Jak zhubnout v horké vodě: Do hodiny spálíte 100 kalorií!

Chtěli byste zhubnout bez dřiny, potu a odříkání? Myslíte, že to je jenom nereálný sen? Odborníci vás přesvědčí o opaku! Nová studie totiž přinesla překvapivý výsledek: relaxační koupel v horké vodě zvyšuje energetický výdej, tudíž přispívá ke spalování kalorií. Jak je to možné? Připadá vám takové hubnutí mnohem lákavější, než obout tenisky a jít si zacvičit? I když nelze fyzickou aktivitu jako součást zdravého životního stylu jednoznačně zatracovat, přeci jen na koupeli v horké vodě něco je. Nehledě na to, že je k tělu mnohem šetrnější, než nějaká drastická dieta. Relaxační koupel vás pohladí na těle i na duši a přitom pomůže rozpustit tuky v těle. Pojďme společně odhalit, jak tato revoluční teorie funguje

Naložte se na hodinu do vany s vodou o teplotě 40°C a zhubnete / foto: pixabay.com

 

V horké vodě se hubne lépe

Už v dávných dobách antiky lidé využívali koupele k různým léčebným účelům, a proto by se na ně nemělo zapomínat ani dnes. Horké koupele, ale také střídání teplé a studené vody, mají výrazný pozitivní vliv na celkové zdraví. Přičemž přírodní horký pramen můžete klidně zaměnit za vlastní vanu s horkou vodou a využít její blahodárné účinky nejen na rychlejší hubnutí, ale také na snižování hladiny cukru v krvi. Střídání horké a studené sprchy zase pomáhá regenerovat svaly, omlazuje pokožku a posiluje imunitní systém. Napusťte si tedy plnou vanu horké vody, lehněte si do ní, relaxujte a nechte tělo pálit přebytečné tuky

Horká vana zvyšuje energetický výdej o 80 %. Příjemnou relaxací a pouhou nečinností můžete při hodinovém pobytu v horké vaně (teplota vody 40°C) spálit asi 126 kalorií, což je zhruba stejné jako 20 – 30 minut chůze.
Chci zhubnout >>

 

Vědci mají jasno

Zjištěné účinky horké vody jsou natolik lákavé, že se jim někteří lidé zdráhají uvěřit. Vědci ale svoji teorii podložili pádnými důkazy plynoucími z provedeného výzkumu. Výsledky této studie později publikoval Steve Faulkner z Loughborough University ve Velké Británii, který si myslí, že za vším stojí tzv. proteiny tepelného šoku (heat shock protein, HSC). Tyto molekuly produkují všechny buňky lidského těla v reakci na stres. Z dlouhodobého hlediska pak mohou zvýšené hladiny těchto proteinů zlepšovat řízení inzulínu a pomáhat snižovat hladinu krevního cukru, zejména po jídle. 

Jan Tomanec uvádí: “Působení tepla má v regeneraci mnoho příznivých účinků. Mezi ně patří zejména zvýšení dodávky živin, odstranění a vstřebání odpadních látek. Také se zvýší tvorba látek obranných. Během těchto procedur dochází ke zvýšení srdeční frekvence a snížení hodnot krevního tlaku. Lokálního působení tepla je využíváno pro uvolnění blokád kloubů a svalového napětí. Tyto procedury jsou využívány i před masáží a regenerací pohybem.”

TOMANEC, JAN. Vytvoření přehledu regeneračních procedur a porovnání jejich účinků na lidský organismus.

TOMANEC, Jan. Vytvoření přehledu regeneračních procedur a porovnání jejich účinků na lidský organismus [online]. České Budějovice, 2019 [cit. 2019-07-10]. Dostupné z: <https://theses.cz/id/ihe3xw/>. Bakalářská práce. Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, Pedagogická fakulta. Vedoucí práce PhDr. Renata Malátová, Ph.D..

