej)

Očistná jaterní kůra

PŘÍPRAVNÁ FÁZE

(15 - 7 dní před detoxikací)
Odlehčit jídelníček: vyřadit tučná a smažená jídla, mléčné výrobky, konzervované a instantní potraviny, bílé pečivo, sladkosti, alkohol, černou kávu a černý čaj. Naopak jíst více zeleniny a ovoce
DETOXIKAČNÍ FÁZE

(3 - 5 dní)
Výrazně zvýšit příjem ovoce a zeleniny, nejlépe ve formě čerstvých šťáv. Omezit příjem zdravých tuků (oleje, ořechy, semínka)
KONEČNÁ FÁZE

(opakování přípravné fáze)
Nutričně hodnotné potraviny: celozrnné pečivo, dostatek ovoce, zeleniny, kysané mléčné výrobky, ryby, bílé maso, bylinné čaje, minerálky (Zaječí)

Po ukončení jaterní detoxikační kůry se opět pozvolna vrátíte k zaběhnutému stravovacímu režimu. To ale neznamená, že organismus zatížíte tučnou a hutnou stravou v podobě svíčkové se šesti. Jídelníček by měl i nadále obsahovat zdravé potraviny, které nejsou pro organismus jen prázdné kalorie, ale dodají tělu především potřebné živiny

Do jídelníčku zařaďte čerstvé šťávy ze zeleniny a ovoce / foto: pixabay.com

 

Když se naučíte během detoxikační kůry pravidelně konzumovat přípravek Blendea SUPERGREENS a uděláte si z něj každodenní rituál, výrazně tím posílíte své zdravé. Nicméně, konec detoxikační kůry by neměl byl důvodem k tomu, abyste skončili i s Blendeou. Kdepak, bylo by jen škoda s ní přestat. Nejlepších účinků dosáhnete právě pravidelným užíváním, den za dnem se budete cítit lépe a lépe

Blendea SUPERGREENS >>

 

Doplňte probiotika

Velmi účinným přírodním prostředkem na pročištění je šťáva z hlávkového zelí, a to čerstvého, nebo kysaného. Kysané zelí, stejně jako ostatní druhy fermentované zeleniny (kimči), navíc obsahuje probiotika, která obzvlášt po antibiotické léčbě jsou důležitá pro obnovení správné střevní mikroflóry

Jiří Smažák uvádí: “Bifidobakterie jsou jedny z mnoha nejvíce známých a nejlépe prostudovaných probiotických baktérií. Probiotické bifidobakterie jsou již dlouho používány jako doplňky stravy v Japonsku k dosažení a udržování vysoké hladiny bifidobaktérií v tlustém střevě. Kojenci vytváří jednoduchou mikrobiální populaci, ve které převládají právě bifidobakterie, které pomáhají rostoucímu dítěti předcházet imunitním problémům. S přibývajícím věkem dospělých jedinců počet bifidobaktérií ve střevech klesá, zatímco se množí méně přínosné a škodlivější mikroorganismy.”

SMAŽÁK, JIŘÍ. Faktory ovlivňující střevní mikrobiom člověka v dospělosti

SMAŽÁK, Jiří. Faktory ovlivňující střevní mikrobiom člověka v dospělosti [online]. Brno, 2019 [cit. 2020-03-19]. Dostupné z: <https://is.muni.cz/th/mbcgx/>. Bakalářská práce. Masarykova univerzita, Přírodovědecká fakulta. Vedoucí práce Petra Vídeňská.
Pročistit tělo >>

 

Probiotika můžete do jídelníčku zařadit již v průběhu antibiotické léčby, jen dejte pozor, abyste je nepolykali současně s léky, které by je rovnou zahubili. Vždy je třeba dodržet určitý časový odstup: potraviny s obsahem probiotické kultury konzumujte ve dvou třetinách intervalu užívání léků. To znamená, že když berete léky po 12 hodinách, přibližně po 8 hodinách po požití antibiotik si dejte třeba misku kysaného zelí, nebo nápoj z kombuchy

Kysané mléčné výrobky obsahují probiotika a další důležité mikroorganismy / foto: pixabay.com

 

Současně s detoxikací jater je zapotřebí pracovat také na detoxikaci tlustého střeva, které se významně podílí na celkové imunitě člověka. Fermentovaná, neboli kvašená zelenina, je lépe stravitelná, významným zdrojem vlákniny, enzymů a v neposlední řadě příznivě ovlivňuje činnost celého trávicího systému.  

 

Myslete na vitamíny skupiny B

Vedlejší účinky antibiotik se projevují ve snížené produkci důležitých vitamínů skupiny B. Některé z nich vznikají v tlustém střevě při fermentaci stravy střevními bakteriemi. Z toho důvodu je určitě dobré zařadit do jídelníčku potraviny obsahující celý komplex těchto vitamínů. Nejvíce se jich nachází v celém zrnu obilovin.

