Jak zhubnout při bezlepkové dietě: 5 jídel na každý den

Nejprve si položme dvě zásadní otázky: Je vůbec možné zhubnout na bezlepkové dietě? A jak se mají stravovat lidé, kteří trpí alergií na lepek a přitom chtějí zhubnout? Bezlepkový jídelníček a hubnutí je věčné téma, které zajímá nejen některé celiaky, ale také běžnou populaci. Stravování bez lepku propagují světově známé celebrity jako univerzální cestu k vysněné postavě a právě i díky tomu také zažívá v posledních letech obrovskou popularitu. Funguje to ale? Někdo jíst lepek nemůže a nemá jinou volbu, přesto při přechodu na bezlepkovou dietu rázem kila nabere. A pak tu máme ty, kteří se vzdají lepku dobrovolně, strava bez lepku pro ně není životní nutností, upraví jídelníček a najednou zjistí, že zhubli tuk na břiše. Jak to tedy je? Opravdu je nutné vyhýbat se lepku, abyste se zbavili nadváhy?

Při bezlepkové dietě je zelenina cenným zdrojem vlákniny, vitamínů a minerálů / foto: pixabay.com

 

Co je vlastně lepek?

V prvé řadě je třeba si ujasnit, že bezlepková dieta je hlavně určitým způsobem stravování pro osoby, které trpí nesnášenlivostí lepku neboli celiakií, nebo mají alergii na lepek. Pro ně znamená vynechání lepku v jídelníčku jedinou možnost, jak se zbavit vleklých a nepříjemných zdravotních obtíží. Ovšem bezlepkovou stravu začali zkoušet i zdraví lidé jako dobrý recept na hubnutí a najednou zjistili, že vážně funguje.

Chci zhubnout bez lepku>> 

Lepek se nachází především v pečivu (i celozrnném), koláčích, těstovinách a dále také v potravinách, kde byste jej vůbec nečekali: uzeniny, jogurty, různé polotovary, kečup, čokoláda, sladkosti, brambůrky, atd. Zato mnoho potravin je přirozeně bezlepkových a v nezpracovaném stavu je lze konzumovat bez obav: ovoce, zelenina, maso, ryby, vejce, pohanka, amarant, atd. Bezlepková dieta tedy všeobecně výrazně zasahuje do životosprávy a naučit se stavět jídelníček na potravinách bez lepku opravdu není jen tak.

Lepek nebo jinak gluten je přírodní směs bílkovin (gliadinu a gluteninu), která se vyskytuje v některých obilovinách (pšenici, žitě, ječmenu, špaldě). Gluten v překladu znamená lepidlo a jeho významnou vlastností je lepkavost. Právě ta je v obilné mouce velmi důležitá a díky ní zpracované těsto dobře drží u sebe.

Pomáhá bezlepková dieta při hubnutí?

Ačkoliv je bezlepková strava stále populárnější mezi lidmi, vědci neprokázali přímou souvislost mezi vynecháním lepku a redukcí váhy. Jenomže někteří lidé skutečně zhubnou, když přejdou na bezlepkovou stravu. Co je toho příčinou? Důvod je prostý, při bezlepkové dietě snížíte obsah přijímaných sacharidů, což má celkově pozitivních vliv na hubnutí. Má to ale jeden háček. Hubnutí při bezlepkové dietě funguje jen tehdy, pokud vynecháte všechny polotovary a produkty označené známkou “bez lepku”. V těchto potravinách se totiž výrobci snaží lepek nahradit cukrem či nezdravými tuky, aby zvýšili jejich chuťovou atraktivnost. Kromě toho bezlepkové pečivo obsahuje více škrobu a má nedostatek vlákniny. Proto i lidé s celiakií, kteří chtějí zhubnout, musí pro redukci hmotnosti pečlivě vybírat vhodné potraviny. V opačném případě není výjimkou, že při bezlepkové dietě snadno přibývají na váze. Skloubit bezlepkovou stravu s redukční dietou je tedy pro celiaky možná trochu náročné, ale ne přímo nemožné.  

Podívejte se, co o lepku říká MUDr. Jaroslav Orlík:

YouTube playerKliknutím přijmete marketingové cookies YouTube a spustíte video.

