Přerušovaný půst známý také jako IF (Intermittent fasting) je jedním z nejpopulárnějších způsobů stravování dnešní doby. Kromě celé řady zdravotních benefitů má také výrazný vliv na redukci hmotnosti. O co tedy jde? U přerušovaného půstu je jídlo během dne rozděleno do určitých časových úseků, přičemž delší část zahrnuje fázi půstu a menší fázi jedení. Hlavní myšlenka IF spočívá v tom, že v době půstu si tělo odpočine od jídla a sáhne do tukových zásob, což se následně projeví viditelným úbytkem na váze. Přerušovaný půst ale neznamená žádnou hladovku! Sami si sice rozhodnete KDY budete jíst, ale jídelníček musí odpovídat zásadám zdravé výživy. Jinak hubnutí fungovat nebude. Není nutné ale striktně dodržovat tradiční stravovací režim začínající po ránu snídaní a končící večeří. Prostě jedno, dvě jídla vynecháte a po zbytek dne se najíte dosyta. Nemusíte se v ničem omezovat, počítat kalorie a neustále se zabývat myšlenkami na jídlo. Chtěli byste tuto metodu vyzkoušet? Čtěte dál a dozvíte se, jak na to.
Obsah článku
Poslední aktualizace tohoto článku:
- Leden 2021 (aktuální)
- Léto 2020
Jak přerušovaný půst funguje na hubnutí?
Blahodárné účinky občasného půstu na zdraví znali již lidé v minulosti a v určitých ročních obdobích jej používali k celkové očistě těla. Zejména jarní očistná kůra byla zcela běžnou součástí života a její význam přetrvává prakticky dodnes. Přerušovaný půst tedy není nic neobvyklého a pro tělo je zcela přirozený. Díky němu se organismus lépe zbaví odpadních látek, což má mimo jiné příznivý dopad také na hubnutí. Krátkodobý půst zvýší rychlost metabolismu až o 14 %, takže tělo spálí rychleji mnohem více kalorií.
TIP: Čtěte článek, jak zhubnout viscerální tuk
Pro lidské tělo neznamená přerušovaný půst žádnou zátěž a není to nic, s čím by se nedokázalo samo vypořádat. Pokud je prováděn správně, přináší organismu velké zdravotní výhody jak po stránce fyzické, tak i psychické, a umožňuje tělu spálit přebytečný tuk. Vždyť právě tělesný tuk je jen uskladněná energie z potravin, kterou si organismus schovává na horší časy. A když přijdou (v podobě několikahodinového nedostatku jídla), pak sáhne do zásob a čerpá energii odtud. Tím pádem tuková vrstva zmenšuje svůj objem a člověk zcela přirozeně ubývá na váze.
Petr Loskot říká: “Ať už je záměr jedince se svojí hmotností jakýkoliv, vždy by měl mít na paměti, že o tom, zda bude ztrácet nebo nabírat tělesnou hmotnost, bude primárně rozhodovat vztah příjmu a výdeje energie.”
LOSKOT, PETR. Nejlepší dieta k redukci hmotnosti.
Metoda přerušovaného půstu je založena na fungování inzulínu v lidském těle. Inzulín je klíčový hormon, který se podílí na skladování energie z potravy. Když člověk sní nějaké jídlo, většinou přijme větší množství energie než je možné okamžitě využít, proto organismus část této energie uchovává pro pozdější použití. Ve chvíli, kdy přijímáte potravu, začne tělo do krve vyplavovat hormon inzulín, který pomáhá ukládat přebytečnou energii dvěma způsoby: nejprve v játrech v podobě glykogenu, a později, je-li už kapacita naplněna, formou tukových buněk. Avšak množství tuku uložené v tukových buňkách je neomezené a člověk může neustále přibývat na váze. Oproti tomu jaterní glykogen má úložní prostor omezený.
Ve fázi půstu celý proces funguje obráceně. Pokud tělo nedostává žádné jídlo, hodnoty inzulínu se snižují, což je pro organismus jasný signál k tomu, aby začal spalovat skladovanou energii. Napřed sáhne na zásoby glykogenu v játrech a jakmile dojdou, přijde na řadu tělesný tuk. To tedy znamená, že půst pomáhá tělu efektivně využít uloženou energii.