 

Faulkner se svým týmem porovnával dvě aktivity: hodinovou koupel v horké vodě a jízdu na kole. Odborníci nakonec došli k překvapivému zjištění, kdy méně namáhavá činnost (relax v horké vodě) vykazovala větší zdravotní výhody než fyzicky náročnější cyklistika. Nejenže hodina strávená v horké lázni snížila hladinu glukózy v krvi v průměru o 10 %, ale výzkum rovněž poukázal na to, že teplo pomáhá rychleji pálit kalorie

TIP: Teplá voda podporuje hubnutí i vnitřně: Sklenice teplé vody ráno na lačný žaludek rozproudí metabolismus, čímž následně dojde ke snadnějšímu rozpouštění tuků v těle. Nejlépe uděláte, když do ní přidáte šťávu z poloviny citronu nebo zázvor a skořici.  

Činnosti, při kterých můžete spálit cca 100 kalorií

Druh činnostiPočet kcal spálených za hodinu (hmotnost člověka 65 - 75 kg)
Vaření175 kcal
Hra na hudební nástroj174 kcal
Běžné domácí práce174 kcal
Strečing170 kcal
Jóga170 kcal
Žehlení160 kcal
Zalévání zahrady hadicí119 kcal
Sledování televize100 kcal
Telefonování100 kcal
Sezení100 kcal

Vědecké výzkumy jsou díky svým novým poznatkům zcela jistě přínosem a přispívají k lepšímu řešení dané problematiky, ale například nutriční poradci se nad těmito teoriemi přeci jen pozastavují. Od pradávna totiž na hubnutí funguje zákon denního energetického deficitu: zmenšit příjem a zvýšit výdej. To znamená všeobecně se zaměřit na kaloricky méně vydatnou stravu a přidat fyzický pohyb. Když si navíc dopřejete i koupele v horké vodě, rozhodně nic nepokazíte, ale nečekejte, že bez vlastního přičinění zhubnete desítky kilogramů. Současně je třeba podotknout, že především váš jídelníček, potažmo složení stravy, zásadně rozhoduje o tom, zda hubnete nebo přibíráte na váze. Horká koupel sice rozpustí nějaké ty tuky v těle, ale když si po ní dáte pořádný hamburger, hranolky s tatarkou a sladkou colu, iluze lehce pohublého břicha vám dlouho nevydrží.

Základem jídelníčku je nízkokalorická strava / pixabay.com

 

Hubněte efektivně

Rozhodnutí zhubnout je v životě velmi zásadní krok a ne každý má odvahu se k němu hned odhodlat. Pokud už ho máte za sebou, pak vězte, že jste právě vykročili na cestu k lepšímu životu v novém těle. Abyste si jej krásně užili, je důležité si celý proces hubnutí co nejvíce usnadnit a zvolit správnou efektivní metodu. Snažte se vyvarovat různých experimentů s vlastním tělem a držte se osvědčených způsobů, které vás rychle dovedou k  cíli. Dejte na zkušenosti a dobré rady lidí, kteří na tom byli nedávno úplně stejně jako vy, změnili životosprávu a nakonec zhubli. Plni elánu a energie si dnes užívají každý den. I když si v rámci redukčního programu denně dopřejete lázeň v horké vodě, přeci jen bude třeba zamyslet se nad tím, jak se vlastně stravujete.  

TIP: Podívejte se na žebříček efektivních metod hubnutí, které fungují jen na základě konkrétní úpravy stravy a dokonce i bez pohybu. Současně však kladou důraz na pestrý a vyvážený jídelníček s obsahem všech nezbytných živin. Kdo se umístil na prvním místě?

Vybrat dietu >>

Odborníci na výživu se jednoznačně shodují v názoru, že o hmotnosti člověka rozhoduje v prvé řadě jídelníček. To ovšem neznamená, že když chcete zhubnout, máte přestat jíst a pít pouze vodu, jak si to někteří lidé představují. Takové radikální omezení stravy (stejně jako různé jednostranné diety) nikam nevede a spíš může poškodit zdraví. Tělo bez živin je nezdravě pohublé, samá kost a kůže, žádné svaly, šedá pleť,… určitě není o co stát. Kdepak, zdravé hubnutí vypadá zcela jinak. Ke krásné štíhlé postavě s ladnými křivkami se musíte projíst, zdravou a nutričně hodnotnou stravou

Každé ráno vypijte sklenici teplé vody s citronem / foto: pixabay.com

 