 

Pokud vaše tělo špatně reaguje na přítomnost lepku ve stravě, pak musíte striktně dodržovat bezlepkovou dietu, jinak se vystavujete riziku různých zdravotních problémů. To znamená, že v případě snahy o redukci hmotnosti nemůžete dodržovat jen tak ledajaký hubnoucí plán. Většina z nich je založena na konzumaci celozrnného pečiva, vloček, cereálií, apod. Z toho důvodu je nutné, abyste zvolili správnou hubnoucí metodu.

Mezi různými redukčními dietami však naleznete i takové, které bezlepkový jídelníček dokážou tolerovat. Jsou vhodné nejen pro celiaky, ale vlastně pro všechny, kdo se snaží zhubnout nějaké to kilo navíc. Absence lepku v redukčním jídelníčku totiž pomáhá zejména při hubnutí břicha.

TIP: Podívejte se na srovnání nejlepších funkčních diet, které vás naučí vybírat správné přirozeně bezlepkové potraviny s vysokou nutriční hodnotou a dovedou vás ke štíhlé postavě.  

Chci bezlepkovou dietu>> 

Jestliže v jídelníčku vynecháte bezlepkové produkty označené nálepkou “bez lepku” a nahradíte je potravinami, které přirozeně lepek neobsahují , pak máte vysokou šanci, že zhubnete. Začnete totiž více konzumovat zeleninu, ovoce, zdravé tuky, maso, atd. a budete prostě jíst zdravěji. Vynecháním potravin obsahujících lepek snížíte příjem sacharidů, cukrů a živočišných tuků, což vám v konečném výsledku pomůže ke snížení tukových zásob v těle. Takže ne vyřazený lepek, ale zásadní celková změna životosprávy a přechod na zdravý racionální jídelníček je cesta k vysněné postavě.

Moc dobrá je quinoa s jablkem a skořicí / foto. pixabay.com

 

Bezlepková dieta a jídelníček

Podstatou každého hubnutí, bezlepkové diety nevyjímaje, je snížený kalorický příjem. Do jídelníčku musíte zařadit všechny nízkokalorické bezlepkové potraviny, například zeleninu, ovoce, maso, vejce, luštěniny, apod. Přitom je nutné úplně se vyhnout průmyslově zpracovaným bezlepkovým jídlům, které jsou plné prázdných kalorií. A právě ty si organismus ukládá do tukových zásob, ovšem z hlediska živin nemají pro tělo vůbec žádný význam a organismus se bez nich úplně v pohodě obejde.

Pokud jste plně rozhodnuti zhubnout, a chcete nebo musíte v jídelníčku omezit lepek, pak je určitě dobré si na počátku dietního režimu vypomoci nějakou funkční dietou. Díky ní rovnou vykročíte na správnou cestu vedoucí ke krásné štíhlé postavě. Tím pádem se vyvarujete zbytečných chyb a experimentování s vlastním tělem. Určitě nestojíte o to, aby vám váha neustále kolísala nahoru a dolů, byli jste vyčerpaní, bez energie a bez nálady. Když už máte zhubnout, tak jednou provždy a pokud možno tou nejsnazší cestou. Nezabrání vám v tom ani nutnost absence lepku v jídelníčku.

V tomto směru je určitě dobré vsadit na jistotu a jít do hubnutí stejně tak, jako celá řada lidí před vámi. A víte jak rychle zhubli? Úplně jednoduše, jen vhodnou úpravou stravy, která neobsahovala lepek ani žádné další chemické příměsy či konzervační látky. Zvolili proteinová jídla KetoMix, jejichž pravidelná konzumace donutí organismus kvůli sníženému množství sacharidové složky stravy čerpat energii z uložených tukových zásob, což se navenek projeví brzkým viditelným zhubnutím. Zvýšený příjem bílkovin se postará o to, aby vám na těle neubývaly svaly a zbytečně se nesnižovaly hodnoty bazálního metabolismu.