Zajímá vás názor nutričního specialisty PharmDr. Margit Slimákové? Podívejte se na video:
Výhody přerušovaného půstu:
- pomáhá zhubnout tělesný tuk
- zrychluje metabolismus
- snižuje hladinu inzulínu a cukru v krvi
- zpomaluje stárnutí buněk
- prevence kardiovaskulárních onemocnění
- snižuje hladinu cholesterolu v krvi
- přispívá k redukci zánětů v těle
- zlepšuje koncentraci a paměť
- snižuje riziko vzniku diabetu 2. typu
- pomáhá při Alzheimerově chorobě
- zvyšuje růstový hormon
Strava musí být vyvážená
Předně je třeba zdůraznit, že přerušovaný půst není žádná hladovka, kdy tělo trpí a strádá nedostatkem živin. Jídelníček musí být vždy pestrý a vyvážený v souladu se všemi zásadami zdravé výživy. I když vám metoda přerušovaného půstu umožňuje ve stravování absolutní svobodu, neznamená to ale, že můžete do sebe ládovat kaloricky vydatnou stravu plnou tučných a mastných jídel, sladkostí, polotovarů, uzenin, atd. Tak nezhubnete nikdy. Jde spíš o to, abyste si jídlo během dne rozvrhli do časových úseků, jak vám to bude vyhovovat nejvíce. Někdo má problém ráno se snídaní, jiný nestíhá oběd v práci a další zase už raději nic nevečeří. Záleží tedy na vašem pracovním režimu a možnostech.
Velkou výhodou přerušovaného půstu je to, že se v době jídla nemusíte nijak omezovat. Jen počet jídel a stanovený denní energetický příjem je potřeba vměstnat do doby, kterou jste si určili (viz. níže). Chcete-li zhubnout je potřeba přizpůsobit jídelníček: zvýšit příjem zeleniny, ovoce, bílkovin, zaměřit se na komplexní sacharidy a zdravé tuky. Abyste při hubnutí neztráceli svalovou hmotu, je nutné dbát na dostatečné množství bílkovin. Ty také dokážou na delší dobu zvýšit pocit sytosti, takže fáze půstu bude pro vás jednodušší. Nedostatek bílkovin ve stravě může snížit hodnoty bazálního metabolismu natolik, že se hubnutí zpomalí nebo úplně zastaví.
Podle nutričních poradců je dobré nízkokalorický jídelníček postavit na zvýšeném příjmu potravin s obsahem bílkovin a naopak snížit sacharidovou složku stravy. Přitom existuje spoustu funkčních metod, které zohledňují konkrétní úpravu stravy s cílem snížení hmotnosti. Jedna z nich využívá například proteinová jídla KetoMix, která jsou již sama o sobě nutričně vyvážena tak, abyste s jejich pomocí bez problému splnili nejen stanovený denní limit bílkovin v jídelníčku, ale i ostatních živin (sacharidů, tuků, vitamínů, minerálů, vlákniny). Kromě toho si můžete dopřát také ostatní běžná jídla a hubnout budete i bez nutnosti pohybu a cvičení.
TIP: Přečtěte si moji podrobnou recenzi proteinových jídel KetoMix, které se v porovnání s dalšími metodami na hubnutí umístily na prvním místě.
Jak proteinová jídla KetoMix usnadňují hubnutí?
- Potraviny s obsahem bílkovin vás zasytí na delší dobu a ve fázi půstu nebudete trpět pocitem hladu
- Máte jistotu, že tělo dostává i ostatní živiny a nijak nestrádá
- Do jídelníčku zařadíte i běžné potraviny podle seznamu (maso, vejce, zelenina, oříšky, atd.)
- Veškerá jídla jsou bez jakékoli chemie, lepku a glutamátů
- Některá neobsahují laktózu, tudíž vhodná i pro vegany
- V maximálně možné míře šetříte peníze, čas i zdraví
- Jídlo si jednoduše připravíte ve chvíli, kdy sami potřebujete
- Můžete rovnou zvolit celý redukční balíček odborně sestavený pro daný úbytek hmotnosti
- Vybírat lze z 22 druhů jídel (polévky, kaše, omelety, palačinky, koktejly, apod.)