Hlavní zdroje vitamínů skupiny B:

  • celozrnné potraviny
  • pšeničné klíčky
  • otruby
  • ořechy
  • semínka
  • vaječný žloutek
  • pivovarské kvasnice
  • čočka, fazole, sojové boby
  • zelená listová zelenina
Detoxikace jater >>

 

Zeleninové a ovocné šťávy

Pro jaterní očistu jsou přírodní zeleninové a ovocné šťávy účinným detoxikačním prostředkem. Odborníci na výživu doporučují v jídelníčku navýšit podíl šťáv ze zeleniny na úkor čerstvé šťávy z ovoce (obsahuje více fruktózy). Ale i přesto to není důvod k tomu, abyste se ovocným šťávám zásadně vyhýbali. Rozhodně ovšem zapomeňte na různé krabicové džusy z obchodu, které nemají s čerstvou šťávou absolutně nic společného. Jsou plné cukrů, barviv, dochucovadel a konzervantů.

Pro detoxikaci jater je ideální zeleninová šťáva z mrkve, která má i celou řadu dalších výhod. Umí totiž z těla nejen odvádět toxické látky, ale také neutralizovat překyselený krevní oběh. Pro játra to je obrovská úleva, zejména když se musí vyrovnat s následky po léčbě antibiotiky. Rychleji tak dostanete své tělo zpátky do formy. 

Grapefruit aktivuje metabolismus a činnost jater / foto: pixabay.com

 

Také čerstvý fresh z grapefruitu, případně i další citrusové ovoce, je součástí mnoha účinných detoxikačních kůr. Velmi vhodná je kombinace ovoce a zeleniny, například šťáva z červené řepy s jablkem, atd.

Zelenina a ovoce by se tedy mělo objevovat na jídelníčku každý den a kromě čerstvých šťáv jej můžete konzumovat v podobě smoothie. Oproti šťávám obsahují více vlákniny, která je rovněž v detoxikačním procesu naprosto nezbytná

Když do čerstvého freshe, nebo smoothie přidáte přípravek Blendea SUPERGREENS, nejenže si skvěle pochutnáte, ale posílíte tím i jeho detoxikační účinky

Blendea SUPERGREENS >>

 

Podívejte se, jak smoothie z červené řepy připravuje profesionál:

YouTube playerKliknutím přijmete marketingové cookies YouTube a spustíte video.

 

Vsaďte na bylinky

Pro správný průběh detoxikační kůry je neméně důležitý pravidelný příjem tekutin, probíhající v přiměřených intervalech. I když základ tvoří neperlivá čistá voda, přeci jen je vhodné pitný režim oživit bylinnými čaji. I zelený čaj je k pročištění těla vhodný. Na přírodní bylinky vsází zejména alternativní medicína

Existují přímo rostliny, které jsou pro játra jako stvořené. Bylinky můžete koupit v lékárně v podobě již namíchaných čajových směsí, nebo jednotlivě. Případně jsou k dostání různé bylinné tinktury, výtažky, nebo čerstvé šťávy.

Zásadní význam pro detoxikaci jaterostropestřec mariánský, který výrazně pomáhá s obnovou antibiotiky přetížených jater. Můžete jej konzumovat formou bylinného čaje, případně čerstvé šťávy. Jen bych chtěla upozornit, že semínka tohoto bodláku jsou velmi tvrdá, takže pokud si je nasypete na salát, stěží se vám podaří je rozkousat.

Semena ostropestřce mariánského jsou kvalitním zdrojem vysoce ceněného komplexu účinných látek zvaných sylimarin, který svou antioxidační schopností výrazně pomáhá likvidovat škodlivé volné radikály, čímž příznivě působí na rychlou regeneraci jater

Lucie Mánková uvádí: “Výzkumy ukázaly, že chemické sloučeniny ze semen ostropestřce pomáhají k ochraně jater, které byly poškozeny alkoholem, hepatitidou, aj. a mohou dokonce obnovit poškozené jaterní buňky.”