TIP: Přečtěte si moji podrobnou recenzi proteinové diety KetoMix, která na hubnutí opravdu funguje. Uvidíte, jak budete mile překvapeni. Dokonce nemusíte vůbec řešit návštěvy posilovny nebo fitness centra, s KetoMixem hubnete sami od sebe, jen úpravou jídelníčku.

Proč hubnout právě s proteinovými jídly KetoMix?

 

Proteinová dieta KetoMix / foto: ketomix.cz
 • K dispozici máte široký výběr 22 druhů jídel (kaše, polévky, omelety, koktejly, palačinky,…)
 • Jídlo nakoupíte dopředu a sami si vyberete dle svých chuťových preferencí
 • Zvolit můžete rovnou celý redukční balíček určený pro daný úbytek hmotnosti
 • V maximální míře šetříte čas, peníze i zdraví
 • Jídlo neobsahuje lepek, žádné chemické látky ani glutamáty
 • Některá jídla jsou bez laktózy (vhodná pro vegany)
 • Nemusíte se nijak omezovat, dopřát si můžete i lahodné víno, sladkou čokoládu nebo pudink s ovocem
 • Bezlepkový chléb je vhodný třeba k snídani
 • Během dne rychle zaženete hlad proteinovými tyčinkami rozmanité chuti
 • Spolu s jídlem KetoMix obdržíte podrobný manuál a jídelníček na několik dní dopředu
 • Kdykoli máte ZDARMA odborné výživové poradenství prostřednictvím online chatu nebo po telefonu
 • Můžete se přidat ke skupině na facebooku a na hubnutí nebudete sami
 • Naučíte se stravovat zdravě, pravidelně jíst a vybírat kvalitní potraviny
 • Máte zajištěn rychlý a trvalý výsledek bez jo-jo efektu

Koupit jídla KetoMix >>

Když se pustíte do hubnutí s KetoMixem, začnete o jídle více přemýšlet a nebude vám lhostejné, co vkládáte do úst. Ne nadarmo se říká, že podle toho, co jíte, tak také vypadáte. Takže omezený příjem jednoduchých sacharidů se příznivě projeví na vaší postavě. Snadno si osvojíte denní skladbu jídelníčku a díky pestré plnohodnotné stravě vás najednou zaplaví obrovský příval energie. Celkově budete v dobré kondici a pohodě, a vaší proměny si velmi brzy povšimne i okolí. Nový zdravý jídelníček vás začne bavit a stane se velkou inspirací pro různé experimenty v kuchyni.

Stravování bez lepku

Zdravý bezlepkový jídelníček v zásadě nesmí obsahovat žádné obiloviny, které obsahují lepek, tj. pšenici (včetně špaldy), žito, oves (s výjimkou bezlepkové varianty), ječmen a veškeré potraviny obsahující lepek (např. těstoviny, pečivo, kroupy, cereálie, cukrovinky, uzeniny,…). Při stravování bez lepku musíte nahradit zdroje vlákniny, minerálů a vitamínů, které čerpáte třeba z celozrnného pečiva jinak, tedy zeleninou, ovocem, luštěninami, apod.

Tereza Doleželová o celiakii uvádí: “Nevhodné je i používání čistého či modifikovaného pšeničného škrobu. Tento škrob sice neobsahuje lepek, ale jeho součástí jsou prolaminy (část bílkovin lepku). Příkladem takovýchto potravin je kečup, zmrzlina, uzeniny, pomocné látky v lécích. Samotnou kapitolu v této problematice tvoří ovesné výrobky. Oves sám o sobě neobsahuje lepek, ale některé jeho druhy mohou obsahovat aveniny (peptidy, které reagují s protilátkami k lepku). V případě, že aveniny neobsahují, vyskytuje se ještě jedno riziko, kdy u nemocného může dojít ke zhoršení stavu. Výrobky z ovsa mohou být totiž kontaminovány lepkem, kdy dochází ke zpracování surovin společně s produkty obsahující lepek.”

DOLEŽELOVÁ, TEREZA. Život s diagnózou celiakie.

DOLEŽELOVÁ, Tereza. Život s diagnózou celiakie [online]. Brno, 2018 [cit. 2019-06-12]. Dostupné z: <https://is.muni.cz/th/ol7jk/>. Bakalářská práce. Masarykova univerzita, Pedagogická fakulta. Vedoucí práce Lenka Procházková.