- S KetoMixem si nemusíte nic odpírat, povolena je i lahodná čokoláda, chutné víno, sladká pomazánka, bezlepkové pečivo
- Spolu s jídlem KetoMix obdržíte podrobný manuál a jídelníček na několik dní
- Můžete se přidat ke skupině na facebooku a seznámíte se s lidmi, kteří hubnou stejně jako vy
- Kdykoli máte ZDARMA k dispozici odborné výživové poradenství prostřednictvím online chatu nebo po telefonu
- Naučíte se stravovat zdravě a vybírat kvalitní potraviny
- Máte zaručený rychlý a trvalý výsledek bez jo-jo efektu
- Hubnutí s KetoMixem funguje i bez pohybu
- V rámci přerušovaného půstu dosáhnete rychlejších výsledků
Metody přerušovaného půstu
Přestože celá řada odborníků na výživu apeluje na dodržování pravidelného jídelníčku, přerušovaný půst zohledňuje vaši individualitu a striktně vám neurčuje dobu jídla. Přeci jen jsou lidé, kterým 3 – 4 hodinové rozestupy mezi jídly nevyhovují a nelze říci, že by to bylo v zásadě špatně. Každý člověk je zkrátka od přírody nastaven jinak, stejně jako jsou mezi lidmi různé metabolické typy. Někdo může jíst od rána do večera a nepřibere ani deko, jiný tloustne třeba i z vody. Když ale přizpůsobíte způsob stravování potřebám vlastního těla a budete se držet racionálního jídelníčku, pak bez problému dokážete udržet svoji optimální váhu natrvalo. Ideálním řešením může být právě metoda přerušovaného půstu.
Metoda přerušovaného půstu vytváří tělu dostatek času k tomu, aby mohlo pálit nahromaděný zásobní tuk a tím hubnout. Stanovení stravovacího režimu je velmi jednoduché: den si rozdělíte na dvě části, na dobu jídla a dobu půstu. Nejčastěji se doporučují intervaly 14 hodin půstu a 10 hodin jídla pro ženy, a 16 hodin půstu a 8 hodin jídla pro muže. Přičemž do doby půstu se počítá také spánek, takže doba hladovění je velmi krátká. Navíc, když jídelníček postavíte na potravinách s obsahem bílkovin (například proteinová jídla KetoMix), nebudou vás přepadat žádné nezvladatelné chutě na sladké a pocit sytosti vydrží delší dobu, než kdybyste tělo zásobili převážně sacharidovým jídlem (bílé pečivo, sladkosti, koláče, koblihy,…).
Různé metody přerušovaného půstu
Způsob půstu | Půstové okno | Stravovací okno | Doporučená doba jídla |
---|---|---|---|
16/8 | 16 hodin | 8 hodin | 11.00 - 19.00 hodin |
20/4 | 20 hodin | 4 hodiny | 14.00 - 18.00 hodin |
24 hodinový půst | 24 hodin (od večeře po večeři, nebo od oběda do oběda) | 1x za 24 hodin | první den začnete večeří, druhý den vynecháte snídani a oběd a dáte si až večeři, možno opakovat 2x až 3x týdně |
5 : 2 | 2 dny | 5 dní | denně je povoleno sníst pouze 500 kalorií (jako jedno jídlo nebo vícekrát za den) |
36 hodinový půst | 36 hodin | 1x za 36 hodin | první den začnete večeří, druhý den budete bez jídla a třetí den si dáte snídani |
Petr Loskot uvádí: “Poslední možností, která se již zcela nedá nazývat půstem v pravém slova smyslu, je tzv. Warrior Diet. Jedná se o plán stravování, během něhož se každý den střídají dvě fáze příjmu potravy, a to “undereating phase” a “overeating phase”. Během prvé fáze se dovoluje konzumace malých porcí ořechů, zeleniny, libového masa. Poté následuje druhá fáze, která by měla trvat okolo čtyř hodin a ve které se přijme drtivá většina kalorického příjmu. O této modifikaci IF byla napsána kniha, jejíž autor je Ori Hofmekler.”