Jezte chytře a zhubnete

Jak už bylo řečeno výše, tělo bude hubnout jen tehdy, pokud snížíte kalorický příjem a naopak zvýšíte výdej energie. V takovém případě organismus jakoukoli přijatou potravu okamžitě promění na potřebnou energii a nebude nic ukládat na horší časy. Jestliže ve stravě omezíte sacharidy, které jsou pro tělo primárním zdrojem energie, donutíte vlastní organismus k tomu, aby začal energii čerpat z uložených zásob tuku. Jedná se hlavně o jednoduché sacharidy (sladkosti, bílé pečivo, buchty, koláče, těstoviny, apod.), tedy potraviny, po kterých se velmi snadno tloustne a z výživového hlediska nejsou žádným přínosem. 

Chci zhubnout >>

Abyste při hubnutí nepřicházeli o svalovou hmotu, je neméně důležité do jídelníčku zařadit potřebnou denní dávku bílkovin. Nejenže vás zasytí na dlouhou dobu, ale zbaví vás také neustálé chuti na sladké. Čím více svalů na těle budete mít, tím lépe pro vás. Svaly totiž čerpají energii i v klidovém stavu, takže v době, kdy relaxujete a odpočíváte tělo jednoduše hubne za vás. Kromě jídelníčku lze tvorbu svalů podpořit také pravidelnou fyzickou aktivitou.  

V redukčním režimu je tedy vzájemný poměr bílkovin a sacharidů celkem zásadní věc. Budete-li se držet stanoveného denního limitu těchto živin a dbát na pestrou a vyváženou stravu, nastartujete v těle žádoucí hubnoucí procesy jejichž výsledkem bude viditelné ubývání na váze. Vzhledem k tomu, že pro mnoho lidí je na počátku hubnoucí fáze celkem obtížné správně se orientovat mezi zdravými a nutričně hodnotnými potravinami, mnoho času ušetříte, když svůj redukční režim postavíte na proteinové dietě KetoMix. Ta se v podstatě o celé vaše hubnutí postará za vás. Vy se jen budete držet přiloženého manuálu a předem stanoveného jídelníčku. Postupem času si tak osvojíte veškeré zásady zdravé výživy, budete vědět co přesně máte jíst a s jakými potravinami si svoji optimální váhu udržíte natrvalo. 

TIP: Přečtěte si moji podrobnou recenzi proteinových jídel KetoMix, které pomohly úplně bez pohybu, jen úpravou stravy, zhubnout nejen mojí kamarádce Romaně, ale i dalším lidem

Proteinová jídla KetoMix vyhovují nejvíce časově zaneprázdněným jedincům, kteří chtějí konečně zhubnout, neví jak na to, posilovna jim nic neříká a vstřebávání souhrnných informací ze světa zdravé výživy není nic pro ně. Přitom se kromě jídelníčku snaží hubnutí podpořit jakoukoli jednoduchou nenásilnou formou, ať už relaxací v horké vaně či sauně, nebo lymfodrenáží, kryolipolýzou, apod. 

Proč se hubne právě po KetoMixu?

Proteinová dieta KetoMix / foto: ketomix.cz
 • Máte jistotu, že tělo dostává nezbytnou denní dávku bílkovin a ostatních živin
 • Do jídelníčku zařadíte i běžné potraviny podle seznamu (maso, vejce, zelenina, oříšky, atd.)
 • Spolu s jídlem KetoMix obdržíte podrobný manuál a jídelníček na několik dní
 • Nehladovíte, jíte 5x denně a přitom hubnete
 • Veškerá jídla jsou bez jakékoli chemie, lepku a glutamátů
 • Některá neobsahují laktózu, tudíž jsou vhodná i pro vegany
 • V maximálně možné míře šetříte peníze, čas i zdraví
 • Můžete rovnou zvolit celý redukční balíček odborně sestavený pro daný úbytek hmotnosti
 • Vybírat lze z 22 druhů jídel (polévky, kaše, omelety, palačinky, koktejly, apod.)
 • S KetoMixem si nemusíte nic odpírat, povolena je i lahodná čokoláda, chutné víno, sladká pomazánka, bezlepkové pečivo
 • Můžete se přidat ke skupině na facebooku a na hubnutí nebudete sami
 • Kdykoli máte ZDARMA k dispozici odborné výživové poradenství prostřednictvím online chatu nebo po telefonu
 • Naučíte se stravovat zdravě a vybírat kvalitní potraviny
 • Máte zaručený rychlý a trvalý výsledek bez jo-jo efektu
 • Hubnutí s KetoMixem funguje i bez pohybu
 • V kombinaci s horkou vanou dosáhnete rychlejších výsledků

