Připadáte si také tak? I když se snažíte sebevíc, pořád se vám drží tuk na břiše. Jíte zdravě, cvičíte, ale břicho se ani nehne. Zakulacené bříško připomíná obrácený lavór a kazí vaši pěkně souměrnou postavu. Co může být příčinou? Možná za vším stojí neustálý stres. Dlouhodobá stresová zátěž vytváří v těle hormonální nerovnováhu, která způsobuje přibývání na váze. Tuk se začne ukládat hlavně v problémových partiích a jednou z nich je právě oblast břicha. Není divu, že se potom snaha o zhubnutí míjí účinkem. Jak z toho ven? Zmírněte životní tempo, udělejte několik změn a zvolte více pozitivní přístup k životu. Pokud jste totiž pořád ve stresu, pouhá úprava jídelníčku nedokáže tlusté břicho jednoduše vyřešit.
Obsah článku
Stres jako blokátor hubnutí
Stres je obrannou reakcí našeho těla na jakoukoliv zátěžovou situaci. A dnešní hektická doba s nimi opravdu nešetří. Nejeden člověk zažívá stres, když prostě nestíhá, nahromadí se příliš mnoho úkolů, v práci i doma. Stresují nás vztahy mezi lidmi, partnerem, konflikty, zmeškaná schůzka, nebo jen ujetý vlak. Stres je tak prakticky na denním pořádku a lidské tělo se s ním musí umět nějak vypořádat. Když je ho ale moc a žijete ve stresu permanentně, může se to negativně odrazit na vašem zdraví. Kromě jiného má také neblahé následky pro krásnou postavu.
Jakmile je člověk vystaven nečekané události, tělo okamžitě spustí přirozené obranné mechanismy a fyziologicky připraví organismus na zátěž. Zrychlí se krevní oběh, tlak začne stoupat. Dochází ke zvýšení hladiny cukru v krvi, aby mělo tělo dostatek energie pro rychlou reakci na vzniklé nebezpečí. Tělo aktivuje nadledvinky, které začnou ve velkém vylučovat hormon kortizol.
Kortizol pomáhá tělu úspěšně zvládnout celou stresovou reakci. V organismu tedy hraje značně důležitou roli a je významnou součástí reakce těla na stres. Je-li nebezpečí zažehnáno, po stresové události se funkce těla zase vrací do normálu. V ideálním případě by to takto mělo všechno fungovat. Tedy za předpokladu, že jste stresu vystaveni krátkodobě a po jeho odeznění nastává prostor pro regeneraci a odpočinek.
Bc. Veronika Drápalová uvádí: “Stres je pocit, který pochází z jakékoliv události nebo myšlenky, při které se člověk cítí frustrovaný, ohrožený, naštvaný, ustaraný, nervózní, bezmocný, beznadějný a depresivní. Vede k obecné adaptivní reakci. Stres vytváří bdělý, hyperaktivní vzor mozkových vln. Odpovědí je boj, útěk nebo ohromená reakce vyvíjená podpůrným nervovým systémem. Reakce jsou navrženy tak, aby nám pomohly přežít v ohrožení života.”
DRÁPALOVÁ, VERONIKA. Vztah mezi pociťovaným stresem a hladinou kortizolu u studentů oboru Management sportu + SWOT analýza
Kortizol vytváří velké břicho
Během stresu lidský organismus neustále zvyšuje hladinu hormonu kortizolu. Pokud stresová zátěž trvá delší čas a běžný stres se stává stresem chronickým, kortizolu je najednou příliš mnoho. Nadměrné množství tohoto hormonu může způsobovat celou řadu zdravotních potíží. Člověk se cítí unavený, přetažený, vyčerpaný, dostaví se potíže se spánkem, trávením, bolesti hlavy, dochází k oslabení imunity, vzniká riziko srdečních chorob, vysokého tlaku, atd. V neposlední řadě také blokuje vaši snahu spálit nežádoucí polštáře tuku a vytváří nevzhledné velké břicho.