LOSKOT, PETR. Nejlepší dieta k redukci hmotnosti.
Přerušovaný půst vám nabízí možnost, abyste si sami našli model, který dokážete bez problému přirozeně dodržovat. Počet jídel zredukujete na dvě až tři, přičemž velikost jednotlivých porcí by měla odpovídat vašemu dennímu kalorickému příjmu. Nikdy byste neměli hladovět stejně jako se přejídat. Výkyvy na obě strany by znamenaly opětovnou tvorbu tukových zásob.
Metoda přerušovaného půstu vám umožní jíst tehdy, kdy máte skutečně hlad. Kromě toho respektuje i váš životní styl a různé směry ve stravování (vegetariánství, veganství, bezlepková dieta, bezlaktózová dieta, atd.). V jídelníčku se nemusíte nijak omezovat, jen je nutné držet se zásad zdravé výživy. Takže když si dáte poslední jídlo třeba v šest hodin večer, ráno můžete snídat už v osm. Naopak, když pracujete dlouho do noci, večeři sníte v jedenáct večer, ráno přeskočíte snídani a v jednu hodinu odpoledne poobědváte.
V době půstu je povoleno pít:
- neperlivou vodu
- neslazenou minerálku
- bylinkový nebo zelený čaj
- černou kávu
Při dodržování pitného režimu zapomeňte na všechny slazené limonády, colové nápoje, džusy, apod., které jsou plné cukru a tudíž prázdných kalorií.
Jak začít držet přerušovaný půst?
Nejprve zkuste promyslet, jaký způsob stravování vzhledem k vašemu dennímu režimu by vám nejlépe vyhovoval. Počítejte s tím, že bude nějakou dobu trvat, než si na rytmus půstu a jedení zvyknete. Začněte ale pomalu, nenásilnou formou. V každém případě musíte v době jídla sníst stejný objem kalorií, který odpovídá vašemu dennímu energetickému příjmu.
Odborníci všeobecně doporučují začít s modelem 12 hodin půstu a 12 hodin jídla, abyste si zvykli na pravidelnost. Poté můžete dobu půstu prodloužit jednou až dvakrát týdně třeba na 14 hodin bez jídla, případně si jednotlivé časové úseky rozvrhnout dál podle sebe. Sami tak zjistíte, jaký model vám nejlépe vyhovuje a stane se vaším každodenním způsobem stravování. Avšak ani to není nutnost. Někteří lidé aplikují metodu přerušovaného půstu jen po určité dny a jinak se stravují v tradičním režimu pěti jídel denně.
Podívejte se, jak snadno můžete díky přerušovanému půstu shodit třeba 20 kg:
Přerušovaný půst nemá žádná pevná pravidla, přesto se držte těchto doporučení:
- Začněte pomalu, jednoduše a respektujte signály svého těla
- Metoda 16 hodin půstu a 8 hodin jídla se provádí každý den, můžete z ní vytvořit stravovací zvyk
- V době stravování si stanovte konkrétní čas jídla
- Jelikož vynecháte jedno až dvě jídla denně, bude nutné zvýšit porci některých jídel, abyste zachovali denní kalorický příjem
- Dbejte na dostatek bílkovin a do jídelníčku zařaďte proteinová jídla KetoMix (snadněji překonáte fázi půstu)
- Tvorbu svalové hmoty můžete podpořit i pravidelným cvičením
- Dodržujte kvalitní nutričně hodnotný jídelníček s obsahem všech důležitých živin
- Jezte zelené superpotraviny, které vás naplní energií – BLENDEA SUPERGREENS
- Pijte nejlépe vodu a nekalorické nápoje
TIP: Přečtěte si moji podrobnou recenzi přípravku BLENDEA SUPERGREENS, který je směsí čtyř zelených superpotravin (spiruliny, chlorelly, mladé pšenice a ječmene), jejichž vzájemná kombinace má spoustu pozitivních účinků na lidský organismus a mimo jiné přispívá také k rychlejšímu hubnutí.