Jídelníček bezlepkové diety by měl být založen především na přirozeně bezlepkových potravinách, který lze doplnit bezlepkovými alternativami běžných potravin. Konkrétně u proteinové diety KetoMix se nemusíte vyhýbat ani pečivu a můžete si dát chutný bezlepkový chléb, sladkou palačinku nebo svůj oblíbený vanilkový pudink

Mezi přirozeně bezlepkové potraviny se řadí:

 • zelenina, ovoce, houby
 • luštěniny (těstoviny z červené čočky nebo žlutého hrachu)
 • ořechy a semínka
 • mléko, vejce
 • některé mléčné výrobky
 • maso
 • pohanka (pohankové těstoviny)
 • rýže (rýžové těstoviny)
 • amarant, quinoa
 • jáhly
 • brambory
Pohankové soba nudle jsou výbornou alternativou těstovin / foto: pixabay.com

 

Také klasickou mouku lze bez problému nahradit variantou bez lepku. Vyrábí se obdobně jako těstoviny z přirozeně bezlepkových potravin. V jídelníčku můžete tedy použít mouku pohankovou, kukuřičnou, cizrnovou, hrachovou, amarantovou, z chia semínek, atd. Tyto bezlepkové mouky mají v kuchyni stejné využití jako běžná pšeničná mouka. Můžete je použít na zahuštění polévek, omáček, upečete z nich palačinky, lívance, placky, bábovku, tortilly, sladké i slané pečivo.

Ukázka bezlepkového jídelníčku při hubnutí

 SnídaněSvačinaObědSvačinaVečeře
Pondělíchia pudink s lesním ovocemkukuřičný knäckebrot 2 ks, sýr cottagerýže se zeleninou, kuřecí masobanán, cca 10 ks mandlívaječná omeleta se špenátem
Úterýproteinová kaše s čokoládoubílý jogurt bez lepku, jablkokrůtí steak, zelené fazolkysklenice neochuceného kefíruzeleninový salát z listové zeleniny, rajčat, okurky, slunečnicová semínka
Středajáhlová kaše s jahodamisklenička podmáslí, jablkokukuřičná tortilla s kuřecím masem, ledový salát, rajče, okurka, dresing z bílého jogurtubanán, 10 ks mandlíkvětákový mozeček
Čtvrtek bezlepkový chléb tence namazaný žervé, dva plátky šunky s vysokým podílem masa, ředkvičkykefírové mléko, hruškarestovaný losos s bramborem a zeleninovou oblohouproteinová tyčinkazapečená brokolice s vejcem
Pátekplacičky z bezlepkových ovesných vločekcottage sýr, kukuřičné knäckebroty 2 ksšpagety s cherry rajčaty a bazalkoubanán, 10 ks mandlíbanán, 10 ks mandlí
Sobotapalačinky s lesním ovocembílý jogurt bez lepku, lžička slunečnicových semínekcuketové placičky s vejcemplátek šunky s vysokým podílem masa, okurkapečené kuřecí stehno, quinoa s brokolicí
Nedělepohankové lívance, ovocesklenička neochuceného kefírupečený losos, květáková rýže, salát z listové zeleninypudink bez lepkuproteinová omeleta se zeleninou

Pročistěte tělo od toxinů

Při hubnutí mimo jiné hraje klíčovou roli také pročištěné tělo, tedy konkrétně očista trávicího ústrojí (střev). Má-li tělo čistá střeva, pak je schopno z přijaté potravy přijmout daleko více živin a člověk nemusí tolik jíst. Zásadním předpokladem je však pestrá a vyvážená strava. Pokud do redukčního režimu zařadíte také pravidelný pohyb, pak celková detoxikace organismu může velmi pozitivně ovlivnit váš sportovní výkon. Čisté střevo zrychluje metabolické procesy v těle, takže se zbytečně nezanáší toxiny, ale naopak se zrychlí vstřebatelnost jednotlivých živin. Tím pádem rovněž dochází k efektivnímu růstu svalové hmoty, která je při hubnutí neméně důležitá. Jestliže do hubnoucího jídelníčku zařadíte potraviny, které se výrazně podílí na detoxikaci organismu, velmi mnoho tím svému tělu pomůžete. Hubnutí prostě půjde snáz a rychleji. A to je přesně to, čeho chcete dosáhnout.  