V důsledku dlouhodobého vypětí začne organismus bránit také své bezpečně uložené zásoby tuku, případně buduje další zejména v oblasti břicha. Proč právě tam?
Typickou vlastností kortizolu je to, že krevním oběhem přemisťuje zásobní tuk z buněk jiných částí těla do břicha. Tento proces již sám o sobě může zvýšit další produkci tuku. Jaký je k tomu důvod? V oblasti břicha se nachází játra, odkud se v případě potřeby může tuk rychle přeměnit v energii, kterou tělo použije v reakci na vzniklé nebezpečí.
Vlivem dlouhodobého stresu a tím nadměrné tvorby hormonu kortizolu dochází k hromadění vnitřního (viscerálního) tuku, který obklopuje vnitřní orgány.
A to není všechno. Kortizol také ovlivňuje naši chuť k jídlu, takže kvůli němu častěji sáhnete po sladkých a tučných potravinách. Tím samozřejmě navýšíte příjem kalorií, což v konečném výsledku znamená další uložený tuk.
Přestože hormon kortizol plní v lidském těle důležitou funkci a v okamžiku stresové zátěže je žádoucím pomocníkem, jeho dlouhodobě zvýšená hladina negativně ovlivňuje jiné tělesné procesy a organismu naopak škodí. Jedním z nežádoucích projevů pak může být přibývání tuku na břiše.
Bc. Veronika Drápalová říká: “Chronický stres je způsoben dlouhodobým vystavením stresorům. Chronické stresory nemusí být tak intenzivní jako akutní stresory, ale jsou škodlivější než akutní. Je to proto, že efektem chronického stresu je nahromadění důsledků stresoru po dlouhou dobu. Chronický stres neovlivňuje pouze fyzickou stránku zdraví, ale je stejně škodlivý pro duševní zdraví.”
DRAPALOVÁ, VERONIKA. vztah mezi pociťovaným stresem a hladinou kortizolu u studentů oboru Management sportu + SWOT analýza.
Chcete-li se stresového břicha nadobro zbavit, pak je třeba udělat vše pro to, aby tělo nebylo pod neustálým vlivem kortizolu. To znamená minimalizovat stres, dbát na dostatečně dlouhý a kvalitní spánek, odpočívat, relaxovat.
Mnoho stresu způsobuje velké břicho
Zvýšený apetit vlivem kortizolu pomáhá lidem lépe se vyrovnat se stresovou zátěží, a proto není divu, že lidé ve stresu více jí. Bohužel se však orientují na ne příliš zdravou stravu a třeba rozchod s partnerem zajídají každodenní porcí dortu v cukrárně.
Když si ale uvědomíme, že už jen samotný stres se může podílet na změně metabolických pochodů v těle a hormon kortizol poctivě soustředí uložení zásob tuku na břicho, problém je rázem na světě.
Začít přibývat na váze můžete už jen tím, že jste prostě pořád ve stresu. A přitom konzumujete stejné množství nutričně vyváženého jídla jako když jste v pohodě. Tento proces může nastat kdykoli, i když máte optimální hmotnost a vůbec nepotřebujete zhubnout břicho.
Abyste zhubli tuk na břiše, případně zabránili růstu nevzhledné pneumatiky kolem pasu, je v prvé řadě nutné zbavit se chronického stresu. Krátkodobé stresové zátěži se asi občas nevyhnete, ale ta váš organismus ze zajetých kolejí nedostane. Zkrátka, musíte mít stres pod kontrolou a naučit se ho správně regulovat. Jak na to?
5 způsobů, jak snížit míru stresu
1. Najděte zdroj stresu
V prvé řadě se zamyslete nad tím, co vás neustále stresuje. Jste pod neustálým tlakem v práci, zavaleni domácími povinnostmi, péčí o děti, necítíte se dobře s lidmi, kteří vás obklopují (partner, kamarádi, kolegové) a podobně? Snažte se prostě najít původ stresu a ten odstranit.