Metoda přerušovaného půstu udělá váš každodenní život v mnoha směrech jednodušší. Takový způsob stravování vyhovuje zejména pracovně zaneprázdněným lidem, kteří se nemohou jídlem zabývat každé tři hodiny a přitom by si chtěli udržet svoji optimální váhu, případně zredukovat tělesný tuk. Nají se prostě tehdy, když mají hlad a cítí, že je potřeba doplnit energii.
Aby vám pocit nasycení vydržel co nejdéle, je třeba dbát na dostatečné množství bílkovin v jídelníčku. Proteiny by měly být součástí každé porce jídla a dodržet jejich potřebné množství není někdy až tak snadné. Proto je vhodné bílkoviny doplňovat také prostřednictvím proteinového nápoje. Například Blendea SUPERPROTEIN (čtěte moji recenzi) v BIO kvalitě je rostlinný protein navíc s obsahem směsi superpotravin, což podstatně zvyšuje jeho výživovou hodnotu. Blendea SUPERPROTEIN je pro tělo zdrojem energie a posiluje jeho fyzický a psychický výkon. Chutná jako moc dobré kakao a je bez přidaného cukru.
Přerušovaný půst není vhodný pro:
- těhotné a kojící ženy
- osoby citlivé na pokles hladiny cukru v krvi
- osoby, které si prošly poruchou příjmu potravy
- děti a dospívající mládež
- osoby těžce nemocné nebo v rekonvalescenci po těžké nemoci či úrazu
Zkušenosti s přerušovaným půstem
Lidé, kteří využívají přerušovaný půst ke svému stravování, často uvádí, že první změna, které si na sobě všimli, byla fyzická i pocitová pohoda. Prostě, že se jim zlepšila nálada a byli mnohem uvolněnější. Bylo to vždy mimo jiné i tím, že se jim snížila hmotnost, a to tak, že to bylo pozorovatelné v zrcadle. Navíc se jim upravila hladina cukru v krvi (zlepšila se inzulinová citlivost), pozitivně se ovlivnila regulace ghrelinu (hormon hladu), zlepšila regenerace těla a tak dále.
Kateřina S. sama říká: “Zaznamenala jsem pěkné výsledky už po třech týdnech, kdy jsem s půstem začala. Vyhovuje mi poměr 16/8, což mi vychází na jídlo mezi 10 – 18 hodinou. Rozhodně nepočítám kalorie, ale soustředím se na zdravější potraviny, a navíc sobotu si nechávám jako „porušovací“ den – dám si klidně smažený sýr s brambory. Dřív jsem jedla normálně 5x denně malé porce, ale nikdy jsem nebyla úplně najezená. Zkrátka pořád jsem měla na něco chutě. Takto mám spojenou snídani s obědem, kolem třetí si dám třeba kousek sýru nebo tvaroh a pak už jen večeři. Hlad vůbec nemám, a hlavně ani ty chutě. Za ty tři týdny mám dole 4 kg.” Přerušovaný půst tak umí dát tělu to, co právě potřebuje, nechá ho také více odpočinout a pročistit se.
Poměr fází nastavte podle sebe
Všichni se shodují na tom, že jim chvilku trvalo nastavit si optimální počet hodin bez jídla a s ním. Lidé, kteří moc nefandí snídaním, zvládli lépe vydržet do prvního jídla třeba dvě i pět hodin po probuzení. Jiní zas bez ranního jídla nemohou vyjít z domu a zase jim lépe vyhovovalo skončit s přísunem potravin i řadu hodin před spánkem.