TIP: Velmi účinná je detoxikace těla za pomoci zelených superpotravin, které můžete jednoduše konzumovat v podobě bezlepkového přípravku BLENDEA SUPERGREENS (přečtěte si moji recenzi). Jedna malá odměrka denně nejenže zbaví tělo škodlivin, ale dodá organismu tolik živin, jako pět porcí zeleniny.

Při bezlepkové dietě si můžete dopřát i chutnou pizzu. Zkuste tento recept:

YouTube playerKliknutím přijmete marketingové cookies YouTube a spustíte video.

 

I pohybem hubnete

Je všeobecnou pravdou, že na snižování hmotnosti má především vliv skladba stravy. I když se chcete nebo musíte vyhnout lepku, neznamená to, že jen jeho absence v jídelníčku bude mít pozitivní dopad na snižování hmotnosti. Jak už bylo jednou řečeno, i při bezlepkové dietě se musíte vyhýbat všem nezdravým potravinám (viz. výše). Nicméně, stále platí, že redukce hmotnosti obnáší celkovou změnu životního stylu a jeho součástí je také pravidelný pohyb.

Přitom ale není nutné, abyste si hned kupovali permanentku do fitka, pokud se v tomto prostředí necítíte jako ryba ve vodě a není to nic pro vás. Počítá se každý pohyb, už jen svižná procházka v přírodě dokáže dělat divy. Spalovat tuky totiž pomáhá jakákoli forma aerobního pohybu (rychlá chůze, běh, jízda na kole, plavání, cvičení na elipticalu, aerobic, apod.). Když k těmto sportovním aktivitám přidáte posilovací trénink, zpevníte svaly a nádherně vytvarujete celou postavu.

V každém případě je ale dobré posilování střídat s aerobním pohybem, aby tělo mělo rovnoměrnou fyzickou zátěž. Po tréninku dopřejte tělu dostatečný prostor k regeneraci a nezapomínejte tělo zásobit potřebnými živinami. Nejvhodnější jsou různé potréninkové koktejly, jejichž složení odpovídá všem nárokům organismu po fyzickém výkonu.

 

TIP: Rostlinný protein Blendea SUPERPROTEIN (čtěte moji recenzi) v BIO kvalitě dodá tělu nejen potřebné bílkoviny, ale navíc i spoustu cenných látek z obsažených superpotravin. Blendea SUPERPROTEIN neobsahuje lepek, je bez přidaného cukru a chutná jako kakao

Blendea SUPERPROTEIN >>

 

Podstata hubnutí při bezlepkové dietě je v podstatě úplně stejná jako při každém jiném hubnutí. Rozdíl je pouze v tom, že musíte vynechat všechny potraviny obsahující lepek a to i přesto, že je některé redukční diety doporučují (celozrnné pečivo, cereálie, obilné klíčky, seitan, atd.). Když budete jíst nízkokalorickou stravu s obsahem přirozeně bezlepkových potravin a osvojíte si veškeré zásady zdravého životního stylu, pak se můžete těšit na lepší život v novém těle.

Autor: Hana S.

Jmenuji se Hanka a zdravý životní styl je pro mne reálným způsobem života. Cítím se tak mnohem lépe a plná energie. Byla jsem biohackerka ještě dávno před tím, než tento termín vůbec vznikl. Sama na sobě zkouším, co je pro mé tělo nejlepší a své poznatky se snažím předat dál prostřednictvím hodnotných článků. Psaným textem tvořím kvalitní obsah také jiných webových stránek (kontakt). Mám ráda dobrou kávu, pozitivní lidi, toulky přírodou, jízdu na kole a relaxaci při józe.

přečtěte si také

Banánová dieta pomáhá při hubnutí: A vůbec nemusíte jíst jenom banány!

Máte rádi banány? A víte, že vám mohou pomoci i s hubnutím? Vůbec se jim …

Napsat komentář