Pravda, ono se to dobře říká, ale mnohem hůře dělá. Opustit jen tak práci bez jakýchkoli vyhlídek do budoucna, partnera po mnoha letech společného soužití, kamarády ze školy … No, není to jen tak, ale musíte si vytvořit nový řebříček hodnot a priorit. Jedině to vás posune dál a budete opět ve svém životě spokojeni. A právě o to jde. Musíte se zastavit, ubrat plyn a svůj způsob života přehodnotit.
Pokud to nezvládnete sami, existuje spousta skvělých terapií, kde vám odborníci pomohou nalézt pro sebe tu správnou cestu. Určitě stojí za to, využít jejich služby.
2. Zaměřte se na stravu
Pestrý a vyvážený jídelníček je základem každého hubnutí a to platí i pro velké břicho. Proto není úplně jedno, co si každý den naložíte na talíř. Přemíra kortizolu v těle vyvolává různé chutě, které je třeba krotit a mít pod kontrolou. Tabulka mléčné čokolády snězená na posezení žádný stres nevyřeší.
Zaměřte se na přirozené nutričně hodnotné potraviny, které tělo využije k tomu, aby snížilo míru stresové zátěže. Do jídelníčku zařaďte komplexní sacharidy (celozrnné pečivo, luštěniny, ovesné vločky, kvalitní těstoviny, atd.), kvalitní tuky (rostlinné oleje, avokádo) a bílkoviny (maso, vejce, mléčné výrobky).
Každé jídlo obohaťte porcí zeleniny a sladkosti nahraďte sladkým ovocem. Zaměřte se na potraviny bohaté na vitamín C (citrusy, paprika, květák, atd.) a omega-3 mastné kyseliny (chia semínka, ořechy, listová zelenina, atd.), které pomáhají tělu v boji se stresem. Svůj podíl má také česnek, olivový olej, nebo lesní plody).
Potraviny, které pomáhají udržet optimální hodnotu kortizolu:
- hořká čokoláda
- banány
- hrušky
- zelený a černý čaj
- potraviny s obsahem probiotik (jogurt, kysané zelí)
- potraviny s obsahem rozpustné vlákniny (zelenina, ovoce, luštěniny, semínka, ořechy)
Velmi cenným zdrojem živin (probiotik) jsou fermentované potraviny (kefír, kysané zelí, kombucha, kimchi, atd.), které podporují správné metabolické pochody a přispívají k rovnováze vnitřního prostředí.
3. Nezapomínejte na bílkoviny
Bílkoviny neboli proteiny jsou nepostradatelnou složkou stravy, která právě při hubnutí zastává poměrně významnou roli. Bílkoviny přispívají k pomalejšímu uvolňování sacharidů, takže po potravinách s obsahem bílkovin nemáte brzy hlad. Kromě toho pomáhají snižovat chutě na sladké, takže lákavým sladkostem snadněji odoláte.
Na trávení bílkovin musí organismu vynaložit velké množství energie, což je jistě další nesporná výhoda. Bílkoviny se rovněž podílí na tvorbě svalové hmoty, která spaluje více kalorií z okolních tukových tkání. Dostatek svalů na těle tedy zajistí, že hubnete lépe a efektivněji.
Za kvalitní zdroj bílkovin jsou považována vejce, maso, ryby, mléčné výrobky. Jestliže do jídelníčku chcete zařadit bílkoviny rostlinného původu, pak sáhněte po luštěninách, sójovém masu, quinoe, ovesných vločkách, a pod. Vysokým obsahem bílkovin vyniká mořská řasa spirulina.
Aby se v těle daly do pochodu všechny hubnoucí procesy, je potřeba dodržovat optimální denní dávku bílkovin. Zajistit jejich dostatečný příjem v rámci běžného jídelníčku však může být pro vás dalším stresujícím faktorem. Přeci jen sledovat hodnoty bílkovin u jednotlivých potravin a vhodně je zařadit do každodenní stravy není jen tak.