MÁNKOVÁ, LUCIE. Analýza komodity ostropestřec mariánský v ČR

MÁNKOVÁ, Lucie. Analýza komodity ostropestřec mariánský v ČR [online]. Brno, 2015 [cit. 2020-03-20]. Dostupné z: <https://theses.cz/id/59ud7a/>. Bakalářská práce. Mendelova univerzita v Brně, Agronomická fakulta. Vedoucí práce doc. Ing. Radim Cerkal, Ph.D..
Detoxikace jater >>

 

Bylinky na posílení těla po léčbě antibiotiky


Kopřiva dvoudomá (Urtica dioia) / foto: pixabay.com
Obsahuje celou řadu zdraví prospěšných látek čistí krev a zbavuje organismus nežádoucích toxinůPříprava čaje: 2 čajové lžičky čerstvých nebo sušených kopřivových listů zalijeme vroucí vodou a necháme louhovat asi 15 minut, scedíme

Lopuch větší
(Arctium lappa) / foto: pixabay.com
Bohatý na inulin, povzbuzuje látkovou výměnu, zlepšuje činnost jater a celého trávicího traktuPříprava čaje: 2 čajové lžičky rozemletého kořene zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme louhovat asi 15 minut, scedíme

Pampeliška lékařská (Taraxacum officinale) / foto: pixabay.com
Zdroj betakarotenu a dalších účinných látek, podporuje funkci jater a žlučníkuPříprava čaje: 2 čajové lžičky sušeného sekaného kořene nebo listy zalijeme 250 ml vroucí vody a louhujeme 15 minut, scedíme

Tolice vojtěška (Medicago sativa) / foto: pixabay.com
Obsahuje 8 esenciálních aminokyselin, vitamíny, minerály. Má silné detoxikační a antiseptické účinky, pozitivně působí na trávicí soustavuMletý jemný prášek lze přidat do smoothie, jogurtu, kaše, nebo z něj připravit nálev

Medvědí česnek (Allium ursinum) / foto: pixabay.com
Listy obsahují hodně karotenu, vitamínů, minerálů. Čistí trávicí trakt, podporuje funkci jater, žlučníku, žaludku, ledvin. Stejně jako klasický česnek dezinfikuje a ničí bakterieČerstvé zelené listy lze přidávat rovnou do jídla (salát, těstoviny, polévka, atd.)

Aby proces látkové výměny byl co nejefektivnější a vypláchli jste z těla všechny škodlivé látky, můžete si v lékárně či prodejně se zdravou výživou koupit rovnou bylinkovou směs na detoxikaci po konkrétním typu antibiotik. 

Detoxikace jater >>

Cvičte jógu

Jóga je velmi dobré cvičení na protažení a posílení celého organismu. Navíc každá z ásan stimuluje určitý orgán těla. Jelikož užívání chemických léčiv v podobě antibiotik je obrovský zápřah na játra, určitě není od věci se na tento orgán zaměřit a posílit jeho funkci. K tomuto účelu slouží ásana Balanční luk, která je vhodná i pro úplné začátečníky. Tato pozice nejenže blahodárně působí na játra a celou látkovou výměnu, ale současně redukuje stresovou zátěž, dodává dobrou náladu a doplňuje energii

Pozici Balančního luku snadno zvládnete:

YouTube playerKliknutím přijmete marketingové cookies YouTube a spustíte video.

 

Doplňky stravy 

Správně řízená detoxikační kůra po léčbě antibiotiky je založena především na odlehčeném jídelníčku a velmi mírné fyzické aktivitě. Očistné procesy v těle je možno posílit i různými doplňky stravy. Nejlépe uděláte, když sáhnete po produktu na přírodní bázi, který je sám o sobě kombinací látek určených k detoxikaci jater. Některé přípravky pomáhají s vyplavením tukových buněk z těla. 

TIP: Přípravek Detox obsahuje účinné látky sylimarin a cholin v přírodní formě a přispívá k udržení normální činnosti jater

Koupit v e-shopu >>

Co říci na závěr? Období rekonvalescence po antibiotické léčbě rozhodně není dobré podcenit. Celková očista těla od veškerých zplodin látkové výměny přispěje k tomu, abyste byli brzy opět v kondici. Základem je zdravá vyvážená strava, pobyt na čerstvém vzduchu, dostatek spánku a dobrá nálada

Očistná kůrA >>

 

Zkusit můžete také vitální jógu: cvičení pro trávení a játra:

YouTube playerKliknutím přijmete marketingové cookies YouTube a spustíte video.

Autor: Hana S.

Jmenuji se Hanka a zdravý životní styl je pro mne reálným způsobem života. Cítím se tak mnohem lépe a plná energie. Byla jsem biohackerka ještě dávno před tím, než tento termín vůbec vznikl. Sama na sobě zkouším, co je pro mé tělo nejlepší a své poznatky se snažím předat dál prostřednictvím hodnotných článků. Psaným textem tvořím kvalitní obsah také jiných webových stránek (kontakt). Mám ráda dobrou kávu, pozitivní lidi, toulky přírodou, jízdu na kole a relaxaci při józe.

přečtěte si také

Aloe vera detox účinně pročistí celé tělo: Odhalte sílu přírody

Očista organismu patří ke zdravému způsobu života. Proto by se měla provádět alespoň dvakrát do …

Napsat komentář