Než najdete pro sebe nejlepší model přerušovaného půstu, můžete v počátku narazit na menší trable, se kterými se podělila Ilona K.: “Začala jsem praktikovat přerušovaný půst před několika týdny. Můj režim 14/10. Mým prvním jídlem se stala něco jakoby pozdější snídaně asi kolem 10 hodiny. Ranní hlad mi nevadil, ale měla jsem problémy s prvním jídlem. Dávala jsem si klasicky ovesnou kaši nebo vločky s ovocem – prostě jako snídaně. Ale nějak mi to nevyhovovalo. Jak to říct. Po jídle mi bylo skoro nevolno, nešlo poznat, jestli mám ještě hlad nebo se už přejídám. Dělala mi to i zelenina. Nechala jsem si ale poradit odbornicí na výživu a ta mi doporučila zkusit zapojit víc bílkovin – vajíčka, klidně i slaninu – takovou tu anglickou snídani. Rozhodně se to zlepšilo.“
Typickým příkladem, že snídat se opravdu nemusí a nemá cenu se do jídla ráno nutit je Evulina: “Upřímně řečeno jsem ani nevěděla, že se jedná o nějakou výživovou metodu. Praktikuji to totiž sama i bez doporučení už dlouhou dobu. Nedokážu snídat, nedělá mi to dobře. Ráno mi vyhovuje vypít půl litru hodně teplé vody (jako jiní pijí čaj), to mám na sobě vyzkoušené. Pak piji dopoledne práškovou chlorellu ve vodě. Na oběd tak mám takový ten zdravý hlad, sním cokoli a normální porci. Odpoledne si dám nějaké ovoce a večer lehčí večeři (postavenou nejvíc na zelenině a bílkovině, ne snad vyloženě kvůli dietě, ale prostě mi to tak samo dělá dobře). Když jsem snídala, protože v okolí mě všichni nutili, tak jsem byla hlavně celé dopoledne taková otupělá a neměla chuť nic moc dělat. A mimo to jsem se tím akorát „rozjedla“ a celý den mě proháněly chutě na cokoli. Prostě 5-6× denně malé porce absolutně nezvládám. Normálně řeknu, že jsem z toho ve stresu (aby člověk pořád myslel na jídlo, a ne na práci, kterou zrovna dělá). Za sebe konstatuji, že jsem si prošla už řadou výživových směrů, i toho „snídat se musí“ a „jezte 5-6× denně malé porce“. Výsledkem jen stres a nafouknuté břicho, dokonce i ekzém na rukách a pořád kila nahoře. Bez snídaně a s menším počtem jídel je mi mnohem lépe.“
Důležité je vytrvat – každý začátek je těžký
Nejsložitějších je asi prvních osm až čtrnáct dní. Proto je lepší stanovit si reálnější poměr hodin a ten pak případně upravovat. Pokud si stanovíte nějaký režim, který vám případně nabourají nenadálé zdravotní problémy a musíte brát léky, můžete se zase po nemoci bez problému vrátit ke svému zaběhnutému jídelníčku. Stejně tak to udělala i Marta P.: “Osobně jsem s touto metodou spokojená, protože mi fakt fungovala. Držela jsem ji na podzim a už po necelých třech týdnech jsem viděla výsledky. Bohužel ale pak asi po měsíci a půl mi zjistili boreliózu a musela jsem brát silná antibiotika. Ta jsem ovšem byla nucena užívat pravidelně i s jídlem, na lačno to nešlo. To mi ten režim rozbouralo. Ale už jsem fit, takže začínám znovu. Vyhovuje mi 16/8 a jím 3 jídla.“
Podle celé řady uživatelů má přerušovaný půst velký přínos v podobě zjednodušení celého dne, protože není třeba připravovat vždy tolik jídel. Některá lze vypustit, nebo nahradit většími porcemi. Takže potom může být například svačina v 10 hodin dopoledne, pozdější oběd klidně kolem 14 hodiny odpoledne a pak podle chuti zakončit stravování nejpozději ve 20 hodin večer. Samozřejmě záleží individuálně na každém. „Já se tímto stylem stravuji už asi 8 let. Mám to tak, že se ráno nasnídám, naobědvám toho, na co mám chuť a pak už nic nejím. Zase až ráno. Jím tedy 2x denně, ale jsem tak už navyklá. Navíc po práci se věnuji hodně sportování – běhám, chodím na tenis, squash, volejbal, prostě sport alespoň 4x týdně. A rozhodně si nestěžuji na nedostatek energie, nemám žádné zdravotní problémy. Tento způsob mi naprosto vyhovuje, nebývá mi na noc těžko a jsem fakt spokojená. Upřímně – v dětství jsem měla nadváhu, v pubertě také, takže jsem hledala nějaký režim, hlavně si vše urovnat v hlavě. Toto mi prostě funguje a váha se mi už kolik let nemění (mám 57 kg a výšku 167 cm). Netvrdím, že je to takto vhodné úplně pro každého. Spíš se setkávám s názory, že je hloupost navečer nejíst, ale já se takto cítím dobře. Vyhovuje mi to také proto, že mám sedavé zaměstnání bez fyzické náročnosti”, uvádí sOmbrero v diskuzním fóru na vinted.cz.