Chcete-li odbourat tuk na břiše, potřebujete být naopak v klidu. Naštěstí existuje jednoduché řešení – potraviny KetoMix. O co jde? KetoMix (moje recenze zde) představuje celou řadu kvalitních potravin (pečivo, polévky, těstoviny, sladkosti, kaše, omelety, omáčky, dresinky, atd.) s nimiž poskládáte svůj jídelníček od snídaně až po večeři.
Nízkosacharidové potraviny KetoMix doplní tělu potřebné bílkoviny, vitamíny, minerály a další živiny tak, abyste hubli, cítili se dobře a vaše tělo nijak nestrádalo. Můžete je konzumovat samostatně, nebo použít k přípravě k celé řady oblíbených jídel, přičemž se nemusíte v ničem omezovat. Zkuste a uvidíte sami, jak vám KetoMix usnadní práci.
4. Relaxujte a odpočívejte
Život v poklusu, kdy jedna aktivita míjí druhou, má na dlouhodobém stresu také svůj nemalý podíl. Jakmile máte pocit, že nic nestíháte, čas je rychlejší než vy a jakoukoli činnost řešíte doslova na minuty, je všechno špatně. Takové tempo dlouho nevydržíte a jistě si později vybere svou daň v podobě zdravotních problémů. Abyste se jim vyhnuli, je nutné dodržovat rovnováhu mezi aktivitou a odpočinkem.
Každý den zařaďte na program nějakou uklidňující činnost, která sníží hladinu kortizolu v krvi. Běžte se na chvíli projít do přírody, zaposlouchejte se do hudby, pusťte si v televizi komedii, čtěte knihy, zajděte si na masáž, welness, do sauny, nebo si doma dopřejte uklidňující koupel. Prostě zvolte cokoliv, co vám přinese pocit klidu, uvolnění a následně kvalitní spánek. Dobrý posilující spánek je balzámem pro celé tělo.
Ve volném čase se obklopte pozitivně naladěnými lidmi, kteří na vás přenesou svou dobrou náladu. Nevědomky tak zažehnáte všechny chmury a případné problémy budete brát s větším nadhledem. Zábava v kruhu přátel či rodiny dokáže snížit hladinu kortizolu až na poloviční hodnoty a tím pádem jste zase o krok blíž k odstranění stresového břicha. Pamatujte, že odpočinek je nezbytnou součástí života.
5. Cvičte jen rekreačně
Není pochyb o tom, že fyzický pohyb je posilující pro celé tělo a na odbourání stresu je to přímo skvělá aktivita. Ale všeho s mírou. Intenzivní sportovní trénink může mít zcela opačný účinek. Cvičit můžete, ale jen v poklidném tempu a určitě to nepřehánějte. Fyzickým cvičením se příliš nevyčerpávejte, jelikož neúměrná kardiozátěž bude produkovat další kortizol a stresového břicha vás nezbaví.
Věnujte se spíš rekreačním aktivitám, dlouhým procházkám, zkuste nordic walking, projeďte se na kole po okolí, běžte si zaplavat, nebo si dopřejte lekci jógy. Vyberte co vás bude bavit, ale jen tak na pohodu, abyste nepřepínali síly.
Při jakékoli pohybové činnosti dochází také k uvolňování endorfinů, což jsou chemické látky, které podporují dobrou náladu, pocit štěstí a pomáhají tak lépe odolat stresové zátěži.
Pokud nejste zrovna naladěni na cvičení, můžete chvilku času věnovat meditaci. Zkuste tuto lekci pro začátečníky:
Na usazení tuku v oblasti břicha má vliv celá řada faktorů a stres je jedním z nich. Proto je třeba udělat větší či menší změny a vést aktivní život bez přemíry stresu. Špeky na břiše pak nebudou mít nejmenší šanci se udržet.