Koupit jídla KetoMix >>

Pokud hned od začátku zahrnete do redukčního režimu proteinová jídla KetoMix, velmi brzy dosáhnete požadovaných výsledků. Současně si osvojíte veškeré zásady zdravé výživy a naučíte se rozeznávat kvalitní nutričně hodnotné potraviny. Nehledejte v tom ale žádnou vědu, všechno je jednodušší než si možná teď myslíte. Zdravý životní styl má svá jasně daná pravidla a ta vám postupně po pár dnech a zcela přirozeně přejdou do krve. Začnete se totiž po všech stránkách cítit mnohem lépe a budete rozdávat úsměvy kolem sebe. Už jen letmý pohled do zrcadla zvýší vaše sebevědomí: konečně jste to vy, štíhlí ve svém vlastním těle, a v novém oblečení vám to bezesporu sekne.  

Z výsledků různých vědeckých studií vyplývá, že vysokoproteinové diety a nízkokalorické potraviny jsou z hlediska hubnutí spojeny s lepšími výsledky než cvičení. Podle Philipa Stanfortha z University of Texas je značně jednodušší upravit jídelníček, než se věnovat časově náročné fyzické aktivitě. 

Při hubnutí dodržujte tato pravidla:

 • jezte pravidelně 5x – 6x denně
 • jako poslední jídlo dne (po večeři) zvolte potraviny s vysokým obsahem bílkovin (proteinový nápoj, tvaroh, skyr, apod.)
 • zeleninu můžete jíst v neomezeném množství (nemá téměř žádné kalorie a naopak spoustu vlákniny)
 • z jídelníčku vynechte veškeré bílé pečivo, koblihy, koláče, sladkosti
 • dejte přednost komplexním sacharidům (celozrnné pečivo, kvalitní těstoviny, cereální výrobky, quinoa, hnědá rýže, ovesné vločky, atd.)
 • ovoce jezte spíš v první části dne
 • pijte neperlivou vodu, neslazené minerálky, zelený nebo bylinkový čaj, čerstvé zeleninové či ovocné šťávy
Koupit jídla KetoMix >>

 

Velmi důležité je také správně rozvrhnout jídlo během dne. Každá porce na talíři by měla obsahovat pořádný kopec zeleniny. Ta obsahuje především vodu a vlákninu, takže má nízkou kalorickou hodnotu a umí zasytit na dlouhou dobu. Zároveň se držte zásady, že sacharidové potraviny jezte spíš po ránu a postupně k večeru jejich množství v jídelníčku snižujte. Večeři by už měly tvořit převážně bílkoviny a zcela určitě se ve večerních hodinách vyvarujte konzumaci pečiva. Pokud se bez něj večer přeci jen neobejdete, sáhněte po speciálním večerním proteinovém chlebu, který je pro tělo dalším zdrojem hodnotných bílkovin. Nezapomínejte také na fakt, že nadměrná konzumace pečiva (především pečiva z bílé mouky), způsobuje ukládání tuku zejména v oblasti břicha a může zvyšovat nežádoucí hodnoty viscerálního tuku.  

Když budete večeřet pouze zeleninu (syrovou i tepelně upravenou), podle vědeckých výzkumů zhubnete až 10 kilogramů za rok
Zeleniny si můžete dopřát kolik chcete, nepřiberete po ní ani deko / foto: pixabay.com

 

I ve studené vodě se hubne

Blahodárné účinky vody na lidský organismus poznala již řada generací před námi a hojně je využívala k různým léčebným a relaxačním účelům. Nejde však jen o přírodní léčivé zdroje, které přispěly k založení lázní, ale i obyčejná voda, co vám teče doma z vodovodu, může při hubnutí pomoci. O pozitivních účincích horké vany na hubnutí je napsáno výše, ale víte o tom, že i pravidelným střídáním teplé a studené vody podpoříte spalování tuku v těle? Pokud tělo vystavíte proudu studené vody, začne tvořit vnitřní teplo za pomoci energie získané z uložených zásob tuku. Současně dojde ke zrychlení metabolismu a vy zcela přirozeně hubnete. Zkuste to. 