Antares pomáhá zase přerušovaný půst ušetřit spoustu času s přípravou jídla: “Já například dodržuji okno 16/8, někdy klidně i 18/6. Jím zhruba ty 3 jídla denně (začínám ovesnou kaší, soustředím se hodně na proteiny, pak si dám kuřecí nebo rybu – to bych mohla jíst pořad – s rýží nebo bulgurem, končím něčím mléčným, zeleninou a tak). Jím podle chuti, někdy si dám i víc, ale tak, aby byl dodržen rozumný kalorický příjem, který mám mít. Ke konci půstu tak hodinku doma cvičím většinou kardio + posilování. To mě baví. Tato metoda mi pomohla shodit 4 kg za měsíc, která jsem chtěla (a která mi zbývala ke spokojenosti), a to hlavně strašně jednoduše. Netrápím se tím, co pořád jíst, co chystat – prostě jen tři jídla a hotovo. Zvykla jsem si na to hodně rychle, trochu hladová jsem byla asi jen dva první dny. Teď už ale vůbec, jsem v pohodě, mám dost energie, je mi fajn.”
Metoda přerušovaného půstu má spoustu pozitivním ohlasů také webovém portále emimino.cz, kde si maminky předávají své zkušenosti s hubnutím po porodu. Například Aduš8 uvádí: “Já osobně držím 14/10 jen výjimečně ve dny, kdy nevydržím a mám hlad. Jinak mám nastaveno od začátku 16/8 a někdy se mi povede i 18/6 (to asi 2x do týdne, a hlavně kvůli dítěti…). Tento půst mi prostě pomohl shodit 20 kg za půl roku. Dohromady ale asi 30 kg od porodu před rokem a půl. Měla jsem ale hodně velkou váhu, takže ten velký úbytek je tak akorát. A počítám k tomu kalorie, jinak bych jedla pořad a všechno. Nemám, co bych k tomu řekla negativního. Jen mi nevyhovuje stálý poměr 18/6 – je to prostě málo času do sebe „nacpat“ potřebné kalorie, takže se mi to hubnutí zastavilo, a dokonce jsem i jedno kilo přibrala. Tělo si prostě řeklo dost. Takže za mě nejlepší žádný tvrdý režim, ale střídání fází – na můj metabolismus je to ideální.“
Některé maminky také poukazují na fakt, že jim tento způsob stravování pomohl vyřešit problémy s pletí. Vejilka k tomu říká: “Jím pravidelně ve stejný čas. Už přesně tři měsíce. Svou snídani jsem si posunula na 11 hodinu a poslední jídlo mám v 18 navečer. Jídla mi vyjdou tak asi 3 denně (a mám mezi nimi aspoň tři hodiny interval). Jednou jsem zkoušela i celodenní půst, ale to jsem nevydržela. Jinak mám mnohem čistší pleť, a to jsem trpěla na vyrážky. Vynechávám moučné věci a omezuji sacharidy. Je to super.“
Odborníci se shodují na tom, že přerušovaný půst je přirozený model stravování využívaný po dlouhá tisíciletí, který kromě výrazných účinků na hubnutí přináší také celou řadu zdravotních benefitů. Přestože popírá tradiční stravovací režim v podobě 5 jídel denně, jedná se o naprosto skvělý způsob, jak se zbavit tuku zejména v oblasti břicha. Avšak jen za předpokladu, že budete dodržovat racionální jídelníček. V opačném případě to asi fungovat nebude.