TIP: Přečtěte si, jak studená sprcha po ránu příznivě ovlivňuje redukci hmotnosti, posiluje imunitu a vůbec prospívá celkovému zdraví

A zhubnout můžete i v bazénu. Plavání patří mezi nejzdravější sporty a na spalování kalorií je přímo ideální. Pohyb ve vodě nezatěžuje klouby (jako třeba při běhu) a zároveň posiluje svaly celého těla. Není důležité jaký zvolíte styl, podstatné je to, že při plavání je sice tělo nadnášeno vodou, ale voda klade větší odpor než vzduch, takže spálíte mnohem více kalorií než při jiných sportech.

TIP: Přečtěte si článek, jak plavání příznivě působí na hubnutí

Plavání patří mezi aerobní sporty, které pomáhají spalovat tuky / foto: pixabay.com

 

Horká koupel pro krásu a pozitivní mysl

Ponořit se večer do vany s horkou vodou je zcela jistě příjemnou relaxací na ukončení náročného pracovního dne. Vědci nás svými výzkumy přesvědčují o tom, že v každém směru je pro lidský organismus přínosem. Nejenže hodinovou koupelí podpoříte rozpouštění tuků v těle, ale zároveň je prevencí diabetu typu 2

Chci zhubnout >>

 

Horkou vanu si můžete zpříjemnit ještě dalšími přísadami a prospějete zdraví i kráse. Podle toho, co do ní přidáte, upravíte její účinky. Díky bylinným odvarům, solím a esenciálním olejům lze využít mocnou sílu rostlin a přírodních minerálů. Stačí pár kapek a lázeň v horké vodě povznesete na jedinečný zážitek. 

Základní přísadou, která obohatí horkou koupel je sůl: z Mrtvého moře, termální, himalájská, epsomská. Každá z nich má trochu jiné složení, takže tedy i vlastnosti. Soli můžete mezi sebou vzájemně kombinovat, nebo použít jednotlivě, každopádně spolu s teplou vodou uvolňují svaly a klouby, prospívají kůži a působí na odstranění toxinů z celého těla. 

Namíchejte si vlastní solnou směs podle tohoto návodu:

YouTube playerKliknutím přijmete marketingové cookies YouTube a spustíte video.

 

  Jaké byliny provoní vaší lázeň?

levandule – zmírňuje fyzické i psychické napětí, navozuje spánek, pomáhá proti křečím a revmatickým bolestem

rozmarýn – uvolňuje ztuhlé svaly a klouby, podporuje jejich prokrvení

arnika – regeneruje kůži, uvolňuje namožené svaly a bolavé klouby po sportu

meduňka – přináší dobrou náladu

Zdánlivě obyčejná horká voda má na lidské tělo spoustu pozitivních účinků, které by bylo škoda nevyužít ve svůj prospěch. Co se týče hubnutí, určitě nic nepokazíte tím, když ji spolu se zdravým jídelníčkem a pohybem zahrnete do redukčního režimu. Se správnou motivací, vytrvalostí a pevnou vůlí vždy do cíle dojdete. 

 

Autor: Hana S.

Jmenuji se Hanka a zdravý životní styl je pro mne reálným způsobem života. Cítím se tak mnohem lépe a plná energie. Byla jsem biohackerka ještě dávno před tím, než tento termín vůbec vznikl. Sama na sobě zkouším, co je pro mé tělo nejlepší a své poznatky se snažím předat dál prostřednictvím hodnotných článků. Psaným textem tvořím kvalitní obsah také jiných webových stránek (kontakt). Mám ráda dobrou kávu, pozitivní lidi, toulky přírodou, jízdu na kole a relaxaci při józe.

přečtěte si také

Banánová dieta pomáhá při hubnutí: A vůbec nemusíte jíst jenom banány!

Máte rádi banány? A víte, že vám mohou pomoci i s hubnutím? Vůbec se jim …

Napsat komentář